Dodaj do ulubionych

Kika uwag o występujacych w Polse burzach

23.07.15, 14:38
Pozwolę sobie napisać, dlaczego zrywane są dachy.
Nie wszyscy o tym wiedzą.
Mechanizm zrywania dachu jest taki:
Wiatr przez nieszczelności budynku pompuje powietrze do środka. Powstaje nadciśnienie. wystarczające, żeby dach po prostu spłynął. Im większe kubatura budynku, tym mniejsze nadciśnienie jest potrzebne.
Na przykład ciśnienie w oponie roweru to ok 8 barów, w aucie osobowym nieco ponad 2.
Podstawową czynnością przed huraganem jest uszczelnienie otworów okiennych, drzwi itp.
W USA, w strefie sztormów tropikalnych podstawowym elementem wyposażenia domów, są solidne okiennice. Oczywiście całkowicie to nie zapobiega, ale pomaga.
Może to komuś pomoże.
M.
Obserwuj wątek
    • man_sapiens Re: Kika uwag o występujacych w Polse burzach 24.07.15, 20:46
      To chyba nie tak. Powietrze pompowane do domu po nawietrznej będzie równie intensywnie wysysane po zawietrznej, nieszczelności budynków są przecież ze wszystkich stron mniej więcej takie same. Dachów nie porywa nadciśnienie na poddaszu ale podciśnienie powstające nad dachem wskutek ruchu powietrza (suma kwadratu prędkości podzielonego przez dwa i ciśnienia podzielonego przez gęstość gazu jest stała). Wymyślił to Bernoullie, który pozwala także latać samolotom, kręcić się wiatrakom i napędzać statki śrubami.
      Okiennice w Stanach mają zapewne chronić wnętrze domu przed wtargnięciem do niego przedmiotów niesionych przez wiatr.
      W "Pod gołym niebem" Twaina jest taki fajny opis zawartości tornada: przy ziemi najcięższe przedmioty: kowadła i kule armatnie, trochę wyżej piece żeliwne, dalej konie i powozy wreszcie na końcu koty i dzieci. Książka niestety nieosiągalna i zabrana mi przed laty, więc cytuję bardzo niedokładnie z pamięci i notatek dr Alzheimera.
      Swoją drogą, gdyby ktoś z Was dowiedział się, że gdzieś można nabyć "Pod gołym niebem" tudzież "Życie na Missisipi", to upraszam gorąco.
      • trusiaa Re: Kika uwag o występujacych w Polse burzach 24.07.15, 21:20
        JEST! www.empik.com/szukaj/produkt?q=pod+go%C5%82ym+niebem&qtype=basicForm

        • ave.duce Re: Kika uwag o występujacych w Polse burzach 24.07.15, 21:30
          allegro.pl/anglosaska-amerykanska-91888?id=91888&order=m&string=%C5%BBYCIE+NA+MISSISIPI+-&bi_s=archiwum_allegro&bi_m=Button&bi_c=Product&bmatch=engagement-v6-promo-sm-sqm-cul-1-1-0629
          • trusiaa Re: Kika uwag o występujacych w Polse burzach 24.07.15, 21:36
            Śmy som szyPkie jednak :)
            • ave.duce Re: Kika uwag o występujacych w Polse burzach 24.07.15, 21:46
              Proszsz bardzo :)
          • man_sapiens Re: Kika uwag o występujacych w Polse burzach 26.07.15, 12:38
            Ave i Trusiu! Serdecznie wam dziękuję. Już sobie zamówiłem. Próbowałem znaleźć kilka (a może więcej?) lat temu bez skutku i jakoś nie przyszło mi do głowy, żeby znowu próbować. Lenistwo...
            Pdfa musiałbym sobie wydrukować, bo na ekranie mogę czytać FZD ale nie książki. Książka dla mnie musi być na papierze, no chyba że audiobook do słuchania w samochodzie.
            • trusiaa Re: Kika uwag o występujacych w Polse burzach 26.07.15, 17:21
              Sapiensie Drogi, bardzo, ale to bardzo się cieszę, że wkrótce książki będziesz miał.
              Polecam się :)

              P.S. Pdf podpowiedziałam awaryjnie, na wypadek, gdybyś musiał już, natychmiast, a książki nie było jeszcze. Wiadomo, że papierowa musi być (a powąchać świeżą całkiem, a pogłaskać, a pod pachą ponosić - ba!)
            • ave.duce Miłej powtórnej lektury! :) 27.07.15, 08:51
        • trusiaa Re: Kika uwag o występujacych w Polse burzach 24.07.15, 21:35
          Jest też wersja pdf w Guglu.

          A Życie znalazłam na Allegro

          allegro.pl/zycie-na-missisipi-mark-twain-i5123505999.html
          Nie ma za co :)

      • inna57 Re: Kika uwag o występujacych w Polse burzach 24.07.15, 22:53
        Pozwólcie że się wtrącę bo kilka zarówno tornad jak i huraganów doświadczyłam na własnej skórze.
        ... huragany ...
        ... wiatry ...

        Huragan to zjawisko odroczone w czasie którego przebieg i trasę jesteśmy obecnie w stanie z pewnym prawdopodobieństwem przewidzieć a co za tym idzie przygotować się do niego. W rejonach występowania huraganów panuje kilka dobrych zasad. Owszem okiennice są fajne ale gdy idzie sobie takie cudo przez ocean i się elegancko nakręca a meteorolodzy wydają ostrzeżenia dla konkretnych obszarów to ci naprawdę zapobiegliwi pędzą do najbliższego marketu budowlanego, kupują płyty OSB i nimi zabezpieczają (solidnie przykręcając) otwory okienne od zewnątrz. W budownictwie tych regionów panuje dobry trend żeby okna nie składały się z dużych tafli tylko z małych szybek. Tam gdzie jednak są duże tafle szkła to i tak pomimo dodatkowych zabezpieczeń okleja się je szerokimi pasami papieru aby uniknąć poranień w trakcie huraganu jak i nie mieć problemu ze sprzątaniem gdyby jednak szyba się zbiła.

        Tornado to zjawisko lokalne, nieprzewidywalne. Można się z nim ścigać w alei tornad tak jak robią to łowcy burz. Jeśli tornado jest naprawdę silne to dom jest kiepskim schronieniem. Jedyną gwarancją jest solidna piwnica i właśnie w piwnicach lub innych podobnych schronach chowają się ludzie widzący nadciągającą nawałnicę. Jeśli tornado jest naprawdę silne to może zmieść cały budynek z powierzchni ziem.

        Ludzie mieszkający w rejonach występowania dotychczas huraganów czy tornad są do tego zwykle świetnie przygotowani. Dla nas to ciągle nowość ale zjawiska te mogą się w najbliższych latach znacznie nasilać również po za tymi rejonami. Oprócz schronu trzeba mieć podstawowy zestaw ratunkowy (woda, leki, opatrunki, suchy prowiant, pamiętać o czekoladzie, baterie, latarka, radio na baterie, telefon komórkowy, obecnie dodatkowo power bank), trzeba wiedzieć gdzie odcina się dopływ gazu i prądu do budynki. I jeszcze jeden najważniejszy element POLISA UBEZPIECZENIOWA w której są uwzględnione katastrofy naturalne.
        • tojajurek Re: Kika uwag o występujacych w Polse burzach 24.07.15, 23:54
          Chyba jezdem zaburzony bo wypatruję tej sikawicy burzliwej z utęsknieniem, zwłąszcza przy podlewaniu chaszczy na wilegiaturze (cha, cha - kto jeszcze pamięta take słowo), a tu kiszka z grochem. Nawet wiatry mnię opuściły.
          O czem ta mowa? Strachi na Lachi?
          Może znowu nasz parlament nawalił z modłami?
        • mariner4 Trzasy huraganów są niemożliwe 25.07.15, 08:52
          do dokładnego określenia. Stosuje się tylko metody statystyczne, na podstawie znanych tras od początku obserwacji.
          Pod koniec lokalnego lata prąd równikowy niesie ciepłą wodę na Karaiby i tam woda się dogrzewa. Na pograniczu niżu i wyżu są zafalowania mas powietrza. To jest tak zwana fala wschodnia. Porusza się ze wschodu na zachód s prędkością kilku węzłów. Czasem taki język niskiego ciśnienia w wysokim się zamyka i tworzy się oko Jeżeli temperatura wody przekracza 28 stopni to oko zaczyna wirować coraz szybciej i powstaje sztorm tropikalny, a później huragan. Oko posuwa się jeszcze nadal ze stosunkowo niewielką prędkością w kierunku zachodnim, aż dochodzi do tzw punktu zwrotnego. skręca w kierunku od NW do NE i gwałtownie przyspiesza. Czy pójdzie bardziej na zachód, czy bardziej na wschód nie jest już do przewidzenia.
          Najgorzej jest znaleźć się w połowie oka niebezpiecznej (w szczególnie w ćwiartce) Wtedy ruch postępowy oka dodaje się do kierunku wiatru w oku. Po przeciwnej stronie te prędkości się odejmują. Na lądzie można tylko czekać. Na morzu manewrować tak, aby znaleźć się w tej lepszej połowie oka. Wiatr jest znacznie słabszy.
          M.
          • mariner4 Re: Trasy huraganów są niemożliwe 25.07.15, 08:53
            M.
          • inna57 Re: Trzasy huraganów są niemożliwe 25.07.15, 21:17
            Marinerze, dokładnie napisałam że możemy trasę huraganu określić jedynie z pewnym prawdopodobieństwem. Tak samo jak jest z pogodą. Są pewne modele pogodowe i na ich podstawie tworzone są prognozy. Ale chyba lepiej polegać na jakimś prawdopodobnym modelu który pozwoli ocalić nas i nasz dobytek niż całkiem to ignorować. Doskonale wiedzą o tym ludzie którzy na stałe mają do czynienia ze zjawiskami jak huragan czy tornado. Znam takich śmiałków którzy mówili - phi, też mi huragan, taki większy wiatr - i zwykle źle się to dla nich kończyło.
            Akurat temperatura wody w morzach oraz w oceanie wokół Karaibów zawsze przekracza 28 stopni może z wyjątkiem stycznia i lutego. Chcesz się naprawdę ochłodzić nie idź kąpać się do morza które jest "ciepłą zupą" tylko wskocz do basenu.

            Takim samym wrednym zjawiskiem jak huragany (a nawet wredniejszym) jest tsunami. Tu też niby są jakieś modele ale nigdy nie ma pewności czy fala powstająca po trzęsieniu ziemi, wybuchu wulkanu czy osuwisku ziemnym będzie miała wysokość 15 metrów czy 15 centymetrów. I choć dziś kojarzy się tsunami jedynie z Pacyfikiem to jednak istnieje taki model który wskazuje że najbardziej katastrofalne tsunami może mieć miejsce na Atlantyku na skutek wielce prawdopodobnego "rozpęknięcia" Gran Canarii. Fale wysokości 15-18 metrów mogą osiągnąć wschodnie wybrzeże USA w czasie niewystarczającym na przeprowadzenie ewakuacji. Czyli że ofiar takiego tsunami mogłoby być znacznie więcej niż tsunami z grudnia 2004 roku.
            • mariner4 Na plaży woda zawsze jest cieplejsza niż na 26.07.15, 06:54
              pełnym morzu.
              Sezon huraganów na Karaibach to późne lokalne lato i jesień.
              Tsunami na pełnym morzu jest niezauważalne. Fala się dopiero skraca i spiętrza w pobliżu wybrzeża, kiedy robi się płytko.
              M.
              • inna57 Re: Na plaży woda zawsze jest cieplejsza niż na 26.07.15, 08:50
                Co do sezonu huraganów na Karaibach to i tak i nie. Oficjalnie sezon huraganów trwa od maja do listopada. I choć faktem jest że zwykle te najsilniejsze huragany mają miejsce w sierpniu i wrześniu to i tu reguły nie ma żadnej. Kilka lat temu pierwszy majowy huragan poważnie zdewastował północną część Dominikany.
                Huragan to zjawisko też często ograniczone terytorialnie. W jednym z najbardziej obfitujących w huragany roku regularnie niszczone było Haiti i wschodnia część Kuby tym czasem w Republice Dominikany nie odnotowana w tym roku żadnego huraganu.
      • mariner4 Podtrzymuję to co napisałem 25.07.15, 08:36
        Co do huraganów w USA to był nawet taki film na Discovery.
        Nawiewanie do wnętrza jest intensywniejsze niż uchodzenie przez nieszczelności.
        Nawet dziurawą dętkę da się napompować z odpowiednią wydajnością pompki.
        M.
    • magdolot Re: Kika uwag o występujacych w Polse burzach 25.07.15, 11:56
      Marinerze, paprzesz robotę służbom tym wątkiem o dachach. :-))) Pierwsze przykazanie to nie wychodzić z domu... choćby dach zerwało?
      ---------------------------------------------------------------------------------------------------
      Prosimy mieszkańców Warszawy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas
      burzy, usunięcie nieprzytwierdzonych przedmiotów z balkonów i nie
      parkowanie samochodów pod drzewami.


      *Czy wiesz jak należy się chronić przed porażeniem pioruna ?*


      - należy pozostać w domu, nie wychodzić chyba że jest to naprawdę
      konieczne,
      - trzymać się z daleka od otwartych okien, drzwi, kominków, piecy,
      umywalek, wentylatorów i innych urządzeń elektrycznych podłączonych do
      prądu,
      - nie używać telefonu,
      - nie używać przedmiotów takich jak wędki, kije golfowe,
      - nie przenosić łatwopalnych materiałów w otwartych pojemnikach,
      - nie przebywać w wodzie jak i w małych łódkach,
      - zostać w samochodzie gdy jest się w trakcie podróży (samochody są
      jednymi z bezpieczniejszych miejsc do ukrycia się),
      - schroń się w samochodzie. W przypadku uderzenia pioruna prąd spłynie
      po karoserii, nie penetrując wnętrza
      - poszukać schronienia w budynku, jaskini, kanionie,
      - jeśli nie ma w pobliżu schronienia należy unikać wysokich obiektów w
      okolicy,
      - kiedy czujesz ładunki elektryczne w powietrzu, gdy włosy stają ci
      dęba, przykucnij szybko na ziemię, ponieważ błyskawica może cię trafić.
      - w żadnym wypadku nie kładź się na ziemi
      - poszukaj obniżeń terenu (wąwóz, dolina). Trzymaj się z dala od
      obiektów metalowych, jak np. siatki, słupy natomiast osoby przebywające w
      większej grupie powinny się rozproszyć
      -----------------------------------------------------------------------------------------------

      Dziwne, że pamiętają o kijach golfowych a zapomnieli napisać żeby nie robić dużych kroków w czasie burzy, bo między nogami tworzy się napięcie krokowe i... brzdęk!... prosto w słabiznę.

      Od siebie dodam, że świerki się bardzo dobrze wywracają na wietrze, bo są płytko ukorzenione - dlatego we krzakach nie lubimy burz. Raz nas dorwała taka, żem ja leżała na psie zachwycona że dziecię już wyjechało, a na mnie co chwila leżał namiot. A jak się wydłubaliśmy rano, to odkryliśmy połom 50 metrów od nas. Od tamtej pory oddajemy się zabobonom nad wyraz ochoczo - część starego chleba odbieramy wsiowym kurom od ust i palimy aby burzę przegnać. Inkantacji używamy różnych, obraźliwych lub proszalnych, zależy od nastroju. Raz przegnałam ja straszliwą burzę za pomocą gromnicy oraz palenia chleba na cztery strony świata i mam nadzieję, że mieszkańcy wsi za górką nigdy nie odkryją kto im tę burzę podesłał, bo zarypią kłonicą jak raz...

      Prewencyjnie używamy fragmentu znanej piosenki:
      "Czekam na wiatr co rozgoni czarne skłębione zasłony,
      Stanę wtedy na raz ze słońcem twarzą w twarz!"
      Chleb palimy dopiero gdy Maanam nie pomoże.
      To działa od ładnych paru lat.
      • trusiaa Re: Kika uwag o występujacych w Polse burzach 25.07.15, 13:27
        Zapamiętam: Maanam, gromnica, chleb - w tej kolejności.

        W wicewersji i wprost przeciwpołożnie: na deszczu przywołanie bardzo mocne narzędzie - deszczu zaklinacz. Używać baaardzo ostrożnie.
        • magdolot Re: Kika uwag o występujacych w Polse burzach 25.07.15, 15:13
          Ni. Gromnica to ostateczność, jak sam chleb nie pomoże.

          A z tym kijem golfowym chyba mają słuszność. Lepiej się wystrzegać ich. Patrz: "Śniadanie mistrzów", opowiadanie Kilgore Trout'a o Zogu, choć ono raczej o nieporozumieniach komunikacyjnych jest. Zog przyleciał na Ziemię nauczyć ludzkość jak zwalczyć raka i co zrobić żeby nie było wojen. Wylądował, zobaczył płonący dom, wbiegł do owego domu popierdując i stepując [tak porozumiewano się na jego planecie] aby ostrzec ludzi przed niebezpieczeństwem... a pan domu roztrzaskał mu głowę kijem golfowym.

          Warto tę sprawę przypomnieć w obliczu odkrycia nowej siostrzanej planety. I cieszę się, że Franciszek uważa manie zielonych macek za niewystarczający powód do odmówienia delikwentowi chrztu. Dobre choć co.

          Oj, jusz wię co biorę czytać na plaż! A Sz. Państfu wątek na kanikułę wypączkuję.
      • tojajurek Re: Kika uwag o występujacych w Polse burzach 25.07.15, 18:16
        Z tym napięciem między nogami - to szczeliłaś w sedno. Często prowadzi do wyładowań.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka