Dodaj do ulubionych

Warianty covida

10.07.21, 00:39
Wariant Alfa
dotychczas był najbardziej rozpowszechnioną mutacją na świecie. Pojawił się w ponad 130 krajach, a w Polsce podczas trzeciej fali epidemii, niemal wszystkie przypadki koronawirusa spowodowane były tą odmianą. Alfa charakteryzuje się także innymi dolegliwościami niż pierwotny wariant koronawirusa. Są to: kaszel, zmęczenie, ból gardła i ból mięśni. Chorzy nie tracą węchu i smaku, co było tak charakterystyczne dla wcześniejszych zakażeń SARS-CoV-2.
Obserwuj wątek
  • seremine Re: Warianty covida 10.07.21, 00:41
   Objawy wariantu Delta
   Wariant B.1.617 pochodzi z Indii i od kilku tygodni rozprzestrzenia się po całym świecie. Eksperci zwracają uwagę, że posiada on trzy mutacje: E484Q, L452R i P681R. Delta jest także najbardziej zakaźną mutacją koronawirusa z dotychczas poznanych i stwarza większe ryzyko cięższego przebiegu choroby. Według szacunków WHO do jesieni tzw. wariant indyjski będzie dominować na całym świecie. Lekarze łączą z wariantem Delta nowe symptomy choroby, nieobserwowane wcześniej u pacjentów chorych na COVID-19. Wśród nich wymienia się m.in. uszkodzenie słuchu, trudności w mowie, zapalenie migdałków czy dolegliwości gastryczne. Jak wyjaśnia prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, objawy, które może powodować wariant Delta, często przypominają grypę żołądkową. W początkowych stadiach choroby może to wprowadzać w błąd i usypiać naszą czujność.
  • seremine Re: Warianty covida 10.07.21, 00:44
   Objawy Lambdy
   Wariant Lambda, znany wcześniej jako C.37, jest jednym z 11 oficjalnych wariantów SARS-CoV-2 uznanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Pierwotnie został wykryty w Peru w grudniu 2020 roku i rozprzestrzenił się do 29 krajów, w tym do siedmiu krajów Ameryki Południowej oraz do Australii.

   - Według nomenklatury WHO jest "wart zainteresowania", ponieważ posiada mutację L452Q, która jest bardzo podobna do mutacji L452R występującej w wariantach Delta i Epsilon. Ta ostatnia powoduje, że te warianty umykają spod odpowiedzi odpornościowej. Stąd przypuszczenia, że również w przypadku Lambdy zarówno odpowiedź naturalna oraz poszczepienna może być słabsza i wariant ten będzie mniej efektywnie rozpoznawany przez przeciwciała - tłumaczy prof. Szuster-Ciesielska. Prof. Szuster-Ciesielska uspokaja jednak, że póki co nie ma przesłanek, które sugerowałyby, że szczepionki nie będą skuteczne w przypadku zakażeń wariantem Lambda. Ekspertka dodaje również, że dane na temat Lambdy są na razie dość skąpe i nie pozwalają na wyciąganie jednoznacznych wniosków.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka