Dodaj do ulubionych

mam kilka pytań odnośnie DG ...

18.12.07, 22:38
Witam :)
Otóż w niedalekiej przyszłości kończy mi się urlop wychowawczy -
chciałabym założyć jednoosobową działalność gospodarczą oczywiście związaną z
sprzedażą na Allegro i stąd mój wątek ponieważ kilka kwestii jest dla mnie
nie jasnych :-)
otóż mam konto na Allegro już założone z komentarzami w 100% pozytywnymi no i
chciałam spytać czy po założeniu DG mogę na tym koncie kontynuować sprzedaż
jak i ewentualne zakupy ?
nie ukrywam że baaardzo mi na tym zależy bo dbam o to konto i szkoda byłoby mi
zaczynać od "zera" no i wiadomo potencjalni klienci bardziej ufają komuś kto
ma już jakiś dorobek pozytywnych komentarzy - dlatego to jest moje pierwsze
pytanie...
drugie - to takie : jeśli odpowiedz na pierwsze będzie pozytywna:)co do
kontynuacji posiadanego konta -
to muszę zgłosić Allegro rozpoczęcie DG ?? no i czy Allegro posyła faktury
jaki był ewentualny miesięczny dochód ze sprzedaży ? jeśli tak to czy są na
nich odjęte koszty związane z Allegro (wystawianie przedmiotów,prowizja) ???
przepraszam jeśli pytania wydają się banalne i chaotycznie napisane - ale będę
baaardzo wdzięczna za szczegółowe odpowiedzi na moje małe:) pytanka i może coś
jeszcze powinnam wiedzieć zakładając DG związaną z Allegro ? proszę o
ewentualne porady ;-)
Z góry dziękuję za poważne potraktowanie mojego wątku :-) i odpowiedzi..
Obserwuj wątek
    • patryk.kremek Re: mam kilka pytań odnośnie DG ... 19.12.07, 22:05
      nicole8 napisała:

> Witam :)

cześć.

> Otóż w niedalekiej przyszłości kończy mi się urlop wychowawczy -

Dzidzia zdrowa? Grzeczna?;)

> otóż mam konto na Allegro już założone z komentarzami w 100% pozytywnymi no i
      > chciałam spytać czy po założeniu DG mogę na tym koncie kontynuować sprzedaż
      > jak i ewentualne zakupy ?
      > nie ukrywam że baaardzo mi na tym zależy bo dbam o to konto i szkoda byłoby mi
      > zaczynać od "zera" no i wiadomo potencjalni klienci bardziej ufają komuś kto
      > ma już jakiś dorobek pozytywnych komentarzy - dlatego to jest moje pierwsze
      > pytanie...

Nikt Ci nie broni, ale jeśli sprzedawałaś DUŻO, to Skarbowy może się zainteresować starymi aukcjami i coś zawsze znajdzie. Poza tym, dobrze jest mieć oddzielone prywatne zakupy i sprzedaż (starych ksiżęk, ciuszka, byle przydamisiów) od DG, choćby ze względu na wrzucanie prowizji od sprzedaży DG w koszty firmy. Po co sobie życie komplikować.

> drugie - to takie : jeśli odpowiedz na pierwsze będzie pozytywna:)co do
      > kontynuacji posiadanego konta -
      > to muszę zgłosić Allegro rozpoczęcie DG ?? no i czy Allegro posyła faktury
      > jaki był ewentualny miesięczny dochód ze sprzedaży ? jeśli tak to czy są na
      > nich odjęte koszty związane z Allegro (wystawianie przedmiotów,prowizja) ???

Gdzieś tam w ustawieniach wpisujesz dane do faktury i co miesiąc przysyłają fakturki za wystawianie i prowizję. Dochód musisz sobie sama policzyć;)))

e małe:) pytanka i może coś
      > jeszcze powinnam wiedzieć zakładając DG związaną z Allegro ?

no, może być potrzebna kasa fiskalna...no i mnóstwo innych pułapek;)

Pat
    • sylwia.smigielska Re: mam kilka pytań odnośnie DG ... 20.12.07, 12:16
      Witam,

Nie wolno dopisać firmy na koncie zarejestrowanym jako osoba prywatna. Jeżeli
      chcesz prowadzić działalność gospodarczą, konieczne będzie założenie nowego
      konta. Temat faktur jest tematem jest dość rozwiniętym i dlatego stworzyliśmy
      Poradnik, do lektury którego serdecznie Cię zachęcam:

www.allegro.pl/country_pages/1/0/education/guide_payments/index.php?page=3&type=2
      Nie musisz zgłaszać nam prowadzenia działalności gospodarczej, ale w razie
      wątpliwości możemy poprosić Ciebie o przesłanie odpowiednich dokumentów.

Pozdrawiam,
      Sylwia Śmigielska
      • sylwia.smigielska Re: mam kilka pytań odnośnie DG ... 20.12.07, 12:20
        Jeszcze jedną rzecz chciałam dopisać a propos faktur: na fakturze nie jest
        wyszczególniony dochód ze sprzedaży, lecz jest ona wystawiana za naliczane przez
        nas usługi - wystawienia aukcji (wyróżnienia itp. każde dodatkowe opcje) i prowizje.

Pozdrawiam,
        Sylwia
        • goska2000 Re: mam kilka pytań odnośnie DG ... 19.01.08, 13:17
          Witam, ja mam podobne pytanie, nie wiem czy dobrze zrozumialam.
          Mąż założył imienne konto na siebie, sprzedal na nim kilka starych rzeczy (stara
          wieza, jakis odtwarzacz DVD, itp), kilka rzeczy kupil. Ogółem ma 15 komentarzy.
          Od lutego zaczyna DG związaną ze sprzedażą na Allegro (DG już od dawna
          prowadzona ale od lutego bedzie sprzedaz internetowa), firma jest na niego jako
          osobe fizyczna, czy moze prowadzic sprzedaz na swoim koncie? nie musi w danych
          dopisywac firmy, faktura moze byc wystawiana na niego jako na osobe fizyczna.
          Czy taka dzialalnosc bedzie zgodna z regulaminem? Nie chcialabym aby po jakims
          czasie konto zostalo zablokowane ze wzgledu ze to DG. Czy na stronie o mnie moze
          napisac ze jest firma, ma Dzialalnosc, wystawia faktury?
          Proszę o odpowiedz.
          Z góry serdeczne dziekuje
          Goska
          • moje_alle Radzę założyć nowe konto firmowe ... 19.01.08, 13:38
            15 komentarzy to nie majątek. A w razie kontroli ominą Was dociekania US
            dlaczego sprzedane było to, a dlaczego to i gdzie jest podatek od sprzedaży. Z
            nimi to nigdy nie wiadomo do czego się przyczepią. I polecam również firmowe
            konto bankowe.MA.
              • moje_alle Mam kilka kont ... 20.01.08, 18:29
                i NIGDY nie było problemu ze sprzedażą na żadnym z nich. Każde z nich osiągnęło
                status SS w 3 obowiązkowe miesiące.Co do sprzedanych staroci: Twoje zdanie dla
                urzędnika US nie będzie miało znaczenia, znaczenie będzie mieć fakt iż nie
                zapłaciłaś podatku. Wyżej już udzielono odpowiedzi co do przekształcenia konta
                prywatnego w firmowe: NIE MOŻNA. Powtórzę raz jeszcze: 15 komentarzy to nie
                majątek, załóż konto firmowe na all będziesz spała spokojnie.MA.
                • goska2000 Re: Mam kilka kont ... 21.01.08, 08:42
                  mimo twojej odpowiedzi moje_alle proszę jeszcze eksperta z allegro o wypowiedz w
                  mojej sprawie. Czy na koncie założonym na osobe fizyczna moge sprzedawac jako
                  osoba fizyczna prowadzaca dzialalnosc gospodarcza? (nie zamierzamy nic zmieniac
                  w ustawieniach konta, żadnych dopisków dotyczacych firmy), jedyna sprawa jest
                  opis na stronie o mnie (ze wlasnie jest dzialalnosc, ze wystawiam faktury Vat, itp)
                  z gory dziekuje

bo jak rozumiem dopisanie do konta dzialalnosci jest zabronione (to wiem) ale
                  czy powyzsza sytuacja jest mozliwa

• moje_alle Żebyś mógł wziąć fakturę ... 23.01.08, 08:53
                      konto firmowe to konto które jest "własnością" firmy X. Konto prywatne jest
                      Twoją "własnością" dziś pracując w firmie X możesz brać fakturę na firmę X, ale
                      kto wie w jakiej firmie będziesz pracował za dwa miesiące? To jest konto
                      fakturowe ;). Istotne są przy kontroli pełnomocnictwa oraz ich unieważnienia
                      (daty!!!).MA.
      • stepman Re: mam kilka pytań... prosze o wyjasnienie 21.01.08, 10:11
        witam,
        proszę mi wyjaśnic bo niebardzo rozumiem. Zalozylem sobie konto pod działalność gospodarczą jednak w formularzu rejestracji nie zaznaczałem "ptaszka" firma.
        Kiedy sfinalizowałem sprawy związane z rejestracja działalności dopisałem w profilu konta firmę i zaczałęm sprzedawac (wszystkie transakcje sa firmowe i zarejestrowane w KPiR
        Czy to ze przy rejestracji nie zaznaczylem opcji firma to znaczy ze teraz musze zakladac nowe konto ??

poza tym mam drugie pytanie,
        jezeli w profilu imie i nazwisko wpisana jest moja jako pelnomocnik a nazwa firmy podana jest moja to jest to jakis problem ?

pzdr
    • sylwia.smigielska Re: mam kilka pytań odnośnie DG ... 21.01.08, 11:55
      goska2000

każda firma (przedsiębiorca), jak i osoba fizyczna, ma obowiązek rozliczać się z
      Urzędem Skarbowym ze wszystkich dochodów, bez względu na ich źródło pochodzenia.
      Dotyczy to także sprzedaży poprzez Allegro. US może "się doczepić", jak to
      piszesz, do Waszej sprzedaży poprzez Allegro. Twój mąż powinien założyć nowe
      konto - firmowe.

Powtórzę raz jeszcze - nie można dopisać firmy na koncie zarejestrowanym na
      osobę prywatną. Należy założyć nowe konto.

Pozdrawiam,
      Sylwia
      • stepman Re: mam kilka pytań odnośnie DG ... 21.01.08, 12:02
        no dobrze, ale jak założyłem konto i nie zaznaczyłem znaczka "firma" w formularzu rejestracyjnym a potem dopisałem po rejestracji nazwe firmy i zacząłem sprzedawać (dodam, że konto od razu było z przeznaczeniem do sprzedaży z tytułu DG i tylko takie transakcje tam robiłem) to mam jeszcze raz rejestrować konto nowe mając kilkadziesiąt lub kilkaset komentarzy i całą sprzedaż zarejestrowaną w KPiR ?
        to chyba jest nieporozumienie.
        pzdr
        • moje_alle Jeśli nie zaptaszkowałeś firmy ... 21.01.08, 13:31
          znaczy że masz konto fakturowe, a nie firmowe. Różnica między tymi kontami jest
          taka, że konto firmowe co tydzień może prowadzić inna osoba, konta fakturowego
          nie wolno Ci udostępniać nawet żonie (w tym przypadku jeśli dobrze zrozumiałam
          ona nie może go udostępniać Tobie).MA.
          • stepman Re: Jeśli nie zaptaszkowałeś firmy ... 21.01.08, 14:30
            jak to sie ma do tego? :
            www.e-porady.pit.pl/pages/i/50005.php?fa_id_s=13015&powrot=2004.php&SID=6e6e5a0f83aa8685bcf2ad0486d6c565
            poza tym, w takim razie po co jest pole po zalogowaniu do profilu allegro do wpisania nazwy firmy skoro nie mozna zmienic na firmowe ?

żona założyła sobie puste konto na siebie a po pierwszym zalogowaniu wpisaliśmy w pole firma nazwe mojej firmy...

poza tym co to za pojęcie fakturowe/firmowe... faktura jest wystawiana na moją firmę bo to też można wpisać w profilu gdzie chcesz otrzymywać fakturę aby mieć podstawę do wrzucenia prowizji Allegro w koszta i potem w razie kontroli okazac US.

Myśle, ze tu chodzi bardziej o to, że ktoś już coś kupował wczesniej prywatnie a potem zrobil konto firmowe z konta prywatnego i tym samym nie ma udokumentowanej sprzedazy prywatnych rzeczy.

pzdr

• moje_alle To własnie jest konto fakturowe ... 21.01.08, 17:29
              człowiek ten NIE JEST właścicielem firmy czyli nie sprzedaje towaru na koncie
              firmowym, ale od dnia podpisania pełnomocnictwa co dla US jest bardzo ważne,
              może brać fakturę od all na inna firmę zaznaczając taką opcję w danych.
              Pełnomocnictwo jest o tyle istotne, że przy wcześniejszej sprzedaży prywatnych
              rzeczy ma podkładkę od kiedy sprzedawany jest towar firmy. MA.
              • stepman Re: Ten przypadek kwalifikuje się do zawiasu ... 22.01.08, 10:27
                bez przesady, czy Twój mąż, córka nie zna hasła do Twojego konta na allegro. A jak Cię poproszą o nie to co powiesz - że nie dasz bo 5.11.MA tak stanowi? - nie traktuj wszystkiego tak dosłownie, wiadomo, że chodzi o to aby nie udostępniać innym osobom konta aby nie było oszustw ale jak syn sprzedaje matki przedmioty a ona zna hasło i podpatruje jak leci sprzedaż to chyba nie ma nic w tym złego - setki osób w rodzinie znają swoje hasła....

ale nie o tym... chodzi o to, że w/g stanowiska US jak dasz upoważnienie osobie która ma swoje konto prywatne na allegro że będzie sprzedawać produkty Twojej firmy to jest to ok.
                • moje_alle Czy Ty czytasz to co piszesz? 22.01.08, 14:51
                  Ja pokazałam Ci stanowisko all. Rejestrując się klikasz: zapoznałem się z
                  regulaminem i akceptujesz go. Nie podoba Ci się? Rozwiąż umowę nie ma obowiązku
                  korzystania z allegro. Na all jest wiele rzeczy które dla mnie są
                  nieporozumieniem wielkim, ale są też pewne oczywistości. Mój mąż ma swoje konto,
                  ja mam swoje, do tego mamy kilka kont firmowych. A moje dziecko będzie miało
                  swoje konto jak skończy 18 lat i bedzie zarabiać nie wcześniej. MA.
                  ps
                  pamiętaj również że all przy kontroli US udostępnia całą sprzedaż z ostatnich 5
                  lat na wszystkich kontach zarejestrowanych na daną osobę, a bank wgląd na konto
                  • stepman Re: Czy Ty czytasz to co piszesz? 22.01.08, 15:31
                    napisałaś:
                    > pamiętaj również że all przy kontroli US udostępnia całą sprzedaż z ostatnich 5 lat na wszystkich kontach zarejestrowanych na daną osobę, a bank wgląd na konto.

no to teraz sama przeczytaj dokładnie co ja napisałem - a napisałem mniej więcej to, że założone zostało nowe konto puste przez żonę, która z mojego pełnomocnictwa sprzedaje moje produkty z mojej firmy i w razie kontroli skarbowej US dostanie cały wydruk transakcji z jej konta, które to transakcje są rozliczane przez moją firmę (tzn. płacę podatek od sprzedaży a allegro wystawia normalnie fakturę na moją firmę).
                    Czy napisałem niejasno ? Czytałem dwa razy :)

Generalnie rzecz biorąc i sumując:
                    Pani Sylwia stwierdziła, że nie można zrobić z konta prywatnego konta firmowego - i jest to pewnie prawda bo mając swoje konto na all z prywatnymi transakcjami nagle zaczynasz sprzedawać na firmę i nie możesz potem udokumentować poprzednich transakcji, ale jeśli Twoja znajoma/żona/wujek/dziadek/ (niepotrzebne skreślić) ma swoje konto z np. 100 komentarzami to możesz dać mu pełnomocnictwo do sprzedaży produktów na Twoją firmę i wtedy w razie kontroli US osoba ta ma upoważnienie a US uderza do Ciebie i każe pokazać Ci rozliczony podatek.
                    Czy to jest jasne ?
                    A może się mylę ?
                    pzdr
                    • moje_alle Postepując w taki sposób ... 22.01.08, 16:36
                      sam kopiesz pod sobą dół. Na obecną chwilę jeśli korzystasz z konta żony powinno
                      ono zostać zawieszone. Ja z prostej przyczyny nie naraziłabym nikogo na wizytę
                      UKS bo wtedy skontrolują Ci tyle ile się da, a nie tylko konta należące do
                      firmy. mało tego to Ty musisz udowodnić swoją niewinność. Uwierz US zazwyczaj
                      puszcza podatnika w samych gaciach. MA.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka