maria421 29.07.12, 10:30 katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,12212883,Dlaczego_warto_bac_sie_autonomii.html Przyznam ze nie mam wlasnej opinii na ten temat, nie wiem jak sie do tego ustosunkowac. A Wy? Odpowiedz Link Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
manny-jestem Re: Autonomia Slaska 06.08.12, 16:38 Jestem zwolennikiem. Choc wolalbym jak najdalej diac decentralizacje panstwa a niekoniecznie autonomie ktoregos z regionow. Odpowiedz Link
a000000 Re: Errata 06.08.12, 18:47 a ja jestem przeciwna. To obudzi upiory nacjonalizmu. Decentralizacja władzy - TAK, autonomia Śląska - NIE. Odpowiedz Link
manny-jestem Re: Errata 06.08.12, 20:01 a ja jestem przeciwna. To obudzi upiory nacjonalizmu. Decentralizacja władzy - > TAK, autonomia Śląska - NIE.= No ale czemu jestes przeciwna Azerko? Ja przeciez napisalem to samo tylko: decentralizacja tak, jak autnomia to dla wszystkich regionow kraju: Slask, Mazowasze, Pomorze, wielkopolska, Malopolska. Odpowiedz Link
a000000 Re: Errata 06.08.12, 22:18 manny-jestem napisał: >jak autnomia to dla wszystkich regionow kraju: rozbicie dzielnicowe? to już przerabialiśmy. w jedności siła. Tak pokazała historia. Uważam, że samorządy wystarczą. Odpowiedz Link
manny-jestem Historia tez pokazala 06.08.12, 22:32 a wspolczesnosc dowodzi ze wspolczesne panstwo uzurpuje sobie kontrole nad co raz wieksza iloscia aspektow zycia. Autonomia i decentralizacja przynajmniej mialyby ten efekt ze wiecej wladzy byloby blizej obywatela co daloby mu wieksza szanse na kontrole nad rzadzymi i bezposredni wplyw na decyzje samorzadowe. Przy dzisiejszej technologii nie ma powodu obawiac sie "rozbicia dzielnicowego". Odpowiedz Link
astra18 Re: Historia tez pokazala 07.08.12, 06:25 manny-jestem napisał: > a wspolczesnosc dowodzi ze wspolczesne panstwo uzurpuje sobie kontrole nad co > raz wieksza iloscia aspektow zycia. Autonomia i decentralizacja przynajmniej mi > alyby ten efekt ze wiecej wladzy byloby blizej obywatela co daloby mu wieksza s > zanse na kontrole nad rzadzymi i bezposredni wplyw na decyzje samorzadowe. > > Przy dzisiejszej technologii nie ma powodu obawiac sie "rozbicia dzielnicowego" Ha! Autonomia "pachnie" mi rewoltą, a tego pewnie nikt by nie chciał, decentralizacja jak najbardziej, tylko pytanie czy te dwie formy można oddzielić? > . Odpowiedz Link
manny-jestem Re: Historia tez pokazala 07.08.12, 15:16 > Ha! Autonomia "pachnie" mi rewoltą, a tego pewnie nikt by nie chciał, decentral > izacja jak najbardziej, tylko pytanie czy te dwie formy można oddzielić?= Mysle ze mozna. Odpowiedz Link
ja.nusz Re: Autonomia Slaska 07.08.12, 08:37 Możnaby wprowadzić w Polsce federalizm - ale rodacy, jako naród lubiący sobie ponarzekać i poużalać się nad sobą, byliby skołowani i nie wiedzieliby przeciwko komu mieliby w razie czego protestować. Odpowiedz Link
manny-jestem Re: Autonomia Slaska 07.08.12, 15:17 ja.nusz napisał: > Możnaby wprowadzić w Polsce federalizm Jestem za. Odpowiedz Link
maitresse.d.un.francais OT - przepraszam, ale ciągle czytam tytuł 08.08.12, 00:14 "Anatomia Śląska". Odpowiedz Link
jureek Re: OT - przepraszam, ale ciągle czytam tytuł 08.08.12, 09:32 maitresse.d.un.francais napisała: > "Anatomia Śląska". Dobrze, że nie "Anatomia Ślązaka" :) Jura Odpowiedz Link
ja.nusz Re: OT - przepraszam, ale ciągle czytam tytuł 08.08.12, 09:39 jureek napisał: > Dobrze, że nie "Anatomia Ślązaka" :) > Jura No to pozaostała jeszcze Anatema :) Odpowiedz Link
maitresse.d.un.francais Re: OT - przepraszam, ale ciągle czytam tytuł 08.08.12, 17:11 jureek napisał: > maitresse.d.un.francais napisała: > > > "Anatomia Śląska". > > Dobrze, że nie "Anatomia Ślązaka" :) > Jura :-))) Odpowiedz Link
jureek Re: Autonomia Slaska 08.08.12, 13:32 Moje zdanie jest takie, że autonomia niepotrzebna, ale mniej centralizacji w Polsce jak najbardziej by się przydało. I chociaż jestem Ślązakiem, to z RAŚ nie chcę mieć nic wspólnego, bo są to nacjonaliści, a nacjonalizm obojętne czy polski, niemiecki, czeski czy śląski to nie moja bajka. Pod względem politycznym RAŚ powinna najbardziej obawiać się mniejszość niemiecka, bo to ona traci w wyborach głosy na rzecz autonomistów. Jura Odpowiedz Link
manny-jestem Re: Autonomia Slaska 08.08.12, 13:55 jureek napisał: > I chociaż jestem Ślązakiem, to z RAŚ nie chcę mieć nic wspólnego, bo są to nacj > onaliści, a nacjonalizm obojętne czy polski, niemiecki, czeski czy śląski to ni > e moja bajka. Nacjonalisci slascy? :) Odpowiedz Link
jureek Re: Autonomia Slaska 08.08.12, 14:05 manny-jestem napisał: > Nacjonalisci slascy? :) No tak, ci ludzie wokół Gorzelika to nacjonaliści całą gębą. Oni nie definiują się pozytywnie, oni definiują śląskość zawsze w przeciwstawieniu do polskości czy niemieckości. Jura Odpowiedz Link
manny-jestem Re: Autonomia Slaska 08.08.12, 14:22 Znam ich. Miedzy 1998 i 2002 mieszkalem w Polscwe. W zabrzu konkretnie i przez rok uczeszczalem na spotkania kolka RAS w Zabrzu. Nawet o malo wlos nie wzialem udzialu w wyborach lokalnycn z ich listy w 2002, ale dostalem oferte pracy i wrocilem do USA. Gorzelikla osobiscie nie znam , ale znam inne wazne RASiowe osobistosci :) Nie trafili mnie jako zagorzali nacjonalisci. Bardziej jako polakozercy :) Nie powiem ze mi sie to podobalo, ale z drugiej strony, w znacznym stopniu potrafilem ich zarzuty zrozumiec. Odpowiedz Link
ja.nusz Re: Autonomia Slaska 08.08.12, 14:30 I chciało ci się śmigać przez rok na spotkania kółka, które ci się nie podobało? Masochizm jaki, czy co? Odpowiedz Link
manny-jestem Re: Autonomia Slaska 08.08.12, 14:43 Nie, chec wiedzy. Zreszta, inne kolka podobaly mi sie jeszcze mniej. Odpowiedz Link
jureek Re: Autonomia Slaska 08.08.12, 15:03 No to znasz problem lepiej ode mnie. Ja rasiowców nie znam osobiscie, znam tylko ich "twórczość" w internecie, a tam ten ich nacjonalizm jest aż nadto widoczny. Jura Odpowiedz Link
manny-jestem Re: Autonomia Slaska 08.08.12, 15:12 Wyjde Ci naprzeciw- oficjalna tworczosc jest niewatpliwie nacjonalistyczna. Chcialem tylko napisac ze to troche inaczej wyglada kiedy sie spotka tych ludzi osobiscie. Niewatplwie jednak Ci co takiej mozliwosci nie maja oceniac moga tylko przez oficjalne komunikaty i wypowiedzi. Odpowiedz Link