mamigi 20.09.06, 19:38 Witam, pilnie poszukuję wiersza Konstandinosa Kawafisa "Edyp". Byłabym wdzięczna za przesłanie na adres r_maslanka@poczta.fm Pozdrawiam Odpowiedz Link Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
alexanderson Re: kawafis 06.10.06, 21:13 EDYP (napisane po przeczytaniu opisu obrazu Gustawa Moreau "Edyp i Sfinks") Sfinks się na niego rzucił z pazurami, z zębami i z całą dzikością życia. Edyp upadł pod pierwszym natarciem, poraziło go pierwsze spotkanie - takiej postaci, takiej mowy przedtem sobie nie wyobrażał. Ale choć potwór oparł dwie łapy na jego piersi, śpiesznie Edyp zebrał się w sobie i już się go nie boi, bo teraz zna rozwiązanie i zwycięży. Tym zwycięstwem się jednak nie cieszy. Spojrzenie jego, pełne melancholii, nie spoczywa na Sfinksie, sięga dalej. Edyp widzi wąską ścieżkę ku Tebom, która skończy się aż w Kolonos. Jego dusza jasno przeczuwa, że tam Sfinks znowu mu zada zagadki, lecz trudniejsze, większe, takie, które rozwiązania nie mają. (przeł. Z. Kubiak) Odpowiedz Link