Dodaj do ulubionych

Legionella….

26.08.23, 16:14

W sobotę od rana trwa dezynfekcja miejskiej sieci wodociągowej w związku z licznymi zakażeniami Legionellą na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego. Poinformowano również o śmierci kolejnej zakażonej osoby i nowym przypadku zakażenia w woj. lubelskim. Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie dla całego kraju
Obserwuj wątek
  • jutta_t Re: Legionella…. 27.08.23, 17:17
   Rzeszowski sanepid informuje o kolejnych zakażeniach chorobą legionistów. Wydarzenia w Polsce śledzą także zachodnie media. Niemieccy dziennikarze zwracają przede wszystkim uwagę na rosnącą liczbę ofiar oraz działania polskich władz. Eksperci apelują o ostrożność i przypominają, że zagrożenie bakterią czyha na nas także w domach.
  • mala200333 Re: Legionella…. 27.08.23, 23:20
   Liczba zakażonych wzrasta

   W piątek sanepid podał informacje o 113 osobach, u których wykryto legionellę. W niedzielę dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, Jaromir Ślączka, poinformował, że u kolejnych 16 hospitalizowanych pacjentów badania potwierdziły obecność bakterii. Zakażone legionellą są już 143 osoby.
  • jutta_t Re: Legionella…. 29.08.23, 17:29
   U chorych w szybkim tempie narasta duszność
   Legionelloza jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą, co oznacza, że w przeciwieństwie do grypy czy COVID-19 nie przenosi się z człowieka na człowieka.
  • jutta_t Re: Legionella…. 29.08.23, 17:31
   .. kolonizacji bakterii sprzyjają: stara instalacja wodna, zwolniony przepływ wody lub przerywane wykorzystywanie wody, osad bogaty w sole wapnia i magnezu, obecność glonów i pierwotniaków. Optymalna temperatura wody dla rozwoju Legionella pneumophila wynosi 25-40 stopni Celsjusza.
  • jutta_t Re: Legionella…. 29.08.23, 17:33
   Choroba ta nie jest przenoszona drogą pokarmową, nawet jeśli trafi do układu pokarmowego, np. ze skażoną wodą, nie jest dla nas groźna. Do zakażenia dochodzi wyłącznie podczas wdychania aerozolu, który powstał ze skażonej wody.
  • jutta_t Re: Legionella…. 29.08.23, 17:35
   Lekarze podkreślają, że nie każda osoba narażona na bakterie - zachoruje. W grupie ryzyka są przede wszystkim osoby starsze, z obniżoną odpornością, palące i przewlekle chore. - Legionelloza ma dwie postaci kliniczne. Jedna z nich to gorączka Pontiac, która przypomina w swoim przebiegu grypę. Jej objawy są typowe - to gorączka, uczucie rozbicia, zapalenie gardła, katar. Te dolegliwości szybko mijają. Prawdziwym problemem jest druga postać choroby, czyli zapalenie płuc, które niestety może mieć bardzo ciężki przebieg - mówi prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych. - ECDC ogłosiło, że śmiertelność w tym przypadku może sięgać do 27 proc., czyli jest to bardzo ciężkie zapalenie płuc. Choroba zaczyna się klasycznymi objawami, jak gorączka, osłabienie, większa męczliwość, suchy kaszel, do tego dochodzą zmiany zapalne w tkance płucnej pogarszające wentylację. Ta duszność narasta w dosyć szybkim tempie - tłumaczy lekarka.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka