Dodaj do ulubionych

Czy jest szansa zacząć karierę w IT...

IP: *.elpos.net 07.03.11, 13:30
.. w wieku 37 lat, kobieta, nauczyciel akademicki (wydział informatyki, politechnika), doktorat z informatyki (specjalność: sztuczna inteligencja, IPI PAN). Z pewnych powodów przenosimy się do Warszawy (mąż dostał dobrą pracę - branża IT), nosze się z zamiarem zrezygnowania z pracy na uczelni. Do tej decyzji przyczyniły się również inne czynniki, m.in. nowa ustawa o szkolnictwie wyższym, ale to nie temat na ten wątek. Nie mam doświadczenia w "przemyśle, korporacji", cała moja "kariera" to praca na uczelni. Czytając ogłoszenia o pracę widzę, że sporo musiałabym się nauczyć (myślałam o pracy programistki). Mam ponad 10 letnie doświadczenie w programowaniu algorytmów w języku C (głównie algorytmy sztucznej inteligencji), nie jest to jednak doświadczenie "korporacyjne" (głównie aplikacje do mojej pracy naukowej + prowadzenie aplikacji moich magistrantów). Czy mam szanse na znalezienie jakiejkolwiek pracy w IT? Zdaję sobie sprawę, że płeć + wiek doktorat + brak doświadczenia komercyjnego to kiepska sprawa, ale czy jest na tyle beznadziejnie, że powinnam szukać pracy gdzie indziej?

Czy ktoś mógłby mi pomóc/nakierunkować mnie, od czego zacząć?
Obserwuj wątek
  • Gość: Mate Re: Czy jest szansa zacząć karierę w IT... IP: *.adsl.inetia.pl 07.03.11, 21:34
   1. Zrób sobie dobry list motywacyjny aby przekonać firmy, że warto zatrudnić taką osobę jak Ty (duże doświadczenie teoretyczne/pomysły, małe doświadczenie komercyjne).

   2. Przygotuj np. dokument portfolio opisujący listę projektów, które zrealizowałaś. Mogą to być opisy projektów albo np. tematów, problemów z którymi miałaś do czynienia. Opisz jakie problemy miałaś i jak je rozwiązałaś. Może masz jakieś komercyjne doświadczenia lub własne aplikacje (nawet testowe, tworzone dla siebie), które warto opisać.

   Pisząc o portfolio nie mam na myśli wielkiej epopei (zapewnie napisałaś wiele artykułów naukowych i masz rozległą wiedę). Chodzi mi o listę krótkich informacji o każdym projekcie, programie, temacie, osiągnięciu (screenshot, opis, wykorzystane technologie lub alggorytmy SI, itd.).

   Tego typu dokumentem posiłkowałem się po zakończeniu studiów (dopiero wtedy zacząłem pracę). Opisałem projekty tworzone w technikum i na studiach. To wystarczyło żeby się jakoś zaprezentować i bez problemu zacząć pracę (a potem kolejne).

   Ostatnio rzuciłem pewne technologie aby w zaciszu domowym skupić się na zupełnie innych technologiach/segmentach IT. Opisałem konkretnie moje domowe doświadczenia/problemy i sposoby w jaki się z nimi uporałem/technologie poboczne, które przy okazli liznąłem (nie miałem wtedy jeszcze żadnego komercyjnego doświadczenia w nowych technologiach) i skończyło się to tak, że pojechałem na wiele rozmów kwalifikacyjnych (część z nich zakończona sukcesem).

   Jeżeli uważasz, że twoje akademickie doświadczenie może utrudniać szukanie pracy, załącz może taki dokument (krótka, namacalna, konkretna i dająca się przeczytać lista projektów/tematów aby jakoś uwydatnić twoją wiedzę i doświadczenie).
   • allerune Re: Czy jest szansa zacząć karierę w IT... 08.03.11, 11:40
    to podejście jest dobre, ale dla studenta. Jakoś nie wyobrażam sobie doktora, specjalistę od sztucznej inteligencji w takiej roli.

    Zresztą tutaj wychodzi trochę słabość naszej nauki. Na zachodzie taka osoba zawsze ma doświadczenie komercyjne i bardzo często (jeśli jest dobra) musi odrzucać intratne propozycje na rzecz spokojnego życia na uczelni.

    Ja sobie nie wyobrażam życia w takiej bańce, szczególnie jeśli chodzi o nasze uczelnie. Na wydziale, którego jestem absolwentem, połowa nowych doktorantów ma jakieś dziwnie znajome nazwiska (nie, to nie są moi koledzy - to dzieci pracowników naukowych).
     • Gość: K Re: Czy jest szansa zacząć karierę w IT... IP: 212.180.165.* 08.03.11, 16:25
      > Moi przełożeni
      > nie chcieli się zgodzić, że to niby rozprasza, że nie będę publikować itp.

      No i to jest właśnie straszne - jak się to czyta....

      Instytucje oderwane od rzeczywistości, istniejące głównie dla własnego istnienia dla dotrwania do emerytury gromadki wyżej postawionych, przy tym nigdy nie konfrontowane z rzeczywistością i realnymi potrzebami.

      ..Bo nie chce mi się wierzyć, że - gdyby coś naprawdę innowacyjnego wymyślić - to nie da się tego sprzedać na świecie lub założyć firmy? Szczególnie że w IT granice są znacznie mniej istotne.
      Smutne.

      To oczywiście tak na marginesie - życzę powodzenia na rozmowie!
  • Gość: zz Re: Czy jest szansa zacząć karierę w IT... IP: *.play-internet.pl 09.03.11, 19:56
   Sugerowałbym może, żeby niekoniecznie przywiązywać się do samego programowania. Język C to już raczej nisza, a coś szerszego, czyli C++, to narzędzie znacznie bardziej złożone, a właściwie też coraz bardziej wchodzi w niszę, jeśli wziąć pod uwagę wszystkie oferty pracy dla programistów. Poza tym wymaga się w takiej pracy pewnej biegłości w posługiwaniu się narzędziami i na tarygę ulgową mogą tu liczyć ludzie zaraz po studiach lub na studiach, bo oni zwykle nadrabiają to dużym zapałem, a jednocześnie nie mają dużych wymagań finansowych.

   Z tego wynika, że warto brać pod uwagę także pracę analityka, czyli kogoś, kto zbiera i systematyzuje wymagania wobec tworzonego oprogramowania. W takiej pracy przyda się komunikatywność, uporządkowane myślenie, dobre pisanie dokumentów technicznych. Praca na uczelni powinna pozwolić takie umiejętności udoskonalić. Przeszkodą może być brak znajomości konkretnych branż zastosowań.

   To wszystko piszę z perspektywy szerokiego rynku pracy. Kto wie, może się zdarzyć, że trafi się coś niszowego, co będzie pasowało jak ulał.
   • Gość: Amberlight Re: Czy jest szansa zacząć karierę w IT... IP: *.elpos.net 15.03.11, 20:26
    Co oprócz posiadanych umiejętności potrzebne jest, by pracować jako analityk? Generalnie nie widzę przeszkód oprócz jednej: brak doświadczenia. Nie wiem, czy ktoś przyjmie mnie do pracy jako analityk, jeśli nigdy wcześniej nie pracowałam w firmie (choć oczywiście brałam udział w różnych fazach tworzenia oprogramowania, ale nie wiem, czy to można "zaliczyć"). Oj, źle zaplanowałam swoją karierę... :(
    • Gość: zz Re: Czy jest szansa zacząć karierę w IT... IP: *.play-internet.pl 16.03.11, 19:34
     Bywają gdzieniegdzie tolerowani analitycy działający prawie wyłącznie "słowno-muzycznie", ale na ogół potrzeba czegoś więcej. Chodzi o znajomość notacji służących do modelowania, czyli najczęściej UML (parę najpotrzebniejszych rodzajów diagramów), a w projektach mocno skoncentrowanych na bazach danych mogą wystarczyć diagramy ERD. Do tego dochodzi posługiwanie się programem do modelowania, np. Enterprise Architect, PowerDesigner lub innymi. To są kwestie dość powierzchowne, a najistotniejsza jest wiedza, czym wypełnić te diagramy, czyli znajomość analizy obiektowej lub modelowania relacyjnego na poziomie logicznym (zresztą w środowisku biznesowym orientacja w relacyjnych bazach danych prawie zawsze się przydaje). To wszystko to ogólny warsztat analityka. Oprócz tego może być istotna wiedza biznesowa, ale to już zależy od konkretnego miejsca pracy. W ugruntowanych branżach (np. finansowych) naturalne będzie wymaganie pewnej orientacji w typowych zagadnieniach, ale są też projekty bardziej niszowe i unikalne, gdzie po prostu trzeba realistycznie zakładać start nowego pracownika od podstaw.
    • whatso Re: Czy jest szansa zacząć karierę w IT... 16.03.11, 20:15
     A może jednak przytulić się na jakiś czas na jakiejś uczelni i powoli wgryzać się w świat biznesu na zasadzie freelancerki? Jeśli jest się osobą w jakimś stopniu nietypową, to trzeba szukać nietypowych miejsc pracy. To może potrwać, ale degradowanie się do roli "zwykłego" programisty lub nawet analityka IMO nie ma sensu. No i wcale nie jest powiedziane, że w tej roli się sprawdzisz, bo tworzenie typowych rozwiązań biznesowych i SI to tak naprawdę dwie zupełnie różne dziedziny wiedzy.

     PS: Zobacz tutaj: www.linuxportal.pl/oferty-pracy/programista-rozwiazan-sztucznej-inteligencji-ai-id3586 Oczywiście stare i w złym miejscu, ale generalnie spróbuj namierzyć firmy którym Twoja wiedza może się przydać i śledź ich zapotrzebowanie na kadry lub po prostu złóż propozycję współpracy.
      • Gość: Amberlight Re: Czy jest szansa zacząć karierę w IT... IP: *.elpos.net 17.03.11, 11:29
       Dzięki za zgryźliwość :) Pracę mogę znaleźć, np.jako konsultant naukowy czy na innej uczelni, ale nie chcę brnąć dalej w naukę, chciałabym pracować w przemyśle. Fajnie, że jesteś młodszy ode mnie, młodość ma na pewno swoje plusy, ale nie przesadzajmy, z wiekiem przychodzi doświadczenie, którego młodym jednak brakuje.
       Nie uczę na jakiejśtamlipnej uczelni, ale na Politechnice, największej uczelni w tym regionie Polski. Nie wiem czy wiesz, ale praca na uczelni to głównie praca badawcza, więc siłą rzeczy musi to być coś innego niż aplikacje pisane w przemyśle. Tam nie ma pola do uprawiania nauki.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka