Dodaj do ulubionych

~~~~~Chiny~~~~~

09.05.21, 22:11

- W Chinach nie mamy internetu, jaki znamy, nie mamy GPS-u, nie mamy właściwie dostępu do maili. Jesteśmy kompletnie odcięci od tego sposobu komunikowania się, do jakiego przywykliśmy - mówi Grzegorz Kapla, autor książki "Chiny bez wzajemności
Obserwuj wątek
  • seremine Re: ~~~~~Chiny~~~~~ 09.05.21, 22:40
   Grzegorz Kapla pisarz i podróżnik, który wydał książkę opisującą jego podróż do Chin, zdradził w TOK FM, że podczas wyprawy musiał nauczyć się zupełnie nowego sposobu komunikacji. - Przywykliśmy do kontaktowania się ze światem za pomocą internetu. Obserwujemy świat na ekranach smartfonów. Fotografujemy, nieustannie sprawdzamy, gdzie jesteśmy, tweetujemy, opowiadamy znajomym o tym, co przeżywamy, wysyłamy im zdjęcia tego, co jemy. Smartfon potrafi przecież rozpoznać nawet muzykę - mówił Kapla. Tymczasem w czasie podróży po Chinach z większością przyzwyczajeń musiał się pożegnać.
  • seremine Re: ~~~~~Chiny~~~~~ 11.05.21, 17:13
   W ubiegłym roku w Chinach urodziło się 12 milionów dzieci. Ale to za mało i aż o sześć milionów mniej niż cztery lata wcześniej. Niektórzy eksperci ostrzegają, że krajowi grozi "demograficzna bomba zegarowa".
  • seremine Re: ~~~~~Chiny~~~~~ 19.09.22, 23:09
   Wciąż marzą o Tajwanie…
  • jutta_t Re: ~~~~~Chiny~~~~~ 28.11.22, 03:17
   A tam teraz wielkie protesty..
  • jutta_t Re: ~~~~~Chiny~~~~~ 28.11.22, 18:24
   Po wstrząsającym incydencie w mieście Urumczi oburzeni Chińczycy wyszli na ulice zaprotestować przeciwko polityce antycovidowej władz. Doszło do starć z policją i pacyfikacji, pobity został relacjonujący zamieszki dziennikarz BBC. Symbolem protestów stała się kartka papieru formatu A4. Niektórzy wieszczą zmiany w kraju Xi Jinpinga, jednak ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w rozmowie z o2.pl zachowuje sceptycyzm wobec takich głosów.
  • jutta_t Re: ~~~~~Chiny~~~~~ 28.11.22, 23:45
   The U.S. embassy in China released a statement Monday morning calling on U.S. citizens in the country to "keep a 14-day supply of medications, bottled water, and food for yourself and any members of your household."
  • jutta_t Re: ~~~~~Chiny~~~~~ 29.11.22, 15:43
   W stosunkach chińsko-amerykańskich mamy nową zimną wojnę. Po spotkaniu Joe Bidena z Xi Jinpingiem jest jednak odwilż - powiedział w programie "Newsroom" WP prof. Bogdan Góralczyk z Uniwersytetu Warszawskiego. - Europa idzie w ślady Stanów Zjednoczonych, ale nie tak do końca. Szczególnie Francja i Niemcy są z Chinami mocno powiązane biznesowo. Była już wizyta kanclerza Niemiec Olafa Scholza w Pekinie, rozmowę z Macronem przywódca Chin odbył na Bali. Ale wizyta francuskiego prezydenta w Chinach jest także planowana w styczniu przyszłego roku. Xi Jinping wystosował osobiste zaproszenie do przywódców Niemiec, Włoch, Francji i Hiszpanii. To pokazuje, że władze w Pekinie nie liczą się z Komisją Europejską, nie zależy im także na współpracy z Wielką Brytanią. W Europie wybierają najsilniejszych partnerów, nie ma wśród nich ani Warszawy ani Budapesztu - dodał ekspert.
  • jutta_t Re: ~~~~~Chiny~~~~~ 29.11.22, 16:42
   Chińskie wojsko przekazało we wtorek, że "przepędziło" amerykański krążownik, który "nielegalnie wtargnął" na wody w pobliżu Wysp Spratly na Morzu Południowochińskim. Według Amerykanów są to "fałszywe oskarżenia", ponieważ załoga USS Chancellorsville przeprowadziła operację zgodnie z prawem międzynarodowym
  • jutta_t Re: ~~~~~Chiny~~~~~ 29.11.22, 19:29
   Władze Chin wzywają i przepytują osoby, które protestowały przeciwko obowiązującym w kraju ostrym restrykcjom covidowym - podał Reuters. Policja obstawiła miejsca protestów w największych miastach, by nie dopuścić do dalszych demonstracji.
   W weekend w Pekinie, Szanghaju, Wuhanie, Chengdu i innych chińskich metropoliach dochodziło do demonstracji przeciwko surowym restrykcjom covidowym, utrzymywanym w Chinach po blisko trzech latach od wybuchu pandemii. W Szanghaju policja zatrzymała wiele osób.
   Reuters podał, że władze wzywają i przepytują protestusjących, powołując się na trzy osoby, które wzięły udział w manifestacji. W jednym z tych przypadków osoba podająca się za funkcjonariusza policji w Pekinie wezwała uczestnika protestu na posterunek, by przedstawił pisemne sprawozdanie z tego, co robił w niedzielę wieczorem. W innej sprawie uczelnia zwróciła się do studenta z pytaniem, czy przebywał w okolicy, w której doszło do protestu, i również poprosiła o pisemne sprawozdanie.
  • jutta_t Re: ~~~~~Chiny~~~~~ 06.01.23, 18:27
   A tam znowu walka z covidem…
  • mala200333 Re: ~~~~~Chiny~~~~~ 11.01.23, 09:01
   Stany Zjednoczone zwiększą liczbę swoich żołnierzy i uzbrojenia, a w tym m.in. przeciwokrętowych pocisków manewrujących w Japonii. Działanie ma na celu odstraszyć Chiny i zapobiec ich ewentualnemu atakowi na kraj - informację potwierdziło Reutersowi trzech amerykańskich urzędników

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka