Dodaj do ulubionych

Zagadki - edycja XVI

30.09.05, 16:06
Zaczynam nowy wątek z zagadkami, bo już się nazbierało ponad 60 postów w
poprzednim :)

A teraz zagadka związana z wielką miłością Agathy - domami. Uważam, że Agatha
była świetnym ekspertem Feng Shui, choć pewnie sama o tym nie wiedziała ;)
Dostrzegała związek (wzajemny wpływ) miedzy domem/mieszkaniem a jego
mieszkańcami.

Proszę wymienić utwory, w których taki związek między domem/mieszkaniem jest
szczególnie widoczny i uwypuklony przez Agathę! :)

Ciekawe, czy ktos wykroczy np. poza liczbę 10...?
A może 15...?
A może...? ;)

pozdrawiam,
kindov :)
Obserwuj wątek
    • kindov Re: Zagadki - edycja XVI 30.09.05, 18:34
      Hej, mam nadzieje, że nikogo nie przeraziły te liczby pod koniec poprzedniego
      posta...?

Nie trzeba wymieniać aż tylu (choć można, jeśli ktoś chce... :)

Nie podaję wymaganej liczby tytułów - wygra ten, kto poda najwięcej do końca
      dzisiejszego dnia, ok?

A jeśli treść zagadki jest niejasna, to uściślam: chodzi o przykłady utworów, w
      ktorych dom/mieszkanie odzwierciedla charakter/życie mieszkańca-bohatera danego
      utworu. Nic trudnego! :) Wypisujcie śmiało! (oczywiście - raz podany tytuł
      zostaje zaliczony na konto tej osoby i inni juz nie mogą go powtarzać!)

pozdrawiam,
    • pink75 Nowa, chyba trudna zagadka 06.10.05, 12:50
      Ta zagadka będzie chyba trudna (chociaż możliwe, nie tylko mnie to zdanie się
      bardzo spodobało - wtedy będzie łatwa). Ale obecnie nic innego nie jestem w
      stanie wymyśleć. Najwyżej będę podpowiadać.

Kto powiedział, i do kogo:
      "(...) Sama wiesz, jak trudno jest pojąć ludzi z niższych sfer... "
      • pink75 Podpowiedź 07.10.05, 10:52
        Nie jest to utwór z panną Marple.
        Osoba, która jest autorem tego zdania wcale nie jest podobna do Hiacynty (z "Co
        ludzie powiedzą"). Jest to sympatyczny starszy pan, który zgodnie z
        hasłem "Carpe diem" cieszy się życiem (arystokratycznym, oczywiście) i
        niecierpi rano wstawać (to o rannym wstawaniu wynika z wcześniejszej powieści,
        w której wystąpiła ta para).

Rozmowa dotyczyła gwałtownej śmierci, która miała wcześniej miejsce w domu
        rozmówców.
        Starszy pan był oburzony, że ktoś obcy miał czelność umrzeć (bo wtedy jeszcze
        nie było wiadomo, że to morderstwo)w jego domu. Młoda dama, która była drugim
        rozmówcą, nie podzielała tego zdania. Jednak, gdy dowiedziała się, że śmierć
        nastąpiła w jej pokoju, w jej łóżku, zachwiało to lekko jej opinią.
          • pink75 Kindov, wspaniale!!! 07.10.05, 17:57
            Znakomicie!!!

Też Ci to zdanie utkwiło w pamięci, czy musiałeś szukać?
            Mnie to smakowite zdanko rzuciło się w oczy w czasie n-tego
            czytania "Tajemnicy...". Tak sobie po raz n-ty czytuję Agatkę i odkrywam coraz
            to nowe rzeczy...

Proszę o zagadkę.

PS. Podoba mi się Twoja strona o feng-shui. Bardzo racjonalna (to jest
            komplement).
            • kindov Dzięki Pink :) (i wybaczcie mi mały offtopic...) 07.10.05, 18:16
              O, Pink, bardzo mi miło, że podoba Ci się stronka i racjonalne podejście :D
              Dzięki! :)

Zdanie z Agatki wyglądało mi bardzo znajomo, ale nie pamiętałem, kto gdzie i do
              kogo... Bez Twojej podpowiedzi ani rusz :)

Ja też (jak wiele osób) czytam każdą Agatkę po sto razy, odkrywając, inspirując
              się (ona ma całe mnóstwo niezwykle mądrych przemyśleń na wszelkie tematy!) i
              delektując! :)

Zaraz zadam zagadkę, ale najpierw - wybaczcie mi, ale muszę popełnić pewien
              drastyczny offtopic... :)

Otóż przeglądając swoje ulubione fora ezoteryczne natknąłem sie na różne
              dywagacje astrologiczno-polityczne związane z wyborami.

W związku z tym zadałem moim ulubionym Symbolom Sabiańskim pytanie o to, kto
              zostanie nowym polskim prezydentem. Dość dosłowna odpowiedz mnie poruszyła (by
              nie rzec, powaliła), więc dzielę sie z nią z wszystkimi, na kilku forach...

Oto, jaki wylosował sie Symbol...

MUZA GRECKA WAŻĄCA NOWONARODZONE BLIŹNIĘTA NA ZŁOTEJ WADZE

A wiemy, że:

1. Kaczyńscy to bliźniacy biologiczni i Bliźnięta zodiakalni, ich partia to
              PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ, a oni sami są prawnikami...
              2. Sam Symbol stanowi obraz bogini Sprawiedliwości...
              3. Lynda Hill pisze (w swej książce) o tym Symbolu jako mówiącym o konieczności
              dokonania wyboru...
              4. także o tym, że dwie opcje są bardzo zrównoważone...
              5. a w części "Słowa-klucze" czytamy: "Prawo i prawnicy. Szale Sprawiedliwości."

Ale może Symbole tylko tak sobie żartują...?

Albo raczej przestrzegają... ;)

Kurczę, idę na wybory! :D

pozdrawiam,
              • kindov A tu już nowa zagadka :) 07.10.05, 18:32
                W jakich 3 powieściach pojawia się motyw "piętno Kaina"...?

Na wypadek, gdyby to pytanie miało okazać się za trudne:
                wystarczy wymienić 1 powieść, ale jeśli ktoś wymieni 2 lub 3 nawet nieco
                później, to wygrywa, ok?

pozdrawiam,
                    • kindov Re: A tu już nowa zagadka :) 07.10.05, 22:39
                      Ok, skoro nikt więcej nie próbuje, to ogłaszam, że wygrał Tom :)
                      Czekamy na zagadkę!

Pełna odpowiedz na moje pytanie brzmi:
                      Kurtyna
                      Dziesięciu Murzynków (aka I nie było juz niekogo)
                      Dom przestępców (aka Dom zbrodni)

pozdrawiam,
                      • tom_beresford Nowa zagadka 08.10.05, 13:48
                        Swoją drogą nawet nie pomyślałem o tych tytułach, zresztą Murzynków i Josephine
                        czytałem tylko raz.

A oto nowa zagadka (bardzo łatwa):
                        Do jakiej księgi Nowego Testamentu nawiązuje tytuł powieści "Tajemnica Bladego
                        Konia"?
                        Powodzenia!

Modlitewna pomoc dla potrzebujących
                        Co sądzisz o egzorcyzmach?
                        Agatha Christie

• tom_beresford Re: Nowa zagadka 08.10.05, 15:07
                            Tak, oczywiście!
                            "I ujrzałem: oto koń trupio blady, a imię siedzącego na nim Śmierć, i Otchłań
                            mu towarzyszyła". Ap 6,8
                            Zresztą fragment ten świetnie pasuje do bohaterek tego utworu.
                            Twoja kolej!

Październik miesiącem Maryji
                                    • bejaa Re: Nowa zagadka 10.10.05, 17:51
                                      CIĄG DALSZY (MISS KLICK - PRZEPRASZAM)
                                      1. Szukajcie tylko wśród GŁÓWNYCH bohaterek - nie jest ich wiele
                                      2. Zwierzała się z tego swojej niani, która wytłumaczyła jej, że nie może być
                                      lady, gdyż nie urodziła się nią.
                                              • tom_beresford Re: Nowa zagadka 11.10.05, 19:13
                                                Cóż, możliwe, że chodzi o Prudence Beresford ("Dom Nad Kanałem") albo "hrabinę"
                                                Renatę Zerkowski czy też Daphne Theodofaus ("Pasażer do Frankfurtu").

Portal modlitewny dla każdego
                                                Agatha Christie i jej życie
                                                Walka z szatanem
                                                  • kindov Re: Nowa zagadka 12.10.05, 19:00
                                                    Hmmm, kiedy przeczytałem Twoje pytanie, pomyślałem o samej Agacie, która
                                                    napisała w autobiografii, że jako dziecko zawsze chciała być "lady", a jej
                                                    niania szybko wyleczyła ją ze złudzeń :) A jednak (dużo później) spełniło się
                                                    marzenie małej Agathy i została w końcu Lady Agathą :D

Jakos tak się nastawiłem na kryminały, że nie brałem pod uwagę żadnych innych
                                                    utworów...

A Agatha przypisała to marzenie bohaterce jednej ze swych powieści wydanych pod
                                                    pseudonimem Mary Westmacott - w najbardziej bezpośredni sposób
                                                    autobiograficznej - Niedokończony portret. Bohaterka miała na imię Celia, ale
                                                    zdaje się, że nazwiska tam nie było...? Nie mogę sprawdzić, bo to jedyna
                                                    książka Agathy, której w tej chwili nie mam na półce :( Pożyczyłem komuś i...
                                                    wsiorbało :(

Nie mam pewności, ale co tam :)

pozdrawiam,
                                                  • bejaa Re: Nowa zagadka 12.10.05, 19:16
                                                    Kindov - chodziło mi o "Autobiografię" i samą Agathę Miller vel Christie! Czemu
                                                    tego nie napisałeś wcześniej? Przecież ta odpowiedź spełnia wymogi pytania...

PS. Czy ma ktoś słownik hebrajsko-polski?...
                                                  • kindov Re: Nowa zagadka 12.10.05, 19:55
                                                    Ok, no to nowa zagadka, do której zainspirowało mnie Twoje pytanie, Bejaa ;)

Prosze wymienic co najmniej 5 powiesci (krymianłów) Agathy podzielonych
                                                    na "księgi" :)

A tu różne linki słownikowe, choć nie znalazłem hebrajsko-polskiego...

polsko-hebrajski

hebrajsko-angielski

różne hebrajskie :)

ewentualnie można przejrzeć te strony ze słownikami...

pozdrawiam,
                                                  • tom_beresford Re: Nowa zagadka 13.10.05, 16:07
                                                    "Słonie mają dobrą pamięć"
                                                    "Pasażer do Frankfurtu"
                                                    "Dom Nad Kanałem"
                                                    "Tragedia w trzech aktach"
                                                    "Morderstwo w Orient Ekspresie" (były tam części, aczkolwiek mam nadzieję, że
                                                    mi to uznasz)
                                                    "Godzina zero" (brak dosłownej terminologii "księga...", aczkolwiek myślę, że
                                                    można to uznać)

Pozdrawiam!

Pomoc dla osób potrzebujących

Agatha Christie
                                                  • tom_beresford Re: Nowa zagadka 15.10.05, 19:47
                                                    Minęła prawie doba, a tutaj nadla brak jakiejkolwiek odpowiedzi.
                                                    Podpowiedź: akcja tej powieści rozgrywa się POD KONIEC utworu zagranicą.
                                                    Mam nadzieję, że zacieśniłem krąg poszukiwań :).

Pogotowie modlitewne
                                                  • tom_beresford Re: Nowa zagadka 17.10.05, 16:05
                                                    Ostatnia podpowiedź. Jeżeli nikt nie zgadnie, to zadaję nowe, łatwiejsze
                                                    pytanie.
                                                    Podopowiedź: Akcja powieści dzieje się przede wszystkim w angielskiej
                                                    nadmorskiej miejscowości. Jeden z głównych bohaterów jest kandydatem na posła
                                                    do Parlamentu.

Pogotowie modlitewne
                                                  • tom_beresford Nowa zagadka 18.10.05, 19:40
                                                    Zawiedliście mnie, Forumowicze. Odpowiedź na moje pytanie: chodziło o Johna
                                                    Gabriela z powieści "Róża i cis". Baaardzo trudne...

Nowa zagadka (łatwa): Podaj pięć osób, które pojawiły się w przynajmniej dwóch
                                                    powieściach (oprócz detektywów, kapitana Hastingsa, Ariadny Oliver itp.).

Modlitwy

Agatha Christie
                                                  • ikkala Re: Nowa zagadka 18.10.05, 23:30
                                                    1. pan Goby np. w "Trzeciej lokatorce" i " Po pogrzebie" i chyba jeszcze w
                                                    kilku;
                                                    2. Albert - służący Toma i Tuppence = "Dom nad kanałem", "N czy M" ;
                                                    3. Dolly Bantry - przyjaciółka panny Marple - Noc w Bibliotece", "Zwierciadło
                                                    peka w ....";
                                                    4. Jej mąż pułkownik Bantry :)
                                                    5. Pułkownik Race np. w "Karty na stół" i "Mężczyzna w brązowym garniturze";
                                                    6. Vera Rossakoff w "12 pracach Herkulesa..." oraz w "Wielkiej czwórce";
                                                    7. Pan Rafiel - milioner z "Karaibskiej Tajemnicy" i"Nemezis".
                                                    Zaliczyłam?
                                                    :)
    • ikkala Nowa zagadka 19.10.05, 15:24
      Dawno już nic nie zadawałam. Więc tak może z ostatnio przeczytanych, mam
      nadzieję, że będzie proste. Lubię duży ruch na forum.
      Oto zagadka:
      jaka osoba zdradziła się zaciskaniem prawej pięści. Proszę też o podanie tytułu.
      :)
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka