Dodaj do ulubionych

Ach, te doktory!

14.02.20, 13:11
Czasem słyszę westchnięcia "Ach te doktory!" wyrażane tonem lekceważenia, ironii i bóg-wi-co... (w odniesieniu do stopnia naukowego, ale nie tylko)
Przyzwyczajonym ;-/

"Odkryłem" ostatnio nowe słówko angielskie (wciąż się uczę...): doctored oznaczające, że coś zostało poprawione, zmanipulowane, wręcz sfałszowane, w szczególności zdjęcie lub dane.
Źródłosłów wydaje się być oczywisty - od doctor

Znalazłem trochę info o pochodzeniu i znaczeniu doctored

No i nie wiem, czy cieszyć się z tego czy smucić: te doktory są takie sprytne i mądre, że mogą "upiększyć" coś, czy też takie beznadziejne, że muszę posuwać się do fałszowania wink

Kornel
PS. Nie tylko ja zadaję sobie pytanie o związki doctor z doctored wink
--
Cenisz dobre dziennikarstwo? Forum Gazeta.pl
"Kornel: moje podróże"
Obserwuj wątek
    • stefan4 uczelniana łacina i czytanie 14.02.20, 15:58
      kornel-1:
      > No i nie wiem, czy cieszyć się z tego czy smucić: te doktory są takie sprytne i
      > mądre, że mogą "upiększyć" coś, czy też takie beznadziejne, że muszę posuwać
      > się do fałszowania wink

Na główne pytanie nie potrafię odpowiedzieć, ale mogę do niego dorzucić inne zdziwienie etymologiczne.

Otóż zarówno doktor jak docent pochodzą od tego samego łacińskiego czasownika docere = powiadamiać, uczyć. Ale od różnych jego form:
          • doctus to imiesłów przeszły bierny, oznacza: nauczony, wykształcony;
          • docens to imiesłów teraźniejszy czynny, oznacza: nauczający, kształcący.

Wobec tego uczelnie powinny być pełne docentów, ludzi nauczających; a ośrodki PANowskie doktorów, ludzi już gotowych, wykształconych. Czyż nie jest jakby trochę na odwrót?

A doktor habilitowany to inaczej uzdatniony, bo habilis = zdatny, nadający się. Adiunkt jest przymocowany, przywiązany, ale nie jest jasne do czego. Najbardziej znany uczelniany oksymoron to kolokwium pisemne
    • virks to doctor 16.02.20, 17:11
      kornel-1 napisał:

> Czasem słyszę westchnięcia "Ach te doktory!" wyrażane tonem lekceważenia, ironi
      > i i bóg-wi-co... (w odniesieniu do stopnia naukowego, ale nie tylko)
      > Przyzwyczajonym ;-/
      >
      > "Odkryłem" ostatnio nowe słówko angielskie (wciąż się uczę...): doctored
      > oznaczające, że coś zostało poprawione, zmanipulowane, wręcz sfałszowane, w sz
      > czególności zdjęcie lub dane.
      > Źródłosłów wydaje się być oczywisty - od doctor
      >
      > Znalazłem trochę info o pochodzeniu i znaczeniu [url=https://english.stackexcha
      > nge.com/questions/110663/where-does-the-phrase-doctored-originate][i]doctored[/
      > i][/url]
      >
      > No i nie wiem, czy cieszyć się z tego czy smucić: te doktory są takie sprytne i
      > mądre, że mogą "upiększyć" coś, czy też takie beznadziejne, że muszę posuwać s
      > ię do fałszowania wink
      >
      > Kornel
      > PS. Nie tylko ja zadaję sobie pytanie o związki docto
      > r
      z doctored wink

> --
      > Cenisz dobre dziennikarstwo? Forum Gazeta.pl
      > "Kornel: moje podróże"

Wiktionary podaje 7 znaczeń czasownika "to doctor":

Verb
      1 (transitive) To act as a medical doctor to.
      Her children doctored her back to health.
      2 (intransitive, humorous) To act as a medical doctor.
      3 (transitive) To make (someone) into an (academic) doctor; to confer a doctorate upon.
      4 (transitive) To physically alter (medically or surgically) a living being in order to change growth or behavior.
      They doctored their apple trees by vigorous pruning, and now the dwarfed trees are easier to pick.
      We may legally doctor a pet to reduce its libido.
      5 (transitive) To genetically alter an extant species.
      Mendel's discoveries showed how the evolution of a species may be doctored.
      6 (transitive) To alter or make obscure, as with the intention to deceive, especially a document.
      7 To doctor the signature of an instrument with intent to defraud is an example of forgery.
      (intransitive, obsolete) To take medicine.

Tu:
      english.stackexchange.com/questions/413985/how-did-to-doctor-come-to-mean-to-falsify/415150
      dyskutują trochę nad znaczeniem 6, które cie zastanawia.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka