Dodaj do ulubionych

Cuda niebieskie

02.03.23, 17:52
Samolot linii lotniczych easyJet wystartował z lotniska w Reykjaviku, kierował się do Manchesteru.

Podróż miała trwać ok. 2 godzin. Warunki pogodowe były dobre i nic nie wskazywało na to, że załoga będzie musiała podejmować podczas lotu nagłe decyzje, o których potem mówić będzie BBC. A jednak już po 40 minutach od startu lot przestał być zwyczajny.

Zorza pojawiła się, gdy samolot był w połowie drogi do Wielkiej Brytanii. Nie było szans, że pasażerowie się jej przyjrzą i sfotografują wielobarwne niebo. Na to nie chciał jednak pozwolić pilot.
Wykonał niespodziewany manewr, by to zrobić - tak opowiadają podróżni. O wszystkim ich uprzedził.

Najpierw zgasły światła na pokładzie, a potem zrobił pętlę.
Maszyna obróciła się nad Morzem Północnym.
Dzięki temu zorzę można było podziwiać przez okna po obu stronach samolotu.

- Na szczęście easyJet nadrobił to - oszałamiające! - napisał na Twitterze Iain Goodwin, jeden z pasażerów.

- Ogromne podziękowania dla pilota, który wykonał obrót o 360 w połowie lotu, aby upewnić się, że wszyscy pasażerowie będą mogli zobaczyć niesamowitą zorzę polarną

https://images.iberion.media/images/origin/Projekt_bez_tytulu_2_3a77f7fd34.png
Obserwuj wątek
    • sorel.lina Re: Cuda niebieskie 02.03.23, 17:55
      Księżyc, Wenus i Jowisz na jednej prostej. Następny taki spektakl dopiero w 2040 roku.

      https://scontent.fwaw3-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/331329361_533858865404704_2337590312190362539_n.jpg?_nc_cat=1&ccb=1-7&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=oPFfG05rHckAX8AN8fl&_nc_ht=scontent.fwaw3-1.fna&oh=00_AfCkmlcfmBapLnTGhdghvA3hpWtTyDcg_32wmxOcWRlrrw&oe=64051ACB
      • sorel.lina Re: Cuda niebieskie 02.03.23, 18:00
        Z fizycznego punktu widzenia nasz wszechświat wydaje się zaskakująco doskonały. Logiczne jest założenie, że gdyby tak nie było, to życie, jakie znamy - a także planety, atomy i wszystko inne - nie istniałoby.

        Z jakiegoś powodu ilość energii, masa i przyspieszająca ekspansja Wszechświata są tak dobrze zrównoważone, że w ciągu ostatnich 13 miliardów lat było wystarczająco dużo miejsca na rozwój kilku interesujących procesów. Kilka magnitud w dowolnym kierunku i nieodparta grawitacja skleiłaby ekspansję czasoprzestrzeni lub tak słabo, że szybko rozszerzający się wszechświat nie pozostawiłby po sobie nic interesującego.

        A jednak życie zaistniało! Pytanie, czy tylko na Ziemi...?

        https://innemedium.pl/sites/default/files/styles/large/public/matisalke_particle_like_higgs_boson_placed_on_the_scalar_field_507e35ae-5195-4ae8-b717-85e2ec8e7521.jpg?itok=zVvN9i5S
        • sorel.lina Re: Cuda niebieskie 02.03.23, 18:05
          Wszystko co nas otacza, cała nasza cywilizacja, nasza planeta Ziemia, Układ Słoneczny, galaktyki i cały Wszechświat, wszystko to może po prostu zniknąć w ciągu jednej sekundy. Nie zdążylibyśmy pozałatwiać naszych ziemskich spraw, nie zdążylibyśmy nawet pomyśleć o tym, że to koniec.

          Część naukowców zastanawia się czy pole Higgsa, które wypełnia nasz Wszechświat, rzeczywiście jest stabilne. Jeśli jest ono metastabilne to oznaczałoby, że posiada w sobie dużą ilość energii potencjalnej, która tylko oczekuje na uwolnienie. Wystarczy więc jedna "iskra" i nasz Wszechświat natychmiast ulegnie radykalnej przemianie (czy zniszczeniu, jak kto woli).
          Jeśli pole Higgsa jest metastabilne, to można je porównać do kawałka drewna, zanurzonego w benzynie. W tym przypadku wystarczy prawdziwa iskra, aby drewno zaczęło płonąć. Jeśli coś wyprowadzi pole Higgsa z tymczasowej równowagi, wtedy "zapłonie" cały Wszechświat. Z naszego punktu widzenia, będzie to oczywiście tragedia na skalę kosmiczną.

          "To może nastąpić w każdej chwili, bez ostrzeżenia. Jeśli w dowolnym momencie pojawi się tzw. rozpad próżni, to sfera nowego stabilnego pola Higgsa urośnie z prędkością światła we wszystkich kierunkach. Będzie to niczym podpalenie morza benzyny o wielkości Wszechświata. Sfera ta pożre wszystko na swojej drodze. Bańka będzie rosła w nieskończoność, niszcząc wszystko na swojej drodze. [...] Każda fizyczna rzecz po prostu przestanie istnieć - a życie już nigdy nie będzie możliwe".

          Pozostaje mieć nadzieję, że to tylko teoria i tylko teorią pozostanie.


          https://innemedium.pl/sites/default/files/styles/large/public/matisalke_particle_like_higgs_boson_placed_on_the_scalar_field_507e35ae-5195-4ae8-b717-85e2ec8e7521.jpg?itok=zVvN9i5S

          https://innemedium.pl/sites/default/files/styles/640szerokosc/public/4888698_s_8.jpg?itok=D0_viDq2
          • sorel.lina Re: Cuda niebieskie 02.03.23, 18:09
            Astronomowie odkryli superziemię na orbicie czerwonego karła. Czy ta planeta może być siedliskiem życia?

            Nowa planeta może być siedliskiem życia

            Jednak Ross 508 b przemieszcza się na granicy ekosfery. Jest to miejsce w układzie planetarnym, w którym nie jest za ciepło, ani za zimno, lecz w sam raz. Zupełnie jak w baśni dla dzieci o Złotowłosej. Tylko w baśni stwierdzenie to odnosiło się do temperatury owsianki. A w astrobiologii do temperatury, w której woda na planecie, przynajmniej okresowo, znajduje się w stanie płynnym. W przypadku Układu Słonecznego tylko trzy planety leżą w ekosferze. Chodzi o Wenus, Ziemię i Marsa.

            Dlatego odnalezienie planety poruszającej się w ekosferze jest zawsze interesujące. Jednak Ross 508 b okrąża swą gwiazdę w niespełna 11 dni, czyli po bardzo bliskiej orbicie. Gwiazda ta nie jest tak gorąca jak Słońce. Czerwone karły są mniejsze i znacznie chłodniejsze. W tej odległości promieniowanie skierowane w Ross 508 b jest zaledwie 1,4 raza intensywniejsze niż promieniowanie słoneczne dochodzące do Ziemi. To umieszcza egzoplanetę bardzo blisko zewnętrznej wewnętrznej krawędzi ekosfery jej gwiazdy.

            https://www.national-geographic.pl/media/cache/slider_big/uploads/media/default/0014/59/astronomowie-odkryli-superziemie-na-orbicie-czerwonego-karla-czy-ta-planeta-moze-byc-siedliskiem-zycia-fot-gabriel-perez-diaz-smm-iac_1358322.webp

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka