Dodaj do ulubionych

Imiona dla sióstr

23.11.21, 17:00
Witam, przychodzę z pytaniem, a właściwie pytaniami wink
Jak podoba wam się zestaw dla 3 sióstr - Gaja, Ida i Ligia?

Ja mam wrażenie, że tworzą całkiem ładny zestaw. Jedynie zastanawiam się nad tym czy Gaja nie wyróżnia się lekko tym, że jest popularniejsza od Idy, a szczególnie od Ligii. A z drugiej strony Ligia jest dużo mniej popularna i osłuchana od Gai czy Idy i pojawia się obawa, że może dziwić…
Co sądzicie? Uważacie, że to dobry pomysł na imiona dla sióstr?

Pozdrawiam big_grin
Obserwuj wątek
    • emnilda.wolna Re: Imiona dla sióstr 23.11.21, 17:32
      Dobry zestaw, czemu nie. Ligia moim zdaniem bardziej wyróżnia się tym, że się prosi o jakieś zdrobnienie/zgrubienie. Ida i Gaja będą wśród nastolatków Idą i Gają, a Ligia, odpukać, Ligą? Imiona kończące się na -ia brzmią trochę zbyt formalnie, ludzie nawet osłuchaną Natalię potrafią przerobić na Natalę.
      • polik17 Re: Imiona dla sióstr 24.11.21, 19:38
        Ahh masakra z tą Natalą😕 Ja ostatnio na ulicy usłyszałam, jak ktoś wołał na Natalię "Nata"...Od tego momentu coraz mniej podoba mi się to imię, a zawsze bardzo je lubiłam😑 I sobie myślę boże, dlaczego ludzie tak psują takie ładne imiona? 😂 A przytoczona przez ciebie Liga to jeszcze większa masakra...Jak liga piłkarska czy coś, chociaż Ligia sama w sobie mi się w ogóle nie podoba.
    • polik17 Re: Imiona dla sióstr 24.11.21, 20:55
      Mi osobiście niezbyt podoba się ten zestaw, może dlatego, że nie przepadam za Ligią i Gają. Za to Ida już bardzo mi się podoba smile U kogoś w sumie doceniłabym ten zestaw za oryginalność big_grin Ligia faktycznie jest mniej popularna od Gai czy Idy, ale mnie osobiście nie razi bardzo w tym zestawie - jedynie może właśnie w tym, że mogłaby niestety zostać Ligą w nastoletnim wieku, a Gaja i Ida funkcjonowałyby zapewne w pełnych formach.
      • polik17 Re: Imiona dla sióstr 04.12.21, 20:32
        Mnie osobiście żadne z tych 3 imion nie zachwyca. Lidia kojarzy mi się trochę ciotkowato, do tego bardzo nie lubię zdrobnienia Lidka, a nie da się go uniknąć. Natomiast pełna forma uważam, że jest całkiem ładna smile Taka dostojna, a lubię takie imiona. Liwia to dla mnie taka ucięta Oliwia, chociaż brzmi faktycznie lepiej big_grin Przynajmniej nie jak oliwa😂😅 Generalnie no może być, ale nie zachwyca mnie jakoś szczególnie. Ligia w ogóle mi się nie podoba i nie nadałabym jej. Chyba, że z nożem przy szyi big_grin Dla mnie na minus także brak jakiś zdrobnień, a może ja ich nie znam? smile
        Także w sumie nie wiem, co bym tutaj wybrała, bo generalnie w każdym z tych imion coś mi "nie pasi". Ale niech będzie Liwia, skoro muszę coś wybrać smile
    • paula.anna Re: Imiona dla sióstr 05.12.21, 10:06
      Nie bardzo mi się podoba.
      Ida zdrobnieniowa, chyba że to byłaby Idalia.
      Gaja- ją znoszę najlepiej, jednak Maja i Kaja są takie podobne i tak ich nie lubię. No i znowu- zdrobnieniowe...
      Ligia- zbyt podobna do Lidii- imienia mojej teściowej, także ten wink.

Więc patrz pierwsze zdanie.
      Szukałabym, zdecydowanie, innej trójki imion.
      Jest taaaaaaki wybór smile.
        • paula.anna Re: Imiona dla sióstr 05.12.21, 11:22
          Teraz każde modne zdrobnienie to "samodzielne imię" tongue_out. Taki trend ma "krótkie > imiona<".

Dla mnie Ida itp brzmi zdrobnieniowo, niepełnie.
          Uważam, że każdy zasługuje na pełne, poważnie brzmiące imię, choćby całe życie miał używać infantylnej (imo) wersji Maja, Lena, Pola czy Kuba.
          • polik17 Re: Imiona dla sióstr 05.12.21, 14:22
            Rozumiem Twoje odczucia smile Jednak muszę przyznać, że mi w moim obecnym imieniu w sumie zawsze przeszkadzało to, że brzmi zbyt poważnie. Taka OLIWIA😂 A ta forma uważam, że niestety w ogóle do mnie nie pasuje, gdyż jestem taką dość szaloną, często niezbyt poważną, wygłupiającą się osobą big_grin Jednak na szczęście mało kto tak do mnie mówi, czasem nauczyciele, rodzeństwo czy moi rodzice. Na co dzień jednak jestem Oliwka, Pola, Polka albo Oli. Z tego względu dużo bardziej wolałabym nazywać się właśnie "mniej poważnie" jak np. Maja lub Lena, które moim zdaniem jak najbardziej pasują do dorosłych kobiet big_grin W końcu jak sama napisałaś, taka Aleksandra, mimo poważnej formy imienia, i tak raczej funkcjonuje jako Ola, a jednak jest tyle dorosłych osób o tym imieniu w Polsce, że nawet taka wydająca się trochę infantylna Ola pasuje do takiej 30 latki. Nawet spotkałam się z mówieniem do dorosłej kobiety "Pani Olu" niż "Pani Aleksandro" smile Chociaż pewnie jest to kwestia osłuchania z danym imieniem. Dlatego wydaje mi się, że gdyby np. Maja była tak popularna jak Ola w całej populacji, pasowałaby wszystkim do dorosłej dziewczyny i przestała być przynajmniej dla większości infantylna. A Ida jak najbardziej pasuje mi do każdej grupy wiekowej. "Pani Ido" jak na moje ucho brzmi bardzo dobrze big_grin Jednak oczywiście rozumiem, że dla ciebie brzmi niepełnie i wolisz Idalię. W końcu na każdy temat są różne zdania. Swoją drogą ja też lubię to imię smile W sumie nie wiem, czy dobrze wytłumaczyłam, o co mi tak naprawdę chodzi, bo niestety niezbyt umiem tłumaczyć, ale ja właśnie tak to widzę.
            • paula.anna Re: Imiona dla sióstr 05.12.21, 16:51
              Ty jesteś zdaje się "minus 20", masz nowoczesne poglądy pasujące do panujących trendów. Rozumiem to.

A ja nadal uważam, że dziecko szybko przestaje być dzieckiem.
              Szalonej dziewczynie, zarówno jak szalonej i młodej duchem "sześćdziesiątce" jak najbardziej pasuje imię w pełnej formie.
              Tę pełną formę zawdze można zdrobnić, jeśli się chce/ potrzebuje.
              A u nas wręcz trudno znaleźć ludzi, którzy nie zdrabniają, bo u na zdrabnia się nawet zdrobnienia (Polcia, Lenusia).
              Forma pani Aleksandro, Katarzyno itp dla mnie brzmi dobrze, a nie "za długo", czy dziwnie.
              Brzmi ok. Normalnie. W niektórych sytuacjach pasuje, jest potrzebne, w innych nie. Ale jest.

Taka na przykład Maria Kowalska może być zarówno "panią Marią", pania Marysią jak i panią Mają, czy Majcią (brrr 😉).
              Ale ma WYBÓR 👍.
              I o ten wybór mi chodzi.

Maja Kowalska już tej "poważnej, dorosłej" formy nie ma.

No i ja nie lubię powszechnej infantylizacji. Ten trend mnie wręcz przeraża.

Btw, mam imię dlugie i rzadko zdrabniane 🙂.

Także, podsumowując, różnimy się.
              • polik17 Re: Imiona dla sióstr 05.12.21, 18:23
                Tak, mam niestety tylko 17 lat😂 W sumie za 2 tygodnie 18 smile Do tego od niedawna interesuje się imiennictwem, wcześniej to były tylko pieski big_grin To prawda, że się różnimy, jednak ja po części się z Tobą zgadzam - szczególnie z 1 częścią Twojego posta big_grin Kiedyś chyba na tym forum przeczytałam, że w Polsce nie ma imion, których się nie zdrabnia i ja w zupełności się z tym zgadzam. Jednak jak pisałam nie wiem, czy dobrze wytłumaczyłam moje zdanie w poprzednim poście, ale w każdym razie ja nie do końca popieram zdrobnienia nadawane jako pełne imiona (bo po tym, co napisałaś teraz wydaje mi się, że tak to odebrałaś). W sumie wygląda to tak, że nic do nich nie mam, nie potępiam ludzi, którzy wolą np. nadać Polę niż pełną Apolonię. Ja też uważam, że jednak fajnie jest mieć pełne imię, choćby tylko w dokumentach. I ja nie mam za złe moim rodzicom, że dali mi na imię Oliwia, a nie np. Oliwka, chociaż no faktycznie nie pasuje do mnie taka forma. Jednak mimo wszystko, mimo etymologii, taka np. Iga czy Lena funkcjonują dla mnie jako pełne imię, bo po prostu już po tylu latach nadawalności tych imion wydają mi się na tyle osłuchane, że naprawdę przeciętny Kowalski nawet nie wie, że Iga pochodzi od Jadwigi, a Lena może być zdrobnieniem od wielu imion (Magdalena, Helena itp.) smile Podobnie mam z Mają. Dla mnie to imię z mitologii greckiej, a moja mama, kiedy powiedziałam jej, że jest to jedno ze zdrobnień Marii bardzo się zdziwiła. Ja też w sumie dopiero na tym forum dowiedziałam się, że tak można zdrabniać Marię, bo dla mnie to zawsze była po prostu Marysia i w ogóle nie kojarzyłam z nią Mai. Dla mnie formy "Pani Aleksandro", "Pani Katarzyno" również brzmią dobrze - tak dostojnie, a lubię takie imiona. Zgodzę się, że w niektórych sytuacjach są przydatne, w innych niekoniecznie smile We wcześniejszym wpisie bardziej miałam na myśli to, że jako dorosłe kobiety raczej funkcjonują w zdrobnieniach jako Ola i Kasia, a są to na tyle osłuchane imiona, że po prostu wszystkim pasują do dorosłych kobiet. Ale jednak rozumiem, o co ci chodzi, że przynajmniej mają tą pełną formę w papierach, mimo bycia do końca życia "infantylną" Olą i Kasią. Cóż, dla mnie osobiście taka Lena czy Iga, nawet Maja też dobrze wygląda na papierze smile Zupełnie normalnie. Za to zupełnie nie pasuje mi np. Pola czy Nela, bo one akurat wydają mi się bardzo infantylne jako pełne formy. Zgodzę się również, że taka Maria czy Helena ma większy wybór, mając właśnie pełną formę imienia, jednak naprawdę uwierz mi, że nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, co pisałam wcześniej - to znaczy, że Marię można zdrabniać Maja, a Helenę do Leny smile Może faktycznie to nie jest argument, żeby nadać "zdrobnienie" zamiast pełnego imienia, bo można się dokształcić itp., jednak ja jestem zdania, że jeśli komuś nie podoba się np. Apolonia, to dlaczego ma ją nadawać "na siłę"? W końcu imię, nawet w pełnej formie powinno podobać się rodzicom. Dlatego taka osoba nada sobie pewnie Polę, która w moim odczuciu jest infantylna, ale nie sądzę, żeby jednak dziwiła kogokolwiek za te np. 30 lat, kiedy dorosłe panie Pole, Leny, Maje i Nele będą na porządku dziennym smile
                Oo kurcze, to się rozpisałam big_grin
                Także ja mam takie zdanie na ten temat smile Jednak oczywiście nie chcę cię przekonywać do niego, każdy ma prawo mieć swoje zdanie. A my faktycznie mamy trochę inne poglądy i ja to szanuje smile
                • paula.anna Re: Imiona dla sióstr 05.12.21, 20:06
                  Faktycznie, rozpisałaś się. Bardzo.

W sumie to jestem ciekawa, w jakim stopniu różnice w naszym odbieraniu infantylizacji w imiennictwie to kwestia różnicy wieku, pokoleń 🤔.
                  A w jakim inne sprawy, niezależne od wieku.

"Mam niestety tylko 17 lat" 🤣.
                  Przyznam, że rozbawiło mnie to stwierdzenie.
                  • polik17 Re: Imiona dla sióstr 05.12.21, 20:48
                    paula.anna napisała:

> W sumie to jestem ciekawa, w jakim stopniu różnice w naszym odbieraniu infantyl
                    > izacji w imiennictwie to kwestia różnicy wieku, pokoleń 🤔.
                    A w jakim inne sprawy, niezależne od wieku.

Właśnie ja też jestem tego ciekawa big_grin

> "Mam niestety tylko 17 lat" 🤣.
                    > Przyznam, że rozbawiło mnie to stwierdzenie.

Bardzo mi miło😂😅❤️
    • decadent46 Re: Imiona dla sióstr 06.12.21, 06:39
      Ligię bardzo lubię, to jedno z moich ulubionych imion żeńskich. 😍
      Idę też mam na swojej liście ulubionych.
      Gaja u mnie na "nie" z powodu osobistych skojarzeń, dodatkowo sama w sobie nigdy mnie nie zachwycała.

Ale ogólnie zestaw fajny.
    • sulimira Re: Imiona dla sióstr 06.12.21, 12:28
      Ida nie podoba mi sie w tym zestawie. Idalia brzmialaby lepiej.
      Wybralabym Liwie poniewaz Lidia z Idalia zbyt podobna, a Ligia z Gaja. Takze moj zestaw brzmialby Gaja, Idalia i Liwia. Bardzo fajny zestaw.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.