Dodaj do ulubionych

WINCENCJA, WINCENTY

03.08.04, 18:31
Przeglądając stronę www.imiona.net.pl natrafiłam dzisiaj na takie oto imię smile

Było to dla mnie sporym zaskoczeniem, w pierwszej chwili sama nie wiedziałam,
czy mi się podoba, czy nie, ale teraz zaczyna coraz bardziej smile Znaczenie ma
prawie takie same, jak żeńskie imię Wiktor i jego żeński odpowiednik -
Wiktoria smile Co o tym myślicie? Jak sądzicie - czy na terenie Polski nie
byłoby żadnych problemów z rejestracją Wincencji - tym bardziej, że jest to
imię poparte przez autorytet Kościoła katolickiego? Jestem bardzo ciekawa
Waszych opinii na ten temat.
Pozdrawiam,
Magdalena
Obserwuj wątek
    • forencja Re: WINCENCJA, WINCENTY 03.08.04, 18:34
      Dodam, że w Polsce nadawana jest jeszcze inna forma imienia Wincenty -
      Wincentyna. Która podoba się Wam bardziej?
      • gaudencja WINCENTY, Wincentyna 03.08.04, 18:49
        forencja napisała:

        > Dodam, że w Polsce nadawana jest jeszcze inna forma imienia Wincenty -
        > Wincentyna. Która podoba się Wam bardziej?

        Wincenty to imię, za którym przepadam, lubię jego zdrobnienie (Wicuś) i jest na
        mojej krótkiej liście imion do nadania. Było nawet pierwsze w kolejności, tak
        miał mieć na imię mój synek, ale niespodziewanie dla mnie samej pod koniec
        ciąży inne imię wysforowało się na czoło listy.
        Oprocz tego, że jest ładne, to ma jeszcze ciekawych imienników, np. van Gogh
        czy Perez.

        Wincencja - pierwsze słyszę, mam wrażenie, że zespół imion.net (chylę czoła
        przed jego pracą) ma niejakie problemy ze spolszczeniami. Tak samo jest np.
        Teofilia zamiast Teofila (w PL zdecydowanie popularniejszy żeński wariant
        Teofila). Oczywiście wariantowosć jez. polskiego powoduje, ze Wincencja tez
        jest wśród nadanych w PL imion. Mamy następujące żeńskie wersje:
        Wincencja (23 osoby wg Rymuta, ostatnia w latach 40-tych)
        Wincenta (788 osób, sł. Grzeni)
        Wincentia (2 osoby, ostatnia w latach 30-tych wg Rymuta)
        Wincentyna - (1613 osoby, sł. Grzeni).
        • gaudencja Re: WINCENTY, Wincentyna 23.10.04, 00:42
          gaudencja napisała:

          > Wincencja - pierwsze słyszę,

          Tfu tfu, odszczekuję. W odróżnieniu od Grzeni, Słownik imion Ossolineum
          wyraźnie podaje trzy ewentualnosci: Wincenta, Wincencja i Wincentyna.

          Najbardziej podoba mi się Wincenta, potem Wincentyna, a na końcu Wincencja - a
          Wam?
          • cysia.b Re: WINCENTY, Wincentyna 25.10.04, 09:58
            Mnie się najabardziej podoba Wincentyna, ale zdrobnienie (zgrubienie) Wicka jest trochę odstręczające
            Co do Wincentego, to zupełnie mi nie leży, kojarzy mi się a. z typowym chłopem od kosy, b.chłopcem kredensowym c. synem dozorcy (Wicek)
          • gunka2 Re: WINCENTY, Wincentyna 27.04.05, 18:06

            > gaudencja napisała:
            >
            > Wincenta, Wincencja i Wincentyna.
            >
            > Najbardziej podoba mi się Wincenta, potem Wincentyna, a na końcu Wincencja - a
            > Wam?
            Tak samo. Choc Wincenty bardziej. Jakos mnie zenska wersja nie do konca
            przekonuje. Ale to moze kwestia przyzwyczajenia.
    • madziarek_edziecko Re: WINCENCJA, WINCENTY 25.10.04, 10:59
      Żadne z tych imion mi się nie podoba, przykro mi sad.Ale to tylko moja opinia.
      Pa
      Madzia
      • monikaj1 Re: WINCENCJA, WINCENTY 25.10.04, 23:08
        Mój pradziadek miał na imię Wincenty, a ponieważ Go uwielbiałam, do imienia mam
        duży sentyment. Żeńska forma podoba mi się jednak tak sobie, najbardziej chyba
        w wersji Wincencja.
    • szczekuszka WINCENTY 29.11.04, 10:05
      Imie Wincenty niezwykle mi sie podoba. Tak ma na imie synek Andrzeja
      Żuławskiego i Sophie Marceau. Ogladalam dokument o Żuławskim i tam pojawil sie
      jego synek (nagrywali w domu) i on mowil do dziecka Wincenty, a S.M. mowila
      Vincent. W obu jezykach imie brzmialo niezwykle ladnie i swietnie pasowala do
      tego chlopczyka.

      Drugie dziecko Sophie to coreczka o imieniu Juliette, tez ladnie, ale
      Wincentego nic nie przebije.

      Mnie sie to imie coraz bardziej podoba!

      Żuławski ma jeszcze syna Xawerego (badz Ksawery) z M. Braunek. Ma chyba jeszcze
      jakiegos syna z inna aktorka, ale nie wiem jak ma ten syn na imie.
      • gaudencja Re: WINCENTY 29.11.04, 13:16
        szczekuszka napisała:

        Ogladalam dokument o Żuławskim i tam pojawil sie
        > jego synek (nagrywali w domu) i on mowil do dziecka Wincenty, a S.M. mowila
        > Vincent. W obu jezykach imie brzmialo niezwykle ladnie i swietnie pasowala do
        > tego chlopczyka.

        smile Można jeszcze mówic Wicuś, to taki Wituś, tylko bardziej łobuzerski wink
    • gaudencja Re: WINCENCJA, WINCENTY 24.09.05, 14:31
      A czy znacie jeszcze inne żeńskie odpowiedniki męskich imion, które mają tyle
      wariantów, co Wincentyna-Wincenta-Wincencja? Mam wrażenie, że to ewenement.
      • theodorka Re: WINCENCJA, WINCENTY 27.01.06, 20:51
        gaudencja napisała:

        > A czy znacie jeszcze inne żeńskie odpowiedniki męskich imion, które mają tyle
        > wariantów, co Wincentyna-Wincenta-Wincencja? Mam wrażenie, że to ewenement.

        Tak smile Np. Laura-Laurencja-Laurentyna-Laurena-Loretta-Lorena-Lorina, itd. wink
        Męskie imię? Laurenty i Laurencjusz, a może jeszcze Wawrzyniec smile.
        • gaudencja Re: WINCENCJA, WINCENTY 28.01.06, 11:53
          Laura to zupełnie inne imię, niż Laurencja z Laurentyną. Loreta jest przez sł.
          Ossolineum również traktowana jako oddzielne imię, a Lorena-Lorina nie
          występuje. Więc nadal Wincentyna-Wincenta-Wincencja jako żeńskie odpowiedniki
          jednego męskiego imienia pozostają niezwycięzone wink
          • theodorka Re: WINCENCJA, WINCENTY 28.01.06, 12:42
            gaudencja napisała:
            Więc nadal Wincentyna-Wincenta-Wincencja jako żeńskie odpowiedniki
            > jednego męskiego imienia pozostają niezwycięzone wink
            >

            To może Leon? Jest od niego i Leona, i Leonia, i Leontyna, a nawet Leoncja,
            Leonilla, Leonarda...
            • gaudencja Re: WINCENCJA, WINCENTY 28.01.06, 13:15
              Leonarda jest od Leonarda (Leonard).
              Leonia jest od Leoniusza.
              Leontyna jest od Leontyna (Leontyn).
              Leoncja jest od Leoncjusza.
              Leonilla to imię samodzielne.

              Leona jest rzeczywiście od Leona.
              smile
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.