Dodaj do ulubionych

onanizm dziecięcy

IP: *.chello.pl 07.08.01, 17:44
Chodzi o 4-letnią dziewczynkę. Pani psycholog poradziła żeby odwracac jej uwagę
odtej czynności. Nie jest to jednak proste, bo mała wchodzi w trans i reaguje
b. agresywnie, gdy ktoś próbuje jej przerwać. Czy rzeczywiście nie można dać
jej do zrozumienia, że nam się to niepodoba, nie akceptujemy tego? Przecież
takie zachowanie stawia nas w strasznej sytuacji w obecnośći osób spoza
najbliższej rodziny. Czy musimy jej zupełnie odpuścić? Jakie mogą
byćkonsekwencje poszczególnych rodzajów reagowania na jej nałóg?
Obserwuj wątek
    • Gość: Bona Re: onanizm dziecięcy IP: *.zgora.dialog.net.pl 07.08.01, 20:14
      Nie chcę, bo nie potrafię wypowiadać się o całej sytuacji, ale o jedną rzecz
      chciałabym zapytać. W jaki sposób rozmawiacie ze swoim dzieckiem? Tak "jak z
      dzieckiem"? Mam na mysli typowe infantylizmy , które dziecku "odsuwają"
      właściwy obraz świata, np. burza=aniołki przestawiają w niebie beczki z
      wodą,braciszek został przyniesiony przez bociana itd, itp.Czy spieszczaliście
      nazwy wcześniej (a może i teraz)ucząc dziecko mówić?. Nie pytam jako fachowiec,
      tylko jako matka. A pytam, bo uważam, że możecie już z córką rzeczowo, chociaż
      na jej poziomie, rozmawiać na ten temat, jeśli nie praktykowaliście tego
      wszystkiego, co wyżej. Mielibyście szansę jej wszystko wytłumaczyć (chociaż
      najlepiej przy wsparciu psychologa). Ja rozmawiałam z moim , obecnie 13-letnim,
      synem od samego poczatku "po ludzku" i miałam przeciw sobie całą oburzoną
      rodzinę, która uznała, że jeśli 3-letniemu dziecku tłumaczę mechanizm poczęcia
      i narodzin( z własnoręcznymi rysunkami-ale wtedy właśnie syn zapytał, skąd się
      wziął,jeżeli wcześniej ja byłam dzieckiem, a jego wtedy nie było), to jestem
      zboczona na tle seksualnym...Dlatego pytam o poziom komunikacji.
      • Gość: dominika Re: onanizm dziecięcy IP: *.chello.pl 31.08.01, 02:36
        Bona,"jak z dzieckiem" rozmawiałam z nią kiedy nie umiała mówić, odkąd zaczęła
        rozmawiamy normalnie, może aż zbyt "dorośle". Dotąd nie zadawała pytań tego
        typu, jakoś chyba to wyprzedziliśmy bo urodziło się drugie dziecko i temat
        pojawił sie w naturalny sposób i wyszedł od nas. Nie rozumiem twojej sugestii -
        co ma jej zachowanie do uświadamiania skąd sie biorą dzieci? Mam jej tłumaczyć
        że to zachowanie sexualne? Odezwij sie bo czuję że masz mi coś ważnego do
        powiedzenia, tylko nie czuję o co ci chodzi
    • andrzej.depko Re: onanizm dziecięcy 13.08.01, 17:29
      Musicie podejść do sprawy w sposób jak najbardziej naturalny. Świat wyobrażeń
      dziecka jest prosty i naturalny i nie ma w nim wyobrażeń o czynnościach
      brzydkich. To my dorośli patrzymy na świat dziecka przez pryzmat naszej
      seksualności i dokonujemy przeniesienia na dziecko naszych uprzedzeń i
      zahamowań. Wasza córka znajduje się w okresie naturalnego zainteresowania
      własną seksualnością i odkryła, że pewne zachowania lub czynności dostarczają
      jej przyjemność, którą można powtarzać ile razy się zechce. Nie możecie jej
      karcić ani umoralniać. Ona tego nie zrozumie. W jej odbiorze świata nic złego
      się nie dzieje. Nie możecie próbować jej straszyć. Taki sposób podejścia
      doprowadziłby do wywołania poczucia winy i mógłby się przyczynić do pojawienia
      się zahamowań związanych z seksualnością. Następstwem tego w wieku dojrzałym
      mogłyby wystąpić u niej problemy w sferze seksualnej. Dziecko ma doskonała
      pamięć i jest bystrym i dokładnym obserwatorem otaczającego go świata i w swoim
      postępującym rozwoju umysłowym stale napotyka fakty które go zastanawiają. Gdy
      spotka się z waszą negatywną reakcją nie będzie potrafiła zrozumieć dlaczego
      tak nie wolno, mimo woli sami ukierunkujecie jej uwagę na seksualność. Obecnie
      kojarzy się ona tylko z przyjemnością, później z zakazem przyjemności.
      Wzbudzicie potrzebę ukrywania przyjemności .
      Spróbujcie zaobserwować w jakich okolicznościach, w trakcie jakich zabaw ona
      powraca do swoich zachowań. Można wówczas próbować odwracać jej uwagę innymi
      atrakcjami.
      Z czasem jej zachowania powinny ulec naturalnemu wygaszeniu. Jeżeli nie
      ukierunkujecie zainteresowania na konkretne zachowania, zazwyczaj zostaną
      zapomniane.
      Spróbujcie porozmawiac dlaczego tak robi. Rozmawiać powinniście tonem
      naturalnym i swobodnym, tak jak rozmawiacie z dzieckiem na inny każdy temat.
      Ton swobodny jest niezbędny ażeby dziecko nie nabrało przeświadczenia, że
      rozmawiamy o czymś wyjątkowo szczególnym. Proponuję również przeprowadzić
      badania na pasożyty. Bardzo często owsiki są przyczyną rozpoczęcia takich
      zachowań u dziewczynek.
      • Gość: Alicja Re: onanizm dziecięcy IP: *.chello.pl 27.08.01, 12:47
        Panie doktorze, proszę o odpowiedź na moje pytanie właśnie w tej sprawie. Mam
        22 lata i wciąż jestem dziewicą. Zaczęłam onanizować się w wieku trzech lub
        czterech lat i trwa to nieprzerwanie do dziś. Zdarza się, że mogę robić to po
        kilka razy dziennie. Gdy byłam dzieckiem, rodzice to odkryli, teraz są
        przekonani, że od dawna tego nie robię. Za każdym razem czuję strach na myśl o
        tym, co by było, gdyby znowu mnie przyłapali. Dlaczego to nie minęło z wiekiem
        i czy kiedyś minie? Czy tzw. napięcie seksualne jest u mnie większe niż u
        innych? Bardzo dziękuję za odpowiedź.
        • Gość: dominika Re: onanizm dziecięcy IP: *.chello.pl 31.08.01, 02:27
          Alicjo, jesteś dla mnie b. cenną osobą więc prosze odpowiedz. Jak rodzice
          reagowali na twoje zachowanie, czy myslisz że najlepiej udawać że nie widzimy,
          albo że wszystko ok? Ona ociera się o meble. Co robić gdy robi to przy obcych?
          JAk rozmawiać? Czy ty masz jakiej urazy z dzieciństwa w związku z reakcją
          rodziców na to zachowanie? Błagam odpisz, to tak jakbym rozmawiała z córką za
          20 lat. Chcę wiedzieć jak to wygląda z perspektywy. Kiedy zaczęłaś się ukrywać,
          cz to z czasem nie osłabło?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka