20.09.06, 19:38
Witam, pilnie poszukuję wiersza Konstandinosa Kawafisa "Edyp". Byłabym
wdzięczna za przesłanie na adres r_maslanka@poczta.fm
Pozdrawiam
Obserwuj wątek
    • alexanderson Re: kawafis 06.10.06, 21:13
      EDYP

      (napisane po przeczytaniu opisu obrazu
      Gustawa Moreau "Edyp i Sfinks")

      Sfinks się na niego rzucił
      z pazurami, z zębami
      i z całą dzikością życia.
      Edyp upadł pod pierwszym natarciem,
      poraziło go pierwsze spotkanie -
      takiej postaci, takiej mowy
      przedtem sobie nie wyobrażał.
      Ale choć potwór oparł
      dwie łapy na jego piersi,
      śpiesznie Edyp zebrał się w sobie
      i już się go nie boi, bo teraz
      zna rozwiązanie i zwycięży.
      Tym zwycięstwem się jednak nie cieszy.
      Spojrzenie jego, pełne melancholii,
      nie spoczywa na Sfinksie, sięga dalej.
      Edyp widzi wąską ścieżkę ku Tebom,
      która skończy się aż w Kolonos.
      Jego dusza jasno przeczuwa,
      że tam Sfinks znowu mu zada
      zagadki, lecz trudniejsze, większe,
      takie, które rozwiązania nie mają.
      (przeł. Z. Kubiak)

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka