Dodaj do ulubionych

UE umywa ręce w sprawie Ukrainy

02.01.09, 15:36
Przewodnicząca w tym półroczu Unii Europejskiej Republika Czeska
oświadczyła, że spór między Rosją a Ukrainą o dostawy gazu jest
problemem dwustronnym i UE nie będzie weń ingerować, dopóki nie
ucierpią na nim dostawy do państw Unii.
Czechy, które 1 stycznia objęły półroczne przewodnictwo w UE,
zaapelowały do Rosji i Ukrainy o samodzielne rozwiązanie sporu.

- Mamy nadzieję, że ten spór dwustronny zostanie rozwiązany bez
udziału stron trzecich - powiedział agencji AFP rzecznik czeskiej
prezydencji ds. unijnych Jirzi Potużnik po spotkaniu premiera Mirka
Topolanka z delegacją ukraińską w Pradze.

- Nie będziemy ingerować, dopóki ciśnienie gazu nie spadnie do
niskiego poziomu - cytuje Potużnika agencja Reutera.

wiadomosci.onet.pl/1889667,12,1,1,item.html
Kilka lat temu miała miejsce podobna sytuacja. Jak wyliczyli wówczas
dziennikarze Herald Tribune Rosja dotowała wtedy Ukrainę, poprzez
zaniżoną cenę gazu, kwotą rzędu 4-5 mld USD rocznie. W tym samym
czasie pomoc amerykańska dla ukraińskiej demokracji wynosiła
zaledwie ok. 170 mln. USD rocznie.
Obserwuj wątek
    • preminger Re: UE umywa ręce w sprawie Ukrainy 02.01.09, 15:43
      mat120 napisał:

      > Przewodnicząca w tym półroczu Unii Europejskiej Republika Czeska
      > oświadczyła, że spór między Rosją a Ukrainą o dostawy gazu jest
      > problemem dwustronnym i UE nie będzie weń ingerować

      jeszcze Kamiński z Kurskim nie krzyczą że to zdrada smile)
    • mat120 Daz do Europy z pominięciem Ukrainy 02.01.09, 20:07
      Gazprom zwiększy dostawy gazu dla Europy z pominięciem Ukrainy,
      m.in. przez Białoruś. Rzecznik koncernu poinformował, że Ukraińcy
      sami usunęli się z negocjacji i kradną gaz zasłaniając się celami
      technicznymi.

      www.rp.pl/artykul/67299,242616_Europa_dostanie_gaz_z_pominieciem_Ukrainy.html

      Rzecznik powiedział, że kierownictwo Naftohazu Ukrainy oficjalnie
      przyznało, że przejmuje 21 mln metrów sześciennych gazu na dobę z
      paliwa przesyłanego tranzytem, i przedstawiło "dokumenty mówiące o
      przejmowaniu tej ilości gazu dla potrzeb technicznych".

      Według Gazpromu uważa, że strona ukraińska powinna kupić i ten gaz,
      skoro jest jej potrzebny w celach technicznych.

      - Wzięli (Ukraińcy) na siebie zobowiązanie zapewnienia tranzytu,
      więc konieczny jest zakup gazu niezbędnego do celów technicznych -
      podkreślił Kuprijanow.

      - W ten sposób strona ukraińska otwarcie przyznaje, że kradnie gaz i
      wcale się tego nie wstydzi - powiedział.

      • bosakowski1984 Re: Daz do Europy z pominięciem Ukrainy 06.01.09, 15:22
        Już nie do Europy
        www.kresy.pl/wydarzenia?zobacz/ue-zada-wznowienia-dostaw-gazu
        co zresztą było do przewidzenia, bo chyba nikt nie myslał, ze na
        Ukrainie się skonczy
        • mat120 Re: Gaz do Europy z pominięciem Ukrainy 06.01.09, 20:44
          - W nocy Ukraina zamknęła główne ścieżki dostaw gazu do Europy –
          stwierdził Miedwiediew. – To dlatego dostawy gazu są mniejsze.
          Niestety Ukraińcy grozili, że jeszcze bardziej ograniczą dostawy –
          dodał.
          Gazprom będzie starać się wyrównać europejskim odbiorcom ilość
          dostarczanego gazu, ograniczoną w wyniku konfliktu rosyjsko-
          ukraińskiego, wykorzystując inne dostępne trasy przesyłu oraz zapasy
          surowca - powiedział Aleksander Miedwiediew.

          Całą odpowiedzialnością za spadek dostaw gazu Miedwiediew obarczył
          Ukrainę, którą oskarżył o "kradzież" surowca oraz "nieodpowiedzialne
          i nierozsądne" zachowanie. Dodał jednak, że Gazprom gotowy jest na
          wznowienie rozmów ze strona ukraińską i nie potrzebuje pośredników.

          wiadomosci.onet.pl/1891872,12,item.html
          To że Ukraińcy kradną gaz przeznaczony dla Europy nie ulega chyba
          dla nikogo żadnej wątpliwości. Gazociąg biegnący do Polski przez
          Białoruś nie ma żadnych przerw w pracy, a nawet zwiększono
          ciśnienie, co podawano we wczorajszych wiadomościach w Onecie i WP.
          To, że Gazprom mógł zminiejszyć w wyniku kradzieży tranzyt gazu
          przez Ukrainę też jest prawdopodobne i trudno na dobrą sprawę winić
          za to Rosjan. Nikt nie lubi być okradany. I nie ma sensu do tego
          dorabiać ideologii i po raz kolejny stać się pośmiewiskiem całej
          Europy.
          Wszyscy i tak doskonale wiedzą o co chodzi.
          Konsekwencją tego całego zamieszania będzie przyspieszona budowa
          Gazociągu Pólnocnego przy poparciu i wydatnej pomocy tych państw UE,
          które są w tej chwili zakładnikami nieobliczalnego państwa
          tranzytowego jakim jest Ukraina. No może tylko Polska ustami Radka
          Sikorskiego i Lecha Laczyńskiego będzie protestować. Ale do
          irracjonalego zachowania się niektórych naszych polityków zdążyliśmy
          się już przyzwyczaić.

    • mat120 Rosji skończył się gaz.:))) 06.01.09, 13:36
      "Ukraina w nocy z poniedziałku na wtorek zamknęła trzy z czterech
      rurociągów przesyłających rosyjski gaz tranzytem przez jej
      terytorium - poinformował wiceprezes rosyjskiego koncernu Gazprom
      Aleksandr Miedwiediew. Jednak zdaniem ukraińskich ekspertów, Gazprom
      nie ma gazu z powodu wzrostu zużycia na rynku wewnętrznym. Unia
      Europejska zażądała natychmiastowego wznowienia dostaw gazu do
      krajów członkowskich, określając ograniczenie dostaw rosyjskiego
      surowca przez Ukrainę jako "nie do zaakceptowania"."

      wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Ukraina-zakreca-kurki-czy-
      Rosji-skonczyl-sie-gaz,wid,10720972,wiadomosc.html?ticaid=17466

      I komu tu wierzyć.smile))

      • mat120 Re: Rosji skończył się gaz.:))) 06.01.09, 13:47
        poprawny link:
        wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Ukraina-zakreca-kurki-czy-Rosji-skonczyl-sie-gaz,wid,10720972,wiadomosc.html?ticaid=17466
      • preminger Re: Rosji skończył się gaz.:))) 06.01.09, 17:28
        mat120 napisał:
        > I komu tu wierzyć.smile))

        "dziki kraj, dzikie to obyczaje" Mieczysław Voit/Kuno von Lichtenstein vel
        prowidnykj z Zerwanego Mostu.
        • jozef47 Ukraina podkrada gaz Rosji. 06.01.09, 20:27

          wiadomosci.onet.pl/1891967,11,item.html
          Gudzowaty: politycy naruszyli interes Polski

          Aleksander Gudzowaty
          TVN24
          - Do tej pory Rosja była przewidywalnym partnerem handlowym – powiedział w TVN 24 Aleksander Gudzowaty, komentując sprawę konfliktu dotyczącego tranzytu rosyjskiego gazu do państw UE. Biznesmen oskarżył kilku polityków o naruszenie interesu narodowego. Wśród nich znaleźli się, według Gudzowatego, Piotr Naimski i Konstanty Miodowicz.
          - Polsce brakuje źródeł dywersyfikacji gazu, a Rosji brakuje źrodeł dywersyfikacji dróg dla dostaw gazu – ocenił biznesmen. – Moim zdaniem Niemcy i Rosja nie zbudują rurociągu na dnie Bałtyku, wątpię czy znajdą się pieniądze na Gazociąg Północny – dodał.

          - Ja wiem, że Ukraińcy to nasi bracia, ale Rosja to nasz sąsiad – zadeklarował Gudzowaty, podkreślając, ze nie jest rusofilem. Prezes Bartimpeksu S.A. stwierdził także, iż to Ukraina podkrada gaz Rosji. – Ten proceder trwa od 20 lat – dodał. - To świństwo, Ukraina zawsze miała normalne taryfy – zauważył Gudzowaty, proponując by Ukraina powróciła do rozmów z Rosją.

          Dziennik "Polska" podał, że Gudzowaty planuje wybudować gazociąg Bernau-Szczecin. Biznesmen powiedział, że budowa 28-kilometrowego rurociągu "byłaby tania". Pytany, dlaczego rurociąg jeszcze nie powstał, Gudzowaty stwierdził: Za wszystkim stoi polska mafia, politycy, żule i tak dalej.

          - Były osoby, które torpedowały mój projekt, co było naruszeniem interesu narodowego. Byli wśród nich Piotr Naimski i Konstanty Miodowicz – oświadczył na koniec Gudzowaty.
          • preminger Re: Ukraina podkrada gaz Rosji. 06.01.09, 21:02
            jozef47 napisał:
            > Aleksander Gudzowaty
            > - Ja wiem, że Ukraińcy to nasi bracia


            gratuluję rodzinki
    • mat120 Re: UE umywa ręce w sprawie Ukrainy 10.01.09, 17:55
      Rosja i Unia Europejska podpisały protokół o powołaniu komisji,
      która będzie kontrolować tranzyt rosyjskiego gazu do UE przez
      terytorium Ukrainy - poinformował premier Rosji Władimir Putin po
      rozmowach z premierem Czech Mirkiem Topolankiem w Nowo-Ogariowie
      koło Moskwy.
      Szef rosyjskiego rządu przekazał, że "strona ukraińska zostanie
      zawiadomiona o podpisaniu dokumentu".

      wiadomosci.onet.pl/1894714,12,item.html
      Zauważcie, że protokół podpisały Rosja i UE bez udziału Ukrainy,
      która "zostanie zawiadomiona o podpisaniu dokumentu".
      • preminger Re: UE umywa ręce w sprawie Ukrainy 10.01.09, 18:05
        mat120 napisał:
        > Zauważcie, że protokół podpisały Rosja i UE bez udziału Ukrainy,
        > która "zostanie zawiadomiona o podpisaniu dokumentu".

        Jeszcze tak nie było, żeby ze złodziejem protokoły podpisywać.
    • mat120 Węgrzy skarżą się na Naftohaz 10.01.09, 17:58
      Węgierska spółka gazowa EMFESZ złożyła skargę na ukraińską spółkę
      Naftohaz po całkowitym wstrzymaniu dostaw gazu rosyjskiego -
      poinformował w sobotę EMFESZ na swojej stronie internetowej.
      "EMFESZ ubolewa, że Naftohaz rozporządzał gazem, który jest
      własnością EMFESZ, jak swoim i nie zagwarantował jego tranzytu" -
      napisała spółka.
      Straty węgierskiej spółki, która dostarcza gaz do ok. 100 tys.
      mieszkań i 400 przedsiębiorstw przemysłowych, sięgają 30 mln dol.

      wiadomosci.onet.pl/1894674,12,drukuj.html
      • preminger Re: Węgrzy skarżą się na Naftohaz 10.01.09, 18:07
        mat120 napisał:
        > "EMFESZ ubolewa, że Naftohaz rozporządzał gazem, który jest
        > własnością EMFESZ, jak swoim i nie zagwarantował jego tranzytu" -
        > napisała spółka.



        Na ukrainie to się nazywa 3 miesięczna rezerwa gazowa.
    • mat120 Lwów chce zrezygnuować z gazu 13.01.09, 21:32
      Według rozporządzenia mera Lwowa, zaczynając od tego roku przy modernizacji
      gazowych kotłowni we Lwowie, zostaną one zdemontowane, natomiast powstaną
      kotłownie, w których źródłem energii będzie energia elektryczna, węgiel, mazut,
      wióry drzewne. O tym 13 stycznia podczas briefingu zawiadomił mer Lwowa Andrij
      Sadowyj.
      Według słów szefa miasta, to nie wpłynie na obniżenie kosztu ciepła, ale pozwoli
      wstrzymać szantaż naszego kraju.

      Co do dużych kotłowni, to mer dał polecenie o możliwości przejścia od następnego
      sezonu grzewczego tych kotłowni na alternatywne rodzaje energii. - Można spalać
      mazut, węgiel, brykiety z przerobionych odpadów drewna. To praktyka, według
      której postępuje cały świat. Być może, to niezbyt komfortowe, ale za
      niepodległość trzeba płacić - zaznaczył Andrij Sadowyj.

      On akcentował, że niepodległość państwa to obecnie przede wszystkim energetyczna
      niepodległość: - Konflikt skończy się wtedy, gdy w ukraińskiej polityce
      pojednają się wszyscy politycy. Rosja wykorzystuje nasze nieporozumienia.

      www.zaxid.net/newspl/2009/1/13/163059/
      Bardzo patriotyczna postawa lwowskich nacjonalistów.smile Aż dziwne, że dopiero
      teraz wpadli na taki pomysł.
    • mat120 Prezenty się skończyły 14.01.09, 18:31
      Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zlecił
      przewodniczącemu "Gazpromu" Aleksiejowi Millerowi organizować
      obrachunek strat, poniesionych przez Rosję w związku ze wstrzymaniem
      dostaw rosyjskiego gazu do europejskich konsumentów.
      - Trzeba już dziś posadzić fachowców, prawników, żeby nie tylko
      protokołowali, lecz także obliczali straty - oświadczył głowa
      państwa.

      On poprosił Millera uściślić orientowaną wysokość
      straty, "wyrządzonej działaniami ukraińskiej strony -
      zawiadamia "Interfaks".

      - Od 1 stycznia "Gazprom" nie otrzymał 1,1 mld dolarów eksportowego
      utargu według kontraktów o dostarczeniu gazu do Europy - powiedział
      Miedwiediew.

      - Nasz kraj nie może tracić takich pieniędzy - oświadczył prezydent
      FR. - Prezenty się skończyły - dodał.

      Według słów Miedwiediewa, "pieniądze muszą zostać ściągnięte z
      pozwanych, z winnych w tej sytuacji".

      www.zaxid.net/newspl/2009/1/14/160039/

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka