Dodaj do ulubionych

Ostropest plamisty

03.03.10, 22:24
Ostropest plamisty z łac. Silybum marianum .

Tak czytam i postanowiłem minimalną informacje dać na temat
Ostropestu.

W tym ziole surowcem leczniczym jest owoc oraz liść ,gdzie zbiór
tego zioła przeprowadza się pod koniec lata, w okresie dojrzewania.
Składniki Ostropestu plamistego zawierają flawonolignany -
sylibiny, sylichrystyne oraz sylidionine. No i jeszcze jeden
składnik: sylimaryna, która wpływa ochronnie na miąższ wątroby.

Ale czy jakieś inne składniki ?

Generalnie z opini w innych serwisach zioło to jest rewelacyjne i ma
wiele zastosowań.
Obserwuj wątek
    • katrin3783 Re: Ostropest plamisty 21.09.11, 15:08
      Znalazłam taki artykuł na temat ostropestu. Może kogoś aintersuje..
      Co to jest Ostropest plamisty?
      Zapewne nie każdy wie, ale wątroba wydziela 1/5 ciepła wydzielanego przez nasz organizm. To naprawdę sporo. Aż 20% ciepła. A skoro wątroba wydziela tyle ciepła, oznacza to, że wykonuje naprawdę ciężką pracę.
      W ciągu ostatnich 20 lat badania prowadzone przez naukowców na całym świecie potwierdziły niezwykłą skuteczność ostropestu plamistego (łac. Silybum Marianum) w leczeniu wątroby. Jest to zioło blisko spokrewnione ze słonecznikiem. Leczy schorzenia powstałe m.in. w wyniku ostrych i przewlekłych zatruć. Pomocne jest również w ostrym wirusowym zapaleniu, marskości czy stłuszczeniach wątroby.
      Ostropest jest rośliną jednoroczną znaną od starożytności. Już Disocides (100r pne) i Piliniusz Starszy ( I w ne) wspominali o nim w swoich dziełach i z powodzeniem stosowali go w praktyce lekarskiej. Potem w Średniowieczu o ostropeście pisała również św. Hildegarda. I to właśnie w Średniowieczu ostropest stał się jedną z ważniejszych roślin leczniczych. Otrzymał wtedy nazwę oset Najświętszej Marii Panny. Legenda głosił, że w czasie karmienia Dzieciątka Jezus kilka kropli mleka spadło na liście pożytecznego ostu i pozostawiło na nich mlecznobiałe plamy.
      Przed wojną sezon zbioru ziół rozpoczynał się po dniu św. Jana Chrzciciela (24 czerwca), a kończył - w dniu Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia). Najważniejsze w ówczesnym lecznictwie zioła zbierano w tym właśnie okresie i dopiero od momentu ich poświęcenia można było je stosować dla celów leczniczych.
      Obecnie od 14 lat firmy należące do jednego z zagranicznych holdingów wybierają roślinę leczniczą roku. Holding ten ma swoja siedzibę w Klęce. O wyborze rośliny leczniczej roku decyduje zawsze stopień zainteresowania daną rośliną ośrodków badawczych w Polsce i na świecie oraz stopień jej skuteczność w leczeniu różnych chorób.


      Ostropest osiąga wysokość do 1,6 m. dlatego często opisywany jest jako "okazały oset". Roślina ta pochodzi z basenu Morza Śródziemnomorskiego. Rozpowszechniła się i rośnie również w Europie i Ameryce Północnej. W dawnych czasach ostropest uprawiany był też jako warzywo. Jego koszyczki kwiatowe były namiastką karczocha, młode liście przyrządzano jako szpinak, a korzenie po ugotowaniu przypominały salsefię (kozibród parolistny).
      W zielarstwie używa się tylko owocu ostropestu plamistego. Dobrze jak są to owoce z upraw ekologicznych. Dojrzałe owoce ostropestu zawierają zwykle około 3 proc. sylimaryny, wykazującej działanie antyhepatoksyczne.
      Pozbawione puchu kielichowego owoce "Chronią komórki wątrobowe przed hepatotoksycznym działaniem czynników chemicznych, bakteryjnych i wirusowych. Związki te uszczelniają błony komórkowe wątroby, utrudniając przenikanie toksyn" – wyjaśnia profesor Jambor.
      Podobno ostropest potrafi pomóc nawet w przypadkach zatrucia muchomorem sromotnikowym. Podany do 48 godzin po zjedzeniu tego grzyba może zapobiec zatruciu jego toksynami. Zmniejsza też poziom cholesterolu całkowitego, a także funkcji LDL.

      Dlaczego warto stosować ostropest?
      Właściwa praca wątroby warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a od jej sprawności uzależnionych jest ponad 5 tysięcy funkcji życiowych i ponad 500 procesów chemicznych, zachodzących wewnątrz ludzkiego ciała. Wątroba usuwa również z organizmu szkodliwe toksyny. Jest to ważny powód dla którego, warto już dziś zadbać o zdrowie swojej wątroby.

      Jak już wspominałam Ostropest swoją popularność zawdzięcza głównie jako lek na dolegliwości wątroby, takie jak:
      • marskość wątroby,
      • zwyrodnienie tłuszczowe,
      • uszkodzenia spowodowane alkoholem, lekami, narkotykami, innymi substancjami toksycznymi,
      • stany zapalne wątroby i zaburzenia jej czynności,
      • bóle pęcherzyka żółciowego.
      Szczególnie polecany jest w trakcie terapii odwykowej przeciwalkoholowej, usuwając substancje toksyczne odkładające się w organizmie w czasie rekonwalescencji po uszkodzeniach wątroby spowodowanych czynnikami toksycznymi takimi jak:
      • długotrwałe kuracje antybiotykowe,
      • nadużywanie alkoholu,
      • chemioterapia,
      • zatrucia grzybami,
      • leczeniu cukrzycy,
      • wirusowym zapaleniu wątroby typu C,
      • kamicy żółciowej (profilaktycznie i leczniczo),
      • stanach zapalnych skóry,
      • leczeniu łuszczycy.
      Pomaga również przy krwawieniach z nosa i narządów wewnętrznych, zaburzeniach trawiennych, niedokwaśności soku żołądkowego, braku łaknienia, wzdęciach, przy odbijaniu się, obniżonym ciśnieniu krwi i chorobie lokomocyjnej. Wspomaga bardzo skutecznie leczenie w trakcie terapii odwykowych, przeciwalkoholowych.
      Podsumowując: Wyciąg z ostropestu chroni i regeneruje wątrobę uszkodzoną w wyniku skażeń toksynami, skutków długotrwałego stosowania leków, nadużywania alkoholu, chemioterapii, wirusowego zapalenia wątroby czy zatrucia grzybami.

      Ostropest używany profilaktycznie chroni zdrowe komórki wątroby i nerek przed zniszczeniem, stłuszczeniem i toksynami. Używany jest również w kosmetyce. Regeneruje skórę, reguluje nawilżanie skóry.
      Sposób użycia: można gryźć całe nasiona, albo zmielone dodawać do zimnych i gorących potraw: sałatek, zup, czy musli w ilości 1 łyżeczki dziennie. Nasiona ostropestu można używać długotrwale. Korzystnych efektów należy oczekiwać po minimum dwu tygodniach systematycznego stosowania.
      .
      Na czym polega działanie ostropestu?
      Wyciąg z nasion ostropestu plamistego (łac. Silybum marianum) stabilizuje błony komórkowe hepacytów i stymuluję syntezę białek, przy jednoczesnym przyśpieszaniu procesu regeracji uszkodzonych tkanek wątroby i zdolności formowania nowych komórek. Nasiona ostropestu zawierają bioflawonaidy znane jako Sylimariny. Wyciąg z ostropestu plamistego chorni komórki wątroby blokując przenikanie szkodliwych toksyn i pomaga usunąć te toksyny z komórek wątrobowych.
      Podobnie jak inne bioflawonaidy, Sylimaryna jest silnym przeciwutleniaczem. Oprócz działania ochronnego wzmacnia również syntezę białek i przyśpiesza proces regeneracji uszkodzonych komórek.
      Stosowanie ostropestu plamistego już we wstępnej fazie leczenia osłabionej wątroby przynosi najlepsze rezultaty. Z przeprowadzonych analiz wynika, iż preparaty z ostropestu są przeciwutleniaczami silniejszymi od witaminy E, chroniącymi nie tylko wątrobę, ale i cały organizm (zwłaszcza mózg!) przed atakiem wolnych rodników tlenowych.
      Należy wiedzieć, że:
      - osoby z alergią na stokrotki, karczochy, kiwi, mogą być również uczulone na ostropest.
      - ostropest może obniżyć poziom cukru we krwi, dlatego osoby chore na cukrzycę mogą stosować ostropest, jednak mając świadomość, że powinny dostosować dawkę lekarstw tak aby poziom cukru nie uległ zmianie.
      - ostropest może zmniejszać też skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych. Może się tak dziać, dlatego że jeden składnik ostropestu może hamować enzym beta-glukuronidazy, który może być stosowany w doustnych środkach antykoncepcyjnych. Warto w tym miejscu jednak zauważyć, że np. przy chorej wątrobie lepiej nie zażywać doustnych środków antykoncepcyjnych, gdyż obciążają one właśnie wątrobę.
      Ostropest plamisty, został uznany przez specjalistów “Zielem Roku 2009″. Ten zaszczytny tytuł został oficjalnie ogłoszony 15 sierpnia w wielkopolskiej Klęce, podczas uroczystości Święta Matki Boskiej Zielnej i Dnia Zielarza.
      Źródło: www.waszsklep.com.pl


    • amityr Re: Ostropest plamisty 03.11.12, 19:38
      denwer455 napisał:

      > Można sobie poczytać o ostropeście i leczeniu wątroby:
      >
      > ostropestplamistyblog.wordpress.com/


      Nie powiem ładna reklama tylko strasznie drogo i naciąg jak cholera . Za opakowanie 57 zł . A gdzie ostropest z tego opakowania się podział. Za 57 zł to w innym miejscu kupuję 3kg Ostropestu . Wiem co piszę bo biorę to zioło już równy rok o CZYM PISAŁEM W TROCHĘ NIŻEJ . W najbliższych tygodniach będę robił badania krwi i m.in. ASPAT i ALAT to napiszę ale już w poprzednio założonym wątku bo po co dublować dla reklamy :
      forum.gazeta.pl/forum/w,12345,51761304,51761304,ostropest_plamisty.html
    • komanchu Re: Ostropest plamisty 05.11.12, 11:54
      Zwykłe naciąganie klienta i nic więcej. Osoby znające się na ziołach nie dadzą się nabrać, niestety laicy tak. A takich coraz więcej, jako iż ostropest robi się coraz bardziej popularny. Sporo informacji zachwalających właściwości zdrowotne ziaren pojawia się w prasie i na różnych forach. Ludzie więc często kupują produkty na bazie ostropestu bez wcześniejszego zasięgnięcia informacji w sieci odnośnie właściwości, działania oraz skuteczności.
      Parę rad i wskazówek:
      - kupujemy całe, nie zmielone ziarna. 50 gramowe opakowanie Herbapolu to wydatek około 4 PLN, 100 gramowe Darów Natury kosztuje ok. 6 PLN. Kupowanie droższych preparatów nie ma sensu. Ziarna mielemy sami w młynku do kawy, najlepiej tuż przed spożyciem. Niestety sylimaryna jest słabo rozpuszczalna w wodzie, stąd też jej przyswajalność z ziaren będzie niewielka. Generalnie większość prac badawczych na temat ostropestu i substancji w nim zwartych wskazuje na bardzo słabą przyswajalność tychże związków z przewodu pokarmowego oraz ich szybki metabolizm. Można oczywiście sięgnąć po gotowe preparaty zawierające ekstrakt z ziaren ostropestu. Tutaj warte uwagi i polecenia są Sylicynar (zawierający dodatkowo ekstrakt z karczocha wzmacniający działanie hetpatoprotekcyjne sylimaryny), ewentualnie Sylimarol i Sylimafort (ten ostatni również z karczochem). Niestety także w przypadku zażywania gotowych preparatów z sylimaryną jej przyswajalność z przewodu pokarmowego wynosi 20-50%.
      • amityr Re: Ostropest plamisty 05.11.12, 17:52
        @komanchu
        Dzięki za mądry i pożyteczny post. Mam trochę nadwagi i skorzystam z porady dr Różańskiego. Bardzo ciekawe. Jak już wszyscy piszą gdzie można kupić Ostropest,to i ja napiszę dla innych. Kupuję już przez rok naprawdę tanio i dobrej jakości. urudego.bazarek.pl/category/199479/ostropest.html
        • denwer455 Re: Ostropest plamisty 07.11.12, 11:24
          Tylko ostropest witalny to nie jest zwykły ostropest.

          To unikalna formuła. Ostropest plamisty + babka płesznik i tego suplementu nie kupi się nigdzie indziej.

          ostropest dba o wątrobę, a babka o jelita... a taka kuracja przynosi optymalne efekty.

          Oczywiście nikogo nie namawiam. cena może odstraszać, ale niestety za unikalność się płaci...
          • amityr Re: Ostropest plamisty 07.11.12, 21:14
            Wiesz co . Z tą babką to przesada. Karczoch,co innego. Oczywiście to moje priva zdanie.
            • denwer455 Re: Ostropest plamisty 24.01.13, 19:39
              Masz problemy z wątroba lub drogami żółciowymi?

              Obserwuj:

              www.facebook.com/ostropest
              • amityr Re: Ostropest plamisty 03.02.13, 18:38
                Miałem z wątrobą taki mały ale już spoko.Pisałem.
                • denwer455 Re: Ostropest plamisty 01.10.13, 17:54
                  Dla zainteresowanych:

                  ostropestplamistyblog.wordpress.com/2013/09/26/stosowanie-ostropestu-plamistego/
                  • 11paulina11 Re: Ostropest plamisty 31.12.13, 12:18
                    Witam, Tutaj tez macie sporo info na temat ostropestu. polecam. www.plantamed.pl/91-ostropest
                    • amityr Re: Ostropest plamisty 31.12.13, 17:53
                      11paulina11 napisał(a):

                      > Witam, Tutaj tez macie sporo info na temat ostropestu. polecam. www.plantamed.pl/91-ostropest

                      ZA 5 ZŁOCISZY TO JA MAM KILOGRAM
          • komanchu Pierdoły! 01.12.13, 10:59
            denwer455 napisał:

            > Tylko ostropest witalny to nie jest zwykły ostropest. To unikalna formuła. Ostropest plamisty + babka płesznik i tego suplementu nie kupi się nigdzie indziej. ostropest dba o wątrobę, a babka o jelita... a taka kuracja przynosi optymalne efekty. Oczywiście nikogo nie namawiam. cena może odstraszać, ale niestety za unikalność się płaci...

            Ostropest witalny...? Nie piernicz! Coś takiego istnieje tylko w twojej głowie. Jaka unikalność...?!!! Większej bzdury w życiu nie słyszałam. Idę do sklepu zielarskiego kupuję 100 gramowe opakowanie ostropestu za 3 zł, opakowanie babki płesznik 100 g za 9 zł, mielę, mieszam ze sobą i mam gotowy suplement. Świeżo zmielone nasiona mają większą wartość niż te zmielone, zwietrzałe, które ileś tam czasu leżakowały w magazynie. Płacę tylko 12 zł. Mam 200 gram produktu - starcza na kilka miesięcy kuracji. Bez potrzeby napychania portfela takim oszustom jak ty!


            • amityr Re: Pierdoły! 09.01.16, 14:36
              Zgadzam się jeśli chodzi o tą witalność. Ale nie łapię w jaki sposób ma ci wystarczyć 200g na kilka miesięcy kuracji. Jaja sobie robisz?
    • medikway Re: Ostropest plamisty 27.11.13, 10:14
      Ostropest charakteryzuje się silnymi właściwościami odtruwającymi organizm, dzięki czemu pośrednio wpływa na prawie wszystkie funkcje naszego ustroju.
      Mnie osobiście ostropest bardzo pomógł na wątrobę.
      • arcydiakon Re: Ostropest plamisty 26.10.14, 23:29
        Mi też, ostropest jest bardzo dobry. Możecie o nim poczytać tutaj www.dobreziola.com/2013/02/ostropest-na-watrobe.html
    • kromed Re: Ostropest plamisty 11.12.15, 13:39
      Witam,
      bardzo fajny i rzetelny artykuł znajdziecie www.prometeusze.pl/ostropest.php dokładny opis, zastosowanie, wyniki badań i formy stosowania.

      Pozdrawiam
      Sebastian
    • kromed Re: Ostropest plamisty 11.12.15, 13:44
      Witam,
      bardzo fajny i rzetelny artykuł znajdziecie www.prometeusze.pl/ostropest.php dokładny opis, zastosowanie, wyniki badań i formy stosowania.

      Pozdrawiam
      Sebastian
    • fraglez Re: Ostropest plamisty 25.05.16, 12:56
      Ostropest może mieć bardzo wiele różnych zastosowań. Nie tylko w zakresie ochrony wątroby, ale również oczyszczania organizmu i pielęgnacji skóry. Moim zdaniem warto mu się przyjrzeć bliżej i zacząć stosować.

      Żródło: www.olej.edu.pl/olej-z-ostropestu/ostropest-nie-tylko-detoks-dla-watroby/
    • wikirose Re: Ostropest plamisty 01.06.16, 10:44
      Tak jest doskonałym antyutleniaczem i ma sporo zastosowań. Polecam www.wikirose.pl/2016/03/ostropest-plamisty-poznaj-potezna.html
      • aamosan Re: Ostropest plamisty 26.07.17, 15:36
        wikirose napisał(a):

        > Tak jest doskonałym antyutleniaczem i ma sporo zastosowań. Polecam www.wikirose.pl/2016/03/ostropest-plamisty-poznaj-potezna.html

        Ja miałem problem z wątrobą i poczytałem trochę o oleju z ostropestu, że niby dobrze na to działa... Kupiłem tutaj na próbę niwki.pl/produkt/olej-z-ostropestu/ i po miesiącu stosowania czuję się zauważalnie lepiej :)
    • justynka-30 Re: Ostropest plamisty 15.09.17, 22:38
      mam uzywam zamawiam tylko tu bioecolife.pl/pl/searchquery/plamisty/1/phot/5?url=plamisty
    • lenamagda11 Re: Ostropest plamisty 01.12.21, 14:54
      Ja czytałam o oleju z ostropestu tu olej-z-ostropestu.pl/index.html i faktycznie będę musiała kupić, bo te właściwości do mnie bardzo przemawiają!
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka