Pat...

25.10.18, 09:54
Państwo, które nie jest gotowe do dalszego podporządkowywania się orzeczeniom TSUE, wpisuje się w proces podobny do brexitowego, w proces wyjścia – powiedział prezes TSUE Koen Lenaerts

Jeśli zapada decyzja o zastosowaniu środków tymczasowych, to należy się do niej bezzwłocznie zastosować. Nie dzień później, nie dwa tygodnie później, ale teraz. Natychmiast oznacza natychmiast – dodał podczas spotkania w Luksemburgu przewodniczący Sądu UE Marc Jaeger.
    • sorel.lina Re: Pat... 25.10.18, 10:04
      Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf odniosła się w TVN24 do słów Jarosława Kaczyńskiego, że rząd będzie się odwoływał od decyzji TSUE, zawieszającej pisowską ustawę o SN.

      „Nie wiem, do kogo. Nie chcę tutaj kpić. Pan Kaczyński chyba nie bardzo zna prawo europejskie. Rząd nie może się odwołać do kogoś wyższego, bo już nie ma nikogo wyższego” – stwierdziła prof. Gersdorf.

      Odniosła się też do złożonego przez Zbigniewa Ziobrę wniosku do TK w sprawie zbadania zgodności zapisów unijnego Traktatu z ustawą zasadniczą.

      Przypomniała, że cały Traktat został w 2006 r. uznany za zgodny z polską Konstytucją.

      – „To jest jakieś nieporozumienie dla mnie, żeby w ogóle Trybunał Konstytucyjny mógł o tym decydować.

      Ja to oceniam negatywnie jako chęć zastopowania działalności sądów, polegającej na stawianiu pytań prejudycjalnych co do zgodności z prawem unijnym rozwiązań przyjętych przez polski parlament” – powiedziała Pierwsza Prezes SN.

      Na pytanie o konsekwencje ewentualnego wyroku TK, mówiącego o niezgodności Traktatu z Konstytucją, stwierdziła, że „byłby to najczarniejszy scenariusz”.

      „Jeżeli mówimy, że ten traktat nam nie odpowiada, nie jest zgodny z Konstytucją, mimo że go negocjowaliśmy i podpisaliśmy, to znaczy, że się z nim nie zgadzamy”.

      Dodała, że w praktyce oznaczałoby to „pierwszy krok do wystąpienia Polski z UE”.

      Prof. Gersdorf została poproszona o komentarz do najnowszej wypowiedzi Andrzeja Dudy, który podczas wizyty w Berlinie powiedział, że był „zszokowany”, gdy dowiedział się, że w SN zasiada obecnie kilkunastu sędziów, którzy byli „członkami komunistycznego aparatu represji, że są sędziowie, którzy w latach stanu wojennego skazywali opozycjonistów na kary więzienia”.

      – „To nie mieści mi się w głowie, żeby głowa państwa tak mówiła o sędziach, ponieważ to o czym mówi, to są przypadki dwóch kolegów, którzy byli zmuszeni zasiadać w sądzie wojskowym w stanie wojennym.
      Takie było prawo i wzięto ich z sali sądowej do tego i orzekali jak najłagodniej mogli. Prezes Strzembosz przyjął ich do pracy, wiedząc o tym wszystkim.
      Taka była sytuacja. Pan prezydent Duda wtedy był małym chłopaczkiem, no to nie mógł o tym wiedzieć.
      Na pewno się nie zhańbili i nie były im wytoczone żadne procesy” – podkreśliła Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego.


      Ale - jak powiedział min. Gowin - ważniejsze niż wiedza prawnicza jest "naturalne poczucie sprawiedliwości". O!
      • 1zorro-bis Re: Pat... 25.10.18, 10:14
        Sorell.....ale czego mozna oczekiwac od niedouczinych PISdzielcow? Jasio Fasola bredzi cos o zarowkach i brexit, soltysowa opowiada bajki o nowoczesnym, ekologicznym polskim weglu to i kurdupel ma prawo nie miec pojecia o obowiazujacych prawach UE....big_grinbig_grinbig_grin
        • 1zorro-bis Re: Pat... 25.10.18, 10:17
          ...i co z takiego milego chlopaczka wyroslo?big_grinbig_grinbig_grin
          #www.facebook.com/photo.php?fbid=10217265393487423&set=a.2647735753188&type=3&theater
          • 1zorro-bis Re: Pat... 25.10.18, 11:16
            czy to cos nie mowi....?
            Zobaczcie!
            www.facebook.com/photo.php?fbid=10157100741092345&set=a.10150294618062345&type=3&theater
            • sorel.lina Re: Pat... 25.10.18, 11:38
              Jak długo historia ciąży na naszych losach! sad

              W 1914 na ziemiach polskich było: 57% analfabetów w zaborze rosyjskim, 40% w Galicji i 5% w zaborze pruskim.

              https://scontent.fwaw3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/44750593_10157100741097345_2239883401152692224_n.jpg?_nc_cat=110&_nc_ht=scontent.fwaw3-1.fna&oh=7b544e97bcd5ca8efd4f30f50db3cd85&oe=5C3F7AAD
              • sorel.lina Re: Pat... 25.10.18, 11:39
                P.S. A Dolny Śląsk to w dużej mierze repatrianci ze Wschodu...
Pełna wersja