26.06.22, 16:12
Co sądzisz o przyjęciu euro przez Polskę?

www.tvp.info/60958884/grudziadz-jaroslaw-kaczynski-jeszcze-dwie-kadencje-naszych-rzadow-i-z-polski-zniknie-ubostwo
Obserwuj wątek
  • oleg3 Re: Olegu 27.06.22, 10:43
   Nie sprawdzałem co tam Naczelnik powiedział. Odpowiem na podstawowe pytanie:
   > Co sądzisz o przyjęciu euro przez Polskę?

   To byłby błąd a nawet wielbłąd.

   Uzasadnienie

   1. Własna waluta umożliwia poprzez mechanizm kursu walutowego elastyczne dostosowanie się gospodarki do realiów zewnętrznych
   2. Własna waluta umożliwia wpływanie na koniunkturę krajową poprzez mechanizm stóp procentowych
   3. Własna waluta umożliwia rządowi zadłużenie wewnętrzne, które jest bezpieczniejsze niż zadłużenie zagraniczne.

   Minusem jest ryzyko spadku realnej wartości oszczędności Kowalskiego. Oszczędności w euro wydają się stabilniejsze. Za to Kowalski ma mniejsze ryzyko bezrobocia.

   Pozdrawiam
   • institoris2 Re: Olegu 08.07.22, 21:00
    oleg3 napisał:

    > To byłby błąd a nawet wielbłąd.

    Obawiam sie, ze nasi socjalisci z POPisu, o niczym innym tak nie marza, jak o podczepienie sie pod ECB i mozemy pewnego niedalekiego dnia obudzic sie z EUR w portfelach.

    Po greckim kryzysie z roku 2009/2010 ECB pod wodza Tricheta, a od roku 2011 Draghiego ignoruje zapisy traktatu z Maastrich o koniecznosci zachowania stabilnosci cen i zakazie monetarnego finansowania rzadow poprzez zakup obligacji panstwowych. Slynna maksyma Draghiego: „Within our mandate, the ECB is ready to do whatever it takes, to preserve the Euro. And believe me, it will be enough.“ jest w najlepsze praktykowana do dnia dzisiejszego.
    Na skutek tych dzialan panstwa bankruty jak Grecja, Wlochy czy Portugalia placa za swoje obligacje procenty niewiele odbiegajace od tych niemieckich czy holenderskich, co z kolei ma ten efekt, ze konieczne reformy w wydatkach publicznych (czytaj rozdawnictwo) odsuwane sa konsekwentnie w nieskonczonosc.
    Obecne oprocentowanie polskich obligacji predzej czy pozniej zmusi rzad do redukcji budzetu socjalnego, bo podatkow nie da sie podnosic w nieskonczonosc; pod egida ECB moznaby w dalszym ciagu prowadzic wesola polityke uszczesliwiania obywateli.
    Moze sie okazac po nastepnych wyborach, ze przyjecie EUR to jedyne realne dzialanie rokujace mozliwosc zachowania wladzy na kolejne kadencje.
    Jak ogladam mordy Morawieckiego czy Trzaskowskiego, to jakas dziwna pewnosc mnie ogarnia, ze towarzysze juz dawno zaplanowali polska EUR-przyszlosc.
    Mozliwe, ze Kaczynski albo Tusk przed polityczna emerytura przewidziani sa do roli wziecia na siebie przyjecia przez Polske EUR.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka