Dodaj do ulubionych

"Kommiersant" o replice paktu Mołotow-Ribbentrop

    • maariuss "w Rosji nie ma wolności mediów" - mantra GW 16.09.05, 12:22
      Trochę niezręcznie podpierać się Gazecie cytatami ze sterowanych,
      cenzurowanych, spolegliwych, zastraszonych itp., itd. rosyjskich mediów.
      Przecież sama GW przekonuje, że nie ma tam żadnych wolnych mediów. Coś
      podobnego!!! I takie herezje ukazały się w rosyjskiej prasie!!! No popatrz! A
      autorka już chyba na Łubiance albo w drodze na sybir. Gazeto, ratuj autorkę
      artykułu! Rób coś, działaj! Może demonstracja pod ambasadą?
      Ale jesli jutro gdzieś pojawi się artykuł nie po linii GW, a to wg GW będzie to
      przykład sterowanych, cenzurowanych, spolegliwych, zastraszonych itp., itd.
      rosyjskich mediów. Bo GW swoiście pojmuje wolność mediów. A kryterium jest
      proste: wolne są te - nawet nie media a tylko wybrane artykuły - które są
      zgodne z linią ideologiczną GW, a sterowane, cenzurowane, spolegliwe,
      zastraszone itp., itd. te, które nie są zgodne. Chociaż ja wolę podział mediów
      wg Mleczki na wolne media i szybkie media.
      • presentation1 Re: "w Rosji nie ma wolności mediów" - mantra GW 16.09.05, 12:30
        Rosyjskie media maja wieksza mozliwosc pokazania swiata niz polskie.Ogladam tv
        rosyjska.Ogladam tez polska.Widac ktore z nich sa manipulowane.To wlasnie
        polskie.To tyle
      • adas313 Re: "w Rosji nie ma wolności mediów" - mantra GW 16.09.05, 12:32
        www.rsf.org/article.php3?id_article=13622
        www.rsf.org/rubrique.php3?id_rubrique=53
        To tez "Gazeta Wyborcza"??
        • presentation1 Re: "w Rosji nie ma wolności mediów" - mantra GW 16.09.05, 12:43
          Widze ze wchodzisz na kolezenskie strony.Zapomieli dopisac zbrodniarza
          wszechczasow G.W.BUSH.
          • adas313 Re: "w Rosji nie ma wolności mediów" - mantra GW 16.09.05, 12:47
            Jesli za "zbrodniarza wszechczasow" uwazasz G. W. Busha mimo ze do tegoz tytulu
            smialo predentuje co najmniej 10. bandytow (powszechnie uwazanych za
            socjalistow) to mysle ze dyskusja z Toba jest oglednie mowiac bezcelowa.
            • presentation1 Re: "w Rosji nie ma wolności mediów" - mantra GW 16.09.05, 13:02
              W ostatnich latach jest najwiekszym zbrodniarzem.Czy zostanie wszechczasow-nie
              koniec kadencji.Chcialem ci przypomiec ze Hitlera i Stalina tez
              gloryfikowano.Nie wszyscy.I ja tez mam inne zdanie niz ty.Takie moje prawo.Co
              nie oznacza ze nie wypijemy sobie kiedys piwa.Jak wpadniesz na wakacje do
              Francji.Pozdrawiam
              • adas313 Re: "w Rosji nie ma wolności mediów" - mantra GW 16.09.05, 13:06
                > W ostatnich latach jest najwiekszym zbrodniarzem

                Ja stawiam na tych z Darfuru (nawet nie na Putina, choc moze sie rozmysle).
                A jakies dowody na Busha mozna? W koncu nie on jeden zaczal wojne ofensywna...

                > Czy zostanie wszechczasow-nie koniec kadencji.

                Ale i czasu do konca kadencji malo...

                > Co nie oznacza ze nie wypijemy sobie kiedys piwa.Jak wpadniesz na wakacje do
                > Francji.Pozdrawiam

                Moze kiedys. Pozdrawiam.
    • kaka6 Re: "Kommiersant" o replice paktu Mołotow-Ribbent 16.09.05, 12:30
      Kto mieczem wojuje od miecza ginie! Kto robił nagonkę na Rosjan? Kto przymierzająć się do prywatyzacji sektora naftowego mówił "wszystkim tylko nie Rosjanom"? Kto cały czas miesza się w obszarach jej wpływów? Po prostu kto cały prowadził politykę antyrosyjską? W tej sytuacji czy można się dziwić, że nas "pominieto"?
      ps Koszty budowy rurociągu przez Bałtyk to kwota równa sumie jaką Rosjanie musieliby zapłacić przez około 10 lat za tranzyt. Czy jest to bomba ekologiczna? Z tego co mi wiadomo takie konstrukcje są bezpieczniejsze niż naziemne... Wiec kochani jak sobie nawarzyliośmy piwa to sami sobie je pijmy......
    • brlink bardzo dobrze sie stalo 16.09.05, 12:57
      a my teraz powinnismy postawic na niekonwencjonalne zrodla energii. niech Unia,
      skoro nas wyrolowali, dotuje innowacyjnosc w tej dziedzinie i za kilka lat jak
      gaz i ropa beda nieprawdopodobnie drogie, my to bedziemy miec gdzies. moze sie
      jeszcze okazac ze to jest dla nas bardziej korzystne niz ktokolwiek moglby
      przewidziec - ale trzeba odpowiedniej polityki i czekam na zywa reakcje nowego
      rzadu. jesli nie postawia na inne zrodla i beda kombinowac wylacznie z ropa i
      gazem, tzn ze nic nie zakumali. inna sprawa ze ropa i gaz za niedlugo sie
      skoncza i wygra ten, kto wczesniej zainwestowal w alternatywne zrodla energii.

      badzmy chociaz raz lepsi i pierwsi!
      • indianski Re: bardzo dobrze sie stalo 16.09.05, 13:17
        zapomnij . Az tyle wyobraznie to nie bedzie mial zaden rzad . Duzo latwiej
        bedzie biadolic nad losem wiecznie kopanej polski .
    • rsrh cd:: 16.09.05, 13:00
      - na dnie Bałtyku spoczywa cześc floty tego "Mocarstwa" w tym także jednostki
      atomowe z reaktorami na pokładzie!
      - nie rozminowano także rejonów z II Wojny
      - nie da sie prowadzic rury przez strefy gospodarcze innych państw
      - nie mozna postawic nurków czekistów do pilnowania a jest to łatwy cel
      - nie mają pieniedzy bo cały zapas złota byłego CCCP został w czsie puczu Janajewa
      ukradziony a odpowiedzialny minister i jego zastepczyni -"wyskoczyli z okna i
      sie zabili" (czesty wypadek na Łubiance gdzie sa kraty w oknach )
      • presentation1 Re: cd:: 16.09.05, 13:05
        rsrh napisał:

        > - na dnie Bałtyku spoczywa cześc floty tego "Mocarstwa" w tym także jednostki
        > atomowe z reaktorami na pokładzie!
        > - nie rozminowano także rejonów z II Wojny
        > - nie da sie prowadzic rury przez strefy gospodarcze innych państw
        > - nie mozna postawic nurków czekistów do pilnowania a jest to łatwy cel
        > - nie mają pieniedzy bo cały zapas złota byłego CCCP został w czsie puczu
        Janaj
        > ewa
        > ukradziony a odpowiedzialny minister i jego zastepczyni -"wyskoczyli z okna i
        > sie zabili" (czesty wypadek na Łubiance gdzie sa kraty w oknach )
        Rezerwy zlota i walut Rosji wynosza grubo ponad 300 mld.dolarow.Nastepna
        kwestia-To nie Rosja buduje rure ale firmy prywatne.Z tego tytulu GAZPROM
        uzyskal z bankow zachodnich wielomiliardowa pozyczke.
        • adas313 Re: cd:: 16.09.05, 13:07
          > Z tego tytulu GAZPROM
          > uzyskal z bankow zachodnich wielomiliardowa pozyczke.

          Podobno Gazprom mial spora nadwyzke... poza tym jak to jest firma panstwowa po
          co im kredyty na zachodzie?
          • presentation1 Re: cd:: 16.09.05, 13:10
            Takie sa zasady w gospodarce.Panstwo nie moze finansowac dzialalnosci swoich
            firm.Z drugiej strony inwestycja sie szybko zwroci.Konsorcjum bankow i Gazprom
            juz planuja drukowanie obligacji.Mysle ze to swietna inwestycja dla wszystkich.
            (uczestniczacych)
            • presentation1 Re: cd:: 16.09.05, 13:13
              Z drugiej strony Gazprom to jeden wielki rynek inwestycji.Moze ich brakuje
              tylko na Grenlandii?
              • antysmok Re: cd:: 16.09.05, 13:53
                Gazprom dostal kredyt nie dlatego ze projekt jest tak oplacalny ale dlatego ze
                jest duza firma z zasobami gazu i innymi mozliwosciami jego eksportu na zachod.
                Gdyby banki patrzyly tylko i wylacznie na rentownosc projektu odpowiedz mogla by
                byc inna, co zreszta widac po problemach jakie maja firmy zachodnie partnerzy
                gazpromu ze zgromadzeniem pieniedzy. Projekt ma tylko szyld "inicjatywy firm"
                ale jest od samego poczatku projektem na wskros politycznym i to nie tylko z
                rosyjskiej perspektywy. Patrz jak zostal wykorzystany w kampanii wyborczej SPD.
                Jezeli Cie to nie przekonuje popytaj sie i sam sie zorientujesz, projekt ladowy
                jest duzo tanszy wiec i bardziej oplacalny, wiec ten wybor jest czysta polityka.
    • wskud Re: "Kommiersant" o replice paktu Mołotow-Ribbent 16.09.05, 13:04
      przykro mi bardzo, że takie posty jeszcze sie zdarzają !
      Chyba nie było ciebie i twojej rodziny w 1920, 1939, i po 1945 roku w tym kraju,
      sorry ale chyba nie jesteś Polakiem !!!!
    • old.european Czyli wszystko pozytywnie! 16.09.05, 13:04
      Europa, potrzebujaca surowcow, dogaduje sie bezposrednio z Rosja, posiadajaca
      zloza, handel bedzie korzystny dla obu stron i co lepsze, udalo sie wykluczyc
      jakichs nowoeuropejskich posrednikow omijajac ich bez naruszania ich praw.
      A jak sie te nowoeuropejczyki boja, ze im Rosja zakreci, to ich sprawa: niech
      nie podskakuja tylko poznaja swoje miejsce.
      • indianski Re: Czyli wszystko pozytywnie! 16.09.05, 13:14
        Za kare autostrada z koluszek do malkini nie bedzie przebiegala prze berlin .
        Niech se szwaby nie mysla ze im wszystko wolno .
        • uu1 Re: Czyli wszystko pozytywnie! 16.09.05, 13:30
          Domagam się stanowczo aby nie biegła również przez Moskwę.
      • faroe Re: Czyli wszystko pozytywnie! 16.09.05, 13:17
        Oto głos Starej, wymierającej Europy.
        • indianski Re: Czyli wszystko pozytywnie! 16.09.05, 13:23
          Stara europa trzyma sie dobrze . Nikomu nie musi wchodzic w tylek , ani plakac
          ze sasiad nie chce nimi gadac . Biadolenie to specjalnosc wiecznie krzywdzonej
          polski .
          • faroe Re: Czyli wszystko pozytywnie! 16.09.05, 13:26
            Wchodzi w tyłek Rosji, że aż miło (nie wszyscy oczywiście, nie wszyscy) i
            podskakuje przed USA, a nawet ma ambicje je przeskoczyć...
            • adas313 Re: Czyli wszystko pozytywnie! 16.09.05, 13:29
              > podskakuje przed USA, a nawet ma ambicje je przeskoczyć...

              Majac malejacy wzrost gospodarczy i rosnace bezrobocie.

              To tak jak pewne - nie istniejace juz - panstwo ze stolica w Moskwie.
              Kto zgadnie o co chodzi?
            • old.european Re: Czyli wszystko pozytywnie! 16.09.05, 13:29
              faroe napisał:

              > Wchodzi w tyłek Rosji, że aż miło (nie wszyscy oczywiście, nie wszyscy) i
              > podskakuje przed USA, a nawet ma ambicje je przeskoczyć...

              Schroeder z Putinem podali sobie rece, stojac jak rowni. Od miekkiego i cichego
              wslizgu w zwieracz to byli specjalisci, ktorzy podpisali i cichcem wyslali list
              wiernopoddanczy do busha, znajdujac tam zreszta tylko go..o.
              • adas313 Re: Czyli wszystko pozytywnie! 16.09.05, 13:36
                W tym takie kraje Starej Europy jak:

                UK
                Wlochy
                Hiszpania
                Portugalia
                Dania.

                Europa to nie tylko Niemcy i Francja.
                A juz na pewno nie Jacques Chirac.
        • old.european Re: Czyli wszystko pozytywnie! 16.09.05, 13:26
          faroe napisał:

          > Oto głos Starej, wymierającej Europy.

          A to zalosc i zawisc niedojrzalego do Europy
          • faroe Re: Czyli wszystko pozytywnie! 16.09.05, 13:28
            old.european napisał:

            > faroe napisał:
            >
            > > Oto głos Starej, wymierającej Europy.
            >
            > A to zalosc i zawisc niedojrzalego do Europy

            A oto śmiertelna powaga i uraźliwość dojrzałego Europejczyka
            • indianski Re: Czyli wszystko pozytywnie! 16.09.05, 13:54
              Biedne obrazone dzieciaczki . Nikt nie chce z wami gadac .
            • hrabia.mileyski Re: Czyli wszystko pozytywnie! 16.09.05, 13:55
              Żal d.. ściska, jak się czyta żałosnych polonofobów.
              • indianski Re: Czyli wszystko pozytywnie! 16.09.05, 13:58
                Co to jest "polonofob" ?
                • hrabia.mileyski Re: Czyli wszystko pozytywnie! 16.09.05, 14:05
                  To zazwyczaj niedojrzały gnojek, który jeszcze od biedy potrafi napisać coś po
                  polsku, ale z tym krajem się nie identyfikuje, obraża go i poniża. Jest odważny
                  w swych "poglądach", bo nikt za jego bzdurne wypociny nie może natychmiast
                  kopnąć go w tyłek. Chetnie też przystąpiłby do jakiejkolwiek Targowicy. Mały,
                  zdradliwy gnojek.
                • antysmok Re: Czyli wszystko pozytywnie! 16.09.05, 14:11
                  Moge Ci podac moja definicje polonofoba. Czlowieka pelnego kompleksow,
                  starajacym sie je w prymitywny sposob ukryc za sterta przytyczkow w stosunku do
                  Polakow. Caly czas ich te kompleksy mecza, wiec staraja sie wyprzedac fakty, we
                  wszystkim co sie dzieje na swiecie widza tylko problemy i to jak to Polacy sie
                  zle zachowali (w ten spsosb wydaje im sie ze nikt ich nie posadzi o "polskosc").
                  Jak najbardziej Ty i Oldi wpisujecie sie w ten schemat. Przyjklad jak z tej
                  wyborczej checy Shroedera potrafiliscie sobie wydedukowac ze wszytko co zle to
                  Polska bardzo dobrze ilustruje wasze kompleksy.
                  indianski napisał:

                  > Co to jest "polonofob" ?
          • antysmok Re: Czyli wszystko pozytywnie! 16.09.05, 13:57
            O nasz stary Oldi ze swoimi kompleksami sie odezwal witam witam :-).
            Europa czy to stara czy nowa jezeli bedzie potrzebowala surowcow
            dostanie je takze z Rosji i to tanszymi sposobami, niz ta polityczna hucpa :).
            Prosze nie powtarzaj hasle wyborczych bo sie tylko pograzasz.

            old.european napisał:

            > faroe napisał:
            >
            > > Oto głos Starej, wymierającej Europy.
            >
            > A to zalosc i zawisc niedojrzalego do Europy
            • jankowski1960 Re: Czyli wszystko pozytywnie! 16.09.05, 14:35
              Rzad RP tez moze porozumiec sie z Rosjanami i wybudowac rurociag. Kto mu w tym
              moze przeszkadzac. A wyciaganie paktu z 1939 roku, to przesada.
              • antysmok Re: Czyli wszystko pozytywnie! 16.09.05, 14:58
                jankowski1960 napisał:

                > Rzad RP tez moze porozumiec sie z Rosjanami i wybudowac rurociag. Kto mu w tym
                > moze przeszkadzac. A wyciaganie paktu z 1939 roku, to przesada.

                Problem polega na tym ze Polska nie potrzebuje wiecej gazu, a juz napewno nei z
                jednego zrodla. Przeciez tak naparawde o to sie rozbila rozbudowa o druga nitke
                rurociagu ktory juz biegnie przez Polske, nie bylibysmy w stanei zuzyc gazu
                ktory w ramach umowy MUSIELIBYSMY przyjac. Nie tu jest problem
    • moshe65 Rurociag 16.09.05, 14:37
      a moze pomoga Polsce naprzyklad Amerykanie ?
      uwazam ze Polska powinna sobie wybudowas swoj wlasny rurociag do zrodel gazu
      i ropy na Alasce. Ale by wtedy nam inne kraje zazdroscily !
      nalez zlikwidowac sejm i inne zbedne organy. potem przydaloby sie tez zatrzymac
      rozkradanie kraju przez roznych cwaniakow. wtedy znajda sie pieniedze i bedzie
      mozna zbudowac taki pikny rurociag. niemiec i rusek nie beda wtedy mogli juz nam
      nic zrobic widzac dumnych ze swego dziela Polakow :)
      • zebba Re: Rurociag 16.09.05, 14:41
        Boże Ty to widzisz i nie grzmisz. Czym są kawały o polakach w stosunku do
        Twojego postu. Wyrazem największej aprobaty.
    • wojtek2784 Re: Głupota komentatorów nie zna granic ... 16.09.05, 14:45
      Glupi komentarz , a jeszcze głupszy ten kto takim komentarzem manipuluje. Ten
      kto nim manipuluje próbuje napuścić Polaków na Ruskich w stylu najniższym z
      możliwych. Każdy ma prawo do bezpieczeństwa energetycznego. Niemcy chcą kupować
      gaz od Rosjan i nikt nie prawa im tego zabronić. Czy rurociąg będzie pod
      Bałtykiem czy przez Polskę , to tylko straci Polska z powodu strat opłat za
      tranzyt i część kosztów budowy. Tylko głupcy próbowali im w tej budowie
      przeszkodzić . Jak się słucha "suflerów
    • zebba Re: "Kommiersant" o replice paktu Mołotow-Ribbent 16.09.05, 14:47
      Jak czytam te posty "polskich patriotów" to nie wiem czy płakać z rozpaczy, czy
      ryczeć ze śmiechu. Kawały o polakach głoszone na Zachodzie to komplementy w
      stosunku do rzeczywistości wynikajacych z tych postów. James Bond w połączeniu z
      Cesarzem Bokasą i totalna pycha połączona z megalomanią. Po prostu IDIOTYZM.
      • antysmok Re: "Kommiersant" o replice paktu Mołotow-Ribbent 16.09.05, 15:00
        zebba witaj :-), co chciales powiedziec w Twoim poscie nic nei zrozumialem.
        Pokazales kilka kompleksow ale gdzie tresc?
    • abhaod Na h.. nam swaboda ruskago naroda... 16.09.05, 14:51
    • zigzaur Jest pewna reguła 16.09.05, 14:59
      Zawsze, gdy Rosja "nabierała siły", to niedługo potem spływała krwią. Tak było w
      latach:
      1700, 1788, 1812, 1850, 1904, 1914, 1917, 1941.

      A potem następowała zazwyczaj "odwilż" czyli bardak i korupcja, potem zamordyzm
      i nędza i tak w kółko.
      • antysmok Re: Jest pewna reguła 16.09.05, 15:05
        uff to mnie pocieszyles :-), dobrze dla rosjan w najblizszym czasie nie ma szans
        na "splywanie krwia". Tak slabej rosji w sensie panstwa jak i nieefektywnej
        wladzy dawno nie bylo. Dzieki za troche optymizmu i humoru :-) trzymaj tak dalej
    • zygfryd.okrutny Moze i jakas replika paktu 16.09.05, 15:01
      tylko kogo? kogo to dzsiaj w swiecie obchodzi? w swiecie niewaznych zdarzen i faktow, szczegolnie tych, ktorzy w nim chca mieszac, powolywujac sie na jakies pakty. Kto patrzy na historyczne pakty, zyje w przeszlosci i dla tego trudno znalezc sie w wspolczesnych czasach,sytuacja, gdy inni leja na pakty sprzed 60 lat i robia super-interesy. Przy nitce baltyckiej sa juz wszystcy Anglia, Holandia, Dania, Hiszpania. Przy rosyjksich zlozach z morza Barentsa, sa Ametykanie, Francuzi, Anglicy, jak zwykle przy paktach olewaja nas i nasza nieudolnosc. Bo coz jak zwykle, mozemy zaproponnowac?? Histerie i historie, tylko we wspolczesnym swiecie nikt nie chce o tym slyszec. Obudzcie sie Polacy, wlaczcie sie do interesow miedzynarodowych!! Wasza ciemnogrodzka zasciankowosc, strach przed obcymi i calym swiatem zbiera zniwo. To co mowia wasi zacofani cywilizacyjnie politycy jest 15-letnia bzdura, chcecie wspolpracowac? wlaczcie sie. chcecie szantazowac, tak jak teraz, jestescie sami i przegrani.
      • antysmok Re: Moze i jakas replika paktu 16.09.05, 15:13
        Przy rurociagu jamalskim tez byly tlumy ale jak przyszlo co do czego nie ma komu
        odbierac tego co tym plynie... Dopoki to tylko gadanie jest wielu chetnych ale
        jak przychodzi do konkretow juz gorzej. Popatrz an biednych ukraincow
        doprowadzili ropociag prawie pod granice a jakos nikomu sie nie oplaca go
        dokonczyc, w deklaracjach wszyscy sa za w faktach gorzej. Tak naparwde ilustruje
        to tylko fakt ze surowce malo juz znacza we wspolczesnym swiecie, wiem ze to
        kontrowersyjna teza przy obecnych cenach ropy ale takei sa fakty. ROsja ze
        swoimi zlozami ma gospodarke mniejsza niz Belgia bez zloz. Wiec troche dystansu
        do tych rurociagow jest to sprawa ktora sie politycy na zachodzie zajmuja ale
        znaczy to mniej niz sprzedaz kilkunastu airbusow Chinom czym tez sie politycy
        zajmuja, to takze pokazuje pozycje Rosji we wspolczesnym swiecie.
    • zyks Gazrurka w garść dla Wowki.Ale na "hop"za wcześnie 16.09.05, 15:02
    • zyks Wowka i Gerhard szybko zobaczą,że nie tak łatwo, n 16.09.05, 15:08
      a razie: tylko trick wyborczy dla Gerharda. Za parę dni wiadomo, czy skuteczny.
      Ale sprytne: w związku z benzyną Niemcy dostali hysia na punkcie energii.
      Gerhard - mąż opatrznościowy: stabilnośc energetyczna na 10-lecia..:)
    • zyks Niech se Nataszka wezmie wibrator i do tych spraw 16.09.05, 15:12
      niw uzywa wirtualnej rury, której pewnie nie będzie...
    • czarek171717 Re: "Kommiersant" o replice paktu Mołotow-Ribbent 16.09.05, 15:23
      No i znowu powtorka z programu.
      Sowieci sowietami pzostana, niemcy krzyzakami, az nas znowu probuja zrobic
      buntownikow regionu.
      Jezeli teraz zabezpieczymy sie przed kaprysami sowietow podlaczajac sie po
      niemcow to drugi raz dostaniemy w pupcie. Ruscy jak sie beda chcieli na nas
      zemscic to sie z helmutami dogadaja.
      Olejmy naszych saisadow o podlaczmy sie pod skandynawie

    • pilsko1 Re: "Kommiersant" o replice paktu Mołotow-Ribbent 16.09.05, 15:28
      Też ci polscy politycy są tak dupiaci, że wiecznie pozwalają się wyfilipczyć
      tym Niemcom i Rusom, a potem jojczą na cały świat o swojej krzywdzie.
    • papa_s Re: "Kommiersant" o replice paktu Mołotow-Ribbent 16.09.05, 15:51
      Rurę trzeba wybudować. Za ciężki szmal. Niestety, dużo łatwiej się rozp..la niż
      buduje. Dobrze wiedzą o tym nasi politycy. Mają to przetrenowane...
    • fasi6 Nie Ribbentrop-Mołotow, a nowe Rapallo! 16.09.05, 17:30
      Żeby być ścisłym, jeżeli chodzi o historię: pakt Ribbentrop-Mołotow zakładał
      likwidację państwa polskiego. Natomiast obecne porozumienie można nazwać
      układem, podobnym do tego, jaki zawarły Niemcy i Rosja Radziecka w 1922r. we
      włoskim miasteczku Rapallo. Godził on ewidentnie w interesy polskie, dwa
      mocarstwa porozumiały się ponad naszymi głowami. Podejrzewam, że tak jak wtedy,
      oprócz oficjalnych umów gospodarczych, są też tajne uzgodnienia polityczne, np.
      poparcie Rosji dla Niemiec ws. uzyskania stałego członka w Radzie Bezpieczenstwa
      ONZ.
      Nie od dzisiaj podstawową wytyczną polskiej polityki zagranicznej powinno być
      utrzymywanie lepszych stosunków z Niemcami i Rosją, niż mają oba te państwa
      wobec siebie.
      ps. polecam dane statystyczne: z kim Rosja ma największe obroty handlowe? z
      Niemcami oczywiście. Wolałbym nie mieć satysfakcji i nie mówić za kilkanaście
      lat: a nie mówiłem?
    • lubat Re: "Kommiersant" o replice paktu Mołotow-Ribbent 16.09.05, 17:42
      Po przeczytaniu streszczenia z Kommersanta chciałem zobaczyć, jak to wygląda w
      oryginale. Na pierwszej stronie przewrotny tytuł "Rossija połuczajet tranzitnyj
      udar". Czytając to Rosjanie muszą mieć niezłą frajdę, bo opisana jest historia
      gazociągów od lat 90-tych, jakie podchody robili im Ukraińcy, Polacy a nawet
      Białorusini. Czuli się przy tym zupełnie bezkarni, bo myśleli, że Rosja nie ma
      wyboru i musi się im podporządkować, i jaka panika panuje teraz w Polsce czy w
      Litwie. Streszczany w GW artykuł jest na odległej 9. stronie i prawie w całości
      został zacytowany. Różni się rzeczywiście od tego pierwszego, ale to świadczy
      moim zdaniem, że tam jest rzeczywisty pluralizm i między bajki należy włożyć
      nasze poglądy na temat prokremlowskiej postawy tamtejszych gazet.
    • at_work Historia kołem się toczy 16.09.05, 18:06
      Ciągle pokutuje w naszej świadomości pogląd, że historia uczy narody i istnieje
      ciągły postęp w budowaniu pokoju. Czyli takie tam tanie bolszewickie brednie,
      rozmydlające faktyczny obraz świata.

      Pozbądźmy się złudzeń. Dla własnego dobra.

      Na pytanie "Co musiałoby się stać, aby Zachód zrozumiał prawdziwe intencje
      Rosji" jest tylko jedna odpowiedź. Jaka?
      Nic nie jest w stanie poruszyć tak naprawdę sumienia Zachodu i wpłynąć trwale
      na postawy tamtych społeczeństw.

      Wszystkie tragedie i dramat ofiar imperium sowieckiego nie pozostawiło, jak
      widać dzisiaj wyraźnie, żadnego śladu w świadomości Europejczyków.

      Historia kołem się toczy, a w naszym położeniu geopolitycznym nigdy nie było
      koło młyńskie...
      niestety.

      _
      Pies, czyli kto?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka