Dodaj do ulubionych

BOMBA ekologiczna TG

IP: *.wi / *.internetdsl.tpnet.pl 02.03.06, 16:16
??? co robi nasze miasto aby problem rozwiązać ??
Obserwuj wątek
  • Gość: xxx Re: BOMBA ekologiczna TG IP: *.wi / *.internetdsl.tpnet.pl 02.03.06, 23:55
   Wtorek, 21 lutego 2006

   Wielka polityka z odpadami

   Z 20 do 4 mln zł ograniczono dotację dla Zakładów Chemicznych w Tarnowskich Górach. Taką poprawkę do projektu budżetu najpierw przyjął Senat, a w piątek przegłosował Sejm. Póki co około 580 tys. metrów sześciennych niebezpiecznych odpadów pozostaje więc dalej niezabezpieczonych. Według oceny stanu zagrożenia, wraz z wodami opadowymi do gruntu przedostają się rocznie 133 tony toksycznych związków chemicznych.

   Z 1,5 mln m sześc. odpadów, jakie pozostawiły po sobie Zakłady Chemiczne „Tarnowskie Góry”, do tej pory w bezpiecznych składowiskach umieszczono około 930 m sześc. Pozostała więc jedna trzecia niebezpiecznych hałd w dalszym ciągu zagrażająca podziemnym zbiornikom, z których czerpana jest woda dla 600 tys. mieszkańców Górnego Śląska. Zgodnie z harmonogramem, unieszkodliwienie całości toksycznych odpadów miało nastąpić do końca 2005 r. Niestety, przedsięwzięcie napotkało po drodze na problemy finansowe, a po ostatnim głosowaniu Sejmu moment unieszkodliwienia toksycznych hałd jeszcze bardziej odwleka się w czasie.

   Andrzej Makowski, likwidator Zakładów Chemicznych „Tarnowskie Góry” szacuje, że na przeniesienie reszty odpadów do bezpiecznych składowisk potrzeba około 15-18 miesięcy. Jednak, ze względu na niejasną sytuację finansową, nie wiadomo kiedy prace się rozpoczną i w jakim tempie będą prowadzone. Koszt robót to około 95 mln zł. – Ubiegaliśmy się o pieniądze w Funduszu Spójności, ale problemem jest zadłużenie ZCh wobec wykonawcy. Chodzi o niezapłacone faktury – 17 mln zł. Zagrożenie wniesienia pozwu do sądu przeciwko Zakładom Chemicznym blokuje dostęp do środków unijnych. Gdyby teraz z budżetu państwa przeznaczono na likwidację 20 mln zł, to mielibyśmy jasną sytuację i byłoby wiadomo, kiedy nastąpi zakończenie inwestycji – mówi Andrzej Makowski.

   W projekcie budżetu państwa, opracowanym jeszcze przez rząd Marka Belki, na tarnogórskie Zakłady Chemiczne zapisano 4 mln zł. Po wniosku posła Tomasza Głogowskiego Sejm obecnej kadencji zwiększył tę kwotę do 20 mln zł. Jednak Senat ponownie obniżył kwotę do 4 mln zł. – Zabrakło jednego głosu, aby poprawka posła Głogowskiego została przyjęta przez Komisję Gospodarki Narodowej, której stanowisko ma duże znaczenie dla wyników głosowania w Senacie. Niestety śląscy senatorowie, Jerzy Szymura i Bronisław Korfanty, zagłosowali przeciwko poprawce. W tym przypadku lobby śląskie nie zadziałało. Poprawka wypadła z przyczyn typowo politycznych – powiedziała senator Mirosława Nykiel podczas konferencji prasowej zorganizowanej w ubiegłym tygodniu przez senator Marię Pańczyk-Poździej.

   Na posiedzeniu senackiej Komisji Gospodarki Narodowej wiceminister Elżbieta Suchocka-Roguska stwierdziła, że w 2005 r. dla Zakładów Chemicznych przewidziano w rezerwach celowych kwotę 4 mln zł. Pieniędzy nie wykorzystano. Zaprzeczył temu obecny na konferencji starosta Józef Korpak.

   – 4 mln zł, o których mówiła pani wiceminister, gwarantowały ewentualny wkład Polski do środków przyznanych z Funduszu Spójności – mówił z trybuny sejmowej poseł Tomasz Głogowski. – Ten projekt nie został zaakceptowany ze względu na zaległości płatnicze z początkowej fazy likwidacji, do spłacenia których zmierzała moja poprawka wprowadzająca na to zadanie do budżetu 20 mln zł. Projektu do Funduszu Spójności nie zaakceptowano, więc również 4 mln zł nie zostały przekazane zakładom. Nie jest więc tak, jak mówiła wiceminister Suchocka-Roguska, że zakłady nie wykorzystały dotacji. Pytam, czy to nie znaczące przekłamanie, niewątpliwie wprowadzające w błąd senatorów?

   Zdaniem posła Jędrzeja Jędrycha, poprawka posła Głogowskiego nie mogła zostać przyjęta ze względu na obecny stan prawny. – Skoro dzisiaj nie jesteśmy w stanie przeznaczyć środków na to zadanie, musimy w 2006 r. – a zwracam się z tym apelem przede wszystkim do posłów ze Śląska – podjąć takie prace, które umożliwią nam, już w tym roku, znieść wszystkie bariery prawne, które prawie od 8 lat uniemożliwiają pokrycie zobowiązań – powiedział w Sejmie poseł Jędrych.
   Tomasz Głogowski odpowiedział, że ma wątpliwości co do istnienia barier prawnych chociażby dlatego, że wojewoda śląski był wielokrotnie zobowiązywany przez rząd do zgłaszania zadania do budżetu na rok 2006 i sprawa już prawie była rozwiązana.
   Przeszkodziła temu zmiana prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Apel do śląskich posłów, aby zlikwidować w 2006 roku bariery prawne uniemożliwiające zakończenie likwidacji Zakładów Chemicznych, przyjmuję z pewną nadzieją. Chciałbym jednak zapytać, czy warto czekać rok? Czy nie lepiej zintensyfikować wysiłki i poprzez odrzucenie poprawek Senatu, zapewnić środki w tegorocznym budżecie, a przeszkody prawne zlikwidować możliwie szybko, tak aby w tym roku ponownie zgłosić wniosek do Funduszu Spójności? – odpowiedział poseł Głogowski.

   Piątkowe głosowanie w Sejmie póki co przekreśliło możliwość ubiegania się o środki unijne. Alternatywą pozostaje porozumienie 8 sygnatariuszy m. in Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, powiatu tarnogórskiego, gminy Tarnowskie Góry. Kilka miesięcy temu NFOŚiGW zadeklarował możliwość przeznaczenia 70 mln zł w ciągu trzech lat. W najbliższych tygodniach powinny się rozpocząć rozmowy nad konkretnymi rozwiązaniami. – Są dobre chęci, ale o konkretnych terminach nie można jeszcze w tej chwili mówić – podsumowuje Andrzej Makowski.

   Jarosław Myśliwski
  • loggic Re: BOMBA ekologiczna TG 03.03.06, 08:19
   "Zabrakło jednego głosu, aby poprawka posła Głogowskiego została przyjęta przez
   Komisję Gospodarki
   Narodowej, której stanowisko ma duże znaczenie dla wyników głosowania w Senacie.
   Niestety śląscy senatorowie, Jerzy Szymura i
   Bronisław Korfanty, zagłosowali przeciwko poprawce. W tym przypadku lobby
   śląskie nie zadziałało. "

   Zanotujcie sobie nazwiska tych kolesi. I żeby mi tam kto na nich nie głosował!

   Ok. Bluzgi kierujemy tu:
   Biuro Senatorskie Senatora Jerzego Szymury
   ul.Sobieskiego 1
   44-200 Rybnik
   tel: (32) 423 86 39

   i tu:
   Biuro Senatorskie Bronislawa Korfantego
   ul. św Barbary 2B
   Siemianowice Sl. 41-100
   tel. (032)7659693
   Krzysztof Tomczyk 601484301

   Ponadto proponuję akcję "uświadamiania" na innych forach. Uświadamiania jak to
   nasi senatorowie reprezentują interesy "ziemi, tej ziemi". Jak to działają dla
   dobra regionu a nie partii.


   A tu ciekawostki:
   "Przed upadkiem 2Si Szymura wyprowadził z firmy miliony"
   katowice.naszemiasto.pl/wydarzenia/562940.html


   Bronisław Korfanty jest wiceprzewodniczącym Rady Programowej Ruchu
   Obywatelskiego "Polski Śląsk". Tak jest, polski czyli biedny, mierny i zasyfiony
   ale za wsze polski. Rozumiem, ze ten syf po zakładach chemicznych pomaga panu
   (tfu!) Bronisławowi w udowadnianiu odwiecznej polskości Śląska... Na pohybel!


   L.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka