Dodaj do ulubionych

Co znaczy NIE w słowie NIEborak?

26.04.17, 13:26
Co znaczy NIE w słowie NIEborak?
No właśnie, czy owo NIE jest przeczeniem, czy prefixem wzmacniającym, albo jeszcze ma inne znaczenie?
Wiem nie tylko ja, że istnieje samodzielne słowo: BORAK = człowiek godny współczucia.
A co właściwie znaczy NIEBORAK, - czyżby to samo? A jeżeli tak, to znowu rodzi się pytanie, co tamte NIE ma tam znaczyć?

Pozdr.
Obserwuj wątek
    • hans.schmid Re: Co znaczy NIE w słowie NIEborak? 26.04.17, 14:18
      Skąd zaczerpnąłeś tę wiedzę o istnieniu słowa BORAK, jeśli można wiedzieć?
    • stefan4 Re: Co znaczy NIE w słowie NIEborak? 26.04.17, 14:45
      suender:
      > Co znaczy NIE w słowie NIEborak?

      A co znaczy ,,nie'' w słowie ,,niebo''?

      Miodek:
      ,,dzisiejszy nieborak [...] był najpierw niebożakiem, czyli jeszcze jednym wariantem leksykalnym ubogiego

      Dziwne, że ,,ż'', pochodzące od ,,g'', przeszło w ,,r''
      • zbyfauch Re: Co znaczy NIE w słowie NIEborak? 26.04.17, 14:53
        > Miodek:
        > ,,dzisiejszy nieborak [...] był najpierw niebożakiem, czyli jeszcze jednym w
        > ariantem leksykalnym ubogiego


        Nieborak to przecież gatunek raka, znakującego przebytą drogę uszczypnięciami.
        • kalllka Re: Co znaczy NIE w słowie NIEborak? 27.04.17, 00:50
          uszczypliwością

      • suender Re: Co znaczy NIE w słowie NIEborak? 26.04.17, 15:07
        stefan4 26.04.17, 14:45

        > Skąd to wytrzasnąłeś?

        A między innymi pośrednio stąd:

        sjp.pl/borajstwo
        BORAK = BOROK = BORAJSTWO = biedactwo

        Albo stąd:

        pl.wiktionary.org/wiki/borok
        Albo jeszcze stąd:


        m.money.pl/forum/mpips-oraz-ms-planuja-zmiany-dotyczace-egzekwowania-alimentow-t4052406s2.html

        Cytat z w/w:

        "Alimenty widzialam zaledwie przez 1 rok po rozwodzie i jest niesciagalny. od lat woli pracowac na czarno bo borok jest taki poszkodowany bo musi placic w sumie na dwojke dzieci alimenty w kw 600 zl. od panstwa alimentow tez nie dostaje."

        Pozdr.
        • apersona Re: Co znaczy NIE w słowie NIEborak? 26.04.17, 21:25
          BORAK = BOROK = BORAJSTWO = biedactwo = NIEBORAK

          Też mnie intryguje nie mimo tego samego znaczenia, ale nie spotkałam się nigdy z używaniem obu tych słów wymiennie.
          • arana Tajemniczy borak 28.04.17, 06:46
            apersona napisała:

            > BORAK = BOROK = BORAJSTWO = biedactwo = NIEBORAK
            >
            > Też mnie intryguje nie mimo tego samego znaczenia, ale nie spotkałam się nigdy z używaniem obu tych słów wymiennie.


            A ja znalazłam wręcz przeciwne znaczenie: bora m, borak – siłacz, atleta. Forma bora zachowana w kaszubskim, por. też nieborak. Zob. bróć.

            A bróć to: bróć, *borzę, *borze, *borzą, *bórz, *brół, *bróła, *bróli, *brócie – walczyć, zmagać się, mocować się. Zachowane w scs. (brati) i ros. (бороться), także w gwarach (bróć się). Możliwa także odm. nowocześniejsza: bruć, bruję jak pruć, p. próć. Pokrewne wyrazom broń, zbroja, broić, nieborak, p. też bora.

            • bimota Re: Tajemniczy borak 28.04.17, 15:35
              rowerowe.otwarte24.pl/240,ROWER-KROSOWY-CTM-BORA-10-28
            • apersona Re: Tajemniczy borak 28.04.17, 20:32
              Chyba u Konopnickiej w Sierotce Marysi pojawiały się niebożęta lub ubożęta.
      • arana Nieborak zamiast niebożaka 27.04.17, 10:06
        stefan4 napisał:

        >
        > Miodek:> ,,dzisiejszy nieborak [...] był najpierw niebożakiem, czyli jeszcze jednym wariantem leksykalnym ubogiego
        >
        > Dziwne, że ,,ż'', pochodzące od ,,g'', przeszło w ,,r''
        • hans.schmid Re: Nieborak zamiast niebożaka 27.04.17, 11:38
          Uzasadnienie ciekawe, coś jak w angielskim "gosh" zamiast "god".
          • arana Rotacyzm 27.04.17, 17:49
            hans.schmid napisał:

            > Uzasadnienie ciekawe, coś jak w angielskim "gosh" zamiast "god".

            Ale to tylko jedna z koncepcji. Inna to rotacyzm. (Jest w wiki.)
        • keekees kuźwa 29.04.17, 14:14
          arana napisała:

          > stefan4 napisał:
          >
          > > Miodek:> ,,dzisiejszy nieborak [...] był najpierw n
          > iebożakiem, czyli jeszcze jednym wariantem leksykalnym ubogiego

          > > Dziwne, że ,,ż'', pochodzące od ,,g'', przeszło w ,,r''
          • arana Koncepcje 29.04.17, 17:10
            keekees napisał:

            > Czyli niebożak przeszedł w nieboraka na takiej samej zasadzie, jak "q...wa" przeszła w "kuźwa" albo w "kurde"?


            To jedna z koncepcji. Popiera ją Brückner, też Przemski.

            Ale jeśli w książkowego gógla wpiszesz słowa: niebożak, nieborak, to otrzymasz dwie strony jeszcze innych poglądów.
            • keekees Re: Koncepcje 29.04.17, 18:10
              arana napisała:

              > keekees napisał:
              >
              > > Czyli niebożak przeszedł w nieboraka na takiej samej zasadzie, jak "q...w
              > a" przeszła w "kuźwa" albo w "kurde"?
              >
              >
              > To jedna z koncepcji. Popiera ją [url=https://www.google.pl/search?qshockbok+ubogi
              ...

              > Ale jeśli w książkowego gógla wpiszesz słowa: niebożak, nieborak,
              > ]to otrzymasz dwie strony jeszcze innych poglądów.

              2 strony poglądów to może być i dużo i mało, zależy jaka czcionka...
    • arana Borak, borag 26.04.17, 15:18
      suender napisał:

      > Wiem nie tylko ja, że istnieje samodzielne słowo: BORAK = człowiek godny współczucia.


      Znalazłam boraka, ale jako nazwę rośliny.
    • bimota Re: Co znaczy NIE w słowie NIEborak? 26.04.17, 17:51
      TO BY PASOWALO. BOROWIK NIE WART WSPOLCZUCIA. PATRZAC JAK JEZDZĄ...
      • hans.schmid Re: Co znaczy NIE w słowie NIEborak? 27.04.17, 08:49
        No tak, BORak i wszystko jasne.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka