Dodaj do ulubionych

Piękny Jaś

31.08.21, 18:29
Chodzi o nazwę fasoli zwanej kiedyś "jaśkiem" - taką znałem z dzieciństwa. Ze zdumieniem stwierdziłem to przechrzczenie wizytując sklepowe jarzywa, inaczej warzyny. Nadto, "Piękny Jaś" występuje w sprzedaży jako tyczny i karłowy - he he.
Domyślacie się jaka jest różnica między Pięknym Jasiem tycznym a karłowym?
Obserwuj wątek
    • dar61 Zemsta Teściowej sp. hibridum 02.09.21, 11:11
      '...Domyślacie się jaka jest różnica między Pięknym Jasiem tycznym a karłowym...'

Nie.
      No chyba że to tyczy się tyczenia tyczek na darmo.
      A co do nazw - spotkałem wiele razy na targowiskach/ targowicy / na rynku / na suku coś zwane majranek.
      Oraz - bezgronowe - sadzonki nazywane winogronem.
      • horpyna4 Re: Zemsta Teściowej sp. hibridum 02.09.21, 22:36
        I tak nic nie przebije możliwości, jakie daje na straganie odmiana jabłek McIntosh. Często pojawiały się napisy "miękitosz", ale był i "męskitosz".

A fasola bywa pnąca (kilkumetrowe pędy wijące się wokół tyczek), albo karłowa, czyli w postaci niskich krzaczków.
        • zbyfauch Re: Zemsta Teściowej sp. hibridum 03.09.21, 08:35
          Mnie się przypomniał "landszmit", autentyk!
          • horpyna4 Re: Zemsta Teściowej sp. hibridum 03.09.21, 17:31
            Dawniej często na przystankach autobusowych pojawiały się przylepione karteczki z nabazgranymi prywatnymi ogłoszeniami. Jedno zapadło mi w pamięć: "spszedam błazerje zmodżewia". W pierwszej chwili nie załapałam, o co chodzi.
            • zbyfauch Re: Zemsta Teściowej sp. hibridum 03.09.21, 19:54
              Jedno z lepszych ogłoszeń:
              karteczka z ponacinanymi paskami, na których zazwyczaj umieszcza się numer telefonu. Paski były czyste a karteczka zatytułowana "freie Papierschnipsel" (darmowe skrawki papieru).
              .
              Zdjęcie ilustracyjne.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka