Dodaj do ulubionych

Trzecie dziecko

19.06.21, 18:27
Witam.
Prosze o pomoc w wyborze imienia dla chlopca, ktory juz lada moment ma sie pojawic na swiecie a ja nadal nie jestem na 100% pewna. Imie musi byc miedzynarodowe, bez polskich znakow, poniewaz mieszkam za granica. Mam juz syna Konrada i coreczke Rozalie. Podoba mi sie Norbert, Robert, Miron, Adam, Alexander ale zostaly one jednak odrzucone. Na liscie sa Gustaw, Marcel, Teodor, Felix (tu mam duze watpliwosci) Leo(n). Dziekuje za wszystkie propozycje.
Obserwuj wątek
   • maddammaddam Re: Trzecie dziecko 19.06.21, 21:53
    sulimira napisała:

    > Ja lubie Teodora najbardziej, a zal mi Mirona.
    > Propozycje: Leopold, Albert, Sambor, Casimir, Borys, Bernard, Milan, Kosma, Ste
    > fan, Oleg, Anatol i Dorian
    Dziekuje za odpowiedz Sulimira. Teodor tez bardzo mi sie podoba ale jestesmy chyba w mniejszosci. Nie jestem pewna reakcji w Polsce na to jednak nieczesto nadawane imie. Maz jest absolutnie na nie co do Mirona i Kosmy.
    • sulimira Re: Trzecie dziecko 20.06.21, 00:41
     Teodor jest na 66 miejscu popularnosci i zostal nadany blisko 500 w ubieglym roku. Dodatkowo ma bardzo silna tendencje wzrostowa- przez ostatnie dwa lata poszedl do gory o 28 miejsc! Jest wiec imieniem, ktore podskoczylo najbardziej w pierwszej setce w ciagu ostatnich dwoch lat. Super popularne nie jest (jeszcze), ale jest czesto nadawane i sie rozpedza. Takze w Polsce powinien wzbudzic dobra reakcje jezeli nie natychmiast to wkrotce. Napewno nie jest rzadkim imieniem.
     Jezli wam sie podoba najbardziej to ogolnie nie przejmowalabym sie reakcja w Polsce.
     Ja bym nadala i wydaje mi sie, ze reakcja bedzie ok w Polsce.
  • ilia.1 Re: Trzecie dziecko 19.06.21, 20:52
   Wybralabym Leona lub Feliksa (Felix).
   Sugestie imion: Edwin, Edmund, Eryk, Aurelian, Hubert, Hugo, Bruno, Iwo, Tadeusz, Olaf, Henryk, Nikodem, Fabian, Florian, Roch, Jeremi, Wiktor, Ignacy, Oskar, Maksym(ilian), Julian, Klemens, Zachary, Gilbert, Joachim, Gabriel.
   • maddammaddam Re: Trzecie dziecko 19.06.21, 22:01
    ilia.1 napisał(a):

    > Wybralabym Leona lub Feliksa (Felix).
    > Sugestie imion: Edwin, Edmund, Eryk, Aurelian, Hubert, Hugo, Bruno, Iwo, Tadeus
    > z, Olaf, Henryk, Nikodem, Fabian, Florian, Roch, Jeremi, Wiktor, Ignacy, Oskar,
    > Maksym(ilian), Julian, Klemens, Zachary, Gilbert, Joachim, Gabriel.
    Od dawna podoba mi sie Edwin, bralam tez pod uwage Edwarda. Problemem jest sposob w jaki te imiona sa skracane do "Eda". Nie mam nic przeciwko skracaniu imion, raczej ciezko zreszta sie od tego uchronic ale ten Ed mi sie nie pooba. Z twoich propozycji Hubert i Gabriel najbardziej mi sie spodobaly.
    • ilia.1 Re: Trzecie dziecko 20.06.21, 09:17
     Rozalia, Konrad i Hubert/Gabriel to moim zdaniem bardzo dobrze dopasowane imiona, które mają ponadczasowy i międzynarodowy charakter.
     Kilka innych propozycji imion:
     Edgar, Artur, Cyprian, Melchior, Daniel, Samuel, Emanuel, Antoni, Lucjan, Ludwik, Fryderyk, Tytus, Tymon, Ksawery, August, Jonasz, Alfred, Dominik, Lambert, Tristan, Jan, Herbert, Walter
  • paula.anna Re: Trzecie dziecko 20.06.21, 08:07
   Tylko nie Marcel 🤦.
   Dla mnie to maksymalnie pretensonalne imię.
   I być może za granicą tak nie brzmi, jednak i tak nie polecam.

   Pozostałe podobają mi się! Nawet bardzo!
   Rozalia i Gustaw 🙂.
   Rozalia i Teodor 🙂.
   Feliksa mam sama, więc wiadomo, że jest dla mnie piękny. I to znaczenie 👍.
   Leona zamieniłabym na Leopolda.
   Leo mi się nie podoba, nawet dla "zagranicznego" dziecka.

   Wiem, że masz także Konrada, jednak jest on wg mnie z innej bajki niż Rozalia i proponowane imiona.
   No, może "pasuje" do Marcela, ale o nim już pisałam.
   • gaudencja Re: Trzecie dziecko 03.07.21, 17:49
    paula.anna napisała:

    > Tylko nie Marcel 🤦.
    > Dla mnie to maksymalnie pretensonalne imię.
    > I być może za granicą tak nie brzmi, jednak i tak nie polecam.

    We Francji to imię dla starszego pana spod budki z piwem, więc też tak sobie.
    Bardzo popieram Gustawa, ew. także np. Samuela, Alberta, Hugona.
    • dierde Re: Trzecie dziecko 03.07.21, 18:36
     Mi się też nie podoba imię Marcel, ale skąd ta sugestia że "spod budki z piwem"? Jeżeli tak powiedziało kilka znajomych z Francji lub tak się nazywał jeden pan spod budki z piwem to jeszcze nie czyni Marcela ośmieszającym imieniem we Francji. Taka gadka na poziomie...
     • gaudencja Re: Trzecie dziecko 03.07.21, 18:48
      Znajomi z Francji o mało się nie udławili, kiedy przy jedzeniu informowałam ich, że w Polsce zyskują na popularności imiona francuskie, jak Marcel. Powiedzieli mi, że we Francji byłoby to imię śmieszne, że jego konotacje są, jak powyżej napisałam. O czymś świadczy również wykres nadawalności tego imienia, który unaocznia jego współczesną popularność. Wprawdzie ostatnio nieznacznie wzrasta, ale wcześniej jego nadania były śladowe. Myślę, że obecnie może być to taki francuski Zenon czy Czesław, oczywiście z nadziejami na odbicie, jak każde imię, które było przez jakiś czas obciachowe.

      Nasi polscy adoratorzy tego imienia w formie Marcel właśnie powinni mieć tego świadomość, jeśli są tak światowi, że porzucili tradycyjną polską formę Marceli na rzecz jej francuskiego odpowiednika.
      • dierde Re: Trzecie dziecko 03.07.21, 19:02
       Uważam że wtedy zaznacza się że znajomi "o mało się nie udławili", a nie "to imię DLA pana spod budki z piwem" jakby to było niepodważalną prawdą. Nie ma żadnych imion DLA pijaków, wieśniaków i panów spod budki z piwem. I jeszcze...znajomi to jeszcze nie cała Francja wink
       Mam znajomych polaków którzy się dziwią popularności imienia Stanisław na tyle że można powiedzieć "o mało się nie udławili". Czy to czyni imię Stanisław gorszym? Ja tak nie uważam i mi Stanisław się bardzo podoba.

       Mieszkałam, prawda krótko, we Francji i odniosłam wrażenie że Marcel to imię pradziadkowe które powoli zaczyna wracać. + Marcel Proust, utalentowany pisarz z rodziny inteligentów smile
       • gaudencja Re: Trzecie dziecko 03.07.21, 19:14
        Nie uważam, żeby jeden znajomy był całą Francją. Jednak autentyczne, niemarkowane niedowierzanie w zestawieniu z poziomem tych ludzi (bardzo wysoka tolerancja) oraz statystykami mówią swoje.

        Oczywiście, że nie ma imion po wieki wieków zarezerwowanych dla kogoś. Pisałam wyłącznie o aktualnych konotacjach, które mogą się zmienić w ciągu kilku lat.

        Oczywiste jest również, że popularność imienia ma swoją dynamikę i najczęściej zaczyna się od elit, potem schodzi między strzechy (z wyjątkiem imion, które od początku są w obiegu tylko między strzechami). Bycie Marcelem przez Marcela Prousta nie zmienia jednak wydźwięku tego imienia aktualnie, podobnie jak szaleńczo odważny byłby ktoś, kto nazwałby syna obecnie Czesławem na cześć (niezwykle cenionego przeze mnie) Czesława Miłosza. Być może za 10-20 lat nazwanie syna Czesławem będzie w najlepszym tonie i nie będzie wymagać żadnej odwagi. Jednak jeśli ktoś chce to dziś zrobić, warto, żeby miał świadomość odbioru Czesława wśród przeciętnych ludzi - analogicznie jest z Marcelem we Francji.

        Nie mam absolutnie powodów, żeby podważać to, co mówili mi znajomi Francuzi, jak też nie mam żadnych powodów, żeby ignorować ich komentarze na temat tego imienia - dla mnie są to subtelności całkowicie niedostępne same z siebie, konotacje imion nie są bynajmniej obiektywne.

        Pisałam już o tym, że np. Marguerite dla dziecka była odbierana mniej więcej jak Kunegunda, a Michelle - jak Bożenka/Halinka. Co do Roberta zaś, to do tego stopnia nie ma tam Robertów, że to imię jest interpretowane jako nazwisko. My, nie znając francuskiego na poziomie języka ojczystego, nie mamy o tym pojęcia, póki nam ktoś tego nie powie.
        • dierde Re: Trzecie dziecko 03.07.21, 19:37
         Czyli jednak to "jedni znajomi powiedziały". A więc to akurat trzeba było zaznaczyć w pierwszej wypowiedzi, a nie ogłaszać imię Marcel imieniem dla panów spod budki z piwem. I o to chyba chodzi w dyskusji.
         Jak już pisałam nie podoba mi się imię Marcel. Jednak z Zenonem nie porównywałabym. W 2020 imię Zenon nadano 11, imię Czesław 37. Natomiast we Francji imię Marcel w 2019 - 467 razy, w 2018 - 505.
         • gaudencja Re: Trzecie dziecko 03.07.21, 20:04
          Nie utrzymuję znajomości we Francji z setkami osób, z którymi omawiałabym każde imię po kolei, wykonując domowej roboty badania statystyczne. Jednak przekazuję dalej wyłącznie opinie, które uważam za wiarygodne i miarodajne. Zawsze to lepsze niż nic i może uchroniło trochę osób przed nadaniem imienia pseudoświatowego, które wcale nie cieszyło się na świecie takim mirem, jak by można było sądzić.

          Nawet jeśli imię to odnotowało lekkie wzrosty w ostatnich 2 latach (taka perspektywa czasowa nie oznacza bynajmniej trwałego trendu) to nadal porównanie z Zenonem czy Czesławem jest trafione. Obejrzyj sobie statystyki Marcela za poprzednie dziesiątki lat. Zenon czy Czesław też na 90% wrócą, co niekoniecznie oznacza, że ich powrót zacznie się w tym samym roczniku, co Marcela we Francji.
          • dierde Re: Trzecie dziecko 03.07.21, 20:23
           A jeżeli wszystkie odpowiedzi na forum będą w stylu to imię dla pijaka a to dla wieśniaka o to dla ładnej dziewczyny to dlaczego wtedy forum? Takie rzeczy i na parkanie można napisać. Uważam że pisząc taką rzecz conajmniej warto zaznaczyć że tak powiedziały znajomi z Francji. Inaczej to wygląda na desperacką próbę odradzić nadania pewnego imienia lub po prostu obrazić kogoś.
           Za ostatni 7 lat imię Marcel nadano we Francji ok. 3.000 razy. Uważam że to sporo.
           • gaudencja Re: Trzecie dziecko 03.07.21, 20:45
            Gdybym nie znała kontekstu lokalnego, byłabym wdzięczna za uświadomienie mnie, jaki ma wydźwięk obecnie w Polsce imię Czesław. Nadal oczywiście mogłabym je nadać, jednak z pełną świadomością, jak może to imię być odbierane.

            Zabawne, że polskie wersje imion mają często zupełnie inny odbiór we Francji (lepszy) niż ich francuskie odpowiedniki. W tym przypadku śmiało Polacy mogą pozostawać przy polskiej formie Marceli i nie silić się na Marcela.
            • dierde Re: Trzecie dziecko 03.07.21, 20:50
             gaudencja napisała:
             >
             > Zabawne, że polskie wersje imion mają często zupełnie inny odbiór we Francji (l
             > epszy) niż ich francuskie odpowiedniki. W tym przypadku śmiało Polacy mogą pozo
             > stawać przy polskiej formie Marceli i nie silić się na Marcela.

             Co do tego to się zgadzam. Może francuzi też mogli by powiedzieć zobaczcie jak popularny jest nasz Marcel w Polsce smile
           • gaudencja Re: Trzecie dziecko 03.07.21, 23:58
            Dzietność we Francji jest większa niż w Polsce, więc przy nawet tej samej populacji rodziłoby się więcej dzieci.
            I, tak jak wspomniałam, jeśli jakieś imię w całkiem ostatnio odbija od dna, to nie znaczy ani, że trend jest trwały, ani - że recepcja się już dramatycznie zmieniła. Warto o niej wiedzieć. I warto nadawać imiona w polskich, nie obcojęzycznych i jeszcze niedawno całkowicie zakazywanych przez wydawnictwa poprawnościowe formach.
            • gaudencja Re: Trzecie dziecko 04.07.21, 00:13
             Zabawne zresztą, że koncentrujesz się na udowadnianiu, iż Marcel to nie Czesław, bo ma więcej nadań. W Polsce znikomą liczbę nadań ma np. Baltazar czy Melchior, ale imion tych nie można porównywać z Zenkiem, Czesiem czy np. Józkiem, bo nie były wcześniej popularne (i to w warstwach ludowych) w odróżnieniu od trzech ostatnich. W związku z tym mało komu się z kimkolwiek kojarzą. U nas Józef bardzo konkretnie już wraca do łask, ale nie oznacza to, że w części społeczeństwa nadal nie jest kontrowersyjny, bo właśnie kojarzy się z jakimś ciotecznym dziadkiem albo innym starszym sąsiadem Józkiem, który subtelnym intelektualistą bynajmniej nie był, a za to preferował spędzanie wolnego czasu na konsumpcji napojów wyskokowych. Za mojego dzieciństwa było to imię raczej wiejskie i niezbyt kuszące do nadawania; podobnie Mirek i Mirka (późniejsza fala popularności) dłużej się utrzymały wśród raczej prostych ludzi.
             • dierde Re: Trzecie dziecko 04.07.21, 00:27
              gaudencja napisała:

              > Zabawne zresztą, że koncentrujesz się na udowadnianiu, iż Marcel to nie Czesław
              > , bo ma więcej nadań.

              Ależ ja absolutnie nic nie chcę udowadniać big_grin Dla tego i podkreśliłam że imię mi się nie podoba. Według mnie to może być i Czesławem i Wieśkiem i kimkolwiek innym. Chodziło mi o to że nie koniecznie musisz mieć racje porównując Marcela z Czesławem. Osobiście odniosłam wrażenie że to imię we Francji bardziej jak Tadeusz w Polsce. Ot takie moje wrażenie.
              Ogólnie uważam że to zbyt powierzchniowo tak porównywać imiona w rożnych państw
            • dierde Re: Trzecie dziecko 04.07.21, 00:16
             To wszystko dobrze, ale komentarz mój dotyczył niedorzecznej wypowiedzi podanej jak niepodważalna prawda choć było to zwykle obrażanie. Rozumiem że ciężko jest tobie przyznać się do tego i stąd to usprawiedliwienie się.
             Otóż to. Nie wiemy czy trend jest trwały znaczy może się okazać też trwałym.
  • annthonka Re: Trzecie dziecko 20.06.21, 10:42
   Feliksa bym odpuściła, bo w krajach anglojęzycznych to jest imię dość popularne dla kota, nawet kocia karma się tak nazywa.

   Teodor nie powinien wzbudzać zdziwienia, robi się coraz bardziej popularny. Zdrobnienie Teo powinno się dobrze sprawdzić za granicą. Gabriel też jest dobrą propozycją.
  • dalenia Re: Trzecie dziecko 20.06.21, 19:28
   Popieram wszystkie Wasze typy, poza Marcelem. Najbardziej podoba mi się chyba Gustaw, Teodor, albo Feliks, ale sama chciałabym uniknąć tego "x". Najbardziej międzynarodowy wydaje mi się być Teodor, więc mój głos na niego.

   Od siebie zaproponuję Alberta, Bernarda, Brunona, Ernesta, Floriana, Jeremiego, Stefana i Zacharego.
  • dierde Re: Trzecie dziecko 04.07.21, 06:39
   Już jest inna opinia na ten temat smile A mianowicie że "moi znajomi powiedziały" to nie jest żaden argument nawet na 1% big_grin Niezależnie od tego jak by chciała tego autorka. Nawet jeżeli potem dodać że oni "bardzo tolerantni" big_grin
   Jedna babka pod klatką też różne rzeczy mówiła, uwierzcie mi ona jest bardzo tolerantna big_grin
   Ald ja tak rozumiem że wszystkie następne komentarze autorki już były próbą się usprawiedliwić.
   • gaudencja Re: Trzecie dziecko 26.07.21, 20:05
    Jakie obrażanie? Czesław jest normalnym imieniem. Nie miał najlepszej prasy przez jakiś czas, ale to się może zmienić. W imiennictwie (jeśli chodzi o popularność imion, trendy) wszystko się zawsze może zmienić i akurat o tym zawsze pisałam, piszę i będę pisała.

    Nie kryję także, że uważam za mało sensowne przejmowanie francuskiej formy imienia, jeśli mamy polską. Zostawmy Marcela Francuzom, propagujmy Marcelego.

    Odpuść też sobie próby wmawiania mi, jakobym się miała samousprawiedliwiać. Podtrzymuję to, co napisałam i nie widzę powodu, by to zmieniać. Marcel ma w tej chwili niezbyt korzystne konotacje po francusku, co jest absolutnie wiarygodne w świetle analizy krzywej jego popylarności, to się może zmienić i być może trend ten powoli się zaczyna, a wszystko to razem jest tylko dodatkowym argumentem, żeby dzieci w Polsce nie nazywać po francusku, tylko po polsku. Podstawowym argumentem jest to, że polska forma imienia istnieje i nie ma powodu do importowania innej jego formy.
    • dierde Re: Trzecie dziecko 26.07.21, 21:17
     Przeczytaj moje komentarze to zobaczysz że nic nie wspominałam o tym że trzeba nadawać francuskiego Marcela. Nie o tym dyskusja, a o panu koło budki z piwem.

     Podsumowując: to że Marcel ma niezbyt korzystne konotację po francusku jest twoją fantazją i słowami dwojga twoich znajomych.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.