Dodaj do ulubionych

Pierwsza praca

18.05.13, 18:49
Za 2 miesiące kończę 3 letnią informatykę z licencjatem na Uniwersytecie Gdańskim. Specjalizacja to sieci komputerowe i bazy danych. Za wyniki w nauce dostawałem stypendium Rektora. Ale muszę obiektywnie stwierdzić, że to więcej teorii niż praktyki z wielu dziedzin po trochu. Do tej pory pracowałem 3 miesiące w HelpDesk i 3 miesiące na internecie, czyli niezbyt dużo z prawdziwą pracą informatyka. Mógł to robić każdy bardzo dobrze obsługujący komputer bez specjalnej wiedzy fachowej z branży IT. Od czego zaczynaliście po studiach informatycznych. Jeśli takie w ogóle robiliście. I jakie zarobki na początku.
Obserwuj wątek
   • winfan Re: Pierwsza praca 22.05.13, 12:08
    Gość portalu: praca napisał(a):

    > Jest wielka szansa. Możesz pracować w domu.
    > Płatność z ponad 25 zł za godzinę.
    > Dla wszystkich. Miejsce zamieszkania nie ma znaczenia.
    > Oficjalna umowa. Weekly wynagrodzenia.
    > Napisz aplikacje do emailkontent@gmail.com

    Takie oferty są śmieszne - facet ma gmail a oferuje pracę na "oficjalnej" umowie. Co to jest "oficjalna" umowa tak właściwie?!

    Mam podobny problem do Twojego, choć staram się bardziej o pracę w programowaniu, to dopiero zaczynam to łapać Javę, bo znajomi pracują w firmach robiących "apki" na komórki i jest z tego rewelacyjny pieniądz.

    Widzisz, branża dla Ciebie - bo ja w przeciwieństwie do Ciebie studiowałem filozofię, a chcę się tego uczyć. Ty na pewno masz już spore podstawy...
  • ak-69 Re: Pierwsza praca 10.06.13, 23:53
   Niby specjalizacja to sieci i bazy danych, ale zastanawiam się na programowaniem w Java. Podstawy programowania z języków C, C#, Java, internetowe typu HTML, CSS, JavaScript, z baz PostgreSQL, SQL. Na profilu GoldenLine dostaję wyłącznie oferty z Java mimo, że wymieniłem także powyższe umiejętności. Na Targach Pracy IT na Politechnice Gdańskiej wykład na temat pisania czystego kodu też był oparty na przykładach napisanych w Java. Jak złożyłem na nich CV do Wirtualnej Polski to dostałem zadania z Java i PHP. Może więc warto nastawić się na ten język. W sumie bardziej podobało mi się na studiach programowanie w Javie niż np. w C. Z PHP nie miałem nic do tej pory. Czy w Javie długo trzeba pracować zawodowo, aby z poziomu studenta przejść do profesjonalizmu? Wiadomo, że to też zależy od człowieka ...
   • Gość: Qbus Re: Pierwsza praca IP: 217.153.93.* 12.06.13, 10:38
    Sam fakt, ze robiłeś już "coś tam" (helpdesk) stawia Cię na wyższym poziomie, niż przeciętnego absolwenta. Uwierz mi, stypendium nie ma nic do rzeczy. Nikt na to nie patrzy. Po moich znajomych ze studiów (automatyka i robotyka) widzę, że (paradoksalnie) to właśnie osoby które miały stypendia mają największy problem ze znalezieniem pracy (nie podejmę się próby analizy jaki jest tego powód).
    Co do programowania w Javie - jest gros projektów, które pracują w tej technologii i myślę, że na polskim rynku będzie się to nadal rozwijać.
    Generalnie proponuję Ci zacząć od jakiegoś stażu. Mnóstwo firm szuka studentów do pomocy. Zaczynasz od jakichś durniejszych zadań, ale po wdrożeniu w projekt (w zależności od wielkości projektu zajmuje to jakieś 2-3 miesiące) dostajesz sensowne zlecenia. Oczywiście, jeśli się sprawdzisz, jest widok na zatrudnienie po ukończeniu studiów. Ja pracowałem od 3ciego roku studiów w branży IT, a konkretnie w testowaniu. Zawsze byłem w stanie pogodzić studia z półetatową pracą. No i widzę, że warto, bo o ile na studiach zarabiałem ~1,5 tys zł (co i tak nie jest małą kwotą dla studenta), to tuż po studiach wskoczyłem na etat (co prawda w innej firmie) za ~4tys zł netto miesięcznie. Takie kwoty nawet nie śniły się naszym rodzicom od razu po ukończeniu studiów.
    Pracodawca, który widzi dwie identyczne aplikacje na stanowisko, zawsze wybierze tę osobę, która robiła coś ponad przeciętność. Warto o tym pamiętać i świadomie kształtować swoją karierę już w trakcie studiów.
    BTW, profesjonalizm programowania o którym wspominasz możesz osiągnąć po 2, 3, 5 lub 8 latach. Możesz go również w ogóle nie osiągnąć (swoja drogą: jak zdefiniować i zmierzyć profesjonalizm?). Wszystko zależy od Ciebie, Twoich predyspozycji i Twojej chęci do pracy i nauki. Mówi się, że profesjonalni programiści poświęcają 90% czasu na projekt, a tylko 10% czasu na pisanie kodu.
    • ak-69 Re: Pierwsza praca 12.06.13, 17:14
     Byłem dziś na teście do pracy w charakterze programisty. Jeden test dotyczył Linuxa, a drugi języka C. Nadzwyczajnie nie napisałem, bo większość rzeczy z nich już wykonywałem, ale za długo nie używałem, aby pamiętać dokładną składnię. Dużo odpowiedzi dawałem intuicyjnie, aby pokazać, że miałem z daną rzeczą już do czynienia i kwestia jedynie powtórki. Jedno zadanie było z Pythona, którego miałem z 2 lata temu na zajęciach. Napisałem im o tym, a rozwiązanie dałem nie w składni Pythona, lecz w formie algorytmu, aby pokazać, że wiem jak rozwiązać problem. Były jeszcze dodatkowe 2 pytania na logiczne myślenie podobne chyba jak z testów IQ. Np.: "Łączymy linią prostą dwa punkty. Jaka może być najmniejsza długość tej linii?". Odpowiedziałem im coś w rodzaju: "Długości najmniejszej nie wyznaczamy, bo jest STAŁA równa długości odcinka łączącego punkty. Długość najmniejsza identyczna jak długość największa czyli zawsze równa tej stałej." Piszę tak w przybliżeniu i może być trochę pomieszane, nawet nie logiczne, ale nie pamiętam dokładnej treści pytania. W każdym razie chodziło chyba o to, że nie wszyscy zwróciliby uwagę na ten przedrostek "naj". Pewnie wiedzą, że lepiej wziąć kogoś myślącego z gorszą wiedzą teoretyczna, niż kogoś kto dał lepsze odpowiedzi teoretyczne, znał dobrze składnię języków, ale nie potrafił sensownie rozwiązać tych logicznych zagadek na myślenie.
     • Gość: Qbus Re: Pierwsza praca IP: *.ds.pk.edu.pl 14.06.13, 00:07
      Odniosę się do rozmowy kwalifikacyjnej, której temat poruszasz na początku wypowiedzi:
      Czy w ogłoszeniu było napisane, że wymagają znajomości Linuksa i C ? Jeśli nie to jakaś firma kogucik - daj sobie spokój. Jeśli tak, to po cholerę aplikowałeś, skoro nie spełniasz wymagań ?

      Mam wrażenie, że oczekujesz od forumowiczów gotowej recepty na życie... Nikt Ci tego nie da. Myślę, że sporo przemyśleń podsunąłem Ci w mojej poprzedniej wypowiedzi. Czytaj, wyciągaj wnioski i myśl samodzielnie!
     • Gość: gość Re: Pierwsza praca IP: *.dynamic.chello.pl 19.02.18, 08:27
      >Były jeszcze dodatkowe 2 pytania na logiczne myślenie podobne chyba jak z testów IQ. Np.: "Łączymy linią prostą dwa punkty. Jaka może być najmniejsza długość tej linii?". Odpowiedziałem im coś w rodzaju: "Długości najmniejszej nie wyznaczamy, bo jest STAŁA równa długości odcinka łączącego punkty. Długość najmniejsza identyczna jak długość największa czyli zawsze równa tej stałej."

      Człowieku... chodziło o to, że najmniejsza możliwa długość takiej linii wynosi zero gdy oba punkty się pokrywają. I to najwyraźniej niestety ci umknęło.
  • Gość: miks Re: Pierwsza praca IP: *.centertel.pl 21.09.15, 01:00
   Najlepiej iść najpierw na staż. Znajomi mi niedawno wspominał, że w Tide Software organizowane są staże. Warto się tam zgłosić, bo nieźle płacą i są tam świetne warunki. Znajomy wciąż uczestniczy w jakichś szkoleniach, jeździ do SPA oraz za granicę na spotkania integracyjne. Nie słyszałem, żeby kiedykolwiek narzekał na tę firmę.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka