Dodaj do ulubionych

Czy do Poronina przylecą bociany?

06.04.04, 08:37
Jak usłyszałem w RMF ksiądz proboszcz z tej wioski martwi się o przyrost
naturalny wśród górali i wezwał swych parafian do budowy gniazd dla
bocianów.Co ma jedno do drugiego?Podobno góralom bociany dziecioki przynoszą.
Obserwuj wątek
    • ciupazka Re: Czy do Poronina przylecą bociany? 06.04.04, 09:17
      Jo ta u nos zodnego bociana nie widziała, a dzieci w chałupak było dość.
      Racy trza patrzeć, coby dobrego siuhaja nońść, to z dzieciami wte ni ma
      problymu, haj! A moze Ty za bociana fces robić, he?
      • hepik1 Re: Czy do Poronina przylecą bociany? 06.04.04, 14:28
        Jo myśla ,że górole maja te siuhoje ,ino ,że raczej je w doma u siebie od święta
        używają a dziecioki na wynos tyrystkom robiom,prowda to?
        • Gość: Ciupazka Re: Czy do Poronina przylecą bociany? IP: *.it-net.pl 06.04.04, 14:56
          Eee...dyć to nie mydełko, nie zmydli sie, haj. A turystkom tyz trza
          dogodzić, ba jako. Ino niedobocki se śpiywajom:

          mamo moja, co to takie,
          ze siuhaje nie jednakie,
          jedyn więksy, drugi mniyjsy,
          a mój siuhaj nojśwarniyjsy...

          zakiela sie naucom, co ś nim majom robić, haj!
          • hepik1 Re: Czy do Poronina przylecą bociany? 06.04.04, 15:22
            No ciupazka ,niy wiym czy ty do spowiedzi wielkanocnej jeszcze roz niy
            podreptosz?Za grzyszne myśli i rozwijanie tymatu w kierunku siuhajów bieronc pod
            uwaga ,że wielki tydziyń momy.
            • ciupazka Re: Czy do Poronina przylecą bociany? 06.04.04, 20:37
              Jo jesce nie była, to moge zbereźne myśli jesce mieć, hehe. Dyć to
              zodyn grzych , przecie co ludzkie, to nom nie obce i naprowde nie wiym cym
              jo tu zgrzysyłak, i z cego miałabyk sie spowiadać. Z ludowyk pieśnicek o
              siuhaju? Ty barzyj grzysys w inksym wątku i to non stop ( na obrozku), hehe..
              nei, jo bars ciekawo, cy Ty bees lecioł do słuchanicy.
              Telo.Pozdr.
              • ciupazka Re: Cy do Poronina przyleci Hepik licyć bociany?. 07.07.04, 10:57
                Licynie bocianów, moze byś sie na to nadoł, bo u nos ni mo fto ik
                policyć, a duzo ik ni ma. He?
                • ciupazka Re: Bociany - fto kce licyć bociany?. 08.07.04, 00:07
                  Bocian biały to ptak migrujący. Leci na zimowisko do Afryki. Pokonuje wówczas
                  do 11 tys. kilometrów. Jeśli przeżyje dwa pierwsze, najtrudniejsze lata, może
                  żyć nawet do 13. Żaby jada niechętnie. Woli duże owady i małe ssaki. Samica
                  składa od 3-5 jaj.

                  Zwiastuje wiosnę, przynosi dzieci, budzi rano klekotaniem - bociany są
                  prawdziwie polskimi ptakami.

                  W piątek ( 9 lipca) zaczyna się wielkie liczenie bocianów. Rachmistrze
                  (wolontariusze)policzą ptaki w gniazdach budowanych głównie na słupach
                  telefonicznych, dachach budynków, rzadziej na drzewach. Największe skupienie
                  bocianów białych było kiedyś w okolicy Nowego Targu i Szaflar, a czy
                  jeszcze tam przylatują?

                  Bociany starają się powracać do miejsca, w którym się wykluły. Chętnie
                  korzystają z dawnych gniazd. Po długim locie z Afryki wolą naprawić stare,
                  jeśli tylko jest to możliwe, niż budować nowe. W szczelinach ich lęgowisk żyją
                  mniejsze ptaki: wróble i mazurki. Gniazda zazwyczaj mają od 7 do 20 lat. - Ale
                  nie ma mowy o wierności małżeńskiej między bocianami. Bocianie związki trwają
                  zazwyczaj dwa lub trzy lata. Dłużej prawie nigdy.
                  Bocian biały to ptak migrujący. Leci na zimowisko do Afryki. Pokonuje wówczas
                  do 11 tys. kilometrów. Jeśli przeżyje dwa pierwsze, najtrudniejsze lata, może
                  żyć nawet do 13. Wbrew powszechnej opinii żaby jada niechętnie. Woli duże owady
                  i małe ssaki. Samica składa od 3-5 jaj.
                  Narazie nifto sie nie zgłosiył do licynio z Forumowiców, pewnie ik tam
                  wcale ni ma. Za duzo innyk bocianów - turystów. Hej!





                  • ciupazka Re: Bociany - fto kce licyć bociany?. 08.07.04, 00:26
                    Bocian

                    www.poland.pl/spec/storks2004/index.htm
                    • ciupazka Re: Bociany - przysłowia. 08.07.04, 00:58
                      Bocian na ogonie jaskółkę przynosi.

                      Jak bocian przyleci, możecie wyjść dzieci.

                      Gdzie bocian na gnieździe, tam piorun nie uderzy.

                      Nie mnie brać na bociany. (tzn. nie oszukasz mnie)

                      Koza wrzosu, bocian żaby, a żaba błota szuka.

                      Na jednej łące wół trawy patrzy, a bocian żaby.

                      Gdy na święty Józef bociek przybędzie, to już śnieg nie będzie. (19 marca)

                      Na Zwiastowanie bocian w gnieździe stanie. (25 marca )

                      Na święty Wojciech zniesie jajko bociek. (23 kwietnia )

                      Na świętego Izydora dla bociana pora. (10 maja )

                      Na Bartłomieja apostoła bocian do drogi dzieci woła. (24 sierpnia )

                      Jak przylecą żurawie, bierz się do grochu prawie; jak przylecą bociany,
                      pierwszy zagon zasiany.

                      Lato, jesień, zima, niech was w gnieździe bocian trzyma i niech wiosnę
                      rozpoczyna
                      • ciupazka Re: Bocian -2004 Pl 08.07.04, 01:28
                        Podaję link w języku polskim:

                        www.polska.pl/spec/bociany2004/obocianie.htm
                        • ciupazka Re: Bocian -2004 Pl 08.07.04, 10:07
                          Nei tom stronke

                          www.nasz-bocian.pl/
                          tyz nie od rzecy bedzie tu wstawić, bo cel scytny, a fto o nim wie?.
                          Ba , trza moze i to Stowarzysynie wesprzeć.
                          Telo.Pozdr.
                          • ciupazka Re: Bociany w gnieździe 08.07.04, 10:14
                            A tu se poźryjcie na tom stronke tyz, nie piykno, he?


                            www.bociany.kalinski.pl/


                            • ciupazka Re: Bociany w gnieździe 08.07.04, 10:53
                              I jesce z kamerą i o ptoskak:

                              www.ptaki.info/kamera/

                              i o klubie przyrodników:

                              www.lkp.org.pl/

                              Kie jesce co nońdziecie, to mocie pole do popisu, haj. A teroz cytać, bo
                              bedzie VI Światowe Licynie Bociana jutro tzn. 9 lipca.
                              • Gość: Ciupazka Re: Bocian jako znak na euro? Nie! Orzeł ! IP: *.it-net.pl 08.07.04, 11:10
                                Nie widzi mi sie ta propozycja, nydyć sami zagłosujcie jaki znak mo
                                mieć polsko moneta euro:

                                fakty.interia.pl/news?inf=518835
                                • mrb4 Re: Bocian jako znak na euro? Nie! Orzeł ! 08.07.04, 11:33
                                  Zagłosowałem na Mikołaja Kopernika.
                                  • ciupazka Re: Bocian jako znak na euro? Nie! Orzeł ! 08.07.04, 13:36
                                    O Kopernika wielu się upomina...
                                    Cemu? Cy orła biołego ni mo?
                                    Hej!
                              • broneknotgeld Re: Bociek 09.07.04, 00:24
                                Bociek

                                Leci bociek leci
                                W dziobie toszczy dzieci
                                Aże ze Afryki
                                A biołe te smyki.
                                • ciupazka Re: Bociek 09.07.04, 10:46
                                  Przyniós w tyn dziyń i mnie ( 9 lipca),
                                  choć nie wiedzioł wte ,
                                  ze VI Światowe Licynie Boćków bee,
                                  hale rocków nie liccie mnie, hehe.
                                  Pewnie z tyj "radości" opijym sie, hehe.
                                  Telo.Pozdr.
                                  • ciupazka Re: "Boćka rada" - St. Szewczyk 09.07.04, 15:51
                                    W "Syćkiego po krapce" St. Szewczyk nasyj poetki ludowej z Kościeliska
                                    tyz momy wiersycek o boćkowej radzie. A przedstawio nom to Wandzia
                                    Czubernatowo z Raby Wyżniej w swoik "Grulak ze solom":

                                    Jest lato, po dyscu, kwitnie bób, już dłubiemy młode grule, dzieci jadom na
                                    Wyspy Kanaryjskie, a w Sejmie nowo konwisyjo w celu upamiętniynio swoik ryjków.
                                    Jest dobrze, ciepło, wesoło, zdrowo, na wieży grajom kuranty, kohuty zjedzone.
                                    A jesce tak niedowno była wiesna!

                                    Otwiyrom se świyzo wydanom ksiązecke poetyckom Stanisławy Szewczykowej z
                                    Łopusznej "Syćkiego po krapce" (wyd. Miniatura) i cytom z radościom wiyrsyk.

                                    "Boćka rada"

                                    Przyleciały znowu boćki

                                    Siadły na Jaśka kominie

                                    Jasiek złości się, przeklino

                                    Bo go dziecisko nie minie

                                    Odkąd chłupe wybudował

                                    I postawił komin duży

                                    To, co wiesne, tym psiokrydom

                                    On za porodówkę słuzy

                                    Ostow nos w spokoju Jaśku

                                    Tak do niego rzecze bociek

                                    nie sukoj nika winnego

                                    ino zelzyj w robocie...

                                    Ksiązecka nieduzo, ale pojymno w słowie. Jest tu syćkiego po krapce radośnie i
                                    tęskno o Turbacu, o księdzu profesorze i o figlach nasych powsednich. WANDA
                                    CZUBERNATOWA.

                                    A ksiązecke "Syćkiego po krapce" St. Szewczyk , nasyj poetki ludowej
                                    kupicie se w Zokopanym bez problemu. Hej!
                                    Telo.Pozdr.


                                    • Gość: la.bijou Re: "Boćka rada" - St. Szewczyk IP: 62.233.232.* 09.07.04, 16:17
                                      mój ulubiony góral ma żołnierzyka

                                      35cm na bacznosc,19cm w obwodzie
                                      i tatuaz diabełka na zołnierzyku

                                      dobra nie robie jedrusiowi rekramy bo mnie kiedys udusi

                                      bosze co ja pisze
                                      • ciupazka Re: Jędrzka "zuch" cy z bociana? 09.07.04, 19:01
                                        Nie wiym, cy to tyn som Jędrek? Jędrek babe odwiózł do śpytola rodzić,
                                        som zapiył z tyj radości , nei hale był bars ciekawy co tyz jego baba
                                        mu urodziyła. Jaki pijany był taki poseł, wloz na porodówke , zatacajęcy
                                        sie iiiiiii pyyyto sie piyknie, pijany w śtok, cy mogom mu pokozać jego
                                        dziecisko. Przysła pielęgniarka, na ręcak trzymie troje niemowloków i
                                        pokazuje Jędrzkowi co mu bocian przyniós. A Jędruś pado: iiiii... nei
                                        powiydzciyz mi ftore to moje .. , he? Wszystkie wasze, zuch z was
                                        gazdo. Nei coz powiys bijou teroz, he?Kie zuch mo dobrego zucha i
                                        kalke na żołnierzyku , to i efekty som jest, haj ! Ni ma co sie śmioć!A
                                        kie siuhaj płony, to ta i dziecisk ni ma. Hej!
                                  • broneknotgeld Re: Bociek 09.07.04, 23:43
                                    Legynda ło boćku

                                    Pod katedrom w Strasburgu podobnoś jezioro
                                    Na kerego środku elf prastary siedzi
                                    Dusze narodzonych wyłowić sie storo
                                    Szczyńściym - dyć we gora lona potym leci

                                    Brzegym zaś wylezie - utropa ze tego
                                    Bo złe duchy na nia tam yno czekajom
                                    Marny los jest wtedy dzieciontka istnego
                                    Lepi jak we gora katedry furgajom

                                    Tam na samy wieży bociek czeko na nie
                                    Do dzioba je biere - familijom znosi
                                    Bestoż we Alzacji fest mo powożanie
                                    Czynsto sie go cukrym ło dzieciontko prosi.
                                    • Gość: Ciupazka Re: Bociek - policzymy cię.. IP: *.it-net.pl 10.07.04, 00:01
                                      a potem się...


                                      www.polska.pl/aktualnosci/specdlapolski/article.htm?id=114302
                                      • Gość: Ciupazka Re: Bociek - policzymy cię.. IP: *.it-net.pl 10.07.04, 16:32
                                        A inne ptoski z zozdrości bedom przy tym nom śpiywać?


                                        www.republika.pl/lesnictwo/ptaki/drozd.htm
                                        • ciupazka Re: Bociek - policzymy cię. 11.07.04, 09:20
                                          Koniecznie prosze włączyć głośniki i posłuchać śpiewu ptaków.
                                          Zadziwiająco i piyknie śpiywo tyn nojmniejsy polski ptosek strzyżyk.
                                          Sama sie dziwuje. Hej!

                                          www.republika.pl/lesnictwo/ptaki/drozd.htm
                                          • ciupazka Re:.... Boćki nie przyleciały... 12.10.04, 13:41
                                            ... to i nie odlecom, haj, a cy dziecisk przybędzie, ftoz to wie, narazie
                                            momy za mało chłopów i skąd sie dzieci majom one brać, a letnicy nie fcom
                                            ( bojom sie) góroli "wyręcać" w tyj robocie, hehe... Nei, jest to, co jest.
                                            Telo. Przynojmniyj o bocianak syćko wiycie, haj.
                                            • Gość: jessyk Re:.... Boćki nie przyleciały... IP: *.bialy-dunajec.sdi.tpnet.pl 13.10.04, 19:42
                                              Przylecom, bo fcem im podziękować za to, ze bedem nareście babciom (akurat w
                                              poroniańskiej parafii). Pozdrowiom tyz syćkie babcie świata, a nowięcej Babcie
                                              Krzysia, co oznaco Wandoryje Czubernatowom - nas sztandar poezji góralskiej z
                                              Raby Wyźniyj.
                                              • ciupazka Re:.... Boćki nie przyleciały... 13.10.04, 20:27
                                                Hehe, Ty sie nie przyznaj, tako młodo i babcia??? Musioł jakisi corny bociek
                                                przelecieć sie nad młodom, przysłom matkom, he? Dobre, ze choć jedno
                                                dziecko, ino niek sie rodzi chłopiyc, bo momy za duzo dziewcąt i trza bee
                                                na pozycki chodzić, abo po prośbie, hehe ...
                                                Telo.Pozdr.
                                                • ciupazka Re:.... Boćki nie przyleciały... 13.10.04, 20:32
                                                  p.s.

                                                  Aaaa dobrze , ze wiym! Ze Wandoryjo Czubernatka to Twoja babka, bier sie
                                                  do roboty i nauc Wande korzystać ze sieci, to ona by nom tu i teroz pokozała
                                                  co umie, i ka raki zimujom, bajako. Ino jom trza naucyć. Pomalućku a wse, a
                                                  wse. Polycom Ci jessyk zadanie jako zadanie numer jedyn! Hej!
                                                  • ciupazka Re:.... Boćki przylecom do Polski 14 kwietnia!. 23.02.05, 20:35
                                                    1400 boćków mo przylecieć do Polski około 14 kwietnia , tak wylicyli...
                                                    Kieby sie choć nie pomylili, a dzieci kielo przybędzie? Ryktować sie
                                                    pomalućku i nie cekać na to , ze Wos bociany wyręcom w tyj robocie
                                                    Panowie, gazdy i młode siuhaje... Hej!
                                                  • roomtsays Re:.... Boćki przylecom do Polski 14 kwietnia! 23.02.05, 22:04
                                                    Hehehe! Ja niewinny - żadnej w sierpniu nie tknąłem, chyba że inne "bociany"
                                                    narozrabiały.
                                                    ;o))))
                                                  • laband Re:.... Boćki przylecom do Polski 14 kwietnia! 23.02.05, 22:06
                                                    to sie godo "jo niywinny, ona winna, ona dowac niy powinna"
                                                  • ciupazka Re:.... Boćki przylecom do Polski 14 kwietnia! 04.03.05, 14:29
                                                    Bociany ruszyły w drogę powrotną do Polski. Rozpoczęły podróż z Afryki, mają
                                                    przed sobą 10 tysięcy kilometrów

                                                    Ptaki te pokonują ogromne odległości, czasem ponad 300 kilometrów dziennie.
                                                    Lecą ciągle nad lądem, wykorzystując kominy powietrzne. Nie mogą sobie skrócić
                                                    drogi przez Morze Śródziemne. Podróżują przez okolice Izraela i Turcji.

                                                    Ich podróż rozpoczyna się w godzinach przedpołudniowych i trwa do czasu, kiedy
                                                    Słońce nie jest zbyt nisko i nie spada intensywność prądów powietrznych

                                                    Pierwsze ptaki prawdopodobnie przylecą pod koniec marca. Będą to samce, które
                                                    zajmą się odbudowaniem zniszczonych po zimie gniazd. Według ornitologów, termin
                                                    przylotu bocianów może się jednak nieco opóźnić za sprawą mrozów i śniegu,
                                                    które utrudniają znalezienie pokarmu. Średnio podróż z Afryki do Polski zajmuje
                                                    im półtora miesiąca.

                                                    W Polsce żyje około 40 tysięcy bocianich par, czyli jedna czwarta ich światowej
                                                    populacji.

                                                    Labandzie, td grzychu trza pore: samca i samice. Oboje som jest winni.
                                                  • ciupazka Re:.... Boćki przylecom do Polski 14 kwietnia! 11.04.05, 15:18
                                                    Pyrse boćki sie pokozały w Nowym Targu, tam cieplyj! U nos przykurzyło i
                                                    ziąb. Ciekawe, cy choć z jedyn bociek przyleci???
                                                  • Gość: Ciupazka Re:.... Boćki przylecom do Polski 14 kwietnia! IP: 212.182.40.* 13.04.05, 08:42
                                                    Pierwsze przylatują samce, żeby przygotować gniazda i czekać w nich na
                                                    partnerkę. Śpieszą się zwłaszcza młode ptaki, którym jak mówią "grają hormony".
                                                    A także lenie, którym nie chce się daleko latać. Obserwacje wykazały, że
                                                    ostatnio bociania młodzież najchętniej zimuje w Izraelu, gdzie jest dużo stawów
                                                    rybnych. Ma stamtąd bliżej do Polski niż tradycjonaliści podróżujący aż za
                                                    równik.

                                                    Bociany białe czują się u nas dobrze. W 2004 r. doliczono się prawie 50 tys.
                                                    par - najwięcej w Europie. W Łódzkiem spędza wiosnę i lato ok. 5 tys. ptaków.
                                                    Troszczą się o nie właściciele domów, na których są gniazda, a także
                                                    energetycy. Bociany lubią mieszkać na słupach energetycznych. To niebezpieczne,
                                                    bo gniazdo może ważyć nawet 1,5 tony. Trzeba więc zadbać, by nie zaszkodziło
                                                    urządzeniom pod napięciem, a prąd - ptakom. - Od 2000 r. przenieśliśmy ponad
                                                    150 gniazd - mówi Anna Górska z Zakładu Energetycznego Łódź-Teren. - Zrzuca się
                                                    je na ziemię, buduje na słupie stabilną platformę z kątowników i przykrywa ją
                                                    ściółką ze starego gniazda. Bociany nie widzą różnicy i chętnie zajmują nowe
                                                    siedziby. Koszt jednej operacji to ok. 1000 zł.







                                    • ciupazka Re: Polskie boćki 15.05.05, 17:56
                                      Polskie boćki, jeszcze jedna stronka:


                                      www.polska.pl/spec/bociany2005/index.htm
      • ciupazka Re: Czy do Poronina przylecą bociany? 28.04.05, 11:21
        Bociany 2005

        www.bociany.kalinski.pl/
        • Gość: Ciupazka. Re: Czy do Poronina przylecą bociany? IP: *.it-net.pl 28.04.05, 13:06
          Super ta stronka! Pokażcie ją dzieciakom!!!
          • ciupazka Re: Czy do Poronina przylecą bociany? 29.04.05, 11:04
            Trza na niom w kozdy dziyń zaziyrać, to sie Wom na ocak wyklujom młode z
            jojyk!


            www.bociany.kalinski.pl/
            • ciupazka Re: Czy do Poronina przylecą bociany? 07.05.05, 15:31
              Ino 14 dni do wyklucio. Jessyk, a w Dunajcu widziałaś ka bociana? Fajna ta
              galeria, obejrzyjcie!


              www.bociany.kalinski.pl/
              • ciupazka Re: Czy do Poronina przylecą bociany? 12.05.05, 22:23
                9 dni do wylęgu , podczerwień jest i widzimy ik i w nocy, ciekawe kie się
                wylęgną?

                www.bociany.kalinski.pl/
                • ciupazka Re: Czy do Poronina przylecą bociany? 17.05.05, 19:07
                  4 dni do wylęgu, upilnujemy , czy nie?

                  www.bociany.kalinski.pl/
                  • ciupazka Re: Czy do Poronina przylecą bociany? 19.05.05, 12:26
                    Już tylko około 2 dni do wyklucia. Obserwujcie...
                    • Gość: Ciupazka Re: Czy do Poronina przylecą bociany? IP: *.it-net.pl 21.05.05, 14:35
                      Dzisiaj się wylęgną?....Może
                      • ciupazka Re: Czy do Poronina przylecą bociany? 21.05.05, 17:33
                        Gość portalu: Ciupazka napisał(a):

                        > Dzisiaj się wylęgną?....Może


                        V Miedzynarodowe Liczenie Bociana wykazało, ze mamy ich 40.900 par i
                        wylatuje z gniazd ok. 100.000.
                        • ciupazka Re: Czy do Poronina przylecą bociany? 01.06.05, 10:55
                          ciupazka napisała:

                          > Gość portalu: Ciupazka napisał(a):
                          >
                          > > Dzisiaj się wylęgną?....Może
                          >
                          >
                          > V Miedzynarodowe Liczenie Bociana wykazało, ze mamy ich 40.900 par i
                          > wylatuje z gniazd ok. 100.000.


                          Są, są, piękne!!!

                          Dla dzieci piękne życzenia w Dniu Dziecka: niech im także rodzeństwo
                          kiedyś przyniosą!

                          www.au.poznan.pl/~bociany/
                          • ciupazka Re: Bociany odlatują!!! Nie ma.... 26.08.05, 09:44
                            Popatrzcie na tę stronkę, piękna szlaki wędrówek bocianów, puste
                            gniazda , smutno się robi jesień, i zaraz zima... I do wiosny nie
                            będziemy ich widzieć...


                            www.polska.pl/spec/bociany2005/index.htm


                            Dzieciom warto tę stronkę pokazać. A bocianom wysokich lotów!
                            Telo.Pozdr.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka