Dodaj do ulubionych

Prośba o pomoc

11.09.21, 01:45
Po kilku latach czytania forum przyszła kolej i na mnie aby Was poprosić o pomoc. Poszukiwania imienia męskiego niestety nie idą nam zbyt dobrze. Dziecko na stałe będzie mieszkało w kraju anglosaskim, jego tata nie jest Polakiem, ale bardzo zależy mi na tym aby imię brzmiało podobnie w obu językach i nie było zbyt egzotyczne dla rodziny w Polsce. Dla dziewczynki w drodze kompromisu wybraliśmy Lilianę (nie jest tu tak popularna jak w Polsce) oraz opcję awaryjną Danielę.
Niestety mamy ogromy problem jeśli chodzi o imię dla chłopca.

- imiona, które pisane/wymawiane są tak samo i po Polsku i po angielsku jak Adam, Robert, Daniel, Zachary, Samuel zostały przez nas obojga odrzucone, po prostu obojgu nam się nie podobają

- imiona, które różnią się pisownia ale mają polski odpowiednik, np. William, Philip, Alexander, David, Maximilian, Christopher, Nathan występują w rodzinie partnera. Nie chcemy powtarzać imion rodzinnych. Simon, Thomas, Lucas wydają nam się natomiast zbyt popularne.

- nie podobają mi się wszelkiego rodzaju skrótowce jak Archie, Alfie, Jake, Harry itp.

- nie podobają mi się również najpopularniejsze obecnie tutaj imiona jak Oliver, Liam, Noah, Jacob, Jack.

- odrzuciliśmy Hugo, Brunona, Erica, Artura, Borisa, partnerowi nie podobają się Leo/Leonard, proponowałam tez Edwarda, Alberta, Huberta, Gerarda oraz Gilberta ale tutaj stanowczy sprzeciw, imiona te zdecydowanie nie podobają się partnerowi.
Nie przemawiają do mnie natomiast Victor, Vincent, Alan, Aron, Dominik, Damian, Stefan, Igor, Roger, Ernest, Emanuel, Julian, Louis, Kornel, Patrick, imiona te po prostu mi się nie podobają.

- jeśli chodzi o mój gust imienniczy to lubię imiona twarde, plusem jest literka „r” w imieniu, ale nie jest to wymóg. Gdybym mieszkała w Polsce i dziecko by tam mieszkało na stałe to rozważałabym takie imiona jak Wilhelm, Jeremiasz, Klemens, Konstanty, Kosma, Teodor, Fryderyk, Hieronim, Joachim, Jonasz. Niestety nie mogę ich nadać.

Mam nadzieję, że podsuniecie mi jakieś pomysły na imię dość łatwe do wypowiedzenia w obu językach, nie musi być typowo polskie, ale aby nie było zbyt „odjechane” i nie sprawiało kłopotu mojej rodzinie w Polsce. Będę bardzo wdzięczna za pomoc!
Obserwuj wątek
    • sulimira Re: Prośba o pomoc 11.09.21, 02:45
      Przerbiliscie wiele imion. Ja rowniez mieszkam w anglojezycznym kraju i dla siebie wybralabym Sambora. Pisownia taka sama, zdrobnienie Sam calkowicie przecietne w angielskim, a w domu bylby Borek. Plus Richie Sambora jest znany. Nie znalazlam nigdzie Konrada rowniez.
      Podejrzewam, ze Orest odpadnie, ale podaje. Lubie tez imie Declan, ale w Polsce moze byc nieciekawie odbierane.
      Moze Barnaba lub Miron?
    • emnilda.wolna Re: Prośba o pomoc 11.09.21, 03:29
      Skoro lubisz Teodora, to czemu nie Theodore?

Skoro nie Archie, to czemu nie Archibald?

Z obserwacji wiem, że przy tak bliskich sobie językach nie trzeba się martwić odpowiednikiem, zawsze się znajdzie. wink

Propozycje: Cecil, Magnus, Matthew.
    • ilia.1 Re: Prośba o pomoc 11.09.21, 08:22
      Myślę, że imiona np. Konstanty, Jeremi/Jeremiasz, Kosma, Teodor, Joachim, Klemens itd. są międzynarodowe.

Sugestie imion:

Cyprian
      Fabian
      Sebastian
      Florian
      Gabriel
      Konrad
      Olaf
      Oskar
      Kaspian, Kasjan, Kryspin, Kryspian
      Roch
      Tadeusz (Tadzio, Tadek)
      Oktawian
      Lucjan (Lucek)
      Norbert
      Edwin
      Edmund
      August
      Milan
      Kordian
        • aledziwok Re: Prośba o pomoc 11.09.21, 11:16
          Marcel totalnie na nie, Stefan również. Leander w moim odczuciu zbyt oryginalny jak na polskie warunki nawet.

Eryk podoba mi się, ale niestety nie podoba się partnerowi. Iwo byłby wymiany niestety jako „Iło”.
      • aledziwok Re: Prośba o pomoc 12.09.21, 00:11
        Podoba mi się jedynie Tadeusz, ale nie nadałabym polskiej formy ponieważ myśle, ze nie przypadłoby to imię rodzinie partnera i mieli by problemy z wymowa.

Sebastian kojarzy mi się dość wujkowato. Gabriel za „delikatny” jak dla mnie. Milan i Oskar niestety kojarzy mi się z imionami typu Brajan/Alan.

Florian, Fabian, Cyprian, Norbert to zupełnie nie moja bajka.

Na plus Edmund.
    • juta.malcolm Re: Prośba o pomoc 11.09.21, 08:36
      Theodre w skrócie "theo" to jak najbardziej imię anglojęzyczne smile Tak samo jak Jeremy i Frederick "Fred", Jonas.

Inne imiona z polskimi odpowiednikami : Martin, Simon, Gabriel, Adrian, Benjamin, Anthony, Henry, Francis/Frank, Marius, Richard.
      • aledziwok Re: Prośba o pomoc 11.09.21, 11:06
        Podoba mi się polski Teodor, ale nie podoba mi się angielska wymowa Theodore’a (brzmi jak rosyjski Fiodor), dla mnie odpada. Partner uważa, ze zdrobnienie Teddy również nie jest najlepsze i raczej kojarzy się tu dość staroświecko.

Marius, Richard, Adrian, Gabriel, Francis, Benjamin zupełnie mi się nie podobają niestety.
        • juta.malcolm Re: Prośba o pomoc 11.09.21, 11:12
          a co do Hieronima, to chyba jeszcze bardziej niż Jeremy podoba mi się Jerome. Ale cię rozumiem, też mam partnera anglojęzycznego i gdy mi się podoba Leonard jemu tylko Leo, nawet nie Leon sad
          • aledziwok Re: Prośba o pomoc 11.09.21, 11:21
            Niestety ciężko jest o jakikolwiek kompromis😞 mam nadzieje, ze ostatecznie uda nam się coś wybrać i będzie to imię, które obojgu będzie nam się podobać😞
    • annthonka Re: Prośba o pomoc 11.09.21, 10:23
      Oliver, Archie, Alfie, Harry - mega popularne. Simon i Philip zdecydowanie wujkowate.

Może Henry, Roman, Edward, Marcus, Julian, Victor.

A czy rozważaliście imiona, które nie mają polskich odpowiedników, ale są bezproblemowe w odbiorze?

Na przykład Dylan, Morgan, Angus, Rupert, Evan/Ewan, Finlay, Fergus, Aidan, Rory, Magnus, Ronan,
      • aledziwok Re: Prośba o pomoc 11.09.21, 11:09
        Victor został odrzucony przeze mnie na samym początku, Edward nie podoba się partnerowi. Na zdecydowane nie dla mnie Roman i Marcus, Julian jest zbyt „miękki” i obawiam się, ze byłby wypowiadany jakoś „Dżulien” - dla mnie na nie.

Z podanych przez Ciebie propozycji mogłabym rozważyć jedynie Angusa (jest w Twoich propozycjach również imię mojego partnera😊).
      • aledziwok Re: Prośba o pomoc 12.09.21, 00:02
        Abel, Albin, Dorian, Amos nie są totalnie w moim guście.
        Florian kojarzy mi się zbyt kwiatowo/roślinnie i równiez na nie.
        Edmund i Leopold odrzucony przez partnera (wolałabym Leonarda, ale również nie odpowiada partnerowi).
        Przy Felixie zbyt mocne skojarzenia z marką karmy dla kotów.
        Bernard odpada ponieważ odrzuciliśmy imiona zaczynające się na literę B (od tej litery zaczyna się nazwisko).
        Podoba mi się Erwin, dziekuje za propozycje😊
    • sulika Re: Prośba o pomoc 12.09.21, 12:37
      O, a może właśnie ze słowiańskich? Czy byłby problem z imionami Namir lub Nadbor? Albo Casimir (imię polskie w wersji angielskiej jako połączenie dwóch kultur)?
    • olinininka Re: Prośba o pomoc 12.09.21, 20:31
      A co z tymi popularnymi kiedyś np Paweł Piotr Marcin, Rafał /Rafael, Karol, Kamil, Krzysztof

Chyba jeszcze nie padły takie typy jak
      Jeremi, Leon, Remigiusz zdrabniany Remik, Amadeusz, Elian, Seweryn, Sergiusz, Sylwin
      • aledziwok Re: Prośba o pomoc 13.09.21, 19:01
        Jeremi wypowiadany byłby jako „Dżeremi”, a samo Jeremy występuje już w rodzinie, wujek partnera ma tak na imię, tak samo jak Krzysztof/Christopher który również jest w rodzinie. Leon nie podoba się partnerowi. Wolałabym uniknąć imion zawierających „sz”, wiec Amadeusz/Remigiusz/Sergiusz odpadają. Paweł ma również Polska literkę „ł”, która mogłaby być kłopotliwa. Marcin, Piotr, Rafał/Rafael, Karol, Kamil, Elian, Sylwin i Seweryn nie podobają mi się.
    • dalenia Re: Prośba o pomoc 13.09.21, 15:33
      Macie sporo wymagań, a trochę też propozycji już padło. Potem zerknąć na BTN i przejrzec anglojęzyczne imiona.

www.behindthename.com/names/gender/masculine/usage/english
      • aledziwok Re: Prośba o pomoc 13.09.21, 19:28
        Wiem, że padło juz sporo propozycji i jestem wdzięczna za każdą z nich😊 z podanego przez Ciebie linka podobają mi się: Cedric, Christian, Harvey, Jonathan, Kenneth, Roderick, Spencer, Timothy, Winston.

Największy faworyt Jonathan niestety nie przejdzie, partner się mocno sprzeciwia. Kenneth również odrzucony przez partnera już jakiś czas temu, o resztę imion będę musiała zapytać i przedyskutować.
    • gaudencja Re: Prośba o pomoc 05.10.21, 23:01
      Hej!
      Sporo propozycji już padło. Może spodoba Ci się coś z tego wątku?
      Można też kierować się danymi stąd, ale nie wiem, czy coś odkrywczego znajdziemy.
      Identyczną pisownię po polsku i angielsku mają Edward, Sebastian, Daniel, Samuel, Adam, Hugo, Zachary, Albert, Roman, Gabriel, Leon, Alfred.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.