Dodaj do ulubionych

LIMIT DŁUGU PUBLICZNEGO DO KOSZA

14.09.20, 07:41
krytykapolityczna.pl/gospodarka/konstytucyjny-limit-dlugu-do-kosza-wojcik/
Obserwuj wątek
  • oby.watel Re: LIMIT DŁUGU PUBLICZNEGO DO KOSZA 14.09.20, 09:45
   Zdumiewające jak gorliwie lewica wspiera PiS w rujnowaniu państwa. Choć trzeba przyznać, że ma w tym ogromną wprawę, bo sama w czasach gdy władała Rzeczpospolitą Ludową lekceważyła wszelkie możliwe bezpieczniki, zadłużała kraj na potęgę by wreszcie z dumą ogłosić niewypłacalność. Trudno zgadnąć czy Piotr Wójcik jest pożytecznym idiotą czy po prostu ma dużą wyobraźnię, więc plecie duby smalone na zamówienie.

   Można więc sobie wyobrazić bardziej praktyczne bezpieczniki niż konstytucyjny limit długu publicznego. To samo zresztą dotyczy ustawowego progu ostrożnościowego na poziomie 55 procent PKB.

   Wyobrazić sobie można wszystko. Dlatego należy podziwiać wyobraźnię Wójcika, który wyobraża sobie, że PiS, które lekceważy lub obchodzi wszystkie bezpieczniki wymyśli bardziej praktyczny bezpiecznik i będzie się do niego stosowało. Nikt o zdrowych zmysłach brzytwy małpie nie da. Nikt z wyjątkiem lewicowego oszołoma z całych sił wspierającego władzę i partię rządzącą. Nie przypadkiem młodzi ekunomiści wysmażyli list do Kaczyńskiego domagając się zniesienia limitu zadłużenia w Konstytucji RP. Kto jak kto, ale PiS jest jak nikt predysponowane do grzebania w Konstytucji. Konstytucji, którą przygotowała i przyjęła lewica, a która teraz tę lewicę uwiera.

   Prawda jest taka, że oficjalnie, dzięki sztuczkom księgowym, dług publiczny nie przekroczył konstytucyjnego progu. W rzeczywistości przekroczył już dawno. Po co więc wypisywać takie bzdury? Po co zdejmować ograniczenia z lisa pilnującego kurnika? Tusk z kolesiami jeden próg zniósł, bo mógł. Jaką korzyść odniosła Polska ze skoku na OFE i szastaniu pieniędzmi na prawo i lewo? Zwłaszcza na lewo.

   O co chodzi Wójcikowi? O pieniądze na sztandarowe inwestycje jak wycinka puszczy, przekop mierzei, największe na świeci lotnisko, elektrownie węglowe, 500+, 13, 14, 15 emerytura, dotacje do nierentownych kopalń? Dlaczego Wójcik chce dać małpie brzytwę? Dlaczego ani słowem nie zająknął się jak to zamierza spłacić i z czego?

   Jeszcze jedno. Budżet państwa planowany jest nie w oparciu o to, co było, o rzeczywiste dochody, ale o studiowanie sufitu, czyli prognozy. A wpływy, jak zauważył Wójcik, można sobie wyobrazić ogromne. Dlatego w następnych wyborach trzeba zadbać o to, by ludzie nieodpowiedzialni i szaleńcy nie dorwali się znowu do władzy. Jeśli nie da się pogodzić większych praw kobiet i innych z rozwojem gospodarczym, to lepiej postawić na rozwój, ponieważ wtedy wszystkim się poprawi.
  • oby.watel Re: LIMIT DŁUGU PUBLICZNEGO DO KOSZA 16.09.20, 08:17
   Wszyscy wiedzą, że podatki to motor gospodarki. Gospodarka rozwija się tym lepiej i szybciej im są wyższe. Choć to wiedza powszechna portal gazeta.pl twierdzi coś wręcz przeciwnego.

   Na dzisiaj, kiedy mamy epidemię i spowolnienie gospodarcze, nakładanie nowych zobowiązań publicznoprawnych jest zwiększaniem kosztów pracy i działaniem głównie po to, żeby więcej pieniędzy wpłynęło do budżetu państwa. Chodzi o to, żeby Fundusz Ubezpieczeń Społecznych dostał więcej składek, dzięki temu potrzebne będzie niższe zasilenie go z budżetu. To skok na kasę.

   Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest to, co proponuje lewica —zintensyfikowanie wydatków bez oglądania się na dochody w oparciu o teorię zarysowaną przez Carla Collodiego, że pieniądze rosną na drzewach.
   • diabollo Re: LIMIT DŁUGU PUBLICZNEGO DO KOSZA 16.09.20, 09:02
    Wg. klasycznej makroekonomii w recesji gospodarczej wydatki publiczne powinny rosnąć, a ponieważ zwykle recesja wiąże się ze zmniejszonymi przychodami budżetowymi, to zwiększone wydatki muszą pochodzić z dlugu.
    Pierwsza lepsza książka pt. "Wstęp do makroekonomii", wszystko jedno jakiego autora.

    Ideologia paleoneoliberalna niestety ciągke żyje w umysłach polskich yntelygentów, którzy jednak nigdy nie przeczytali zadnej książki o ekonomii.

    I jak tutaj dyskutować?

    Kłaniam się nisko.
    • oby.watel Re: LIMIT DŁUGU PUBLICZNEGO DO KOSZA 16.09.20, 09:45
     Wg klasycznej makroekonomii podczas prosperity gospodarczej wydatki publiczne powinny być trzymane w ryzach, dług publiczny powinien być redukowany po to, by w recesji gospodarczej wydatki publiczne mogły rosnąć. Ponieważ według każdej, nie tylko klasycznej makroekonomii zaciągnięte długi trzeba spłacać. Nadmierne zadłużanie się w czasie recesji spowoduje, że recesja będzie trwała dłużej, ponieważ wyjście z recesji opóźnią gigantyczne koszty obsługi długu.
     • oby.watel Re: LIMIT DŁUGU PUBLICZNEGO DO KOSZA 17.09.20, 16:28
      grzespelc napisał:

      > Ci sami inteligenci sami mają kredyty na 500% swoich rocznych zarobków, ale będ
      > ą ci wmawiać, że nie wolno się zadłużać...

      I to jest argument wdeptujący w glebę. Sasin z Brudzińskim lepszego by nie wymyślili.


      > Tym niemniej całkowite zniesienie limitu uważam za nierozsądne.

      No i jak się z tym nie zgodzić?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka