Dodaj do ulubionych

kolejny temat dla zmotoryzowanych :)

IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.02.06, 01:36
czy wszyscy tu obecni znają zasady wjezdzania na rondo i opuszczania go ? bo
prawie za kazdym razem jak dojezdzam do ronda w okolicach tesco to nie wiem
czy sie smiac czy płakac :) moimi faworytami są ci co wjezdzają na rondo z
lewym kierunkowskazem :) tak trzymac ;) nie wspominam wymuszen itp...heh..a
niby najprostrze z mozliwych skrzyzowan...:)
Obserwuj wątek
    • Gość: autko Re: kolejny temat dla zmotoryzowanych :) IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.02.06, 08:07
      proste jak budowa cepa, ale w wałbrzyscy kierowcy jak zwykle dyskutują
      • Gość: :-) Re: kolejny temat dla zmotoryzowanych :) IP: *.walbrzych.dialog.net.pl 09.02.06, 09:03
        Ten temat był już poruszany, ale oporni swoje fantazyjne popisy zwalili wówczas
        na to, że rondo jest za małe :-)))
    • trebor_d Re: kolejny temat dla zmotoryzowanych :) 09.02.06, 09:49
      Gość portalu: prezes napisał(a):

      > czy wszyscy tu obecni znają zasady wjezdzania na rondo i opuszczania go ? bo
      > prawie za kazdym razem jak dojezdzam do ronda w okolicach tesco to nie wiem
      > czy sie smiac czy płakac :) moimi faworytami są ci co wjezdzają na rondo z
      > lewym kierunkowskazem :) tak trzymac ;) nie wspominam wymuszen itp...heh..a
      > niby najprostrze z mozliwych skrzyzowan...:)

      No chyba przesadzasz z tym lewym kierunkowskazem. Takiego cyrku to nie
      widziałem.
      • Gość: kriss25 Re: kolejny temat dla zmotoryzowanych :) IP: *.walbrzych.sdi.tpnet.pl 09.02.06, 10:16
        faktycznie z lewym kierunkiem sie jeszcze na rondzie nie spotkałem to musiał być
        jakiś prymus
        • Gość: marcin Re: kolejny temat dla zmotoryzowanych :) IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.02.06, 10:41
          Albo anglik !!!????
          • Gość: janek8 Re: kolejny temat dla zmotoryzowanych :) IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.02.06, 11:22
            Albo ktos sygnalizujacy zamiar skretu do Tesco jadąc ze Szczawna.
    • Gość: Pawel Re: kolejny temat dla zmotoryzowanych :) IP: 81.168.209.* 09.02.06, 11:39
      Prosze bardzo. Jak widac nie tylko w Walbrzychu dyskutuje sie o rondzie, a
      sprawa wlaczania lewego kierunkowskazu nie jest wcale jednoznaczna. Cytat z
      Dziennika Baltyckiego:

      Lębork. Jak należy prawidłowo jeździć po rondzie?

      Piątek, 27 stycznia 2006r.

      Lęborscy policjanci apelują do kierowców, aby stosowali się do przepisów
      obowiązujących na rondzie. Jeśli tego nie uczynią, posypią się mandaty.
      Nieprzestrzeganie zasad ruch drogowego może spowodować zagrożenie, tym bardziej
      że np. nowo oddane rondo w centrum miasta jest oblegane.

      - Każdy kierowca porusza się na rondzie inaczej, my uczymy jednoznacznie jak to
      ma wyglądać - mówią Zygmunt i Andrzej Szulcowie, instruktorzy nauki jazdy.

      Kodeks drogowy nie wyjaśnia dokładnie, jak należy poruszać się na skrzyżowaniu z
      ruchem okrężnym, a interpretacje przepisów są różne.

      - Na rondzie sygnalizujemy tylko w odpowiednim momencie zjazd z niego -
      informuje mł. insp. Leszek Ziniewicz, zastępca komendanta Komendy Powiatowej
      Policji w Lęborku. - Nie włączamy kierunkowskazów przed rondem ani na rondzie.
      Na tak małym skrzyżowaniu jak w Lęborku możemy zasygnalizować kierunkowskazem
      zjazd w prawo, ponieważ jest on poprowadzony tuż przy prawej krawędzi.

      Inaczej uczą przyszłych kierowców instruktorzy nauki jazdy. Według nich, ruch na
      rondzie powinien wyglądać następująco: przed wjazdem sygnalizujemy zamiar skrętu
      w prawo lub lewo (jeżeli jedziemy prosto, nie włączamy kierunkowskazu), jadąc po
      rondzie musimy mieć włączony lewy kierunkowskaz, który informuje pozostałych
      uczestników, że zajmujemy pas ruchu, a prawy kierunkowskaz włączamy przy wyjeździe.

      - Takiego postępowania oczekują egzaminatorzy prawa jazdy - wyjaśnia Zygmunt
      Szulc, instruktor nauki jazdy z wieloletnim doświadczeniem. - Niejeden mój
      kursant został oblany przez egzaminatora w Słupsku za nieprzestrzeganie tych zasad.

      Zadzwoniliśmy do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Słupsku z prośbą o
      interpretację zasad poruszania się na rondzie.

      - Nie ukrywam, że nawet wśród egzaminatorów zdania są podzielone - stwierdza
      Zbigniew Wiczkowski, zastępca dyrektora WORD w Słupsku. - Uważam jednak, że
      sygnalizowanie kierunku jazdy, zanim wjedziemy na skrzyżowanie z ruchem
      okrężnym, jest jak najbardziej uzasadnione. Jeżeli jednak tego nie uczynimy, to
      nie możemy mówić o naruszeniu zasad ruchu drogowego. Kiedy już objeżdżamy wyspę
      centralną na rondzie, to oczywiście nie musimy mieć włączonego kierunkowskazu,
      bo przecież wiemy, w jakim kierunku możemy się tam poruszać. Dopiero zamiar
      opuszczenia skrzyżowania z ruchem okrężnym sygnalizujemy prawym kierunkowskazem.
      Sposób poruszania się jest jednak różny w zależności od geometrii skrzyżowania i
      zastosowanych na nim znaków.
      • Gość: devilshe Re: kolejny temat dla zmotoryzowanych :) IP: 80.51.231.* 09.02.06, 12:45
        Gdy wjeżdżam na rondo od strony Podzamcza i chcę jechać do Tesco lub do
        Szczawna to:
        - ustawiam się na prawym pasie i włączam kierunkowskaz prawy - Tesco (bo
        skręcam w prawo), lub bez kierunkowskazu - Szczawno - bo przecież jadę prosto.
        - wjeżdżam z lewego pasa i włączam kierukowskaz lewy - na Piaskową (bo jadę
        przecież w lewo).
        Nie ukrywam, że byłoby super gdyby kierowcy jadący na Piaskową tak robili -
        mniejsza "kolejka" aut do Szczawna i Tesco. Gorzej, gdy jadą po zewnętrznym
        pasie na Piaskową i tu często jest bum z tymi, którzy jadą pasem wewnętrznym. I
        tu znowu pytanie kto ma pierwszeństo (niby ci z prawej), ale czy wjazd od
        strony Podzamcza nie jest podwójny (a logicznie biorąc, to wewnętrzny pas
        podwójnego wjazdu jest przeznaczony dla skręcających w lewo lub zawracających -
        tak jest np we Francji)
        • Gość: prezes Re: kolejny temat dla zmotoryzowanych :) IP: *.orange.pl 09.02.06, 19:10
          cytuje: "- Na rondzie sygnalizujemy tylko w odpowiednim momencie zjazd z niego -
          informuje mł. insp. Leszek Ziniewicz, zastępca komendanta Komendy Powiatowej
          Policji w Lęborku. - Nie włączamy kierunkowskazów przed rondem ani na rondzie.
          ". kochani zacznijcie tak robic bo kazde inne rozwiazanie jest bezsensowne. Ci
          co dają lewy kierunek przez wjazdem sprawiają wrazenie jakby chcieli rondo pod
          prąd cisnąć :) ubaw po pachy. ale widac jak w wielu innych przypadkach...rzadzi
          ludzmi jakas "inna logika"...
          • Gość: Pawel Re: kolejny temat dla zmotoryzowanych :) IP: *.walbrzych.dialog.net.pl 09.02.06, 22:25
            Ja sam nie wlaczam lewego kierunkowskaza na rondzie i raczej zgadzam sie z tym,
            ze nie jest to potrzebne, ale nie smialbym sie z tych, ktorzy tak robia.

            Jest z tego pewien pozytek - podkreslaja w ten sposob fakt, ze nie zjezdzaja z
            ronda na najblizszym zjezdzie. To niby powinno byc widoczne po tym, ze nie ma
            wlaczonego prawego kierunkowskazu, ale przeciez wielu kierowcow nie raczy
            wlaczac kierunkowskazu wcale albo robi to w ostatniej chwili, wiec ten lewy
            kierunkowskaz daje wieksza pewnosc co do zamiarow jego wlasciciela.

            No wlasnie - to jest powazniejszy i powszechniejszy problem - brak kultury w
            postaci braku kierunkowskazu badz tez wlaczania go w ostatniej chwili, niz
            nadgorliwosc (rzadka) niektorych.

            Mnie osobiscie bardziej tez stresuje problem zjazdu z ronda z wewnetrznego pasa,
            (jak wyzej opisano).
            • Gość: prezes Re: kolejny temat dla zmotoryzowanych :) IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.02.06, 23:28
              zjazd z ronda jest bezproblemowy. bedac na wewnetrznym pasie musisz przepuscic
              tych ktorzy są po Twojej prawej stronie(to czy oni Ciebie przepuszczqa nalezy
              tylko do ich dobrej woli) zasada jest taka...jestes na wewnetrznym..zrób to
              szybko i sprawnie a nie bedzie klopotu...a co do wlaczania lewego kierunkowskazu
              to i owszem..niby to takie "mniejsze zło", nic nie wadzące ale wedlug mnie
              zupelnie niepotrzebny nawyk. a co do kierunkowskazów zdecydowanie bardziej
              niebezpieczne jest gdy ktos wjezdza na rondo z wlaczonym prawym i nie zjezdza na
              pierwszym zjezdzie tylko np na 3 cim...wiecie sami o co chodzi...mozna sie na
              takiego nadziac jesli sie zaufa ze zjedzie tak jak pokazuje "kierunkiem" ;)
              nieprawdaz?
            • Gość: pas Re: kolejny temat dla zmotoryzowanych :) IP: *.wlb.vectranet.pl / *.unregistered.net.telenergo.pl 09.02.06, 23:29
              Zjazd z ronda z wewnętrznego pasa, gdy zajety jest zewnetrzny, to jest właśnie
              brak kultury. Lewego kierunkowskazu należy używać, gdy zmienia się pas ruchu -
              z prawego (zewnętrznego), na lewy (wewnętrzny), bo to rondo jest dwupasowe, a
              przepis mówi o sygnalizowaniu zamiaru zmiany pasa ruchu kierunkowskazem. Inna
              rzecz, że taka zmiana pasa ruchu na tym rondzie akurat jest trochę bez sensu,
              bo jest ono właśnie ZA MAŁE!
              • Gość: prezes Re: kolejny temat dla zmotoryzowanych :) IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.02.06, 23:59
                o jakim braku kultury mowisz? jesli jade wewnetrznym....i zjezdzam z
                wewnetrznego nikomu nie wadząc to w czym widzisz moj brak kultury? fakt...moze
                chodzi Ci o tych co wymuszają pierwszenstwo. ja jesli nie dam rady zjechac z
                wewnetrznego robie drugą rundkę naokolo i staram sie nie blokowac wewnetrznego
                pasa. wszystko co na rondzie jest kwestią sprytu i pewnosci ruchów. jesli to
                rondo jest za male wedlug Ciebie to uzasadnij to. wykaz, ze nie zostaly
                dotrzymane normy itp. w zadnym innym wypadku nie zrozumie dlaczego uwazasz ze
                jest ono za male :)
                • Gość: gość Re: kolejny temat dla zmotoryzowanych :) IP: *.walbrzych.dialog.net.pl 10.02.06, 12:03
                  Dzień dobry !
                  1. Oczywiście lewy kierunkowskaz tylko przy zmianie pasa ruchu już na rondzie.
                  Przepis jest jeden i trzebo go stosować do różnych sytuacji.
                  2. Takie problemy jak tu opisane mają tylko kierowcy z małych miejscowości.
                  Wyobraźmy sobie skrzyżowanie z 6-10 wjazdami/zjazdmai i 3 pasami ruchu.
                  To ten mrugający na lewo co właściwie chce - zjachać na 3, 5 zjeździe czy
                  zmienić pas.
                  3. Nie mozna tu tłumaczyc, że na rondzie z 4 zjazdami to tak można na większym
                  już nie. Jak się widzi kogoś już na rondzie jak mruga na lewo - to skąd
                  wiadomo, który zjazd dla niego był ten lewy.
                  4. Co do artykułu, do wypowiedzi, że mrugając w lewo informuje się o zajmowaniu
                  miejsca na rondzie a mrugając w prawo o zjeździe: widać tu wyraźnie uczenie
                  jeżdżenia tylko na tym rondzie w Lęborku - na tym z 10 zjazdami już tak nie
                  można. A co jak się nie mruga w ogóle? Trzeba się zatrzymać - ale wtedy mruga
                  się wszystkimi.
                  • Gość: prezes Re: kolejny temat dla zmotoryzowanych :) IP: *.internetdsl.tpnet.pl 10.02.06, 12:47
                    w takim Paryzu na ten przykład :) rondo okolo 8mio pasmowe z okolo 15
                    zjazdami...niech jadą tam na praktyki coniektórzy :) hehe a najlepsze jest to
                    ze rondo wymyslil ktos mądry dla ulatwienia sprawy i dla bezpieczenstwa...ale
                    widac "polak potrafi" (skomplikowac)
                • Gość: pas Re: kolejny temat dla zmotoryzowanych :) IP: *.wlb.vectranet.pl / *.unregistered.net.telenergo.pl 10.02.06, 22:01
                  1. Ma za małą średnicę, jak na 2-pasowe.Nie ma miejsca na zmianę pasa ruchu z
                  tzw.przeplataniem. Stąd tyle przypadków zajechania drogi. To akurat rondo
                  powinno być 1-pasowe.
                  2. Nie zmieniono kształtu wielkiego "trójkąta" na końcu Długiej. Jest to
                  pozostałość po niezrealizowanym dużym rondzie, projektowanym w latach 70-
                  tych.Teraz geometria kierunku Długa - Tesco i Tesco - Długa sugeruje, że ten
                  kierunek ma pierwszeństwo, bo wyglaąa to niemal, jak jazda na wprost. Stąd tyle
                  stłuczek i nieporozumień.
                  • Gość: prezes Re: kolejny temat dla zmotoryzowanych :) IP: *.internetdsl.tpnet.pl 10.02.06, 23:37
                    coś w tym jest :)
                  • Gość: aya_nz Re: kolejny temat dla zmotoryzowanych :) IP: *.walbrzych.dialog.net.pl 10.02.06, 23:54
                    Ja nie mam problemów ze zmianą pasa na tymże rondzie i nie wydaje mi się żeby
                    było do tego za małe. I nie jeżdżę "maluchem" ;) Nie zdarzyło mi się róniez tam
                    wymusić pierwszeństwa przy zmianie pasa, a jadąc z Łączyńskiego na Długą zawsze
                    wybieram lewy pas. Nie rozumiem też stwierdzenia:
                    "geometria kierunku Długa - Tesco i Tesco - Długa sugeruje, że ten
                    > kierunek ma pierwszeństwo, bo wyglaąa to niemal, jak jazda na wprost" .
                    O pierwszeństwie przejazu decydują znaki, a nie kierunek drogi. Na skrzyżowaniu
                    dróg równorzędnych jadąc na wprost wcale nie ma się pierwszeństwa.
        • react Re: kolejny temat dla zmotoryzowanych :) 10.02.06, 23:53
          Nie zjeżdża się z wewnętrznego (lewego) pasa! Do tego służy pas zewnętrzny -
          wewnętrzny służy do wyprzedzania, to chyba jasne... Czy kodeks drogowy nie mówi
          jasno, że skręcający w prawo na skrzyżowaniu ma zbliżyć się do prawej krawędzi
          jezdni ? A czymże jest rondo, jeśli nie skrzyżowaniem na którym skręca się tylko
          w prawo ?
          A przy okazji dyskusji o kierunkowskazach - przez tych "artystów" i mi się
          czasem zdarza się włączyć prawy kierunkowskaz przed rondem... klnę wtedy jak
          sewc :-/ i zaraz wyłączam... Ale chyba nie tylko ja jestem podatny na taką
          sugestię... To się robi niebezpieczne...
          Może wynająć te banery reklamowe przy rondzie i opisać w kilku punktach
          instrukcję obsługi do ronda ???
          • Gość: prezes Re: kolejny temat dla zmotoryzowanych :) IP: *.internetdsl.tpnet.pl 12.02.06, 17:15
            pomysł z "instrukcją obsługi" zacny :)
        • Gość: Daber Re: kolejny temat dla zmotoryzowanych :) IP: *.walbrzych.dialog.net.pl 17.02.06, 15:35
          jak na piaskowa mozna jechac w lewo <wow> jest w ogole zjazd z ronda w lewo bo
          to przeczy teorii ronda kierunku nie wlacza sie przy wjezdzie bo jest oczywiste
          ze jedziemy w prawo bo nie da sie na rondzie jechac w lewo pod prad a jak
          opuszczasz rondo to wyjazd jest w prawo na piaskowa wiec prawy kierunek to
          chyba proste
          • Gość: Prezes Re: kolejny temat dla zmotoryzowanych :) IP: *.internetdsl.tpnet.pl 17.02.06, 18:48
            Daber...widzisz ...to co dla Ciebie jest proste nie dla kazdego musi takie byc
            :) jak sam widzisz powyzej...tyle terii ile ludków :) i najsmieszniejsze jest to
            ze niektorzy z nich są tak pewni swego ze naprawde uwazają sie za nieomylnych w
            tym temacie :) to jest najlepsze :)
            • Gość: pas Re: kolejny temat dla zmotoryzowanych :) IP: *.wlb.vectranet.pl / *.unregistered.net.telenergo.pl 19.02.06, 21:48
              To nie jest najlepsze, ani nawet dobre - to jest niebezpieczne!!!
              • Gość: prezes Re: kolejny temat dla zmotoryzowanych :) IP: *.internetdsl.tpnet.pl 19.02.06, 23:13
                Pas....100% racja...ale cóz zrobic...nie staniemy na rondzie i nie wtluczemy
                tego im do glow...skoro tam juz są "mądre" myśli :/
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka