15.06.21, 21:29
Właśnie się dowiedziałam, że najstarsza Polka ma na imię Tekla. Co Wy na to? Dla mnie z jednej strony stylowo i oryginalnie, a z drugiej strony mam silne skojarzenia z pajęczycą Teklą z pszczółki Mai. Czy to imię ma szanse na większą popularność? Bo chyba zawsze było mocno niszowe.
Obserwuj wątek
    • emnilda.wolna Re: Tekla 15.06.21, 21:38
      W XVIII wieku było w pierwszej dziesiątce. wink Dla mnie imię samo w sobie świetne, ale pajęczyca to chyba pierwszy czarny charakter, z jakim się zetknęłam, więc trauma na całe życie...
    • lukrecja001 Re: Tekla 15.06.21, 22:03
      Brzmienie mi się nie podoba, odbieram to imię bardzo niekorzystnie... Skojarzenie również beznadziejne. Orginalne jest - to fakt ale dla mnie nie do nadania.
    • dalenia Re: Tekla 15.06.21, 23:29
      Bardzo lubię to imię, ale nie odważyłabym się go nadać. Nie mam skojarzeń pajęczych, ale w rodzinie męża się mówi w ten sposób o wrednych babskach - "Ale z niej Tekla" wink to wyszło w sumie dość niedawno, ale się przyjęło, więc u mnie nie do nadania.
    • annthonka Re: Tekla 16.06.21, 10:21
      Kojarzy mi się wyłącznie z kościstą starą panną w czarnych koronkach - takie dziewiętnastowieczne skojarzenie. Nie nadałabym, nie doceniłabym u kogoś.
    • paula.anna Re: Tekla 16.06.21, 12:18
      Popularności Tekli nie wróżę.
      Natomiast ja mogłabym ją nadać!
      Nie kojarzy mi się z panęczycą, w przeciwieństwie do Mai- to dla mnie NADAL idealne imię dla pszczoły z kreskówki, dla człowieka zbyt infantylne.

Wracając do Tekli, wg mnie jest jak Klara, krótka, mocna, z charakterem 🙂.
      Zdecydowanie do nadania.
      • sulimira Re: Tekla 16.06.21, 13:47
        Mam podobne odczucia. Klara jest bardzo podobna do Tekli i jest rownie nadawalna.
        Pszczolka Maja miala jakis wplyw na mnie jak bylam dzieckiem, ale to juz kilka dekad w przeszlosci i bajka nie ma obecnie na mnie wplywu
    • penelloppa Re: Tekla 16.06.21, 22:35
      A ja Teklę mamsmile jest śliczne, inteligentną i rezolutną 6 latką i cieszę się bardzo, że nie słuchaliśmy rodzinywink Odczarowaliśmy imię. Uważam, że brzemiwbiowo jest bardzo podobna do Klary, choć nie rozumiem w sumie czemu ta ostatnia jest popularna, a Tekla nie. Nie sadzę, zeby stała się często nadawana.
      • sulimira Re: Tekla 20.07.21, 00:39
        Piekne imie i super wybor! Ja rowniez ciesze sie, ze nie posluchaliscie rodziny wink Ja rowniez nie rozumiem popularnosci Klary, a Tekli nie, ale z imionami czesto ludzie wykazuja sie brakiem logiki. Cudo smile
      • abiela Re: Tekla 23.07.21, 22:42
        penelloppa napisał(a):

> A ja Teklę mamsmile jest śliczne, inteligentną i rezolutną 6 latką i cieszę się ba
        > rdzo, że nie słuchaliśmy rodzinywink Odczarowaliśmy imię. Uważam, że brzemiwbiowo
        > jest bardzo podobna do Klary, choć nie rozumiem w sumie czemu ta ostatnia jest
        > popularna, a Tekla nie. Nie sadzę, zeby stała się często nadawana.

Oh super!!!
    • gaudencja Re: Tekla 20.07.21, 00:00
      Myślę, że Tekla może jeszcze wrócić. Wydawało mi się, że zapowiadało się to już ze 20 lat temu, ale widocznie potrzebuje jeszcze więcej czasu. Za mojej młodości powrót Franciszka był niewyobrażalny, a Jan, Zofia i Maria miały silny posmak staroświeckości, więc skojarzenia z zakurzonymi koronkami jak najbardziej da się odczarować.
      Najsilniejsze moje skojarzenie z Teklą oprócz pajęczycy to ta pani.
      • penelloppa Re: Tekla 21.07.21, 15:39
        Masz rację, chociaż wydaje mi się, że już imię "poleżało" i odpoczęło, a nie wróciło. Najpopularniejsza była już ok. 120-150 lat temu, więc gdyby miała wracać, to już by go zrobiła. Dodatkowo pokolenie wychowane na pszczółce Mai zaszufladkowało Teklę
        • gaudencja Re: Tekla 21.07.21, 19:13
          Wszystkie imiona nie mogą wrócić naraz do pierwszej 10-tki ani nawet do pierwszej 30-tki, zawsze będzie tam trochę imion nowych, trochę takich, które już wróciły ze 20 lat temu (np. Julia), nieco wychodzących z mody i nieco wchodzących do czołówki. Jeśli Tekla jeszcze nie wróciła, to nie oznacza, że nie może wrócić w przyszłości smile
        • paula.anna Re: Tekla 21.07.21, 19:21
          Zawsze mnie zastanawia to, że ta bardzo infantylna Maja, imię pszczoły, święci triumfy.
          A w przypadku Tekli skojarzenie z pajęczakiem z kreskówki działa na niekorzyść.
          • sulimira Re: Tekla 22.07.21, 14:27
            Niestety, ale odnosze wrazenie, ze ogolnie z imionami dla dziewczynek to kroluje infantylnosc z tymi zdrobnieniami. Maje, Pole, Leny itd. Dla chlopcow powazne i w sumie tradycyjne imiona do powaznej kariery, a dziewczynki do striptizu lub bogatego zamazpojscia.
            • penelloppa Re: Tekla 22.07.21, 15:18
              Racja. Natomiast zdrobnienia są w modzie, bo krótkie - podobnie jak imiona dwusylabowe, więc i tak Tekla mogłaby się śmiało wpisywać w te wygodne i ergonomiczne imiona.
              • sulimira Re: Tekla 22.07.21, 15:27
                Zdrobnienia sa w modzie jednak bardziej wlasnie dla dziewczynek. Kuba moze troche zaczyna wchodzic, ale ogolnie sa zupelnie inne kryteria dla chlopcow. Zgadzam sie, ze Tekla spelnia warunki wlasnie tych krotkich i ergonomicznych imion. Dodatkowo dla mnie jest brzmieniowo podobna do Klary. Pod wzgledem zdrobnien Tekla, Tela podoba mi sie duzo bardziej od Klarci czy Lary.
    • dierde Re: Tekla 20.07.21, 11:27
      Nie sądzę żeby Tekla wróciła tak na serio. Natomiast wierzę w jej przyszlą "popularność" na poziomie od 20 do 50 nadań rocznie. Ponad 50 nadań już byłoby cudem. Moim zdaniem nie wróci do TOP 100.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.