Dodaj do ulubionych

Chiny, Rosja …

30.11.21, 22:54
Chiny zamierzają przeprowadzić poważne zmiany w swojej armii. Ich celem ma być przede wszystkim zwiększenie możliwości bojowych, kosztem obszaru administracyjnego. Oficjalnym uzasadnieniem ma być zagrożenie czyhające na ChRL u jej granic.
Obserwuj wątek
  • black_jotka Re: Chiny, Rosja … 01.12.21, 02:21
   Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, wezwał Rosję do "deeskalacji i zmniejszenia napięcia". Powodem jest koncentracja wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą. Szef NATO wyliczył, że Rosja już drugi raz w tym roku przerzuciła na granicę ciężką broń, artylerię, drony, systemy elektroniczne i "dziesiątki tysięcy żołnierzy gotowych do walki". W trakcie wizyty na Łotwie, Stoltenberg zapewniał, że zachowanie Rosji na granicy z Ukrainą jest "niesprowokowane i niewyjaśnione". - Każda przyszła agresja Rosji przeciwko Ukrainie będzie miała wysoką cenę, poważne konsekwencje polityczne i gospodarcze dla Rosji – ostrzegał na konferencji Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Ukraina wyraziła zaniepokojenie w obliczu rosyjskich działań wojskowych blisko granicy obu krajów. Według naszego wschodniego sąsiada, może to sygnalizować plany Moskwy dotyczące inwazji na fragment Ukrainy. Kreml zaprzecza tym doniesieniom, oskarżając Kijów i zachodnich sojuszników Ukrainy o snucie takich teorii, w celu ukrycia własnych rzekomo agresywnych planów. W piątek 26 listopada prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) prowadzi postępowanie w związku z planowanym zamachem stanu w kraju, który miał się odbyć na początku grudnia. W sprawę miał być zaangażowany jeden z najbogatszych ukraińskich oligarchów oraz Rosjanie. Obie oskarżone strony zaprzeczyły.
  • black_jotka Re: Chiny, Rosja … 01.12.21, 06:37
   Amerykańskie satelity na orbicie są celem codziennych ataków ze strony Chin i Rosji — powiedział w wywiadzie dla "Washigton Post" gen. David Thompson, wiceszef operacji kosmicznych Space Force. Generał przyznał, że Chiny przegoniły już Rosję w kosmicznym wyścigu zbrojeń i czynią bardzo szybkie postępy.
  • mala200333 Re: Chiny, Rosja … 01.12.21, 18:33
   O sytuacji na wschodzie Ukrainy wypowiedział się wcześniej sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. Zaznaczył, że w przypadku rosyjskiej agresji NATO nie jest zobligowane, aby bronić Ukrainy.
   • mala200333 Re: Chiny, Rosja … 01.12.21, 18:34
    Ważne jest, aby odróżnić członka NATO od partnera, jakim jest Ukraina. Sojusznikom NATO zapewniamy gwarancje obrony zbiorowej (Art. 5). Ukraina jest natomiast bardzo cenionym partnerem - powiedział Stoltenberg.

    Wyjaśnił, że "partnerom jesteśmy w stanie zapewnić różnego rodzaju wsparcie, takie jak polityczne czy praktyczne. - Sojusznicy zapewniają szkolenia, budowanie potencjału, sprzęt i jestem absolutnie pewien, że wszyscy zadeklarują i potwierdzą swoje silne wsparcie dla Ukrainy. (…) Ale jak już powiedziałam, jest różnica między partnerem - Ukrainą, a sojusznikiem, takim jak na przykład Łotwa - dodał szef NATO.

    Przestrzegł też Kreml przed podejmowaniem wrogich działań przeciwko Ukrainie. - I jak już kilkakrotnie stwierdziłem, Rosja zapłaci wysoką cenę, jeśli po raz kolejny użyje siły przeciwko niepodległemu, suwerennemu narodowi ukraińskiemu - podkreślił Jens Stoltenberg.
    • mala200333 Re: Chiny, Rosja … 01.12.21, 18:36
     zeus6
     5 min. temu
     Ukraina to świetny przykład upadłego państwa gdzie przez lata rządzą celebryci/oligarchowie. Przecież tam nawet prezydent jest aktorem. Dla nich nie ma ratunku jak nie Rosja to sami sie dobiją
  • black_jotka Re: Chiny, Rosja … 01.12.21, 20:57
   Donald Tusk wziął udział w Forum Bezpieczeństwa, które odbyło się w Kijowie. Podczas wystąpienia mówił, że zdaje sobie sprawę z zagrożeń płynących z Białorusi oraz Rosji, a Polska nie chce patrzeć biernie na ten spór. - Chcę wam powiedzieć, że w sprawie ukraińskiej, najbardziej zaciekli przeciwnicy polityczni w Polsce są w tej sprawie razem - powiedział
  • mala200333 Re: Chiny, Rosja … 03.12.21, 04:52
   Są nowe informacje ws. zaginionej tenisistki!
   - Nie zostawili nam żadnego wyboru - przekonuje szef organizacji kobiecego tenisa (WTA) Steve Simon. Tak tłumaczy bezprecedensową i odważną decyzję, której w tenisowym środowisku mało kto się spodziewał. Okazuje się, że tajemnicze zniknięcie tenisistki Shuai Peng będzie miało dla Chin poważne konsekwencje.
   W środę Simon ogłosił, że ze względu na poważne wątpliwości dotyczące sytuacji 35-latki, decyduje o zawieszeniu wszystkich turniejów WTA w Chinach i w Hongkongu!
  • mala200333 Re: Chiny, Rosja … 03.12.21, 05:01
   W najbliższym czasie wniesiemy odpowiednie propozycje. Liczymy na ich poważne merytoryczne rozpatrzenie - powiedział Ławrow. Wyraził nadzieję, że w kwestii rosyjskich propozycji OBWE "może odegrać bardzo pożyteczną rolę".

   Rośnie napięcie na Wschodzie. Ekspert: pierwsza taka wypowiedź Łukaszenki
   W swoim wystąpieniu zaproponował, by organizacja wysłała do Kijowa "wyraźny sygnał o niedopuszczalności rewizji porozumień mińskich, które są niekwestionowaną podstawą ugody". Przypomniał, że OBWE ma przyznaną rolę obserwatora przestrzegania zawieszenia broni w Donbasie i powinna z niej korzystać, prowadząc także bezpośrednie rozmowy z samozwańczymi republikami w Doniecku i Ługańsku.

   ZOBACZ RÓWNIEŻ

   Siergiej Ławrow: jeśli NATO nie odpowie, my podejmiemy działania

   Unia Europejska wyszkoliła w Afryce setki żołnierzy. Korzystają z nich rosyjscy najemnicy
   Na zakończenie życzył "polskim kolegom" powodzenia ze względu na objęcie w styczniu przez nasz kraj przewodnictwa w OBWE. Z tego względu szef polskiego MSZ Zbigniew Rau otrzymał już zaproszenie do Moskwy.
  • mala200333 Re: Chiny, Rosja … 03.12.21, 05:03
   - Jeśli NATO będzie tak jak wcześniej unikać rozmów na ten temat, na temat ustaleń i pomysłów, które wysunął prezydent Rosji Władimir Putin, to będziemy podejmować działania, tak aby nasze bezpieczeństwo, suwerenność i integralność terytorialna nie były od nikogo zależne - powiedział Ławrow. Szef dyplomacji Rosji wypowiadał się dla dziennikarzy w kuluarach obrad OBWE w Sztokholmie, jego słowa przekazała rosyjska agencja TASS.

   PRZECZYTAJ: Rosja zawiesi działalność swej misji przy NATO. Jest reakcja Sojuszu
   Minister stwierdził, że kraje zachodnie "od ponad dwóch lat odmawiają rozpatrywania nadzwyczaj konkretnych propozycji" przedstawionych przez rosyjski sztab generalny. Według Ławrowa Rosja proponowała m.in. ustalenie, jak daleko od granic mogą odbywać się ćwiczenia wojskowe i na jaki dystans mogą zbliżać się okręty wojenne i samoloty obu stron.

   ZOBACZ RÓWNIEŻ

   Blinken potwierdza możliwość spotkania Bidena i Putina

   Rosja zaproponuje nowy europejski pakt bezpieczeństwa
   Szef MSZ Rosji ostrzegł też, że Moskwa zareaguje, jeśli USA wprowadzą dalsze sankcje wobec jego kraju z powodu Ukrainy. Zapewnił, że restrykcje, które określił jako "bezprawne i jednostronne" są "drogą donikąd".
  • mala200333 Re: Chiny, Rosja … 03.12.21, 05:09
   Niemiecka prasa: To skłoni Putina do wojny. Jest mowa o Polsce

   Jeśli NATO wzmocni swoją obecność w krajach bałtyckich i wyśle wojska do Polski, Putin może poczuć się pod presją do reakcji i zaatakować Ukrainę. Wojnę trudno byłoby opanować – pisze komentator niemieckiego dziennika "Die Welt", cytowany przez serwis Deutsche Welle
  • black_jotka Re: Chiny, Rosja … 03.12.21, 15:59
   Ukraina stanowczo odrzuca możliwość wszelkich zobowiązań, których jako "gwarancji" żąda Rosja, w tym porzucenia planów przystąpienia do NATO - powiedział w piątek szef ukraińskiego resortu spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

   Polityk pokreślił, że sformułowane przez Siergieja Ławrowa i Władimira Putina żądania nie są dla Ukrainy możliwą do realizacji opcją.
  • black_jotka Re: Chiny, Rosja … 03.12.21, 16:05
   Ostrzeżenia, żądania i różnice zdań zdominowały spotkanie najwyższych rangą dyplomatów USA i Rosji. Podczas gdy sekretarz stanu USA Antony Blinken powtórzył żądanie, aby Rosja wycofała wojska z ukraińskiej granicy i wznowiła rozmowy pokojowe, rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow ostrzegł, że jego kraj uważa rozszerzenie na wschód sojuszu wojskowego NATO za "fundamentalne zagrożenie dla bezpieczeństwa
  • black_jotka Re: Chiny, Rosja … 04.12.21, 10:07
   "The Washington Post" udostępnił w piątek materiały amerykańskiego wywiadu, z których wynika, że na rosyjsko-ukraińskiej granicy znajduje się obecnie ok. 70 tys. żołnierzy. Materiały wskazują przybliżone rozmieszczenie żołnierzy oraz zdjęcia satelitarne, na których widoczni mają być przybywający na miejsce żołnierze, sprzęt wojskowy, czołgi i artyleria. Ich liczba może wzrosnąć ponad dwukrotnie
  • black_jotka Re: Chiny, Rosja … 04.12.21, 17:18
   Niebezpieczny incydent na wodach Zatoki Gdańskiej. Rosyjski statek handlowy wzbudził podejrzenia służb, ponieważ nie odpowiadał na komunikaty radiowe i płynął poza torem wodnym w kierunku Portu Północnego w Gdańsku. Jak się okazało, kapitan i dwóch oficerów było pijanych!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka