Dodaj do ulubionych

prosze o pomoc-sprawa wizy we Francji

01.04.05, 21:13
Prosze o pomoc zorientowanych w temacie malzenstwa z obywatelem francuskim:
Po zlozeniu w merostwie teczki z wymaganymi dokumentami (a propos scena jak z
Kafki) sepleniaca pani stwierdzila ze bede potrzebowac wize. Nastepnie w
jednym z odpowiednich biur-po dlugotrwalej, pelnej fantazji dyskusji (jeden
pan nawet twierdzil, ze po wize bede musiala pojechac do Polski!!!) i
telefonie do prokuratury, dowiedzielismy sie ze wizy nie potrzebuje (w chwili
obecnej nie pracuje). Nastepnie otrzymalismy telefon, oczywiscie od
sepleniacej pani, ze jej szefowa stwierdzila ze bedzie potrzebna wiza...
Moze ktos wie jak naprawde wyglada sprawa wiz po wstapieniu Polski do Unii -
bo jak tak dalej pojdzie, to zostane stara panna...
Obserwuj wątek
    • cassandrafr Biurokracja francuska! Brawo! 01.04.05, 22:17
      Obywatelom polskim nie potrzeba wiz do Francji od dawna, zanim weszlismi do
      Unii. Natomist faktem jest, ze papiery musza byc dokladnie skomletowane wg.
      listy, ktora wam podali : ty, jako obywatel polski - akt urodzenia
      (przetlumaczony przez tlumacza przysieglego) oraz tzw. certificat de coutume,
      ktory wydaje konsulat oraz wazny paszport. Jezli chcesz, to podaj mi na moj
      adres gazetowy nr tel. tego merostwa i nazwisko osoby, przymujacej twoje
      dokumenty, to postaram sie jej wytlumaczyc, jak wyglada sytuacja prawna
      polskich obywateli w tej kwestii.
      Powodzenia
      Ps. Administracja francuska mnie juz niczym nie zadziwi; mi tez powiedzeli, ze
      francuski dowod osobisty mojego ojca, nie jest dowodem, ze byl obywatelem
      francuskim!!!
      • mikmik Re: Biurokracja francuska! Brawo! 03.04.05, 00:19
        cassandrafr napisała:

        > Obywatelom polskim nie potrzeba wiz do Francji od dawna, zanim weszlismi do
        > Unii.

