Forum Dom Ekologia
ZMIEŃ
    22.11.09, 17:53
    Czy stawiać poprzeczkę wysoko i zaczynać od szczegółowego segregowania
    poszczególnych materiałów, czy wzorem brytyjskim - zacząć od jednego zielonego
    kontenera na cały recycling?

www.youtube.com/watch?v=m6155qchGTQ
    Obserwuj wątek
      • brofran Re: recycling 26.11.09, 16:26
        Koncepcje w tej materii sa różne. Ja optuje za metodą " Wiedeńską " . Tam zbiera
        sie niesegregowane smieci , spala w odpowiednim piecu ( notabene w centrum
        miasta ) i odzyskuje tym procesie skladniki do dalszego wykorzystania.
      • Gość: Pawlo Re: recycling IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.01.10, 01:27
        Mądry system widziałem 2 lata temu podczas wizyty w UK. Tzn może słowo madry to
        za dużo powiedzane jak na śmieci no ale wyglada to tak. Przed domem mamy 3 duze
        kosze (240l). Jeden na bioodpady, jeden na odpady suche (papier, plastik, chyba
        też szkło) i 3 kosz na reszte śmieci. W sumie na osiedlach jed. problem recyk.
        powoli jest rozwiazany nawet w Polsce gorzej jest z miejscami gdzie są zbiorcze
        kosze na śmieci... Ja widzię w sumie tylko jedno rozwiązanie wieksze opłaty za
        wywóz śmieci nieposortowanych + duzo pojemników na szkło, papier itp. Ogólnie
        problem śmieci pokazuje jaka jest społeczńosć na danym osiedlu. Im lud głupszy
        tym gorsze ma podejscie do tego.
        • Gość: Addriana Re: recycling IP: *.ssp.dialog.net.pl 31.10.10, 09:08
          w niemczech ten problem jest rozwiązany od dawna, wysokie kary za nieodpowiednie posortowanie śmieci, każdy ma mieć śmietnik na papier i plastik, szkło może wrzucać do zbiorczego kubła, wszystkiego można sie nauczyć trzeba tylko chcieć, a wielu z nas idzie jak najkrótszą drogą aby zrobic a się nie na robić, powinniśmy już dawać przykład swoim dzieciom, ze trzeba szanować środowisko, bo później od tego będzie zależeć nasze życie, bo jeśli my zatrujemy środowisko to ono nam to później "odda" i wszelkie akcje pokazujące jak zaśmiecamy środowisko i jak powinniśmy o nie dbać są jak najbardziej pożądane.
          • siwa_a00 Re: recycling 31.10.10, 15:33
            Chyba coś zaczyna się dziać w tym kierunku. Ostatnio byłam świadkiem bardzo fajnego wydarzenia w Augustowie. Tam w jednym ze sklepów Stokrotka była akcja proekologiczna. Wszystko w miłej aurze i z uśmiechem na twarzy. Było nawet sporo dzieci więc może w przyszłości zaowocuje. Panie zachęcały do bardziej ekologicznego stylu życia. Nie trzeba być zaraz jakimś skrajnym ekologiem ale nawet taka segregacja czy też zwracanie uwagi na to co się robi już daje wymierny efekt. Oby więcej takich akcji.
            • Gość: addriana Re: recycling IP: *.ssp.dialog.net.pl 03.11.10, 19:36
              u mnie tez jest taki śmietnik jeden na cała kamienicę a jak by tego było mało to sąsiedzi z nowej kamienicy nie mają wykupionego śmietnika i walą do naszego, który pęka w szwach! szkoda im parę złotych na śmietnik, ładny przykład dzieciom dają, jak by tak raz posprzątali w około tego śmietnika to od razu by sobie wykupili śmietnik!
              • surena Re: recycling 04.11.10, 19:35
                moje pociechy segregują i wywozimy do specjalnych śmietników, ale sąsiedzi nie dość że nie segregują to jeszcze robią dzikie wysypiska w lesie, już z nimi rozmawiałam, następnym razem zadzwonię na straż leśną jak zauważę.
            • Gość: Nastka Re: recycling IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.11.10, 19:20
              Dokładnie. Ja uczę swoje dzieci (6 i 9 lat), że trzeba śmieci segregować. Gorzej, że musimy potem jeździć szukać odpowiednich śmietników, bo za mało jest nadal tych do segregacji śmieci. Dobrze by było też uświadamiać społeczeństwo i uczyć dzieciaki od najmłodszych lat - czzym skorupka nasiąknie za młodu (...) :)
      • margonik Re: recycling 06.11.10, 01:24
        Swojego czasu w W-wie funkcjonowała prywatna firma (nawiasem mówiąc zatrudniająca niepełnosprawnych), która zbierała surowce wtórne za pomocą specjalnych zółtych toreb. Każdy zainteresowany dostawał taką torbę, poczym dwa razy w tygodniu firma odbierała torbę z odpadkami, wymieniając ją na pustą. Do torby wrzucało się surowce wtórne bez sortowania (wszystkie razem). Na dodatek torby były odbierane spod drzwi. Było to rozwiązanie bardzo wygodne! Niestety Gronkiewicz-Walz przysłużyła sie do zamknięcia tej firmy (odebrano im teren, gdzie sortowano odpady, niezapewniając żadnego wzamian). Wielka szkoda!

Teraz oczywiście funkcjonują pojemniki na papier, szkło etc, ale to rozwiązanie dużo mniej wygodne dla mieszkańców bloków, bo kto ma w domu miejsce na kilka koszów z odpadkami?

Jestem jak najbardziej za tym, żeby sortowanie odbywało sie dopiero w sortowniach, tym bardziej, że śmieci posortowane przez ludzi i tak są później sortowane powtórnie.
        • surena Re: recycling 09.11.10, 19:59
          ale sortowanie już w domu uczy dzieci dobrych nawyków, tak samo akcja ze zbieraniem nakrętek w szkołach jest świetną motywacją do tego aby nie wyrzucać zakręconych butelek. Wiem z dorbych źródeł, że na Dolnym Śląsku odbywały się akcje ekologiczne w sklepach czy szkołach. Ciekawe czy w całym kraju tak było?
          • Gość: KW Re: recycling IP: *.dyn.optonline.net 12.11.10, 04:05
            Witam!
            Mieszkam w USA i tutaj mamy dwa rodzje koszy na smieci. Jeden na smieci "zwykle" i zielony kosz na recycling, czyli papier, butelki, metal, folia itp.. Wszystkie smieci "recycling" sa sortowane i przerabiane w specjalnym zakladzie. Za wzucanie do zielonego smietnika innych smieci niez "recycling" mozna dostac mandat, co bardzo mobilizuje do segregacji :). Zielone kosze zbiera smieciarka-robot, dzieci kochaja ta smieciarke, a zarazem maja ochote segregowac smieci aby ja ponowanie ujrzec. Problem segregacji staje sie ciekawy dla dzieci i naturalnie sie go ucza.
              • siwa_a00 Re: recycling 13.11.10, 15:57
                Super śmieciarka :D A sprawa samego recyklingu śmieci od samego początku jest bardzo dobry. U nas też stoją śmietniki na szkło, plastik, papier ale moim zdaniem nie funkcjonuje to tak jak powinno. Nie wszyscy po co takie śmietniki są ustawione.
                • surena Re: recycling 13.11.10, 20:17
                  ale są przecież akcje eko aniołów w sklepach, czy eko komedii, eko animatorzy w szkołach, także myślę, że świadomość ludzi wzrośnie i w końcu śmietniki do segregacji się zapełnią:)
          • margonik Re: recycling 13.11.10, 21:59
            > ale sortowanie już w domu uczy dzieci dobrych nawyków

Ale ja nie mówię, żeby nie oddzielać w domu śmieci przeznaczonych do recyclingu od śmieci na wysypisko. Natomiast sortowanie na papier, plastik, szkło itd mogłoby sie odbywać juz w sortowniach. Mieszkanka w blokach nie bardzo sprzyjają trzymaniu 5 koszy na śmieci, a sortownie i tak istnieć muszą.
    Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka