m_k3 19.12.04, 13:01 Cześć, ja tym razem pisze odnośnie drożności/niedrożności jajowodów - chciałabym się zapytać dokładnie na czym to badanie polega, czy jest bolesne bo mój lekarz mnie właśnie na "coś takiego" wysyła proszę o opinie... z góry dziękuję M. Odpowiedz Link Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
ewa.analityk1 Re: drożność jajowodów... 19.12.04, 15:34 Histerosalpingografia U kobiety jako pierwsze wykonuje się badania oceniające budowę narządów płciowych wraz z oceną drożności jajowodów. Służy do tego histerosalpingografia (HSG). Polega ona na podaniu pod ciśnieniem przez kanał szyjki macicy kontrastu (środka cieniującego) do macicy i jajowodów oraz jednoczesnym wykonywaniu zdjęć rentgenowskich w poszczególnych etapach badania. Wykonuje się je po zakończeniu krwawienia miesiączkowego, przed owulacją. Najczęściej przed przystąpieniem do wykonania tego badania konieczne jest wyleczenie wszelkich stanów zapalnych pochwy czy też szyjki macicy, ze względu na to, że podczas badania istnieje ryzyko przeniesienia go w inne części narządu rodnego. Badanie powinno się wykonywać tuż po miesiączce by zmniejszyć ryzyko przeniesienia fragmentów błony śluzowej co może stać się przyczyną powstania ognisk endometrialnych czy infekcji. Jest to bezpieczna metoda diagnostyczna pozwalająca na ocenę budowy macicy (kształt, wielkość) i wykrycie wad wrodzonych, zrostów wewnątrzmacicznych, polipów czy mięśniaków podśluzówkowych, jak również ocenę drożności jajowodów oraz istnienia zrostów okołojajowodowych i okołojajnikowych. Nieraz po wykonaniu histerosalpingografii dochodzi w kolejnych miesiącach do poczęcia. Dzieje się tak najczęściej w przypadku, gdy w jajowodach istniały małe zrosty stanowiące przeszkodę w zajściu w ciążę. Najprawdopodobniej jest to wynik „przepchania” jajowodów przez podany kontrast a tym samym ich udrożnienia. Jak widać badanie HSG ma nie tylko właściwości diagnostyczne ale czasami również lecznicze. Odpowiedz Link
m_k3 Re: drożność jajowodów... 20.12.04, 21:26 Ewo, czy to badanie robi się przy jakimś znieczuleniu?! czy jest ono bolesne?! czy wymaga dłuższego pobytu w szpitalu? jak długo trwa takie badanie? M. Odpowiedz Link
ewa.analityk1 Re: drożność jajowodów... 21.12.04, 17:51 robi się na żywca ale podaje środki znieczulające, jak zapłacisz to nie trzeba leżeć w ogóle w szpitalu Odpowiedz Link
m_k3 Re: drożność jajowodów... 22.12.04, 14:04 noi jestem już po prawde powiedziawszy więcej się najadłam strachu niż to wszystko warte na szęście już po, bo badanie nie należy do przyjemnych - jutro idę po odbiór wyniku i mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze Odpowiedz Link
m_k3 Re: drożność jajowodów... 23.12.04, 17:43 wynik badania - jajowody drożne w wielkim skrócie oczywiście, jeju nie macie pojęcia jak się ciesze Odpowiedz Link