        I tu sie bardzo mylisz, bo wiza nie jest potrzebna jedynie w przypadku pobytu
        nie dluzszego niz 3 m-ce!
        • grzespelc Re: Biurokracja francuska! Brawo! 04.04.05, 07:59
          mikmik, to Ty się mylisz.
    • cassandrafr Re: prosze o pomoc-sprawa wizy we Francji 01.04.05, 22:22
      To sie nazywa w prawie francuskim - manoeuvres dilatoires.
      • brydzia35 Re: prosze o pomoc-sprawa wizy we Francji 01.04.05, 22:39
        Zajrzyj na www.bebemania.com jest tam dzial specjalnie poswiecony tym
        zagadnieniom oraz kobietki w Twej sytuacji dziela sie swoimi doswiadczeniami
    • wojtech451 Re: prosze o pomoc-sprawa wizy we Francji 02.04.05, 10:03
      Link do żródła:
      www.consulat.pologne.net/doc/slub_merostwo.htm
      Niech nam żyje młoda para!
      • reine_marguerite certificat de coutume 02.04.05, 11:45
        A ja mam pytanie dotyczace certificat de coutume. Wiem, ze stosowny papier
        wydaje konsulat polski, dla mnie jednak wiazaloby sie to z ponad
        pieciusetkilometrowa wyprawa (nie ma bowiem polskiej placowki dyplomatycznej w
        moim miescie)... Czy certificat de coutume mozna sobie "zamowic" przez telefon
        (pytanie moze dosc glupie), czy tez trzeba stawic sie osobiscie w konsulacie i
        wypelnic stosowny wniosek czy formularz? Przyznam szczerze, ze nie
        telefonowalam jeszcze w tej sprawie do konsulatu, choc powinnam. sad Jak dlugo
        nalezy czekac na wydanie tego dokumentu?
        Obecnie jestem na etapie biegania do urzedu stanu cywilnego w moim rodzinnym
        miescie w Polsce (przyjazd na swieta do domu stal sie okazja do zalatwienia
        kilku waznych spraw w dosc krotkim czasie). A troche tego jest: odpis zupelny
        aktu urodzenia, zaswiadczenie o zdolnosci prawnej do zawarcia malzenstwa etc.
        Wczesniej nawet nie myslalam, ze bedzie z tym tyle problemow... smile
        • mickey13 Re: certificat de coutume 02.04.05, 14:26
          Certificat de coutume?
          Ja napisalam listsmile)) Nie bylo problemu, certyfikat tez dostalam listowniesmile)
          Cena 36 euro. Czas oczekiwania: w moim przypadku 2 tygodnie (ale waznosc, jesli
          sie nie myle, 3 mies.)
          Aaa, studiujesz moze albo jestes bezrobotna? Jesli tak, to popros o obnizenie
          kosztowsmile) Ja otrzymalam 50% znizki z "okazji" bycia studentkasmile))
          Powodzenia!
          • reine_marguerite Re: certificat de coutume 04.04.05, 14:06
            Mickey, dziekuje serdecznie za odpowiedz. smile
        • leonn Wizy 02.04.05, 14:28
          Rzeczywiscie,obywatele polscy i nowyc czlonkow UE nie potrzebuja wizy,zdaje sie
          ze nawet nie potrzebuja paszportu,bo powinien wystarczyc dowod
          osobisty.Podobnie jest z przedsiebiorcami,wielokrotnie mozna bylo sie spotkac z
          kwadratura zamknietego kola bez wizy nie otrzyma sie karty pobytu,bez kart
          pobytu nie zarejstruje oddzialu lub nowej firmy,bez tego nie otrzyma sie wizy.
          Wg mnie trzeba naciskac w tej prefekturze na podanie konketnego przepisu,bo wg
          mnie najwazniejszy jest sam traktat akcesyjny jak w innych kwestiach.Jesli
          jestesmy przy dokumantac i biurokracji to moze ktos w najlepiej nowym watku lub
          piszac na moj majl gazetowy wyjasni mi w praktyce validation d'aquis
          professionnelle.Czy procedura jest otwarta tylko dla francuzow,czy mozna z niej
          korzystac ogolnie.Pozdrawiam drapieznie.A a propos postu z dowodem
          osobistym "Taty" przeiez na kazdym jest napis carte d'identote nationale (
          jakie niech sobie dopisze chyba nie Senegalu?)
          • sullivan1 carte d'identite a obywatelstwo 02.04.05, 16:06
            istotnie, dosyc dziwnie, wedlug francuskiego prawa carte d'identite nie jest
            poswiadczeniem obywatelstwa. zreszta czy jest to az tak dziwne to nie wiem -
            nie jestem na 100% pewien jak jest w Polsce
          • cassandrafr Do Leona 02.04.05, 18:44
            Czy chodzi Ci o validation d'acquis professionels w celu uzyskania
            francuskiego dyplomu wyzszych studiow?
            • leonn Re: Do Leona 02.04.05, 19:01
              Witaj Cassandro,wlasnie o to mi chodzi.Jakie sa procedury,oczywiscie znam co
              nieco ogolnikow z internetu,ale wolalbym poznac zdanie kto wie wiecej a juz
              najlepiej w praktyce.Pozdrawiam goraco,tym razem nie drapieznie.Przepraszam za
              ortografie ale takie faux pas zdazaja mi sie gdy jestem presse.Dzieki
              • cassandrafr Re: Do Leona 02.04.05, 19:35
                Uznaja doswiadczenie zawodowe, jezeli jest ono scisle zwiazane, z praca, ktora
                wykonujesz lub wykonywales. W praktyce trzeba skladac na najwieksza ilosc
                uczelni, na jaka tylko mozesz,bo moga ci to roznie uznac. I do tego sa subtelne
                roznice, bo moga Ciebie przyjac, z egzaminem lub bez. Wiec, jezeli z
                egzaminem, to sie nie oplaca, (chyba, ze masz czas), bo trzeba przewalkowac
                wiedze teoretyczna z poprzednich lat. Na jaki typ uczelni startujesz, i na
                ktory rok (przepraszam,jesli jestem niedyskretna)?
                • leonn Re: Do Leona 02.04.05, 19:48
                  Dzieki za dopowiedz,napisze na priva jesi mozna.Hey
                  • cassandrafr Re: Do Leona 02.04.05, 19:50
                    Ok, napisz na priva.
                • cassandrafr Re: Do Leona 02.04.05, 19:58
                  Pardon, nie z praca tylko z dziedzina, ktora zamierzasz studiowac.
    • cassandrafr Re: prosze o pomoc-sprawa wizy we Francji 02.04.05, 17:26
      Jedynym dowodem posiadania
    • cassandrafr Passport français a obywatelstwo 02.04.05, 18:28
      Rzeczywiscie w prawie francuskim jedynym dokumentem potwierdzajacym posiadanie
      obywatelstwa francuskiego jest "certificat de nationalité française", wydawany
      przez tribunal d'instance.
      Ale to tylko teoria; w moim przypadku, chodzilo ewidentnie, o utrudnienie mi
      uzyskania obywaytelstwa francuskiego po ojcu, powolaujac sie na fakt, ze
      nazwisko mojego ojca nie znajduje sie w ksiegach naturalizacji, ktore mi
      wowczas pokazano, na dowod!, a on nigdy nie byl naturalizowany.

      Dlatego nie dziwie sie, ze naszej kolezance moniak13, ze probuja grac na zwloke.

      Natomiast, kiedy ja z mezm skladalismy dokumenty do slubu na merostwie, to
      okazalo sie, ze jego francuski paszport jest nie akceptowany (jakoby wlasnie
      nie potwierdzal obywatelstwa francuskiego), i mial alternatywe wyrobienia
      sobie "fissa" carte d'identité albo dostarczenia certificatu de nationalité
      française.
    • cassandrafr Re: prosze o pomoc-sprawa wizy we Francji 02.04.05, 19:01
      Grac na zwloke, albo raczej na nerwach!

      Powinnismy zlozyc watek o biurokracji francuskiej, bo mnie wypisali przypadkowo
      na 3 misiace z mutuelle, bo nie dostarczylam jakies bumagi, ktora jest co roku
      wymagana, chociaz nigdy przedtem jej nie wymagali, tym bardziej, ze mi
      przyslali pismo, ze moje skladki na rok 2005 beda wynosic x euro.
      • nicolas1981 Re: prosze o pomoc-sprawa wizy we Francji 05.04.05, 08:53
        biurokracja w Polsce tez nie zla jest
    • moniak13 Sprawa wyjasniona!!! 05.04.05, 12:41
      Dziekuje wszystkim za rady, forum na bebemania.com jest swietne!
      Po kilku telefonach, panie w merostwie dotarly w koncu do zrodel. Tak wiec
      okazalo sie, ze wszystkie papiery sa w porzadku, a ja nie potrzebuje zadnej
      wizy czy tez carte de sejour zeby wstapic w zwiazek malzenski.
      Jutro stawimy sie tam osobiscie zeby wybrac dzien. Moj typ 23 kwiecien...
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka