Dodaj do ulubionych

Ach, te doktory!

14.02.20, 13:11
Czasem słyszę westchnięcia "Ach te doktory!" wyrażane tonem lekceważenia, ironii i bóg-wi-co... (w odniesieniu do stopnia naukowego, ale nie tylko)
Przyzwyczajonym ;-/

"Odkryłem" ostatnio nowe słówko angielskie (wciąż się uczę...): doctored oznaczające, że coś zostało poprawione, zmanipulowane, wręcz sfałszowane, w szczególności zdjęcie lub dane.
Źródłosłów wydaje się być oczywisty - od doctor

Znalazłem trochę info o pochodzeniu i znaczeniu doctored

No i nie wiem, czy cieszyć się z tego czy smucić: te doktory są takie sprytne i mądre, że mogą "upiększyć" coś, czy też takie beznadziejne, że muszę posuwać się do fałszowania wink

Kornel
PS. Nie tylko ja zadaję sobie pytanie o związki doctor z doctored wink
--
Cenisz dobre dziennikarstwo? Forum Gazeta.pl
"Kornel: moje podróże"
Obserwuj wątek
    • stefan4 uczelniana łacina i czytanie 14.02.20, 15:58
      kornel-1:
      > No i nie wiem, czy cieszyć się z tego czy smucić: te doktory są takie sprytne i
      > mądre, że mogą "upiększyć" coś, czy też takie beznadziejne, że muszę posuwać
      > się do fałszowania wink

Na główne pytanie nie potrafię odpowiedzieć, ale mogę do niego dorzucić inne zdziwienie etymologiczne.

Otóż zarówno doktor jak docent pochodzą od tego samego łacińskiego czasownika docere = powiadamiać, uczyć. Ale od różnych jego form:
          • doctus to imiesłów przeszły bierny, oznacza: nauczony, wykształcony;
          • docens to imiesłów teraźniejszy czynny, oznacza: nauczający, kształcący.

Wobec tego uczelnie powinny być pełne docentów, ludzi nauczających; a ośrodki PANowskie doktorów, ludzi już gotowych, wykształconych. Czyż nie jest jakby trochę na odwrót?

A doktor habilitowany to inaczej uzdatniony, bo habilis = zdatny, nadający się. Adiunkt jest przymocowany, przywiązany, ale nie jest jasne do czego. Najbardziej znany uczelniany oksymoron to kolokwium pisemne -- colloquium = rozmowa. Pracuje się w laboratoriach. W audytoriach się słucha (nie mylić z pracą). W salach się soli (łac. sal = sól) albo brudzi (fr. sale = brudny).

Lektor to czytelnik; ten, co czyta, a nie ten, który uczy studentów czytać -- może dlatego oni tak kiepsko czytają?
      Na wykładach nie wykłada się kawy na ławę, szczególnie jeśli to jest po angielsku (lecture), tylko się czyta. Zresztą jak angielskiego studenta zapytasz, co studiuje, to również opowie Ci o czytaniu: ,,I am reading for the bar''. To nie znaczy, że uczy się czytać cenniki w barach, tylko że chce zostać prawnikiem. A po czesku komputer to počítač.

- Stefan

--
      Zwalczaj biurokrację!
    • virks to doctor 16.02.20, 17:11
      kornel-1 napisał:

> Czasem słyszę westchnięcia "Ach te doktory!" wyrażane tonem lekceważenia, ironi
      > i i bóg-wi-co... (w odniesieniu do stopnia naukowego, ale nie tylko)
      > Przyzwyczajonym ;-/
      >
      > "Odkryłem" ostatnio nowe słówko angielskie (wciąż się uczę...): doctored
      > oznaczające, że coś zostało poprawione, zmanipulowane, wręcz sfałszowane, w sz
      > czególności zdjęcie lub dane.
      > Źródłosłów wydaje się być oczywisty - od doctor
      >
      > Znalazłem trochę info o pochodzeniu i znaczeniu [url=https://english.stackexcha
      > nge.com/questions/110663/where-does-the-phrase-doctored-originate][i]doctored[/
      > i][/url]
      >
      > No i nie wiem, czy cieszyć się z tego czy smucić: te doktory są takie sprytne i
      > mądre, że mogą "upiększyć" coś, czy też takie beznadziejne, że muszę posuwać s
      > ię do fałszowania wink
      >
      > Kornel
      > PS. Nie tylko ja zadaję sobie pytanie o związki docto
      > r
      z doctored wink

> --
      > Cenisz dobre dziennikarstwo? Forum Gazeta.pl
      > "Kornel: moje podróże"

Wiktionary podaje 7 znaczeń czasownika "to doctor":

Verb
      1 (transitive) To act as a medical doctor to.
      Her children doctored her back to health.
      2 (intransitive, humorous) To act as a medical doctor.
      3 (transitive) To make (someone) into an (academic) doctor; to confer a doctorate upon.
      4 (transitive) To physically alter (medically or surgically) a living being in order to change growth or behavior.
      They doctored their apple trees by vigorous pruning, and now the dwarfed trees are easier to pick.
      We may legally doctor a pet to reduce its libido.
      5 (transitive) To genetically alter an extant species.
      Mendel's discoveries showed how the evolution of a species may be doctored.
      6 (transitive) To alter or make obscure, as with the intention to deceive, especially a document.
      7 To doctor the signature of an instrument with intent to defraud is an example of forgery.
      (intransitive, obsolete) To take medicine.

Tu:
      english.stackexchange.com/questions/413985/how-did-to-doctor-come-to-mean-to-falsify/415150
      dyskutują trochę nad znaczeniem 6, które cie zastanawia.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka