Dodaj do ulubionych

PIĘKNA ITALIA

IP: *.warsnet.trzepak.pl 04.08.01, 14:11
Spełniam prośbę Mirka i przenoszę rozważania dotyczące Włoch do osobnego wątku.

Piazza Navona jest rzeczywiście piękna, a najpiękniejsza w maju czy
październiku. Jednakże około 400 metrów na południe (5 minut spacerkiem przez
piękne i wąskie uliczki) znajduje się bardziej urokliwy lecz zaniedbany Campo
di Fiori. Ten malowniczy targ i zarazem plac reprezentuje Rzym antyklerykalny,
liberalny, który postawił pomnik spalonego na stosie przez Kosciół za poglądy
filozofa Giordano Bruno tuż pod nosem ambasady propapieskiej Francji.
Obserwuj wątek
    • Gość: Mirek Re: PIĘKNA ITALIA IP: *.sympatico.ca 04.08.01, 15:02
      Osobiscie nie przepadam za lazeniem po ruinach ale bardziej mnie interesuja
      ludzie i atmosfera jaka kreuja, dlatego tez moim ulubionym miejscem w Rzymie
      jest "Porta Portese". Jest to pchli targ ktory powstal w 1945 roku, po tym jak
      jego poprzednik na Campo de''Fiori zostal zamkniety na poczatku II WS. Urocze
      miejsce, pelne ruchu i gwaru - nie sposob sie tam nudzic, ale uwaga na wloska
      wirtuozerie; moga Ci tam ukrasc kalesony bez sciagania spodnii :))
      • Gość: piotlik Re: PIĘKNA ITALIA IP: *.warsnet.trzepak.pl 04.08.01, 15:22
        A Rzym Felliniego?
        Wieczne miasto upamiętnił Federico w "La dolce vita". To były złote czasy via
        Veneto, gdzie szalone noce spędzały piękne i niedostępne gwiazdy ówczesnego
        kina. Fellini stworzył tu jeden z XX-wiecznych mitów, każąc Anicie Ekberg
        pluskać się w fontannie di Trevi.
    • Gość: meg Re: PIĘKNA ITALIA - o che bella IP: *.katowice.cvx.ppp.tpnet.pl 04.08.01, 16:08
      ja odkrywałam Rzym dwukrotnie - za pierwszym razem 1976 roku był to mój pierwszy
      wyjazd na tzw Zachód, za promesę wysokości 130 $ na osobę (z czego połowę
      zaoszczędziliśmy na Francję w następnym roku) więc do dziś pamiętam ten kawałek
      oryginalnej pizzy zjedzony w barze we Florencji

Ten pierwszy raz skażony był "zwiedzactwem" (sorry za ten karkołomny neologizm)
      były wakacje, tłok, mieszkaliśmy na campingu z dala od miasta, więc Rzym
      poznawałam tylko w dzień

Drugim razem - to było w maju, mieszkałyśmy w samym centrum, nic nie musiałam
      zwiedzać, wejście do przyzwoitej restauracji kosztowało mnie tyle co w Polsce,
      no i Rzym wypiękniał - trawertyn okazał się być kamieniem jasnym, a nie czarnym
      • Gość: Mirek Re: PIĘKNA ITALIA - o che bella IP: *.sympatico.ca 04.08.01, 16:39
        Gość portalu: meg napisał(a):

...Rzym wypiękniał - trawertyn okazał się być kamieniem jasnym, a nie czarnym

Ciekawe - ja mialem bardzo podobne doswiadczenie; moja pierwsza wizyta w Rzymie
        to ogromne rozczarowanie. Pamietam walajace sie papiery po uliczch, wrzeszczacych
        Wlochow, masa turystow, upal...wrecz brud. Dojezdzajac do Rzymu widzialem
        dzielnice zywcem wziete z "Odrazajacy, brudni, zli".. Dopiero podczas nastepnego
        pobytu, pare tygodni pozniej, robilem wielkie oczy...Mysle ze ma to cos wspolnego
        z oczekiwaniami...

Ciekawostka; czy wiecie ze Porta Portese powstalo na miejscu starego cmentarza
        zydowskiego? W zamian za to Papiez dal Zydom ziemie z widokiem na Circo Massimo.
        Z pewnoscia wiele transakcji odbywa sie tam na zasadzie "zydowskiego targu" :))
      • Gość: hahor Re: PIĘKNA ITALIA - o che bella IP: *.dip.t-dialin.net 04.08.01, 16:55
        TAORMINA - proszym panstwa - koniecznie tamze Teatro Greco z widokiem na
        Etne...! Jedno z najpiekniejszych miejsc na tym swiecie.Naprawde. A prawdziwa
        Italia zaczyna sie i tak dopiero na poludnie od Neapolu . Polnoc Italii to
        prawdziwa mieszanina plemion , stylow i tego... Przeciez podobno Biskupem Rzymu
        jest jakis Polak ?! No to wiecie , rozumiecie .
          • Gość: piotlik Re: PIĘKNA ITALIA - o che bella IP: *.warsnet.trzepak.pl 04.08.01, 18:20
            TAORMINA to rzeczywiście perła Sycylii. Jest również najbardziej znanym
            kąpieliskiem na wyspie, a co za tym idzie tłumy zagranicznych turystów
            zaczynają dawać sie we znaki mieszkańcom. Na ulicach trudno złapać oddech. Aby
            całkowicie uniknąć tłumów należy zakosztować Taorminy od pażdziernika do marca.
            Ruiny starożytnego teatru (grecko-rzymskiego), widoczne na tle Etny (gdy nie ma
            chmur) są niesamowite i przepyszne. Ale Taormina ma więcej atrakcji, o których
            jednodniowy turysta nie ma pojęcia. Zasługuje ona na dłuższy pobyt. Jej obraz,
            jaki wynoszą nieszczęśni uczestnicy jednodniowych wypadów, może być naprawdę
            zniechęcający. Ma sie wtedy czas jedynie na zaliczenie kilku niemiłosiernie
            zadeptanych miejsc z TEATRO GRECO na czele. Ale nawet najbardziej gruntowne
            zwiedzanie Taorminy trzeba zacząć od programu obowiązkowego ( teatro greco,
            odeon, torre dell'' orologio, castello, i cała via Umberto I ).Zachwyt czeka na
            wyciągnięcie ręki, wystarczy mieć czas :-) i mapę w ręku. Wystarczy, że
            wymienię Chiesa dei Cappuccini, Antiquarium, Badia Vecchia, łaźnie rzymskie,
            bizantyjskie nagrobki, pozostałe kościoły Taorminy, porta Messina i Catania,
            fontanna kapucynów, łuki rzymskiego akweduktu, czy widok z Monte Venere- z
            wierzchołka rozciąga się bezkonkurencyjny widok.
            Gdyby Taormina nie była miastem lecz kobietą chciałbym, żeby była moją kochanką.
      • Gość: piotlik Re: PIĘKNA ITALIA IP: *.warsnet.trzepak.pl 25.08.01, 17:42
        Skoro można makaronizmami niemiecko-śląsko-polskimi to i można tak:
        La Sicilia, i''sola piu abitata del Meditarraneo, e una regione autonoma della
        repubblica italiana, e offre ai suoi numerosi visitatori impressioni culturali
        e panoramiche; nel passato l''isola fu teatro e punto di riferimento di grandi
        culture e fenomeni naturali, come il vulcano ETNA che corona il panorama di
        questa terra.

continua.....
        • Gość: Mirek Re: PIĘKNA ITALIA IP: *.*.*.* 02.09.01, 02:29
          Salve Piotlik! Cherto! Possiamo fare pure questo! Guarda, que cosa I ho trovato;

La Repubblica di 29 agosto 2001

di CINZIA DAL MASO

VENEZIA - Finalmente riappare. L''isolotto di San Marco in Boccalama, sommerso
          per 600 anni sotto le acque della laguna di Venezia, ora è all''asciutto. Un
          ettaro di terre riacquistate alla laguna grazie a una barriera di oltre 600
          palancole posta tutt''intorno all''isola, e al lavoro di cinque grosse pompe che
          in pochissimi giorni hanno prosciugato l''intera area.

Plac Sw. Marka, powoli zatapiany przez ostatnie 600 lat, w koncu doczekal sie
          ratunku. Wyspa na ktorej lezy zostala otoczonz bariera i piec wilkich pomp
          odsacza wode z wewnatrz. Ciekawe z punktu widzenia technologii, ale ze tez
          robia to w sezonie? Gdzie teraz spia mlodzi i niezamozni turysci? Dla
          wyjasnienia; Plac Sw Marka wieczorami pokrywal sie spiworami i zamienial
          w "noclegowisko" mlodziezowe.
          • Gość: Ballest Re: PIĘKNA ITALIA IP: 62.67.76.* 03.11.01, 10:23
            Ja bylem dwa razy we Florencji (sluzbowo) to zrobila na mnie ogromne wrazenie .
            Ta atmosfera przed Domem (Katedra) gdzie do rana mlodziez z calego swiata sie
            bawi. Tam pracowal Michelangelo i Leon Battista Alberti i chyba najwazniejsz tu
            byla w domu rodzina Medici.
            Wymienic wszystkie zabytki Florencji to bysmy musieli pisac do jutra rana.
            • meg_s Re: PIĘKNA ITALIA 03.11.01, 11:22
              o rany - Ballest - znaleźliśmy temat w którym będziemy się chyba zgadzać na
              100% - spędziłam we Florencji kilka wakacyjnych dni, "mam ją w nogach" bo
              obeszłam całą od Forte di Belvedere do Fortezza da Basso i również byłam pod
              wrażeniem wspaniałej atmosfery, dodatkowo bardzo podobały mi się nowe "plomby" -
              to było właśnie to co miałam na myśli w wątku "genius loci"
              • ballest Re: PIĘKNA ITALIA 03.11.01, 21:25

Meg, nigdy nie wiedzialem , ze w Firenze taka miedzynarodowa atmosfera panuje ,
                w moim hotelu mieszkaly miedzy innymi wycieczki z Japonii i Chin, ciekawostka
                ja bylem tez juz w Chinach (2x) i wlasciwie Chinki poznalem po zapachu ich
                perfumu, napewno wszystkie uzywaja ten sam.
                Ta Katedra sie nazywa Santa Maria del Fiore , jak ladujesz samolotem to juz
                widzisz jaka ta kopula ogromna jest.Florencja jak wiesz nie ma drapaczy chmur ,
                wiec wlasciewie cala kopula wlada miastem .Oczywiscie Campanile tez jest nie do
                przeoczenia.
                Mnie obwodzil po Firenze Wloch z Gornej Adygi (Süd Tirol) on mieszka od lat w
                Firenze i swietnie mowil po wlosku, ale on sie duzo knajpami interesowal, tak
                ze poznalem przez niego nie tylko zabytki ale tez pare dobrych czerwonych
                win.Za duzo sie rozpisalem , Tobie musze tez cos zostawic.Ja zreszta mam malo
                czasu bo juz pakuje a we Wrocku sa zawsze dlugie noce, chyba wejde na chwile do
                internetu, bo moje panie maja wszystkie dostep.
                • meg_s Re: PIĘKNA ITALIA 03.11.01, 22:13
                  ballest napisał(a):

> Ta Katedra sie nazywa Santa Maria del Fiore ...
                  > wiec wlasciewie cala kopula wlada miastem .

przyjechaliśmy do Florencji samochodem, ale odnieśliśmy takie samo wrażenie - gdy
                  wyjechaliśmy spoza leśnego zakrętu, nagle przed naszymi oczami ukazała się
                  olbrzymia , dominująca nad okolicą kopuła - niezapomniany widok
                  • Gość: Ballest Re: PIĘKNA ITALIA IP: *.67.160.36.Dial1.Frankfurt1.Level3.net 03.11.01, 22:35
                    Ty napewno bylas tez na tym moscie przez Arno, tam sa sklepy ze zlotnikami jak
                    sie nazywa po wlosku nie pamietam, ale po niemiecku chyba Seufzer-Brücke chyba
                    most wzdychania, czy cos w tym rodzaju.
                    Aha zapomnialem we Firenze sa tez dziela m.innymi Rafaela i Tiziana, wlasnie
                    przez ten most idziesz do tej galerii w niej rezydowali kiedys wladcy Florencji.
                    Toscana jest na ogol bardzo piekna niestety nie mialem czasu zwiedzic, bo bylem
                    jak zwykle w stressie.

Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka