Dodaj do ulubionych

Patelnia - jedna a porządna

26.05.09, 08:02
Poszukuję porządnej patelni ogólnego przeznaczenia, do smażenia na niewielkiej
ilości tłuszczu lub beztłuszczowego mięs, do krótkiego duszenia warzyw, ryb
itp. Średnica ok.28-30cm, wys.ok.4-6cm. Dobrze sprawdziła się u mnie ikeowska
patelnia z serii 365+, ale nie chcę już używać teflonu. Zastanawiam się nad
żeliwem -brytfanna zeliwna sprawdza się wspaniale, ale czy patelnia żeliwna ma
sens (przymierzałam się , b.ciężka i nie wiem jak się sprawdzi w kwestii
przywieralności).
A stal? Kiedyś miałam stalową z grubym dnem, bodaj WMF, rozgrzewała się
b.długo i o ile do mięs przygotowywanych bez tłuszczu była ok, to np. do
duszenia filetów rybnych czy smażenia potraw panierowanych nie nadawała się.
Mozecie polecić coś, czego sam uzywacie?
Sprzedajacym dziękujemy;)
Obserwuj wątek
    • Gość: qgjo Re: Patelnia - jedna a porządna IP: *.internetdsl.tpnet.pl 04.06.09, 10:12
      Dołączam się. Chcę kupić coś z górnej półki, taka patelnia. Piszą, że nie teflon tylko "dno tego naczynia wykonane jest ze stali chromo- ferrytycznej, czyli nowego materiału wysokiej jakości, który nagrzewa się szybciej i zapewnia równomierne podgrzanie dna naczynia (zarówno na palniku gazowym jak i elektrycznym)". DObrze więc by było dowiedzieć się i potestować...
      • Gość: ania_m Re: Patelnia - jedna a porządna IP: *.pools.arcor-ip.net 04.06.09, 10:45
        mialam b. drogie silit i fisslera, mialam z cotygodniowej oferty sklepu aldi za
        nieomal 1/10 ceny tej drogiej i zadna nie okazala sie "na cale zycie". najdalej
        po 10 latach trafial je szlag.
        dlatego polecam posiadanie jednej prawidlowej zeliwnej, np tej taniej i ikei,
        nie jest zla i jednej solidnej czyms powlekanej, bo na stalowej imho jednak
        rzeczy lubia przywierac. mam taka firmy wmf i nie lubie z tego powodu za bardzo
        uzywac.
        zeby bylo smieszniej, ostatni wyrywkowy test patelni od najtanszych do z wyzszej
        polki za 150euro wygrala w niemczech .... powlekana patelnia z tchibo za ok 30 euro.
        no i polecam dodatkowo patelnie grilowa. na poczatek tansza z lanego powlekanego
        aluminium, np firmy elo za 10-12 euro. jesli zobaczysz, ze bez niej zyc nie
        mozesz, kupisz po paru latach porzadniejsza zeliwna.
        • hottee Aniu:) 04.06.09, 21:42
          Jesteś nmoże w stanie wskazać konkretne modele tych Ikeowskich? bo widziałam
          kilka i nie wiem, które polecasz.
          Na Tchibo tez się zaczaję:)
          • Gość: ania_m Re: Aniu:) IP: *.pools.arcor-ip.net 04.06.09, 21:58
            o tej zeliwnej pisalam
            www.ikea.com/de/de/catalog/products/20114265
            nie wiem czemu nie chcesz uzywac z powlokami teflonowymi. ja uwazam, ze, jak i
            ty slusznie zauwazylas, stalowe nie do wszystkiego sie nadaja.
            z pewnoscia prawie wszystko usmazysz beztluszczowo, badz leciutko pokryte
            warstewka oleju/oliwy na patelni grilowej. plus zrobisz na niej swietne tosty z
            serem, szynka, philadelphia+suszonymi pomidorami z oleju+rukola i setki innych.
            te patelnie z tchibo tez sa czymstam powlekane. pewnie lepszym teflonem.
            swietnie przewodza cieplo, sa odporne na zadrapania i godne polecenia. jesli
            faktycznie nie wchodza w rachibe, to nie poradze wiecej.
            chcialam tylko dodac, ze ktos napisal, ze po 4 latach jego patelnia
            profesjonalna jest jak nowa. moja grillowa ello za grosze rowniez po 4 latach
            jest bez zarzutu. ta z aldi rowniez byla. szlag trafil ja po ok 6 latach.
            • hottee Re: Aniu:) 04.06.09, 22:18
              Wątek ten założyłam kilka dni temu, w międzyczasie przekopałam net w
              poszukiwaniu wszelkich informacji - i jednak zdecyduję się na porządny
              teflon.Przy okazji wybiorę się też do Ikei po tę żeliwną (ona swoją droga ma
              ładny design, taki surowy;)Na grillowa też się chyba skuszę.
              Dziękuję i pozdrawiam:)
              • Gość: ania_m Re: Aniu:) IP: *.pools.arcor-ip.net 04.06.09, 22:23
                na grilowa skus sie koniecznie! mieso, ryby, np sardynki, warzywa i tosty
                smakuja z niej swietnie. mojej nie chowam, nonstop stoi na kuchni, na poczatek
                mozesz tansza. albo za jednym zamachem kup w ikei, bo tez maja i to dobre.
                • hottee Re: Aniu:) 04.06.09, 22:37
                  Tę ze składaną rączką? Zaopatrzę się w nią.
                  Dziękuję za utwierdzenie mnie w przekonaniu,że w przypadku patelni niekoniecznie
                  istnieje przełożenie ceny na jakość, czasem to złudne, dlatego nie ma jak
                  wiarygodna opinia uzytkowników, albo porządny test konsumencki.
                  Tak na marginesie, tych świetnych testów konsumenckich zazdroszczę mieszkańcom
                  Niemiec.W Polsce jeszcze do tego daleko, co wynika pośrednio ze słabości ruchu
                  konsumenckiego w ogóle, ale to juz inna historia.
                  • Gość: ania_m Re: Aniu:) IP: *.pools.arcor-ip.net 04.06.09, 23:41
                    przylozenie jakosci do ceny istnieje o tyle, ze najtansze patelnie z discountera
                    zle przewodza cieplo (nierownomiernie), szybko sie odksztalcaja, zadrapuja i
                    rychlo resztki jedzenia niejako stapiaja sie z powloka w nie dajaca sie
                    odczyscic weglowa powloke.
                    patelnia musi byc masywna, miec solidne dno, cenowo moze spokojnie obracac sie w
                    klasie sredniej.
                    nie wiem, czy ta grilowa ma skladana raczke. rodzice maja od lat ikejowska
                    uzywana nagminnie chyba ze sztywna.
                    ta zeliwna bedziesz musiala spatynowac przed pierwszym uzyciem, nagrzac na pusto
                    z lyzka-dwoma oleju az sie bedzie dymic, olej wylac, NIE MYC! przetrzec
                    papierem. z kazdym nastepnym smazeniem patelnia bedzie lepsza.
                    pamietaj aby patelni zeliwnej:
                    nie zalewac rozgrzanej zimna woda
                    nie myc w zmywarce. woda, nawet bez chemii i papierowy recznik wystarczy. na
                    konu musisz natluscic odrobina oleju
                    nie przechowuj w niej resztek jedzenia
                    a testy konsumenckie tez uwazam za bardzo przydatne. szkopul jednak czasami w
                    tym, ze naprawde WSZYSTKICH marek przetestowac sie nie da, wiec robia to dosc
                    wyrywkowo.
                    w polsce mialabym pewnie watpliwosci co do rzetelnosci koncowych wynikow.
                    • Gość: hottee Re: Aniu:) IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.06.09, 23:56
                      Mam trochę gratów żeliwnych typu wielka brytfanna, wiec pojęcie o ich obsłudze
                      mam:) niemniej dziękuję za rady :)
                      Co do przełożenia cena/jakość, nie brałam pod uwagę patelni tych najtanszych,
                      tylko klasę średnią vs wyższą.
                      Co do testów konsumenckich, się zgadzam:)
                      • Gość: ela Re: Aniu:) IP: *.unregistered.net.exatel.pl 05.06.09, 14:34
                        Jedna patelnia to za mało. Optymalny wybór to 3 patelnie:
                        1. Teflonowa - do np. jajecznicy, nalesników itp.
                        2. Stalowa lub żeliwna płaska
                        3. Stalowa lub żeliwna grillowa

                        Z wyjatkiem teflonowej dobrze by było aby patelnie miały metalowe
                        albo odkręcane rączki żeby mozna je było użyć w piekarniku. Powinny
                        tez mieć pokrywy.
      • Gość: poang Re: Patelnia - jedna a porządna IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.06.09, 10:48
        > wykonane jest ze stali chromo- ferrytycznej, czyli nowego materiału wysok
        > iej jakości,

        hehe, stal chromowo-ferrytyczna to po prostu stal nierdzewna, pospolita
        nierdzewka, znana od ponad 100 lat
        ale lepiej brzmi, chyba żeby uzasadnić absurdalną cenę;)
        • nasze-wina Re: Patelnia - jedna a porządna 04.06.09, 17:03
          Dla mnie najlepsze patelnie robią producenci sprzętu stricte pod
          punkty gastronomiczne. Ja mogę polecić www.tanake.com.pl/ ->
          mam ich dwie patelnie i są rewelacyjne, ponad 4 lata i żadnych
          uszkodzen etc. Tylko jest problem z zakupem, ponieważ niechętnie
          sprzedają detalicznie.

          Pozdrawiam
          • Gość: gg Re: Patelnia - jedna a porządna IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.06.09, 15:14
            Czy to będzie patelnia droga czy tania, trzeba umieć z niej korzystać, a mianowicie używać najlepiej drewnianych łopatek, nie noży i widelcy, nie zalewać gorącej patelni zimną wodą.
            Rok temu z bólem zapłaciłam za porządny komplet garów firmy Fissler, bolało gdy płaciłam, teraz wiem, że był to dobry zakup, mam zamiar teraz wydać nie mało na patelnie tej firmy, choć ostatnio zainteresowały mnie patelnie icook firmy Amway. Pozdrawiam,
    • Gość: ola Re: Patelnia - jedna a porządna IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.06.09, 12:52
      ja nabyłam patelnię granitową w supermarkecie, a właściwie to z grubego aluminium pokrytego czymś co przypomina granit. Nie trzeba się bawić w żadne drewniane łopatki, a zapieczony tłuszcz traktuję druciakiem.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka