Dodaj do ulubionych

Partia i Spółki

27.09.21, 14:32
Na co dzień konkurujemy ze sobą o newsy i uwagę odbiorców. W tym śledztwie postanowiliśmy połączyć siły, bo wymagała tego racja stanu. Każda z naszych redakcji w ostatnich latach opisywała, jak PiS i jego koalicjanci coraz bardziej rozsiadają się w państwowych spółkach używając rozdawania posad do poszerzania pola swoich wpływów. Widzieliśmy, że skala tego zjawiska jest duża. Ale jak konkretnie? Który z polityków rozdaje najwięcej łupów? Jakie są kulisy sporów o polityczne synekury? I jak to wpływa na stan samych spółek? Na te pytania postanowiliśmy uzyskać szczegółowe odpowiedzi.

Materiały na temat nepotyzmu.

Siły połączyły Radio Zet, Onet i Wyborcza. Radio Zet i Onet publikuje wyniki śledztwa za darmo, Wyborcza jak zwykle żąda pieniędzy za dostępne gdzie indziej za darmo treści.
Obserwuj wątek
  • oby.watel Komentarz Węglarczyka 27.09.21, 14:40
   Jedna z najsmutniejszych lekcji historii jest następująca: jeśli byliśmy oszukiwani wystarczająco długo, mamy tendencję do odrzucania wszelkich dowodów na to, że zostaliśmy oszukani. Nie jesteśmy już zainteresowani dociekaniem prawdy. Zawładnęło nami oszustwo. Po prostu zbyt bolesne jest przyznanie się, nawet przed samym sobą, że zostaliśmy oszukani. Jeśli raz dasz szarlatanowi władzę nad sobą, prawie nigdy jej nie odzyskasz. — Carl Sagan

   Nie każda nepotyczna władza jest władzą absolutną, ale każda władza absolutna jest władzą nepotyczną. Dlatego obserwowanie rozrostu nepotyzmu w instytucjach państwowych i publicznych jest tak kluczowe. Im więcej nepotyzmu, tym bardziej władza oddala się od demokracji.

   Nepotyczna była każda władza niedemokratyczna w historii świata. Stanowiska i idące za nimi przywileje są bowiem ceną, za jaką władza w takich systemach kupuje sobie lojalność pracujących dla niej ludzi. Nie liczy się interes stanu, nie liczy się etyka zawodu. Liczy się tylko transakcja pomiędzy władzą i urzędnikiem — ja tobie środki na niezłe życie, ty mi absolutne oddanie w walce o utrzymanie władzy.
   ‹ wróć

   Obowiązkiem dziennikarzy jest więc bezwzględne i bezpardonowe tropienie nepotyzmu. Obywatele są pracodawcami każdej osoby zatrudnionej w każdej instytucji i firmie kontrolowanej przez państwo. Jako pracodawcy mają więc prawo wiedzieć, czy dana osoba otrzymuje od nich pensję (a także powszechne i radykalnie ukrywane w państwowych firmach dodatki oraz premie), dlatego, że jest fachowcem, czy dlatego, że ma odpowiednie nazwisko, żonę, ojca czy ciotkę.

   Kilka miesięcy temu postanowiliśmy się zmierzyć z tematem nepotyzmu polskiej władzy. Temat okazał się tak nieprawdopodobnie szeroki, a dotarcie do informacji tak trudne, że postanowiliśmy pracować nad nim wspólnie z redakcjami Radia Zet i “Gazety Wyborczej”. Nad przygotowaniem materiałów, które będziecie Państwo czytać i słuchać w tych mediach przez najbliższe dni i tygodnie, pracowało przez wiele tygodni w sumie kilkudziesięciu dziennikarzy i redaktorów z tych trzech redakcji.

   Każdy z tych tekstów odsłania kawałek prawdy o polskiej polityce. Każdy z tych tekstów powinien posłużyć jako początek debaty o tym, jak obywatele Rzeczypospolitej tracą władzę nad własnym państwem na rzecz wąskiej grupy oportunistów i ludzi, którzy nie powiedzieli nam, że za hasłem “Wystarczy nie kraść” kryje się jego druga część: "(...) wystarczy bowiem zostać mianowanym na państwowe stanowisko”.

   Odpowiedź na pytanie, dlaczego oddaliśmy władzę nad tym, co należy do nas wszystkich, jest szczególnie ważne w momencie, gdy czeka nas zapłata 500 tys. euro dziennie z powodu awantury z kolejnym sąsiadem, potężne podwyżki cen energii za chwilę uderzą w każdą polską rodzinę, a cena litra benzyny powoli pnie się w stronę 6 zł, gwarantując tym samym, że i tak już koszmarnie droga żywność będzie coraz droższa.

   Dziś publikujemy we wszystkich trzech mediach te same teksty. Od jutra dziennikarze "Gazety Wyborczej", Radia Zet i Onetu będą już samodzielnie opisywać kolejne fragmenty mapy choroby, która trawi polską demokrację. Carl Sagan miał rację — nie oszukujmy się, że jesteśmy zdrowi.

   Materiały do poczytania.
  • diabollo Re: Partia i Spółki 28.09.21, 07:40
   Pan Tusk raczył się wyrazić: "mafia".
   Ja bym dookreślił mafia katolickiego reżimu.
   Katolicki reżim w Polsce po pierwsze klamie (masło maślane katolicyzm sam jest kłamstwem), po drugie katolicki reżim kradnie.

   Jak radził pewien rabin z Nazaretu, oceniajcie polski katolicyzm po owocach.

   Kłaniam się nisko.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka