Dodaj do ulubionych

Jakie imie

26.03.21, 16:07
Podoba mi się kilka imion męskich co prawda każde z innej bajki. Teodor, Bogdan/Bohdan, Orest, Nestor, Oleg. Czy znacie jeszcze jakieś w tym stylu? Jak waszym zdaniem nosiłoby się je dziecku?

Pytam z ciekawości smile
Obserwuj wątek
  • kinga_4210 Re: Jakie imie 26.03.21, 17:06
   Z tych najbardziej podoba mi się Teodor. Myślę, że pasuje do małego dziecka, zdrobnienie Teoś ślicznie brzmi, ale jak się zwracać do nastolatka, młodego mężczyzny? Nie wiem. Orest jest ciekawe, po raz pierwszy spotkałam się z tym imieniem w serialu. Nie miałabym tylko pomysłu na zdrobnienie.
  • kot2004 Re: Jakie imie 26.03.21, 17:18
   Z tych podoba mi się tylko Teodor. Tak ma na imię mój kot, uważam że dla dziecka też jest fajne. Nie dałabym dziecku na imię Bogdan, nie dlatego że mi się jakoś strasznie nie podoba, tylko po prostu kojarzy mi się ze starszym panem i nie wyobrażam sobie wołać tak do małego chłopca czy nastolatka. Oleg - mi się nie podoba, wolę po prostu Olek. Orest i Nestor zupełnie nie są w moim guście. Oczywiście to tylko moje zdanie, każdemu się podoba co innego smile
  • ilia.1 Re: Jakie imie 26.03.21, 18:14
   Wybrałabym osobiście Teodora (Teo, Teoś). Propozycje imion: Konstanty, Florian, Artur, Roch, Ludwik, Leopold, Leonard, Ksawery, Ignacy, Feliks, Bruno(n), Iwo, Daniel, Kornel, Joachim, Konrad, Ernest, Fabian, Norbert, Albert, Henryk, Fryderyk, Edwin, Jan, Julian, Juliusz, Aleksander, Tadeusz, Klemens.
  • chayah Re: Jakie imie 26.03.21, 18:49
   Z tych imion najbardziej podoba mi się Orest. Lubię też Teodora, ale dość długo przeszkadzało mi pewne osobiste skojarzenie i raczej nie rozważałabym go dla mojego syna. Niemniej uważam, że dość dobrze by pasowało do małego dziecka, choćby dzięki zdrobnieniu Teoś. Bogdan i Bohdan dla mnie neutralni. Nestor bardzo fajny, podoba mi się, choć nie wyobrażam sobie malucha o tym imieniu (wiadomo, powiedzenie "nestor rodu" i od razu wyobrażam sobie starszego pana z brodą do pasa) wink Olega też odbieram neutralnie smile

   Ale całkiem ciekawe imiona rozważasz wink
  • sulimira Re: Jakie imie 27.03.21, 00:44
   Podobaja mi sie wszystkie podane przez ciebie imiona. Najbardziej podoba mi sie Bogdan poniewaz zdrobnienie Bodzio mnie calkowicie zauroczylo.
   Dodalabym Olgierda i Leszka
  • dalenia Re: Jakie imie 27.03.21, 14:31
   Bardzo podoba mi się Teodor, mam go na swojej liście. Bogdana też lubię, jest silny i konkretny, choć z osobistych powodów nie nazwałabym tak syna. Bohdan już mnie tak nie przekonuję. Lubię Oresta, choć to wersja wschodnia, a "po naszemu" powinien to być Orestes. Oleg dla mnie zbyt wschodnio-rosyjski, a Nestor to tylko nestor rodu.

   Nie wiem, co masz na myśli pisząc o imionach "w takim" stylu, bo dla mnie to one mają jednak dość różny klimat wink Chodzi o to, że są konkretne, twarde? Ciężko jednoznacznie powiedzieć, jak nosiłyby się dziecku, bo raz - żadna z nas nie jest wróżką i nie da się tego przewidzieć, a dwa - jest to grupa jednak dość obszerna i chyba nie da się tych imion tak uogólnić.

   Z innych tego typu imion, krótkich i twardych (choć to już kwestia subiektywna, które imiona za twarde uznamy) to mogłabym podrzucić jeszcze:
   Benona, Brunona, Cyryl, Ernest, Edgar, Gustaw, Gwidon, Izydor, Kwiryn, Makary, Miron, Olgierd, Roch, Zachary.
  • sulika Re: Jakie imie 28.03.21, 15:11
   Wybrałabym Bohdana chyba.
   Teodor i Orest też są ok.
   Nestor to dla mnie tylko i wyłącznie ,,nestor rodu".
   Oleg może być w Polsce problematyczny, mylony z Olkiem.

   Jak już pisała Dalenia, każde imię jest z trochę innej bajki, więc trudno będzie znaleźć w ,,podobnym stylu''.
   Może: Ernest, Miron, Jordan, Zachary, Makary, Roch, Tytus, Aleksy, Gilbert, Gwidon, Gustaw, Bernard, Florian, Olgierd, Ruben, Feliks, Błażej, Olaf, Cyrus, Cyryl, Edward, Edwin, Sambor, Samuel, Eliasz, Eryk, Tobiasz, Jonasz, Konstanty, Wiktor.

  • gaudencja Re: Jakie imie 28.03.21, 17:10
   Olega bym wykluczyła, jest jednoznacznie rosyjski, (i nie podoba mi się, a po polsku "g" się ubezdźwięcznia i nie wiadomo, czy to Oleg, czy Olek). Analogicznie Orest jest zbyt wschodni (po polsku - Orestes). Podoba mi się, ale ewentualnie jak u Ciebie - dla dziecka z korzeniami wschodniosłowiańskimi.
   Teodor, Bogdan/Bohdan, Nestor - w porządku, choć to ostatnie jest i zawsze było bardzo rzadkie w Polsce i kojarzy się raczej z seniorem.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.