Dodaj do ulubionych

~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~

07.10.20, 17:28

Nie bez powodu tymianek i podbiał wchodzą w skład większości ziołowych medykamentów na ból gardła czy chrypkę. Działają antybakteryjnie, łagodzą stan zapalny i pomagają zwalczać drobnoustroje, które są przyczyną infekcji. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi udowodnili, że olejki eteryczne tymianku działają nawet mocniej niż antybiotyki. Ziele trzeba zalać wrzątkiem i przez kilka minut zostawić pod przykryciem. Później należy go odcedzić, a następnie wymieszać z odrobiną oliwy. Ciepłym naparem powinno się przepłukać gardło, a potem po prostu go wypluć. Już po kilkukrotnym stosowaniu powinniśmy odczuć różnicę. Uwaga: Olejek tymiankowy jest uznawany za toksyczny, dlatego nie powinien być stosowany wewnętrznie. Używając go, ograniczmy się do płukania gardła i inhalacji
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 07.10.20, 17:35
   Czosnek ma właściwości antybakteryjne. Śmiało można stosować go przy przeziębieniu. Wiele osób zauważa, że ssanie ząbka czosnku przez kilka minut pomaga im na zdrowotne dolegliwości lepiej niż apteczne tabletki na ból gardła. Nic dziwnego, w końcu czosnek zawiera allicynę, która ma działanie antywirusowe i bakteriobójcze.
   • mala200333 Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 07.10.20, 17:36
    Imbir ma wiele prozdrowotnych właściwości. Pomaga łagodzić bóle menstruacyjne i działa przeciwwymiotnie. Jesienią może okazać się też dla nas wybawieniem, kiedy ból gardła nie będzie dawał nam spokoju. Świeże kłącze imbiru można dodać do herbaty lub po prostu żuć cieniutki, obrany plasterek do czasu aż poczujemy ulgę. Napój z dodatkiem imbiru można dodatkowo wzmocnić sokiem z cytryny i odrobiną miodu.
    • mala200333 Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 07.10.20, 17:39
     Rzepik bywa dziś niedoceniany, a to wielki błąd! Susz z tej rośliny zielnej działa przeciwzapalnie, dzięki czemu na pewno ci pomoże przy jesiennym przeziębieniu. Napar należy przygotować, gotując trzy lub cztery łyżki rzepiku w dwóch szklankach wody przez około dziesięć minut. Później trzeba go przecedzić, a kiedy trochę ostygnie, przepłukać nim gardło.
     • black_jotka Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 11.12.21, 17:02
      Nie wiedziałam
    • seremine Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 04.07.22, 00:15
     Lubię go
   • seremine Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 09.05.21, 20:17
    Polecam tez..
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 11.05.21, 05:17
   Ciężko, duszno, pobolewa. Tak ostrzega nas serce
   Zmiany w sercu następują powoli i niezauważalnie. Musi minąć wiele lat, by pojawiły się alarmujące objawy – zmęczenie, zasłabnięcia, obrzęki, bladość skóry, mdłości, bóle w klatce piersiowej itp. Jeśli je zlekceważymy, wielkim biciem na alarm może być dopiero zawał serca…
   • mala200333 Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 11.05.21, 05:18
    Czasem słaba kondycja serca ukrywa się pod maską dolegliwości pozornie z nim niezwiązanych. Tak zwane sygnały lękowe (które serce przesyła do mózgu, gdy dzieje się z nim coś niedobrego) mogą być odczuwane w postaci kłucia w klatce piersiowej, obrzęków nóg, gniecenia w dołku, a czasem uporczywego pokasływania. Niestety, zwykle je lekceważymy, a już z pewnością nie kojarzymy ich z zaburzeniami układu krążenia.

    Zadyszka
    Z wiekiem krew przepływa przez naczynia z coraz większym trudem. Serce stopniowo zmniejsza częstość uderzeń oraz ilość tłoczonej krwi, komórki dostają mniej tlenu, co pogarsza wydolność organizmu. Gdy chcesz dogonić autobus albo szybko wejść na trzecie piętro, nieoczekiwanie pojawia się zadyszka. Wydolność fizyczna zmniejsza się – nie możesz wejść na drugie, potem na pierwsze piętro, nie dajesz rady biec truchtem przez 2–3 minuty.

    W końcu męczą cię proste prace domowe – odkurzanie mieszkania, umycie podłogi. „Nie mam kondycji” – usprawiedliwiasz sam siebie. Niestety, jeżeli takie sytuacje powtarzają się, mogą to być początki choroby wieńcowej.
    • mala200333 Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 11.05.21, 05:20
     Pojawiający się na stopach, wokół kostek czy łydek oraz na dłoniach też świadczy o zaburzeniu krążenia. Gdy masz chore lub tylko niedomagające serce, obrzęk jest skutkiem wzrostu ciśnienia w żyłach z powodu zatrzymania w organizmie sodu i wody. Na początku pojawia się tylko wieczorem i po odpoczynku znika.

     Wmawiasz sobie wtedy, że nogi spuchły przez upał, długie stanie czy forsowne chodzenie. Aby się przekonać, że dzieje się tak z powodu niedomagania serca, uciśnij palcem spuchnięte miejsce – pozostanie wgłębienie, ale ciało będzie miękkie.

     W miarę postępu choroby ciało stanie się twardsze, skóra nabierze sinawego koloru, a po nocy obrzęk nie cofnie się. Obrzęki, które wynikają z gorszego funkcjonowania serca, charakteryzują się symetrycznym występowaniem na obu stopach czy kostkach. To znak, że w złej formie jest prawa komora.
     • mala200333 Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 11.05.21, 05:20
      Do krótkotrwałej utraty przytomności może dojść na skutek emocji albo przebywania w tłumie czy w dusznym pomieszczeniu. Serce nie dostarcza do mózgu dostatecznej ilości krwi z tlenem i po około 10 sekundach takiego niedotlenienia dochodzi do omdlenia.

      Najczęstszą przyczyną utraty przytomności na tle sercowym jest zaburzenie rytmu: serce bije za wolno (poniżej 60 razy na minutę) lub za szybko (powyżej 100 razy na minutę). Wówczas krew nie dociera do mózgu rytmicznie.

      Omdlenie może być też efektem zaczopowania tętnic, które zaopatrują mózg w krew z tlenem, lub innych schorzeń serca i układu krążenia.
      • mala200333 Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 11.05.21, 05:21
       Stan ciągłego braku sił
       Może mieć związek z bardzo niskim ciśnieniem tętniczym. Bywa też skutkiem osłabienia mięśnia sercowego, który nie tłoczy krwi w ilości wystarczającej do odżywienia komórek organizmu. Wtedy dochodzi do niedotlenienia narządów i mięśni, które w konsekwencji gorzej pracują. Zwykle czujemy się dobrze rano, a zmęczenie narasta podczas dnia. Niektórzy jednak są zmęczeni ciągle.

       Duszność nawet bez wysiłku
       Niemożność nabrania powietrza, szybkie męczenie się lub znużenie w czasie wysiłku, któremu towarzyszy suchy kaszel, mogą dotyczyć osób zdrowych, lecz nieprzyzwyczajonych do aktywności fizycznej. Ale mogą być też objawem chorób układu krążenia: niewydolności, wad serca, choroby wieńcowej, nerwicy. Duszność związana z chorobą serca potrafi się pojawić nawet po spokojnym spacerze czy podczas odpoczynku. Czasem zaczyna się nagle bez wyraźnego powodu. Duszność nocna mija po przyjęciu pozycji siedzącej lub stojącej. Jest rezultatem zalegania krwi w płucach.

       Kołatanie serca
       Zbyt wolny, zbyt szybki lub niemiarowy puls może sygnalizować zaburzenia rytmu serca. Silne i przyspieszone bicie oznacza, że wystąpił przedwczesny, dodatkowy skurcz mięśnia sercowego. Po nim odczuwamy gwałtowny skurcz, jakby serce chciało nadrobić i wyrównać swój rytm.
       • mala200333 Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 11.05.21, 05:22
        Niebezpieczne są zwłaszcza niezwiązane z wysiłkiem napady bardzo szybkiego bicia serca trwające ponad 2–3 minuty, którym towarzyszy ból w klatce piersiowej albo nawet zasłabnięcie.

        REKLAMA

        Zasinienie skóry
        Jeśli pojawia się sine zabarwienie skóry, warg i paznokci, mimo że nie jest nam zimno, możemy mieć do czynienia z sinicą, która zwykle wskazuje na chorobę mięśnia sercowego. Natomiast zaczerwieniona lub sina skóra na nodze, w dodatku cieplejsza niż na reszcie ciała, oznacza problem z żyłami – to skutek stanu zapalnego i zwiększonego przepływu krwi w naczyniach.
        • mala200333 Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 11.05.21, 05:23
         Gdy wywołuje go wysiłek fizyczny, to znak, że układ sercowo-naczyniowy niedomaga. Jeśli ból pojawia się najpierw w trakcie znacznego wysiłku, a z czasem nawet tak niewielkiego, jaki jest potrzebny na przykład do pokonania kilku stopni schodów, nie wolno go lekceważyć. Warto to zapamiętać, bo żadna inna choroba tak nie boli. Przy niedokrwiennej chorobie serca, czyli dostarczaniu mu zbyt małej ilości krwi bogatej w tlen i składniki odżywcze, ból lub uczucie ciężaru w klatce piersiowej pojawiają się nagle i w ostrej postaci. Mogą też jednak wystąpić w czasie odpoczynku. Taki ból spoczynkowy często promieniuje do szyi, ucha, żuchwy, lewej ręki, a nawet do brzucha i pleców. Zwykle mija po 5 minutach. Jednak samemu trudno odróżnić, czy jest to ból towarzyszący zawałowi serca, czy atakowi dusznicy bolesnej, na którą cierpimy, nie mając o tym pojęcia. A zatem nie pocieszaj się, że ból mija, tylko starannie się przebadaj.

         Ból, który pojawia się w klatce piersiowej po ciężkiej pracy i promieniuje do serdecznego i małego palca lewej ręki, najczęściej świadczy o zmianach zwyrodnieniowych w kręgosłupie, a nie o chorobie serca.

         Jednak nie stawiaj samodzielnie diagnozy. Jeśli lekarz będzie podejrzewał zwyrodnienie kręgosłupa w odcinku szyjnym lub środkowym, skieruje cię na prześwietlenie, które rozwieje wątpliwości.
         • mala200333 Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 11.05.21, 05:24
          Fioletowoniebieskawe zabarwienie skóry i błon śluzowych (nazywane sinicą) charakterystyczne jest dla wrodzonej wady serca.
          Inną oznaką sinicy są palce pałeczkowate – mają wypukłe paznokcie i pogrubiałe pierwsze kości paliczkowe.
          Ciemnoczerwona barwa skóry na twarzy, dłoniach i stopach oraz małżowinach usznych może być objawem czerwienicy prawdziwej lub wtórnej – chorób spowodowanych niedotlenieniem i zwiększoną produkcją erytropoetyny, czyli hormonu wytwarzanego w wątrobie i nerkach.
          Rumień na dłoniach może sugerować zastoinową niewydolność serca.
          Brązowe plamy na skórze oraz utrata owłosienia pachowego i łonowego oznaczają gromadzenie się złogów żelaza w sercu, co prowadzi do kardiomiopatii.
          Przy nadmiernym stężeniu cholesterolu we krwi, co sprzyja rozwojowi miażdżycy, pod skórą czasem pojawiają się żółtawe grudki (fachowo zwane kępkami żółtymi).
          • mala200333 Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 11.05.21, 05:25
           Suchy kaszel
           Jeżeli nie jest skutkiem alergii ani przeziębienia i nie ustępuje po typowym leczeniu, może świadczyć o wrodzonej lub nabytej arytmii serca. To sytuacja groźna, bo może doprowadzić nawet do nagłego zatrzymania pracy serca i śmierci. Z kolei kaszel z odkrztuszaniem krwi może być efektem zatkania tętnicy płucnej, a podczas wysiłku – niewydolności mięśnia sercowego.

           Kłucie w klatce piersiowej
           Może być sygnałem zapalenia osierdzia, czyli worka, w którym znajduje się serce. Ból pojawia się nagle, z różnym nasileniem. Umiejscowiony jest w okolicy mostka, często promieniuje do szyi, barków, lewej łopatki i w kierunku dołka sercowego. Bywa mylony z bólem żołądka. Nasila się przy oddychaniu, towarzyszy mu gorączka, czasem duszność. W takim przypadku trzeba się zgłosić do lekarza.

           Kłuciem w klatce piersiowej przejawia się też choroba niedokrwienna serca. Ból za mostkiem promieniuje do żuchwy i rąk, nasila się przy nagłej zmianie temperatury. Takich objawów nie wolno lekceważyć. Konieczne są specjalistyczne leczenie, zmiana diety i umiarkowane ćwiczenia.
           • mala200333 Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 11.05.21, 05:26
            Bezsenność
            Może prowadzić do nadciśnienia, ponieważ w czasie bezsennych nocy ciśnienie krwi znacznie wzrasta. Ale i utrwalone wysokie ciśnienie często bywa przyczyną bezsenności. Podczas snu poziom ciśnienia spada i serce wtedy odpoczywa – wolniej bije, bo zapotrzebowanie organizmu na tlen jest mniejsze. Ciągła bezsenność niszczy serce i cały układ naczyniowy.

            Objawy przypominają zawał. Czy nasze serce naprawdę może się "złamać"?
            Ból głowy
            Pojawia się, gdy ciśnienie nagle wzrośnie lub jego wartość jest stale wysoka. Odczuwany jest zwykle rano, nad karkiem. Dolegliwości często ustępują, gdy wstaniemy z łóżka. Im wyższe ciśnienie, tym większe ryzyko ataku serca i udaru mózgu. Jak wyliczono, każde podwyższenie ciśnienia skurczowego o 20 mm Hg lub rozkurczowego o 10 mm Hg u osób po 40. roku życia dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia schorzeń sercowo-naczyniowych.

            Zawroty
            Są zwykle przejawem spadku ciśnienia krwi podczas zmiany pozycji, na przykład wstawania z łóżka (hipotonia ortostatyczna). Dotyczy to zwłaszcza osób starszych i kobiet w ciąży. Osoby mające tę dolegliwość powinny mniej energicznie zmieniać pozycję ciała.
            • mala200333 Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 11.05.21, 05:26
             Krwawienie z nosa
             Może być przejawem wysokiego ciśnienia krwi. Gdy ciśnienie jest w normie, przyczyną może być schorzenie naczyń krwionośnych, choroby wątroby lub słaba krzepliwość krwi. Krwawienie z nosa wywołują czasem zbyt duże dawki kwasu acetylosalicylowego.
             • mala200333 Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 11.05.21, 05:27
              Nie lekceważ nawet drobnych dolegliwości
              W razie niepokojących objawów należy szybko skonsultować się z lekarzem. Rozmiar spustoszenia, które choroba poczyni w sercu, w dużej mierze zależy od czasu, w jakim zostanie postawiona diagnoza i podjęte leczenie. Jeśli na podstawie wywiadu i wstępnych oględzin lekarz podejrzewa zapalenie mięśnia sercowego, chory powinien trafić do szpitala.

              Fragment książki "Serce. Jak choruje, jak je leczyć, jak wzmacniać" Izy Radeckiej
   • mala200333 Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 12.06.23, 05:45
    Nie lekceważmy!
  • black_jotka Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 11.12.21, 19:42
   Smartfony towarzyszą nam teraz dosłownie wszędzie. W domu, w pracy, w tramwaju i w... toalecie. Tak, tak. Do niej też je stale zabieramy, choć, jak twierdzą specjaliści, nie powinniśmy. Dlaczego?
   To właśnie na telefony komórkowe przenosi się najwięcej drobnoustrojów, których w toaletach nie brakuje. Te powodują groźne choroby, bolesne zatrucia układu pokarmowego i wiele innych schorzeń, których lepiej nie wymieniać.
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 13.06.23, 07:14
   WHO alarmuje: mamy coraz więcej przypadków lekoopornej gruźlicy, co w perspektywnie oznacza wzrost zgonów przez tę chorobę. - To nieuniknione, że ponownie stanie się najbardziej śmiertelną chorobą zakaźną na świecie - podkreśla dr Robert Wilkinson z londyńskiego centrum nauk biomedycznych. Problem potwierdzają też polscy lekarze
   • mala200333 Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 13.06.23, 07:15
    To choroba biedy i wojny
    Jak podaje WHO, obecnie z powodu gruźlicy co 20 sekund umiera jedna osoba. W 2021 r. przez gruźlicę zmarło 1,6 mln. Według wstępnych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, ze względu na gwałtowny wzrost nowych przypadków zakażeń, w 2022 r. zgonów było jeszcze więcej. W Polsce od dekady liczba zachorowań systematycznie spadała, ale eksperci ostrzegają, że w ostatnim czasie widać odwrotny trend.
    • mala200333 Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 13.06.23, 07:16
     - Zdecydowanie widzimy więcej pacjentów z gruźlicą, w tej chwili trafia do nas nawet kilku chorych tygodniowo. Najczęściej zgłaszają się z objawami infekcji i w toku diagnostyki okazuje się, że to gruźlica i często są to już bardzo zaawansowane zmiany - mówi dr hab. n. med. Katarzyna Górska z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Pneumonologii i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
     - Sporo jest pacjentów z Ukrainy i osób z tzw. z grup ryzyka, czyli osób bezdomnych, alkoholików, osób wyniszczonych - obecnie w tej populacji jest wysyp tej choroby - dodaje pulmonolog
  • black_jotka Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 14.06.23, 17:43
   Za oknem piękna pogoda, a w domu chorują całe rodziny - dzieci na szkarlatynę, rodzice na anginę. To już rekordowy rok. Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni maja zgłoszono prawie trzy tysiące nowych przypadków - tyle, co przez pięć pierwszych miesięcy ubiegłego roku.
   • black_jotka Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 14.06.23, 17:44
    Za oknem piękna pogoda, a w domu chorują całe rodziny - dzieci na szkarlatynę, rodzice na anginę. To już rekordowy rok. Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni maja zgłoszono prawie trzy tysiące nowych przypadków - tyle, co przez pięć pierwszych miesięcy ubiegłego roku.

    Nie chca się szczepić ..
  • black_jotka Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 14.06.23, 21:00
   Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) alkohol może przyczyniać się do 28 chorób, jednak najnowsze wyniki pracy chińskich naukowców rozszerzają tę listę o 33 nowe schorzenia. Wśród nich znajduje się m.in. rak płuc czy dna moczanowa.
  • black_jotka Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 16.06.23, 02:24
   Najnowsze badania wskazują, że brak ruchu najbardziej sprzyja cukrzycy. A aktywność fizyczna może chronić przed rozwojem choroby, nawet w grupie osób z wysokim ryzykiem genetycznym. Niestety ponad połowa Polaków w ogóle nie uprawia sportu. - W Polsce widzimy tendencję rosnącą przypadków cukrzycy i brak aktywności fizycznej Polaków jest jednym z czynników przyczyniających się do plagi zachorowań – przyznaje prof. Grzegorz Dzida.
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 16.06.23, 09:16
   Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne (ACS) wytypowało 10 nowotworów, które mają najgorsze rokowania. Na pierwszym miejscu znalazł się rak trzustki. W Polsce najsłabsze wyniki leczenia obserwuje się wśród chorych z rakiem przełyku, wątroby, trzustki i płuc. Lekarze mówią, jak zatrzymać falę nowotworów. - Problemem jest alkohol - potwierdzono, że każda dawka zwiększa ryzyko zachorowania już przez sam kontakt z błoną śluzową przewodu pokarmowego
  • black_jotka Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 19.06.23, 18:37
   Choć samolot to jeden z najbardziej komfortowych środków transportu, może być śmiertelną pułapką. - Wbrew pozorom nawet krótka podróż może skończyć się zgonem w wyniku zatorowości płucnej lub niedotlenienia - ostrzega dr Łukasz Durajski, specjalista medycyny podróży.
  • black_jotka Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 19.06.23, 18:39
   Dwaj młodzi mężczyźni w przydomowym ogródku zakopali w słoiku zabroniony susz. Sprawcy zostali zatrzymani i usłyszeli już zarzuty. Grozi im do 3 lat więzienia.
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 20.06.23, 00:42
   Jedną z najbardziej zauważalnych zmian po trzydziestce jest spowolnienie metabolizmu, co skutkuje szybszym przybieraniem na wadze i utrudnionym zrzucaniem niechcianych kilogramów. Kolejnymi zmianami — już nie tak bardzo widocznymi gołym okiem – jest utrata gęstości układu kostnego, mniejsza elastyczność naczyń krwionośnych i skóry oraz niższa odporność.
  • seremine Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 21.06.23, 01:16
   Co jest nie tak z rybą w puszce?

   Ryby w konserwach spełniają normy bezpieczeństwa, ale ich świeżość jest sztucznie przedłużana za pomocą konserwantów — m.in. azotanu sodu lub sporej ilości soli — a obróbka termiczna dokonana przed zapakowaniem produktu dawno już sprawiła, że wartościowe składniki odżywcze ryb przeminęły z wiatrem.

   Jednym z potencjalnych zagrożeń spożywania ryb z puszki jest również obecność bisfenolu A (BPA) w niektórych opakowaniach. W dużych dawkach ten związek chemiczny może prowadzić do zakłóceń w gospodarce hormonalnej organizmu, problemów z płodnością i metabolizmem oraz nadciśnienia i chorób serca.
  • black_jotka Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 23.06.23, 06:44
   - To dopiero początek sezonu upałów. Na razie mamy głównie przypadki pacjentów odwodnionych, jeszcze nie udarów. Jeżeli dodatkowo na te wysokie temperatury nałożą się infekcja, biegunka, wymioty, to zwielokrotnia problem - mówi prof. dr hab. med. Marcin Grabowski, kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych, hipertensjolog
  • black_jotka Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 28.06.23, 06:35
   Ospa wietrzna nie odpuszcza. Na początku maja informowaliśmy, że jest bardzo dużo zachorowań i na razie sytuacja nie ulega poprawie. Tylko w ciągu miesiąca zgłoszono 27 tys. przypadków. Lekarze ostrzegają, że chorują nie tylko dzieci, a u dorosłych przebieg jest piorunujący.
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 01.07.23, 06:03
   Objawy niedoboru wapnia
   Wśród objawów niedoboru wapnia znajdują się:
   - ból głowy,   - osłabienie mięśni i skurcze,
   - zaburzenia rytmu serca,
   - zaburzenia nastroju i depresja,
   - drętwienie ust,
   _ zasinienie lub zaczerwienienie palców.
  • black_jotka Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 04.07.23, 20:00
   Po japonki, klapki czy sandałki najczęściej sięgamy latem. Jednak lekarze ostrzegają, że tego typu obuwie zwiększa ucisk na przodostopie i sprzyja urazom
  • black_jotka Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 06.07.23, 21:56
   Widzimy coraz więcej nowotworów u osób młodszych i jak na razie nie widać, żeby ten trend miał wyhamowywać - podkreśla onkolog dr n. med. Paweł Potocki. Eksperci wskazują głównych winowajców. Są nimi przetworzona żywność i siedzący tryb życia. - To jest jedna z epidemii, która trawi teraz ludzkość - dodaje lekarz.
  • black_jotka Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 07.07.23, 05:16
   Zespół naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie podjął się badania, które miało na celu zbadanie wpływu regularnego spożywania mięsa kurczaka na ryzyko rozwoju raka. Po przeprowadzeniu pięcioletnich analiz naukowcy doszli do wniosku, że istnieje związek między konsumpcją drobiu a trzema rodzajami nowotworów.
  • black_jotka Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 07.07.23, 05:17
   Naukowcy zauważyli, że u ponad 23 tysięcy badanych osób zdiagnozowano nowotwory w tym okresie. Co więcej, spożywanie kurczaka wydawało się być związane z czerniakiem, rakiem prostaty i chłoniakiem nieziarniczym.
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 07.07.23, 06:13
   Dyspareunia to palący, piekący ból, odczuwalny np. podczas penetracji, wkładania członka do pochwy czy gwałtownych ruchów podczas stosunku. Dyspareunia może mieć różne podłoże np. medyczne, tj. menopauza, endometrioza lub psychogenne. W pierwszym przypadku można sobie pomóc, np. nawilżając pochwę, bo ból może wynikać z jej wysuszenia, czy stosując farmakoterapię.
   • mala200333 Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 07.07.23, 06:17
    Endometrioza charakteryzuje się nieprzyjemnym bólem w okolicy miednicy, który często towarzyszy menstruacji. Może jednak występować także niezależnie od fazy cyklu. W wielu przypadkach ból jest tak uciążliwy, że całkowicie dezorganizuje codzienne życie. Podłożem endometriozy jest rozrost błony śluzowej macicy poza jamę macicy, np. w jamie otrzewnej.
  • black_jotka Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 07.07.23, 07:11
   Jak rozpoznać cukrzycę?
   Problem w tym, że cukrzyca to choroba, która może się rozwijać bez przeszkód nawet kilka lat. Objawy mogą ulec nasileniu, ale to nie dzieje się od razu. Kiedy chory trafia w końcu do lekarza, okazuje się, że pierwsze objawy pojawiły się dużo wcześniej, ale nie wzbudziły niepokoju. Jakich symptomów nie wolno więc bagatelizować?
   zwiększone pragnienie,
   częstsza potrzeba oddawania moczu,
   suchość w ustach,
   przesuszona skóra,
   napady głodu,
   zmęczenie, senność, brak energii,
   czętsze infekcje intymne,
   spadek wagi mimo braku zmian w dotychczasowej diecie,
   regularne infekcje skórne,
   problem z gojeniem ran.
  • black_jotka Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 09.07.23, 05:37
   Cynamon jest ceniony za liczne właściwości prozdrowotne. Zgodnie z badaniami opublikowanymi w "Pharmacognosy Research", cynamon ma właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwcukrzycowe, przeciwbakteryjne i przeciwnowotworowe, a także obniża poziom cholesterolu.
  • black_jotka Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 10.07.23, 00:26
   Wróciły upały, a wraz z nimi ostrzeżenia przed wysokim ryzykiem odwodnienia organizmu i udarów cieplnych. Lekarze przypominają, że w najbardziej gorącym okresie dnia, powinniśmy zrezygnować z nadmiernego wysiłku, w tym również z treningów na świeżym powietrzu. Upał w połączeniu z aktywnością fizyczną może doprowadzić nawet do zgonu.
  • black_jotka Re: ~~~~~~~~ Na zdrowie ~~~~~~~~ 10.07.23, 03:56
   Dodatkowo winogrona są bogate we flawonoidy, które wykazują silne właściwości przeciwutleniające. Dzięki temu, owoce te chronią nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, co z kolei pomaga zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób nowotworowych i nadciśnienia tętniczego, a także opóźnia proces starzenia. Składniki obecne w winogronach są skuteczne w walce z różnymi rodzajami raka, takimi jak rak skóry, żołądka, prostaty, piersi i jelit.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka