Dodaj do ulubionych

Cytologia szczoteczką

IP: *.bulldogdsl.com 19.10.07, 09:00
Dziewczyny szukam gab. ginekologicznego-najlepiej leklarza kobiety
który pobiera cytologię szczoteczką ( Sosnowiec, Dąbrowa G., Będzin
i okolice). Jak macie kogoś please dajcie namiary.
Z góry dzięki.
Obserwuj wątek
    • doral2 Re: Cytologia szczoteczką 19.10.07, 10:46
      a dlaczego tak konkretnie szczoteczką??
      • jeanne72 Re: Cytologia szczoteczką 19.10.07, 11:57
        doral2 napisała:

        > a dlaczego tak konkretnie szczoteczką??

        Bo tylko pobierając szczoteczką można uzyskać miarodajny wynik.
        • osmanthus Re: Cytologia szczoteczką- do Jeanne 19.10.07, 16:05
          jeanne72 napisała:

          > doral2 napisała:
          >
          > > a dlaczego tak konkretnie szczoteczką??
          >
          > Bo tylko pobierając szczoteczką można uzyskać miarodajny wynik.

          Niezupelnie. Zdecydowanie bardziej miarodajny wynik uzyskuje sie
          robiac badanie metoda ThinPrep (robione rownolegle z tradycyjnym Pap
          smear) i o nie nalezy pytac.
          Pani dr in spe polecam lekture ponizszego artykulu:
          tiny.pl/1sqj
          • doral2 Re: Cytologia szczoteczką- do Jeanne 19.10.07, 21:48
            a to nie wiesz, że jak jedna z drugą miały raz robioną cytologię, to już się
            mienią specami od tejże?? smile))

            i dlatego tak drążę temat rzeczonej szczoteczki smile)
            • Gość: osmanthus Re: Cytologia szczoteczką- do Jeanne IP: *.dyn.iinet.net.au 20.10.07, 01:25
              Doral,
              A propos szczoteczki.
              Chodzi zapewne o to, ze szcoteczka zgarnia wiecej komorek do badania
              niz szpatulka.
              W linku ponizej zilustrowane sa dwa sposoby pobierania materialu do
              badania - tak jak to robia u nas (zwykly Pap smear + ThinPrep).
              Jezeli jest uzywana szpatulka to i tak potem jest w uzyciu
              szczoteczka.
              tiny.pl/1sdn
              Zwykly Pap wykrywa zaledwie 55% zmian ! Procedura ThinPrep umozliwia
              lepsze wypreparowanie (przez wyplukanie) komorek a co za tym idzie
              lepsza diagnostyke. U nas podstawowy Pap jest bezplatny. Jezeli
              kazesz sobie rownolegle pobrac ThinPrep placisz 35 dolarow z wlasnej
              kieszeni. Ja place bez mrugniecia okiem.

              Juz kilka razy pytalam czy w Polsce ThinPrep jest dostepny- brak
              odpowiedzi wskazywalby na brak tej uslugi na polskim rynku
              medycznym.
              • Gość: osmanthus Re: Cytologia szczoteczką- do Jeanne IP: *.dyn.iinet.net.au 20.10.07, 01:41
                OK, znalazlam. To sie po polsku opisowo nazywa "plynna
                cytologia" (ThinPrep jest zastrzezona nazwa u nas)

                Jak wykonuje się test PAP (cytologię)

                Cytologia to gałąź nauki, która zajmuję się strukturą i
                funkcjonowaniem komórek. Określenie to odnosi się też do badań,
                mających na celu zdiagnozowanie raka poprzez obserwację komórek pod
                mikroskopem. Test PAP to procedura polegająca na pozyskaniu komórek
                szyjki macicy i ich cytologicznej ocenie.
                Na początku lekarz umieszcza w pochwie wziernik, czyli metalowe lub
                plastykowe urządzenie, służące do uwidocznienia szyjki macicy.
                Następnie mała niewielka ilość komórek i śluzu jest delikatnie
                zeskrobywana z pochwowej części szyjki macicy dzięki specjalnej
                szpatułce. Istnieją dwie opcje preparowania komórek próbki przed
                testami w laboratorium, gdzie wyspecjalizowany personel (laboranci i
                patomorfolodzy) ogląda je pod mikroskopem.
                Próbka może być od razu rozmazana na szkiełku mikroskopowym I
                wysłana do laboratorium. Przez ponad 50 lat wykonywano cytologie
                szyjki właśnie w ten sposób. Metoda ta sprawdziła się i jest
                względnie tania, jednak podczas wykonywania takiego rozmazu może
                dojść do swoistego spiętrzenia się komórek, co powoduje, że
                najgłębiej położone komórki nie będą wyraźnie widoczne. Również
                procesy takie jak infekcje szyjki, lub pochwy powodują pojawienie
                się nieprawidłowych komórek, zwiększają ilość śluzu, komórek drożdży
                i bakterii, które zakłócają obraz komórek szyjki. Kolejnym problemem
                jest wysychanie próbki na szkiełku. Ocena komórek może być o wiele
                trudniejsza, jeżeli do świeżo pobranej próbki nie został dodany
                alkohol, który ma właściwości konserwujące.
                Nowszą metodą jest tzw. Płynna cytologia. Dzięki niej zostają
                usunięte z próbki komórki bakterii, drożdży, komórki pojawiające się
                w stanach zapalnych (ropa), cząstki śluzu. Komórki szyjki są
                bardziej równomiernie rozprowadzone, w tym wypadku nie na szkle,
                lecz w roztworze specjalnego środka konserwującego. Ostatnie badania
                wykazują, że cytologia płynna jest dokładniejsza w wykrywaniu
                komórek rakowych i stanów przedrakowych, jednocześnie redukuje ilość
                badań, które wymagają powtórzenia. Badanie to jest znacznie droższe
                od tzw. konwencjonalnej cytologii.
            • jeanne72 Re: Cytologia szczoteczką- do Jeanne 20.10.07, 11:13
              doral2 napisała:

              > a to nie wiesz, że jak jedna z drugą miały raz robioną cytologię, to już się
              > mienią specami od tejże?? smile))
              >
              > i dlatego tak drążę temat rzeczonej szczoteczki smile)

              Aleś ty mądra, aż mnie podziw rozpiera dla Twojej osoby.

              Osmanthus, dzięki za link i wyjaśnienie. Problem w tym, że w Polsce cytologię
              robi się często... wacikiem, a przynajmniej robiło do tej pory. Tutaj
              szczoteczka jest rarytasem wink
              • Gość: aga Re: Cytologia szczoteczką- do Jeanne IP: *.centertel.pl 20.10.07, 20:48
                Problem w tym, że w Polsce cytologię
                > robi się często... wacikiem, a przynajmniej robiło do tej pory.
                Tutaj
                > szczoteczka jest rarytasem wink

                o tak! Wiem coś o tym... niestety, wiem też do czego może to
                doprowadzić
              • doral2 Re: Cytologia szczoteczką- do Jeanne 20.10.07, 21:43
                eanne72 napisała:

                > doral2 napisała:
                >
                > > a to nie wiesz, że jak jedna z drugą miały raz robioną cytologię, to już
                się> mienią specami od tejże?? smile))
                > >
                > > i dlatego tak drążę temat rzeczonej szczoteczki smile)
                >
                > Aleś ty mądra, aż mnie podziw rozpiera dla Twojej osoby.


                nie moja droga, ja sobie nie uzurpuję prawa do mądrości, ja tylko chciałam się
                dowiedzieć od koleżanek, jaka jest różnica między cytologia pobraną szpatułką a
                szczoteczką, oraz czy jest możliwe, pobierając cytologie SZPATUłKą, wykonać na
                tyle niedokładne badanie, żeby pomylić I grupę z III na przykład....
                • doral2 Re: Cytologia szczoteczką- do Jeanne 20.10.07, 21:46
                  i jak widać niewiele osób wiedziało, jaka jest ta różnica.....

                  ja też nie wiedziałam, ale przynajmniej nie rżnęłam osoby, która pozjadała
                  wszystkie rozumy.....
      • Gość: mordolotka Re: Cytologia szczoteczką IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.10.07, 11:57
        Bo takie jest bardziej wiarygodne
        • doral2 Re: Cytologia szczoteczką 19.10.07, 12:26
          a lekarze czym pobierają??
          • Gość: mordolotka Re: Cytologia szczoteczką IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.10.07, 13:58
            patyczkiem
            • azareth Re: Cytologia szczoteczką 19.10.07, 15:13
              tu macie czym sie pobiera i dlaczego szczoteczka rulez
    • kasiak37 Re: Cytologia szczoteczką 19.10.07, 15:18
      a do zebow?tongue_outPP Musi byc twarda,miekka czy srednia?tongue_outP
      • azareth Re: Cytologia szczoteczką 19.10.07, 22:16
        hehe, forum dopadło szczoteczkowe szalenstwo. nie dajmy sie
        zwariowacwink
        no ja jaka? włochata, super twardasmile

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka