Dodaj do ulubionych

Szwecja- czyli czym się kończy socjalizm

IP: *.dwa / 192.168.2.* 02.09.02, 12:39
Kryzys Św. Trójcy

Szwecja

W ciągu ostatnich dziesięciu lat na oczach zdumionych Szwedów dokonał się
demontaż państwa dobrobytu.
Ale społeczeństwo ciągle wierzy, że socjaldemokraci dokonają cudu.


Gdyby Szwecja leżała w USA, byłaby najuboższym amerykańskim stanem - ogłosili
ekonomiści ze sztokholmskiego Handlowego Instytutu Badawczego. I zaszokowali
swoich współobywateli, święcie przekonanych, że wciąż żyją w
socjaldemokratycznym raju na Ziemi. - To nie może być prawda - protestuje 55-
letni Hans Tobiasson, strażnik obiektów przemysłowych, nadal wierzący w
socjalistyczne ideały. Tymczasem, jak dowodzi opracowanie cytowane na łamach
największego szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter", średnie dochody brutto
przeciętnej amerykańskiej rodziny są dziś o połowę wyższe od dochodów
statystycznej rodziny szwedzkiej, a najmniej zamożna grupa społeczna w USA -
Afroamerykanie
- może pochwalić się wyższym standardem życia niż przeciętni obywatele
Królestwa Szwecji.
- Przecież w Stanach są tysiące bezdomnych, a Murzyni są dyskryminowani -
argumentuje Hans, sięgając pamięcią do propagandy z lat młodości. Mina mu
rzednie, gdy policzy, że w najlepszym razie stać go na używane volvo za 200
tys. koron (ok. 80 tys. zł), podczas gdy jego amerykański kolega może sobie
pozwolić na nowy, dwa razy droższy terenowy samochód Chevroleta.
Szwedzki socjalizm dostał zadyszki. W ostatniej dekadzie Szwedzi stanęli w
obliczu drastycznego ograniczenia nakładów na opiekę zdrowotną, szkolnictwo
oraz opiekę socjalną. Te filary państwa opiekuńczego określane są często
mianem "szwedzkiej Świętej Trójcy". Jej kryzys wiąże się ze zubożeniem
królestwa, które dziś zajmuje dopiero 17. pozycję w światowym rankingu państw
dobrobytu, opracowywanym przez OECD. Dla wielu krajów takie miejsce byłoby
szczytem marzeń. Ale nie dla Szwedów, którzy przez długie dziesięciolecia nie
opuszczali pierwszej dziesiątki państw osiągających najwyższy dochód na głowę
mieszkańca.
Jaka jest przyczyna tej powolnej degradacji? Ekonomiści mają prostą
odpowiedź: zbyt słaby wzrost ekonomiczny. Szwedzkie państwo nie jest już w
stanie dawać obywatelom "według potrzeb", gdyż ściągane "według możliwości"
podatki nie zaspokajają społecznych apetytów. Potrzeby są tak duże, że nawet
najwyższe na świecie podatki - pochłaniające średnio 55 proc. dochodów
obywateli - nie są w stanie ich pokryć. Na początku lat 90. przeprowadzono
nieśmiałe reformy, obniżając nieco wysokość obciążeń podatkowych. Nie udało
się jednak na tyle rozruszać gospodarki, by umożliwić powrót do czasów
wielkiej prosperity z lat 50. i 60.
Marzena Hausman ze Sztokholmu
newsweek.redakcja.pl/archiwum/artykul.asp?Artykul=10821
Obserwuj wątek
    • kretenczyk Re: Szwecja- czyli czym się kończy socjalizm 02.09.02, 12:57
      Gość portalu: Skrzypek napisał(a):

      > Kryzys Św. Trójcy
      >
      > Szwecja
      >
      > W ciągu ostatnich dziesięciu lat na oczach zdumionych Szwedów dokonał się
      > demontaż państwa dobrobytu.
      > Ale społeczeństwo ciągle wierzy, że socjaldemokraci dokonają cudu.
      >
      >
      > Gdyby Szwecja leżała w USA, byłaby najuboższym amerykańskim stanem - ogłosili
      > ekonomiści ze sztokholmskiego Handlowego Instytutu Badawczego. I zaszokowali
      > swoich współobywateli, święcie przekonanych, że wciąż żyją w
      > socjaldemokratycznym raju na Ziemi. - To nie może być prawda - protestuje 55-
      > letni Hans Tobiasson, strażnik obiektów przemysłowych, nadal wierzący w
      > socjalistyczne ideały. Tymczasem, jak dowodzi opracowanie cytowane na łamach
      > największego szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter", średnie dochody brutto
      > przeciętnej amerykańskiej rodziny są dziś o połowę wyższe od dochodów
      > statystycznej rodziny szwedzkiej, a najmniej zamożna grupa społeczna w USA -
      > Afroamerykanie
      > - może pochwalić się wyższym standardem życia niż przeciętni obywatele
      > Królestwa Szwecji.
      > - Przecież w Stanach są tysiące bezdomnych, a Murzyni są dyskryminowani -
      > argumentuje Hans, sięgając pamięcią do propagandy z lat młodości. Mina mu
      > rzednie, gdy policzy, że w najlepszym razie stać go na używane volvo za 200
      > tys. koron (ok. 80 tys. zł), podczas gdy jego amerykański kolega może sobie
      > pozwolić na nowy, dwa razy droższy terenowy samochód Chevroleta.
      > Szwedzki socjalizm dostał zadyszki. W ostatniej dekadzie Szwedzi stanęli w
      > obliczu drastycznego ograniczenia nakładów na opiekę zdrowotną, szkolnictwo
      > oraz opiekę socjalną. Te filary państwa opiekuńczego określane są często
      > mianem "szwedzkiej Świętej Trójcy". Jej kryzys wiąże się ze zubożeniem
      > królestwa, które dziś zajmuje dopiero 17. pozycję w światowym rankingu państw
      > dobrobytu, opracowywanym przez OECD. Dla wielu krajów takie miejsce byłoby
      > szczytem marzeń. Ale nie dla Szwedów, którzy przez długie dziesięciolecia nie
      > opuszczali pierwszej dziesiątki państw osiągających najwyższy dochód na głowę
      > mieszkańca.
      > Jaka jest przyczyna tej powolnej degradacji? Ekonomiści mają prostą
      > odpowiedź: zbyt słaby wzrost ekonomiczny. Szwedzkie państwo nie jest już w
      > stanie dawać obywatelom "według potrzeb", gdyż ściągane "według możliwości"
      > podatki nie zaspokajają społecznych apetytów. Potrzeby są tak duże, że nawet
      > najwyższe na świecie podatki - pochłaniające średnio 55 proc. dochodów
      > obywateli - nie są w stanie ich pokryć. Na początku lat 90. przeprowadzono
      > nieśmiałe reformy, obniżając nieco wysokość obciążeń podatkowych. Nie udało
      > się jednak na tyle rozruszać gospodarki, by umożliwić powrót do czasów
      > wielkiej prosperity z lat 50. i 60.
      > Marzena Hausman ze Sztokholmu
      > <a
      href="newsweek.redakcja.pl/archiwum/artykul.asp?Artykul=10821"target=
      > "_blank">newsweek.redakcja.pl/archiwum/artykul.asp?Artykul=10821</a>


      Nie martw sie Skrzypku, po tej stronie Baltyku Szwecja ciagle jest wzorem dla
      socjaldemokracji. Oni ciagle jeszcze wierza...
      Kreteńczyk
      • Gość: Skrzypek Re: Szwecja- czyli czym się kończy socjalizm IP: *.dwa / 192.168.2.* 02.09.02, 13:40
        kretenczyk napisał:

        > Nie martw sie Skrzypku, po tej stronie Baltyku Szwecja ciagle jest wzorem dla
        > socjaldemokracji. Oni ciagle jeszcze wierza...
        > Kreteńczyk

        Tylko ogłupiałych szkoda ludzi, którzy wciąż dają się tak okradać i głosują na
        takich dobrodziejów...


    • hazet_95 V.C.- odezwij się i zdementuj :-) /nt 02.09.02, 13:06
    • Gość: Sigfried Re: Szwecja- czyli czym się kończy socjalizm IP: *.dip.t-dialin.net 02.09.02, 13:18
      Glupie porownanie Szwedow i Murzynow.
      Porownaj opieke lekarska,spoleczna,szkolnictwo,przedszkole.Porownaj
      miasta amerykanskie i szwedzkie,Gdzie brudno,gdzie czysto,gdzie sa slumsy.
      Dobrobyt to okreslenie zadowolenia obywateli danego kraju.
      Lepiej czesto mniej zarobic,ale zyc w porzadku i spokoju.
      A ze Szwed musi na taki sam samochod pare miesiecy dluzej odkladac?
      W porownaniu do zabezpieczen socjalnych,jakie ma to jest nic.
      A ze bezzebny Murzyn,oszczedzajacy na ubezpieczeniu lekarskim czy emerytalnym
      bez mozliwosci studiowania kupi sobie Lexusa.To nie jest zaden wskaznik dobrobytu.
      • janusz2_ Re: Szwecja- czyli czym się kończy socjalizm 02.09.02, 13:23
        Gość portalu: Sigfried napisał(a):

        > A ze bezzebny Murzyn,oszczedzajacy na ubezpieczeniu lekarskim czy emerytalnym
        > bez mozliwosci studiowania kupi sobie Lexusa.To nie jest zaden wskaznik
        > dobrobytu.

        Oczywiście!
        Możliwość kupna Lexusa nie jest żadnym wskaźnikiem dobrobytu. smile))
        A poza tym portal lewica.pl wyraźnie pisze, że w USA jest bieda i biją murzynów.
        Jakiś tam Newsweek czy Wprost to niewiarygodne szmatławce. smile))

        I jak V.C. dobrze napisałem?
      • Gość: Skrzypek Re: Szwecja- czyli czym się kończy socjalizm IP: *.dwa / 192.168.2.* 02.09.02, 13:32
        Gość portalu: Sigfried napisał(a):

        > Glupie porownanie Szwedow i Murzynow.
        > Porownaj opieke lekarska,spoleczna,szkolnictwo,przedszkole.
        Niedawno moja koleżanka była na wymianie licealnej ze Szwedami. Mówiła, że to
        kompletne tępaki, nie wiedzą nawet gdzie leży Szwecja na mapie. Nauczeni życia
        w wygodzie i lenistwie nie potrafią sobie radzić gdy przychodzą jakieś
        trudności.


        >Porownaj
        > miasta amerykanskie i szwedzkie,Gdzie brudno,gdzie czysto,gdzie sa slumsy.
        > Dobrobyt to okreslenie zadowolenia obywateli danego kraju.
        > Lepiej czesto mniej zarobic,ale zyc w porzadku i spokoju.

        Tylko, że Szwedzi jeszcze 20 lat temu byli o 1/3 bogatsi od Amerykanów, teraz
        są biedniejsi o połowę i nie mogą się nawet równać z najbidniejszym stanem w USA
        > A ze Szwed musi na taki sam samochod pare miesiecy dluzej odkladac?
        > W porownaniu do zabezpieczen socjalnych,jakie ma to jest nic.
        > A ze bezzebny Murzyn,oszczedzajacy na ubezpieczeniu lekarskim czy emerytalnym
        > bez mozliwosci studiowania kupi sobie Lexusa.To nie jest zaden wskaznik
        dobrobytu.

        Zabawne jak czerwoni potrafią tłumaczyć nawet oczywiste fakty, o upadku ich
        ulubionego ustroju. Zgodnie z twierdzeniem sowietów "A u was murzinów ubijut".
        • Gość: . Re: Szwecja- czyli czym się kończy socjalizm+++ IP: 213.88.164.* 02.09.02, 14:35
          Ciekawie czy aby na wymianie licealnej twoja kolezanka nie wyladowala w
          przytulku dla umyslowo uposledzonych dzieci.
          To by sie zgadzalo.
          No i oczywiscie wzorem "nietepoty" Polska jest.
          Skrzypku!Boj sie Boga.Nie pisz bzdur.
          Bo jak piszesz,wniosek wyciagnac mozna-jak do UE sie dostanieci,to
          ich z zapadlosci wyciagniecie.
          • Gość: Skrzypek Re: Szwecja- czyli czym się kończy socjalizm+++ IP: *.dwa / 192.168.2.* 02.09.02, 14:55
            Gość portalu: . napisał(a):

            > Ciekawie czy aby na wymianie licealnej twoja kolezanka nie wyladowala w
            > przytulku dla umyslowo uposledzonych dzieci.
            > To by sie zgadzalo.

            Poziom twych argumentów i styl jest najwyższej próby.

            > No i oczywiscie wzorem "nietepoty" Polska jest.
            > Skrzypku!Boj sie Boga.Nie pisz bzdur.
            > Bo jak piszesz,wniosek wyciagnac mozna-jak do UE sie dostanieci,to
            > ich z zapadlosci wyciagniecie.

            Kto powiedział, że my Polacy (bo z tego co piszesz to Polakiem nie jesteś)do UE
            nie chcemy, już mieliśmy socjalizm przez 45 lat wystarczy.
            A może tak coś na temat napiszesz? Proponuje byś przeczytał artykuł i się do
            niego odniósł. Ale to może za trudne?
            • Gość: . Re: Szwecja- czyli czym się kończy socjalizm+++ IP: *.swipnet.se 02.09.02, 19:27
              Z niektorymi czesciami artykulu sie zgadzam,z niektorymi-nie.
              Natomiast Szwedzcy licealisci tepaki?-Chyba twoja
              kolezanka wyladowala jednak w przytulku dla dzieci uposledzonych.
              Chyba,ze sama zalicza sie do tejze grupy.
              Jak mozna uogolniac?
              Trzeba byc glupolem.
              Oczywiscie znowuz Polska gora jest.
              • Gość: Skrzypek Konrety, a nie lanie wody. IP: *.AlfaOmega.pl 02.09.02, 23:01
                Gość portalu: . napisał(a):

                > Z niektorymi czesciami artykulu sie zgadzam,z niektorymi-nie.
                > Natomiast Szwedzcy licealisci tepaki?-Chyba twoja
                > kolezanka wyladowala jednak w przytulku dla dzieci uposledzonych.
                > Chyba,ze sama zalicza sie do tejze grupy.
                > Jak mozna uogolniac?
                > Trzeba byc glupolem.
                > Oczywiscie znowuz Polska gora jest.

                Dalej piszesz nie na temat. Odpowiadasz w stylu mecz mi się podobał, choć nie.
                Konkrety, a nie lanie wody. Jeżeli chodzi o licealistów, którzy,ledwo wiedzą
                lub nie, gdzie leży Szwecja, nie wspominając już o USA czy Polsce, oraz zamiast
                zwiedzać, przyjeżdżąją chlać na umór to trochę o nich świadczy. Ale to nie jest
                temat wątku, napisz coś o skutkach rządów socjalistycznych w Szwecji.
                • Gość: . Re: Konrety, a nie lanie wody.++++ IP: 213.88.164.* 03.09.02, 08:54
                  >>>>>>>>>>Konrety, a nie lanie wody.
                  Autor: Gość: Skrzypek IP: *.AlfaOmega.pl
                  Data: 02-09-2002 23:01 + odpowiedz na list

                  + odpowiedz cytując


                  --------------------------------------------------------------------------------
                  Gość portalu: . napisał(a):

                  > Z niektorymi czesciami artykulu sie zgadzam,z niektorymi-nie.
                  > Natomiast Szwedzcy licealisci tepaki?-Chyba twoja
                  > kolezanka wyladowala jednak w przytulku dla dzieci uposledzonych.
                  > Chyba,ze sama zalicza sie do tejze grupy.
                  > Jak mozna uogolniac?
                  > Trzeba byc glupolem.
                  > Oczywiscie znowuz Polska gora jest.

                  Dalej piszesz nie na temat. Odpowiadasz w stylu mecz mi się podobał, choć nie.
                  Konkrety, a nie lanie wody. Jeżeli chodzi o licealistów, którzy,ledwo wiedzą
                  lub nie, gdzie leży Szwecja, nie wspominając już o USA czy Polsce, oraz zamiast
                  zwiedzać, przyjeżdżąją chlać na umór to trochę o nich świadczy. Ale to nie jest
                  temat wątku, napisz coś o skutkach rządów socjalistycznych w Szwecji.>>>>>>>>>

                  Z kazdym artykulem mozna zgodzic sie calkowicie,czesciowo,albo calkiem nie.
                  Zachowuje w zwizku z ty za soba to prawo.
                  Dwa lata,bodajze,temu wg,artykulu w Polityce-ponad 70% ludnosci
                  w Polsce nie rozumiala "Dziennika.
                  Co do polozenia geograficznego Polski w swiecie-moze byc zwiazane
                  ze "znacznoscia" Polski w swiecie.Prosze zapytac licealistow polskich
                  stolica czego jest Birobidzan
                  Co do chlania zamiast zwiedzania-Moze zwiedzanie knajp w Polsce daje
                  wiecej.A jest alternatywa?
                  Uwazam,ze jest-zwiedzanie zapijaczonych wiosek i miasteczek.
                  Oni jeszcze nie wiedza,ze jest taka atrakcja ale moze pan
                  ja spopularyzowac-jest wiele filmow dokumentalnych (polskich) na ten temat.
                  Co do tego,ze nie wiedza gdzie lezy USA-moze to byc zwiazane z tym,
                  ze nie znosza kapitalizmu amerykanskiego i nie chca wiedziec gdzie ono lezy.
                  Chyle czola przed geniuszami licealistami z kraju nadwislanskiego.
                  Co wszystko znaja,wszystko umieja,nie chleja,nie pie......,
                  i nie maj sie z czego spowiadac.
                  • Gość: Skrzypek Antypolonizm IP: *.AlfaOmega.pl 03.09.02, 10:10
                    Gość portalu: . napisał(a):
                    > Z kazdym artykulem mozna zgodzic sie calkowicie,czesciowo,albo calkiem nie.
                    > Zachowuje w zwizku z ty za soba to prawo.
                    > Dwa lata,bodajze,temu wg,artykulu w Polityce-ponad 70% ludnosci
                    > w Polsce nie rozumiala "Dziennika.
                    > Co do polozenia geograficznego Polski w swiecie-moze byc zwiazane
                    > ze "znacznoscia" Polski w swiecie.Prosze zapytac licealistow polskich
                    > stolica czego jest Birobidzan
                    > Co do chlania zamiast zwiedzania-Moze zwiedzanie knajp w Polsce daje
                    > wiecej.A jest alternatywa?
                    > Uwazam,ze jest-zwiedzanie zapijaczonych wiosek i miasteczek.
                    > Oni jeszcze nie wiedza,ze jest taka atrakcja ale moze pan
                    > ja spopularyzowac-jest wiele filmow dokumentalnych (polskich) na ten temat.
                    > Co do tego,ze nie wiedza gdzie lezy USA-moze to byc zwiazane z tym,
                    > ze nie znosza kapitalizmu amerykanskiego i nie chca wiedziec gdzie ono lezy.
                    > Chyle czola przed geniuszami licealistami z kraju nadwislanskiego.
                    > Co wszystko znaja,wszystko umieja,nie chleja,nie pie......,
                    > i nie maj sie z czego spowiadac.

                    A teraz usiądź spokojnie i przeczytaj jeszcze raz artykuł. Jeżeli umknie to
                    twojej uwadze to porównania w nim zawarte dotyczą Szwecji i USA. Socjalizm
                    powoduje systematyczne ubożenie każdego kraju w stosunku do reszty świata,
                    nawet tej "idealnej" i niegdyś bogatej Szwecji. Obecnie już nawet najuboższe
                    Stany stoją lepiej niż Szwecja. Za 10 lat różnica będzie jeszcze większa,
                    chyba, że Szwedzi się opamiętają i powrócą do wolnego rynku. Ale może dla
                    ciebie to zbyt trudne i potrafisz dyskutować zupełnie nie na temat i okazywać
                    swoją nienawiść i pogardę do Polaków.

                    "Najgorzej dyskutować z kimś, mówiącym nie na temat"
                    Stefan Kisielewski
                • czapamc2 Re: Konrety, a nie lanie wody. 05.09.02, 11:30
                  A my jeździmy do Szwecji.... zwiedzać. Byłeś kiedyś na promie do Szwecji?
    • Gość: Michał Aż się popłakałem z tego, jaka tam bieda ! IP: *.bielsko.cvx.ppp.tpnet.pl 02.09.02, 13:25
      Za Gierka też mówili, że Zachód gnije.
      Polscy strażnicy kupują najnowsze BMW ?
      • bigda1 Re: Aż się popłakałem z tego, jaka tam bieda ! 02.09.02, 13:30
        Ty nie placz! Ty ich wspomoz jakim groszem...
        Mateusz
        • Gość: Michał Re: Aż się popłakałem z tego, jaka tam bieda ! IP: *.bielsko.cvx.ppp.tpnet.pl 02.09.02, 16:04
          Biedacy z Polski nabijają się ze Szwedów, a jednocześnie łążą po ich lasach i
          zbierają jagody
          To, że jest tam gorzej niz w USA, nie jest żadnym pocieszeniem dla Polski.
          Fajnie będzie jak osiągniemy poziom Grecji i może z nią się porównujmy.
          Spór między USA a Szwecją to spór bogatego z bogatym.
          • samsaranathanal Re: Aż się popłakałem z tego, jaka tam bieda! 03.09.02, 00:44
            Michale

            Jeśli sie popłakałeś z tego, jaka tam bieda, to popłakałeś się nie na tematsmile

            Serio

            Bo Skrzypek nie dowodzi, że w Szwecji jest bieda, tylko, że system szwedzki nie
            sprzyja rozwojowi i PRZYROSTOWI bogactwa.

            Jak już zauważysz tę różnicę, to może i łzy otrzesz i cosik skrobniesz o tym
            który z tych systemów jest Ci bliższy... I dlaczegosmile

            pozdrawiam

            Sam
            • Gość: Michał BICIE SKRZYPKA-KOTA ZA POMOCĄ MŁOTA ! IP: *.bielsko.cvx.ppp.tpnet.pl 03.09.02, 20:17
              Przecież napisałem, że jest gorzej w Szwecji, a w wielu postach na forum
              KRYTYKOWAŁEM wysokie podatki.
              Ale cała dyskusja mnie śmieszy.
              To tak jakby właściciel małego fiatka krytykował Volvo i chwalił Chryslera.
              Nie można też nazywać systemu szwedzkiego socjalizmem, bo jest to tylko
              kapitalizm z zajebistymi podatkami.
              W Szwecji zawsze funkcjonowała i funkcjonuje gospodarka rynkowa, a całe
              opowieści o socjaliźmie, uczciwości tamtejszych firm to bajer.
              Bogaci Szwedzi nie szastają publicznie forsą jak bogaci z USA, bo mają inną
              mentalność. Luteranizm uczy skromności i nieszpanowania oraz ciężkiej pracy.
              Luteranie uważają, że człowiek bogaty, szastający pieniędzmi pokazowo, obraża
              Pana Boga, bo się wywyższa.
              Model Szwedzki jest niemożliwy do powtórzenia w Polsce, bo ludzie mają inną
              mentalność.
    • Gość: . Re: Szwecja- czyli czym się kończy socjalizm IP: 213.88.164.* 02.09.02, 14:40

      Ciekawie czy aby na wymianie licealnej twoja kolezanka nie
      wyladowala w
      przytulku dla umyslowo uposledzonych dzieci.
      To by sie zgadzalo.
      No i oczywiscie wzorem "nietepoty" Polska jest.
      Skrzypku!Boj sie Boga.Nie pisz bzdur.
      Bo jak piszesz,wniosek wyciagnac mozna-jak do UE sie
      dostanieci,to
      ich z zapadlosci wyciagniecie.
      Juz UE stoi z czapka w reku i o zaszczyt prosi.
      Pytanie tylko dlaczego studenci polscy chca prace dyplomowe
      w tej kretynsiej Szwecji robic?
      Co za bezmozgle zadufanie w sobie!
    • Gość: Piast Re: III RP czyli czym się kończy kapitalizm IP: *.katowice.cvx.ppp.tpnet.pl 02.09.02, 23:10
      > Prosty test, ilu Polaków chce przenieść się do Szwecji, a ilu Szwedów do
      > Polski??????!!!!!!!!! A ilu skrzypków na dach?
      • Gość: Skrzypek W Polsce mamy kapitalizm, dobre!!! IP: *.AlfaOmega.pl 02.09.02, 23:16
        Gość portalu: Piast napisał(a):

        > > Prosty test, ilu Polaków chce przenieść się do Szwecji, a ilu Szwedów do
        > > Polski??????!!!!!!!!! A ilu skrzypków na dach?

        Odpowiedź nie na temat, a w Polsce nadal mamy socjalizm, ale niektórzy czerpią
        informację tylko z politpoprawnych mediów i tego nie rozumieją.
        • Gość: Piast Re: W Polsce mamy kapitalizm, TAK PAŃstwowy!!!!!! IP: *.katowice.cvx.ppp.tpnet.pl 03.09.02, 20:45
          Gość portalu: Skrzypek napisał(a):

          > Gość portalu: Piast napisał(a):
          >
          > > > Prosty test, ilu Polaków chce przenieść się do Szwecji, a ilu Szwedów
          > do
          > > > Polski??????!!!!!!!!! A ilu skrzypków na dach?
          >
          > Odpowiedź nie na temat, a w Polsce nadal mamy socjalizm, ale niektórzy
          czerpią
          > informację tylko z politpoprawnych mediów i tego nie rozumieją.

          > Widzę, że polityczne zacietrzewienie osłabia bardzo zdolność rozumowania.
          > Poza tym warto zdobyć się na głębszą refleksję. Tempo rozwoju liczone to jedno
          > a jakość życia to co innego. Dlatego wolałbym żyć w jakimkolwiek zakątku
          > Szwecji niż w amerykańskim gettcie.
    • Gość: . Re: Szwecja- czyli czym się kończy socjalizm+++ IP: 213.88.164.* 03.09.02, 08:55
      >>>>>>>>>>Konrety, a nie lanie wody.
      Autor: Gość: Skrzypek IP: *.AlfaOmega.pl
      Data: 02-09-2002 23:01 + odpowiedz na list

      + odpowiedz cytując


      --------------------------------------------------------------------------------
      Gość portalu: . napisał(a):

      > Z niektorymi czesciami artykulu sie zgadzam,z niektorymi-nie.
      > Natomiast Szwedzcy licealisci tepaki?-Chyba twoja
      > kolezanka wyladowala jednak w przytulku dla dzieci uposledzonych.
      > Chyba,ze sama zalicza sie do tejze grupy.
      > Jak mozna uogolniac?
      > Trzeba byc glupolem.
      > Oczywiscie znowuz Polska gora jest.

      Dalej piszesz nie na temat. Odpowiadasz w stylu mecz mi się podobał, choć nie.
      Konkrety, a nie lanie wody. Jeżeli chodzi o licealistów, którzy,ledwo wiedzą
      lub nie, gdzie leży Szwecja, nie wspominając już o USA czy Polsce, oraz zamiast
      zwiedzać, przyjeżdżąją chlać na umór to trochę o nich świadczy. Ale to nie jest
      temat wątku, napisz coś o skutkach rządów socjalistycznych w Szwecji.>>>>>>>>>

      Z kazdym artykulem mozna zgodzic sie calkowicie,czesciowo,albo calkiem nie.
      Zachowuje w zwizku z ty za soba to prawo.
      Dwa lata,bodajze,temu wg,artykulu w Polityce-ponad 70% ludnosci
      w Polsce nie rozumiala "Dziennika.
      Co do polozenia geograficznego Polski w swiecie-moze byc zwiazane
      ze "znacznoscia" Polski w swiecie.Prosze zapytac licealistow polskich
      stolica czego jest Birobidzan
      Co do chlania zamiast zwiedzania-Moze zwiedzanie knajp w Polsce daje
      wiecej.A jest alternatywa?
      Uwazam,ze jest-zwiedzanie zapijaczonych wiosek i miasteczek.
      Oni jeszcze nie wiedza,ze jest taka atrakcja ale moze pan
      ja spopularyzowac-jest wiele filmow dokumentalnych (polskich) na ten temat.
      Co do tego,ze nie wiedza gdzie lezy USA-moze to byc zwiazane z tym,
      ze nie znosza kapitalizmu amerykanskiego i nie chca wiedziec gdzie ono lezy.
      Chyle czola przed geniuszami licealistami z kraju nadwislanskiego.
      Co wszystko znaja,wszystko umieja,nie chleja,nie pie......,
      i nie maj sie z czego spowiadac.
      • Gość: . Re: Szwecja- czyli czym się kończy socjalizm+++ IP: 213.88.164.* 03.09.02, 14:38
        Wszystkie zaklady pracy w Szwecji z utesknieniem czekaja na absolwentow
        polskich liceum.
        To rowniez dotyczy wyzszych uczelni-bo ze swoimi tepakami do ladu
        dojsc nie moga.
        To widac po tepakach urzednikow,tepakach inzynierow,tepakach ze swiata
        kultury.
        Wiadomo: Jak ktory dobry,to pochodzenia polskiego.
        Szwecja cala zapluta i zapita.
    • Gość: Kagan Re: Szwecja- czyli czym się kończy socjalizm IP: *.its.deakin.edu.au / *.its.deakin.edu.au 03.09.02, 10:26
      Newsweek to pismo amerykanskie, stad wiadomo, co ono wypisuje.
      Jak ktos wierzy, ze PKB jest miernikiem zamoznosci spoleczenstwa, to ja
      proponuje prosty eksperyment, aby kazdy Polak placil swej zonie czy kochance za
      jej prace wykonywana w domu. Zobaczymy jak nam szybko wzrosnie ow PKB...
      A co do Szwecji: tam sie nieco pogorszylo, jak zaczeto eksperymenty z
      prywatyzacja. Dokladnie jak w Polsce, tyle ze na roznych poziomach dochodu...
      Kagan
      PS: Polecam wycieczke do robotniczych dzielnic Sztokholmu i do slumsow
      NY czy Chicago...
      • Gość: emigrant Re: Szwecja- czyli czym się kończy socjalizm IP: 155.139.50.* 03.09.02, 15:22
        Bzdura. Slamsy to nie sa robotnicze dzielnice amerykanski. Pojedz do
        prawdziwych robotniczych dzielnic amerykanskich w Chicago czy w Detroit i
        potem gadaj te kretynstwa. Wczoraj w Stanach byl tutejszy dzien pracy i jakos
        wiekszych strajkow nie widac na horyzoncie jak rowniez masowej emigracji do
        Szwecji. O socjalizmie tez tu nikt nie marzy,no ale przeciez wiadomo, ze
        Amerykanie to glupki.
        • Gość: . Re: Szwecja- czyli czym się kończy socjalizm+++ IP: 213.88.164.* 03.09.02, 15:36
          A ja uwazam,ze to ladnie,ze my mamy tyle dobrego do powiedzenia o swoim
          nowym kraju.
          Tez emigrant.
    • bimi To dziwne... 03.09.02, 16:05
      Bo ja bym wolał mieszkać w Szwecji niż w USA. Nie słyszałem też, żeby Szwedzi
      jakoś specjalnie uciekali ze swego kraju. A z tego co się orientuję, to mają
      większe możliwości w tym zakresie niż Polacy...
      Może należało by spytać Szwedów, czy uważają, że mają przerąbane? Bo ja myślę,
      że wyszło by na to, że bardziej im się podoba w ich karju, niż kolorowej
      społeczności w USA.
    • Gość: peter Jedna wielka bzdura IP: 194.88.103.* 03.09.02, 16:23
      O poziomie wyksztalcenia Polakow swiadcza najlepiej wypowiedzi na tym i innych
      forach (nawiazujac do debili Szwedow). Wezmy na poczatek tylko edukacje.
      Wszelkie obiektywne badania i statystyki poziomu wyksztalcenia i edukacji (np:
      Pisa) plasuja Szwecje od lat na pierwszych miejscach (tak jak inne kraje
      skandynawskie). O pozycji Polski czy nawet USA nie chce nawet wspominac. Tutaj
      nawet nie ma o czym mowic i wasze argumenty wypowiedziane gdzikolwiek indziej
      (poza Polska) wywolaly by tylko politowanie dla tych tam z Europy Wschodniej.
      Jezli chodzi o pieniadze to niestety PKB na glowe (roznica miedzy USA i Szwecja
      nie jest duza) nie tlumaczy wszystkiego a czasem bardzo niewiele. Dlatego tez
      dla wyrazenia poziomu zycia dodaje sie inne wskazniki, jak np: srednia dlugosc
      zycia. Porownajcie sobie teraz srednia oczekiwana dlugosc zycia murzyna
      amerykanskiego (porownywalna z Bangladeszem) i Szweda nie mowiac juz o Szwedce.
      Nie wspominam tu nawet o zdrowiu, smiertelnosci noworodkow, edukacji itd.
      Nastepnie, jezeli teraz w Szwecji jest socjalizm to nie mozna mowic o jakims
      powrocie do wolnego rynku gdyz go tam nigdy nie bylo. Socjaldemokracja rzadzi
      praktycznie od zawsze i przeprowadzila kraj przez industrializacje i
      modernizacje wychodzac praktycznie ze spoleczenstwa agrarnego. Czy kiedykolwiek
      zadaliscie sobie pytanie jak to mozliwe, ze niby socjalistyczny system
      doprowadzil kraj do takiego bogactwa (a kto nie teraz problemow?). Ten system
      nie jest zadnym socjalizmem lecz niewatpliwie po prostu czystym kapitalizmem,
      kulturowo rozniacym sie od kapitalizmu brytyjskiego, niemieckiego,
      amerykaniskiego czy japonskiego tak samo jak te ostatnie roznia sie miedzy
      soba. Czy zastanawialiscie sie kiedys jak tak maly kraj (ludnosciowa) moze sie
      pochwalic taka iloscia firm miedzynarodowych, ktore nota bene naleza do
      najlepiej zarzadzanych. Wymienie tylko Saab, Volvo, Ikea, Ericsson, H&M i wiele
      innych. Porownajcie do tego Polske, ktorej PKB jest mniejszy od tegoz wskaznika
      8 mln Szwecji. Kogo wy wogole krytykujecie. Nikt z was nie jest w stanie nawet
      zrozumiec jak ten system funkcjonuje nie mowiac o jakies przemysleniach
      krytycznych.
      Pozatym jezli Szwecja raptem znalazla sie w granicach USA z ta sama waluta, PKB
      per kapita nie bylby 27000 $ lecz co najmniej 35000 i bylby wyzszy od sredniego
      amerykanskiego a Polakow by co najwyzej zatrudniano do truskawek lub w
      budownictwie (co zreszta ma miejsce teraz).
      • Gość: emigrant Re: Jedna wielka bzdura IP: 155.139.50.* 03.09.02, 16:41
        Wiejkszosc rzeczy ,ktore wypisujesz swiadczy o Twoje ignorancji. Dla przykladu -
        Ericksson praktycznie w bankructwie. Wiekszosc Volvo wykupiona przez Forda a
        Saaba przez GM. Przecietny pracujacy Murzyn w Stanach zarabia lepiej niz
        Szwed. Moj kolega ze Szwecji przyjechal na operacje prostaty do Stanow,w
        Szwecji kazali u czekac 10 miesiecy itd,itd szkoda "stukac".
        • Gość: peter Re: Jedna wielka bzdura IP: 194.88.103.* 03.09.02, 16:54
          Te informacje o firmach tez masz pewnie od kolegow ale o tym to mozesz sobie
          porozmawiac na imieninach u cioci. Naprawde szkoda zebys cokolwiek tam
          wystukiwal. I pewnie 6% populacji Szwedow siedzi w wiezienach, dokladnie tak
          jak czarnej ludnosci w USA. A moze zgadniesz jaka jest srednia dlugosc zycia
          mezczyzny carnoskorego urodzonego w getcie. Pewnie juz jestes starszy.
          Studiowalem w USA w Bostanie i bardzo krotko Waszyngtonie. W pierwszym wypadku
          bylo wiecej japonczykow z Japoni niz reprezentantow czarnej spolecznosci. Nawet
          w Waszyngtonie na wcale nie uniwersytecie stanowym czarni stanowili olbrzymia
          mniejszosc i to w miescie przynajmniej polowie czarnym. Boze jak im jest tam
          dobrze. A bedzie jeszcze lepiej jak kryzys sie troche przedluzy i nastroje beda
          takie jak na poczatku lat 90.
          • Gość: emigrant Re: Jedna wielka bzdura IP: 155.139.50.* 03.09.02, 17:21
            W dakszym ciagu bzdura. Ja ubustwiam te wypowiedzi roznych ekspertow co
            przyjezdzaja na wakacje, albo na studia nie przepracowujac ani dnia w prawdzim
            srodowisku amerykanskim. Wreb te krzykliwej propagandzie, przecietnemu
            Murzynowi, ktory pracuje, powodzi sie zupelnie dobrze. W przemysle samochodowym
            zarabiaja od 60 do 80 tys. rocznie i jakos do Liberii nie wyjezdzaja.
            Na temat uniwerystetow to juz zupelnie inny paragraf. Jak wiadomo kazdy Szwed
            konczy Karolinska, a skoro amerykanskie sa takie okropne to dlaczego Japonczycy
            tu przyjezdzaja? Ide do roboty. Bye !
            • bimi Re: Jedna wielka bzdura 03.09.02, 17:28
              Gość portalu: emigrant napisał(a):

              > W dakszym ciagu bzdura. Ja ubustwiam te wypowiedzi roznych ekspertow co
              > przyjezdzaja na wakacje, albo na studia nie przepracowujac ani dnia w prawdzim
              > srodowisku amerykanskim. Wreb te krzykliwej propagandzie, przecietnemu
              > Murzynowi, ktory pracuje, powodzi sie zupelnie dobrze.

              Być może. Z tą niewielką różnicą, że np. w niektórych dzielnicach Nowego Jorku
              bezrobocie wśród Murzynów dochodzi do 40%. A ci co nie pracują (jak również
              częśc z tych pracujących) nie mogą sobie nawet pozwolić na wizytę u lekarza. A
              o wysłaniu dzieci na studia, to już nawet żaden z nich nie marzy. Nie
              wspominając już o tym, że w całych Stanach więcej Murzynów siedzi w pace niż
              studiuje.
              W Szwecji zaś, bez względu na to kto w jakiej rodzinie się urodził ma szansę na
              opiekę lekarską i na to, aby skończyć studia. W USA jeszcze długo tak nie
              będzie....
              • Gość: robas Mam nadzieje. IP: *.asapsoftware.com 03.09.02, 22:32
                bimi napisał:

                > Gość portalu: emigrant napisał(a):
                >
                > > W dakszym ciagu bzdura. Ja ubustwiam te wypowiedzi roznych ekspertow co
                > > przyjezdzaja na wakacje, albo na studia nie przepracowujac ani dnia w praw
                > dzim
                > > srodowisku amerykanskim. Wreb te krzykliwej propagandzie, przecietnemu
                > > Murzynowi, ktory pracuje, powodzi sie zupelnie dobrze.
                >
                > Być może. Z tą niewielką różnicą, że np. w niektórych dzielnicach Nowego
                Jorku
                > bezrobocie wśród Murzynów dochodzi do 40%. A ci co nie pracują (jak również
                > częśc z tych pracujących) nie mogą sobie nawet pozwolić na wizytę u lekarza.
                A
                > o wysłaniu dzieci na studia, to już nawet żaden z nich nie marzy. Nie
                > wspominając już o tym, że w całych Stanach więcej Murzynów siedzi w pace niż
                > studiuje.
                > W Szwecji zaś, bez względu na to kto w jakiej rodzinie się urodził ma szansę
                na
                >
                > opiekę lekarską i na to, aby skończyć studia. W USA jeszcze długo tak nie
                > będzie....

                Mam nadzieje, ze nie bedzie. Glowna roznica miedzy gospodarka amerykanska a
                szwedzka, to ta, ze amerykanska jeszcze sie rozwija. Mimo globalnych kryzysow,
                to US ma bardziej konkurencyjna gospodarke.
                Koszta utrzymania panstwa dobrobytu w Szwecji sa zbyt wielkie. Dlatego,
                gospodarka nie moze sie rozwijac. Ludzie przyzwyczaili sie od dziesiecioleci,
                ze wiele rzeczy jest darmowych. Mysle, ze Murzyni o ktorych piszesz czuliby
                sie znakomicie w Szwecji. W US jednak w wiekszosci wypadkow nie pracuja ci,
                ktorzy pracowac nie chca i nie beda.
                Gdyby jeszcze mieli taka oslone socjalna jak w Szwecji... Zyci nie umierac.
                Ale zawsze jest cos za cos.
          • morssik Re: Jedna wielka bzdura 04.09.02, 20:55
            To nie wiesz, że murzyn jak polak lubi banana. Po co pracować. Na drzewie
            bananowym rosną.
      • Gość: robas Nie ma sie co obrazac. IP: *.asapsoftware.com 03.09.02, 22:09
        Gość portalu: peter napisał(a):

        > O poziomie wyksztalcenia Polakow swiadcza najlepiej wypowiedzi na tym i
        innych
        > forach (nawiazujac do debili Szwedow). Wezmy na poczatek tylko edukacje.
        > Wszelkie obiektywne badania i statystyki poziomu wyksztalcenia i edukacji
        (np:
        > Pisa) plasuja Szwecje od lat na pierwszych miejscach (tak jak inne kraje
        > skandynawskie). O pozycji Polski czy nawet USA nie chce nawet wspominac.
        Tutaj
        >
        > nawet nie ma o czym mowic i wasze argumenty wypowiedziane gdzikolwiek indziej
        > (poza Polska) wywolaly by tylko politowanie dla tych tam z Europy Wschodniej.
        > Jezli chodzi o pieniadze to niestety PKB na glowe (roznica miedzy USA i
        Szwecja
        >
        > nie jest duza) nie tlumaczy wszystkiego a czasem bardzo niewiele. Dlatego tez
        > dla wyrazenia poziomu zycia dodaje sie inne wskazniki, jak np: srednia
        dlugosc
        > zycia. Porownajcie sobie teraz srednia oczekiwana dlugosc zycia murzyna
        > amerykanskiego (porownywalna z Bangladeszem) i Szweda nie mowiac juz o
        Szwedce.
        >
        > Nie wspominam tu nawet o zdrowiu, smiertelnosci noworodkow, edukacji itd.
        > Nastepnie, jezeli teraz w Szwecji jest socjalizm to nie mozna mowic o jakims
        > powrocie do wolnego rynku gdyz go tam nigdy nie bylo. Socjaldemokracja rzadzi
        > praktycznie od zawsze i przeprowadzila kraj przez industrializacje i
        > modernizacje wychodzac praktycznie ze spoleczenstwa agrarnego. Czy
        kiedykolwiek
        >
        > zadaliscie sobie pytanie jak to mozliwe, ze niby socjalistyczny system
        > doprowadzil kraj do takiego bogactwa (a kto nie teraz problemow?). Ten system
        > nie jest zadnym socjalizmem lecz niewatpliwie po prostu czystym kapitalizmem,
        > kulturowo rozniacym sie od kapitalizmu brytyjskiego, niemieckiego,
        > amerykaniskiego czy japonskiego tak samo jak te ostatnie roznia sie miedzy
        > soba. Czy zastanawialiscie sie kiedys jak tak maly kraj (ludnosciowa) moze
        sie
        > pochwalic taka iloscia firm miedzynarodowych, ktore nota bene naleza do
        > najlepiej zarzadzanych. Wymienie tylko Saab, Volvo, Ikea, Ericsson, H&M i
        wiele
        >
        > innych. Porownajcie do tego Polske, ktorej PKB jest mniejszy od tegoz
        wskaznika
        >
        > 8 mln Szwecji. Kogo wy wogole krytykujecie. Nikt z was nie jest w stanie
        nawet
        > zrozumiec jak ten system funkcjonuje nie mowiac o jakies przemysleniach
        > krytycznych.
        > Pozatym jezli Szwecja raptem znalazla sie w granicach USA z ta sama waluta,
        PKB
        >
        > per kapita nie bylby 27000 $ lecz co najmniej 35000 i bylby wyzszy od
        sredniego
        >
        > amerykanskiego a Polakow by co najwyzej zatrudniano do truskawek lub w
        > budownictwie (co zreszta ma miejsce teraz).

        Edukacja w US jest bardzo nierowna. Na pewno w porownaniu ze Szwecja
        rozpietosc jest tu duzo wieksza. Podejrzewam, ze srednia moze wyjsc na korzysc
        Szwedow. Z drugiej strony - czesciej Szwedzi przyjezdzaja do Stanow uczyc sie
        czy pracowac niz odwrotnie.
        Oczywiscie pisanie, ze srednia dlugosc zycia Murzyna w USA jest porownywalna do
        sredniej w Bangladeszu jest na pewno spowodowane goraczka polemiczna, gdzie
        fakty przeslania przemozna chec zaprzeczenia. Nie jest to bowiem na pewno
        oparte na zadnej wiedzy.
        O szwedzkim socjalizmie mowi sie od kilkudziesieciu lat, dzialalo to w miare
        fajnie, niestety w gospodarce coraz bardziej konkurencyjnej - przestalo. Szwed
        ma na pewno zagwarantowane duzo wiecej swiadczen niz Amerykanin.
        W USA bardzi malo rzeczy jest za darmo. Nie ma darmowego szkolnictwa wyzszego,
        darmowej opieki medycznej, kazdy musi sobie to zagwarantowac wlasnym
        staraniem.
        Balast socjalny doprowadzil do tego, ze Szwed placi duzo wyzsze podatki,
        zostaje mu mniej pieniedzy, w dodatku podraza to znakomicie koszty, wiec
        gospodarka szwedzka nie moze konkurowac.
        Osobiscie bardzo lubie Volvo i Saaba, ale ten ostatni jeszcze istnieje tylko
        dzieki General Motors, ktore jest wlascicielem sporej czesci udzialow. Inaczej
        Saab zniknalby z rynku. Ericsson o ile dobrze pamietam zostal przejety przez
        Sony...
        Nie chodzi mi o przekomarzanie sie, gdzie jest lepiej. Oba kraje roznia sie
        zbyt bardzo by mozna bylo latwo ocenic. Wydaje sie, ze Szwedzi raczej chca
        utrzymania swojego poziomu, co przychodzi coraz trudniej, natomiast raczej
        rozwoj nalezy do US.
        • Gość: . Re: Nie ma sie co obrazac.+++ IP: *.swipnet.se 03.09.02, 22:28
          Ericsson nie jest przejety przez Sony.
          Posiadaja wspolne przedsiebiorstwo.
          Ostatnio Ericsson zagrozil,ze jezeli spolka ta nie wykaze sie dobrymi
          wynikami,to przestanie ja finansowac.
          Volvo podzielone zostalo na dwie czescismirkamochody osobowe przejal Ford.
          Czesc pozostalatongue_outenta,ciezarowki,sprzet ciezki,silniki lotnicze, i inne.
          Obydwa nazywaja sie Volvo.
      • Gość: Pndzelek Do petera IP: 203.215.161.* 04.09.02, 20:05
        Jesteś głupkiem peterku, Szwecja to CZYSTY SOCJALIZM. Gdzie w kapitalizmie w
        XXI wieku widziałeś podatek 55%? To ustrój dobry dla strażników fabrycznych
        albo czarnuchów-imigrantów, ale ludzie przedsiębiorczy stamtąd uciekają,
        rejestrują firmy gdzie indziej. O ile dobrze pamiętam to nawet ABBA, kiedy
        zaczęła dobrze zarabiać schrzaniła z tego "raju".

        >>>---
    • Gość: Duszko Re: Szwecja- czyli czym się kończy socjalizm IP: *.dip.t-dialin.net 03.09.02, 17:10
      Pamietam,jak pare lat temu 1 dolar kosztowal 1,6-1,7 DM.
      I wtedy PNB na osobe byl w Niemczech i USA podobny.
      Przed wprowadzeniem Euro ustalono stala wartosc DM do Euro.
      I dzisia 1 dolar kosztowal by ponad 2 DM,czyli 20 % wiecej.
      A to nie znaczy,ze Niemcy przez jedna noc zaczeli 20% mniej produkowac czy
      zarabiac.Najwazniejszym odzwierciedleniem materialnej stopy zyciowej w danym kraju jest tak zwany realny przychod na osobe skalkulowany na podstawie
      krajowych cen paruset produktow i uslug w danym kraju.
      A wiec mozna miec wysoki PNB na osobe,ale wysokie ceny zanizaja poziom zycia
      i na odwrot.Albo jak w Kuwejcie ,gdzie PNB jest na osobe najwyzszy na swiecie,
      ale 5% mieszkancow kasuje 90 % dochodow.
    • Gość: . Re: Szwecja- czyli czym się kończy socjalizm++++ IP: *.swipnet.se 03.09.02, 18:27

      1.<<<<<<<<<<<<<<

      • Antypolonizm adres: *.AlfaOmega.pl
      Gość: Skrzypek 03-09-2002 10:10

      A teraz usiądź spokojnie i przeczytaj jeszcze raz
      artykuł. Jeżeli umknie to
      twojej uwadze to porównania w nim zawarte dotyczą
      Szwecji i USA. Socjalizm
      powoduje systematyczne ubożenie każdego kraju w
      stosunku do reszty świata,
      nawet tej "idealnej" i niegdyś bogatej Szwecji.
      Obecnie już nawet najuboższe
      Stany stoją lepiej niż Szwecja. Za 10 lat różnica
      będzie jeszcze większa,
      chyba, że Szwedzi się opamiętają i powrócą do
      wolnego rynku. Ale może dla
      ciebie to zbyt trudne i potrafisz dyskutować
      zupełnie nie na temat i okazywać
      swoją nienawiść i pogardę do Polaków.

      "Najgorzej dyskutować z kimś, mówiącym nie na
      temat"
      Stefan Kisielewski

      =============================================================================
      To ty pisales?


      2. >>>>

      • Re: Szwecja- czyli czym się kończy socjalizm adres: *.dwa /
      192.168.2.*
      Gość: Skrzypek 02-09-2002 13:32

      Niedawno moja koleżanka była na wymianie licealnej ze Szwedami.
      Mówiła, że to
      kompletne tępaki, nie wiedzą nawet gdzie leży Szwecja na mapie.
      Nauczeni życia
      w wygodzie i lenistwie nie potrafią sobie radzić gdy przychodzą
      jakieś
      trudności.>>>>>>>>>>>>>>
      ============================================================================
      I to tez ty pisales?

      Wiec komentarz na temat licealnych tempakow Szwedow jest na temat.
      Nie wzywaj wiec Boga (Kisielewskiego) nadaremnie.
      Nienawisc do Polakow przy polskiej zonie i 3/4 rodziny-Polakow,plus
      wszystkich kumpli Polakow-brzmi jako durnota twoja.
      Opinie swoja popieram zdaniem w/w Polakow.
      U ciebie to brzmi raz jako buta,raz jako kompleks.
      Trzeba tobie jeszcze wychowania-masz duze braki-
      Bute masz bez poparcia - i brzmi to po chamsku.
      Czlowieka nalezy cenic wg.tego co soba reprezentuje.
      Nie chowaj sie za nienawiscia-to durne.
      • Gość: Skrzypek antypolskie kompleksy zamiast rzeczowej dyskusji IP: *.AlfaOmega.pl 04.09.02, 00:38
        Gość portalu: . napisał(a):

        > Antypolonizm adres: *.AlfaOmega.pl
        > Gość: Skrzypek 03-09-2002 10:10
        > A teraz usiądź spokojnie i przeczytaj jeszcze raz
        > artykuł.Jeżeli umknie to twojej uwadze to porównania w nim zawarte dotyczą
        > Szwecji i USA. Socjalizm powoduje systematyczne ubożenie każdego kraju w
        > stosunku do reszty świata,nawet tej "idealnej" i niegdyś bogatej Szwecji.
        > Obecnie już nawet najuboższe Stany stoją lepiej niż Szwecja. Za 10 lat różnica
        > będzie jeszcze większa,chyba, że Szwedzi się opamiętają i powrócą do
        > wolnego rynku. Ale może dla ciebie to zbyt trudne i potrafisz dyskutować
        > zupełnie nie na temat i okazywać swoją nienawiść i pogardę do Polaków.
        > "Najgorzej dyskutować z kimś, mówiącym nie na temat"
        > Stefan Kisielewski
        >
        > =============================================================================
        > To ty pisales?
        > 2. >>>>
        >
        > • Re: Szwecja- czyli czym się kończy socjalizm adres: *.dwa /
        > 192.168.2.*
        > Gość: Skrzypek 02-09-2002 13:32
        >
        > Niedawno moja koleżanka była na wymianie licealnej ze Szwedami.
        > Mówiła, że to kompletne tępaki, nie wiedzą nawet gdzie leży Szwecja na mapie.
        > Nauczeni życia w wygodzie i lenistwie nie potrafią sobie radzić gdy
        > przychodzą jakieś trudności.>>>>>>>>>>>>>>
        > ============================================================================
        > I to tez ty pisales?

        Nie traktuj wybiórczo moich odpowiedzi. Była to 1 z 3 części wypowiedzi(
        zresztą nie do Ciebie pisanych), resztę pisałem o porównaniu USA i Szwecji, bo
        tego dotyczy temat. Natomiast ty schodzisz z tematu, pisząc tylko o Polakach w
        taki sposób:

        1)"Re: Szwecja- czyli czym się kończy socjalizm+++ adres: 213.88.164.*
        Gość: . 02-09-2002 14:35 odpowiedz na list odpowiedz cytując
        Ciekawie czy aby na wymianie licealnej twoja kolezanka nie wyladowala w
        przytulku dla umyslowo uposledzonych dzieci.
        To by sie zgadzalo.
        No i oczywiscie wzorem "nietepoty" Polska jest.
        Skrzypku!Boj sie Boga.Nie pisz bzdur.
        Bo jak piszesz,wniosek wyciagnac mozna-jak do UE siedostanieci,to
        ich z zapadlosci wyciagniecie."
        2) • Re: Szwecja- czyli czym się kończy socjalizm+++ adres: *.swipnet.se
        Gość: . 02-09-2002 19:27 odpowiedz na list odpowiedz cytując
        Z niektorymi czesciami artykulu sie zgadzam,z niektorymi-nie. Natomiast
        Szwedzcy licealisci tepaki?-Chyba twoja
        kolezanka wyladowala jednak w przytulku dla dzieci uposledzonych.
        Chyba,ze sama zalicza sie do tejze grupy.
        Jak mozna uogolniac?
        Trzeba byc glupolem.
        Oczywiscie znowuz Polska gora jest.

        3) Co do chlania zamiast zwiedzania-Moze zwiedzanie knajp w Polsce daje
        wiecej.A jest alternatywa?Uwazam,ze jest-zwiedzanie zapijaczonych wiosek i
        miasteczek. Oni jeszcze nie wiedza,ze jest taka atrakcja ale moze pan
        ja spopularyzowac-jest wiele filmow dokumentalnych (polskich) na ten temat.
        Co do tego,ze nie wiedza gdzie lezy USA-moze to byc zwiazane z tym,
        ze nie znosza kapitalizmu amerykanskiego i nie chca wiedziec gdzie ono lezy.
        Chyle czola przed geniuszami licealistami z kraju nadwislanskiego.
        Co wszystko znaja,wszystko umieja,nie chleja,nie pie......,
        i nie maj sie z czego spowiadac.
        4) Juz UE stoi z czapka w reku i o zaszczyt prosi.
        Pytanie tylko dlaczego studenci polscy chca prace dyplomowe
        w tej kretynsiej Szwecji robic?
        Co za bezmozgle zadufanie w sobie!"

        > Wiec komentarz na temat licealnych tempakow Szwedow jest na temat.
        > Nie wzywaj wiec Boga (Kisielewskiego) nadaremnie
        > Nienawisc do Polakow przy polskiej zonie i 3/4 rodziny-Polakow,plus
        > wszystkich kumpli Polakow-brzmi jako durnota twoja.
        > Opinie swoja popieram zdaniem w/w Polakow.
        > U ciebie to brzmi raz jako buta,raz jako kompleks.
        > Trzeba tobie jeszcze wychowania-masz duze braki-
        > Bute masz bez poparcia - i brzmi to po chamsku.
        > Czlowieka nalezy cenic wg.tego co soba reprezentuje.
        > Nie chowaj sie za nienawiscia-to durne.

        Policz ile razy odniosłeś się do USA i Szwecji? Temat dotyczy Szwecji i
        porównania z USA, a ty piszesz tylko o zapijaczonych wioskach, zakładach dla
        umysłowo chorych dzieci, o pchaniu się Polaków do UE, zadufaniu, chamstwie i
        o... spowiadaniu się!!

        Sam masz jakiś kompleks antypolski, bo gdybyś nie miał, starałbyś się nawet
        jako lewak, jak tu próbują niektórzy (choć oczywiście nie mają racji) bronić
        socjalizmu, szweckiego i porównywać go z USA, a ty tylko pie.... o Polakach.
        • Gość: . Re: antypolskie kompleksy zamiast rzeczowej dysku+ IP: *.swipnet.se 04.09.02, 01:43
          >>>>Z niektorymi czesciami artykulu sie zgadzam,z niektorymi-nie. >>>>

          Z czym sie zgadzam,a z czym nie Bede decydowal za dwa tygodnie-
          bede glosowal-mamy wybory.
          Reszta:
          "Niedawno moja koleżanka była na wymianie licealnej ze Szwedami.
          > Mówiła, że to kompletne tępaki, nie wiedzą nawet gdzie leży Szwecja na mapie.
          > Nauczeni życia w wygodzie i lenistwie nie potrafią sobie radzić gdy
          > przychodzą jakieś trudności.>>>>>>>>>>>>>>
          Twoja kolezanka-durna baba,z polska megalomania i pyszalkowatoscia.
          Moja corka taka szkole konczyla,koledzy i kolezanki jej tez.
          Studia pokonczyli.Dzieci szwedcy od malenkosci(w wiekszosci przypadkow) do
          pracy sa przyzwyczajani.
          W czasie szkolnym i studiow pracowali,dorabiali-jakos lenistwa i pijanstwa
          u nich nie zauwazylem.
          Wiec nie pisz o kompleksach.
          Megalomania i kompleksy ida w parze.
          Powiedzialem tobie -ludzi ceni sie wedlug tego,kim sa.
          A jej przytulek dla umyslowo uposledzonych i pryztulek
          dla narkomanow z liceum sie pomylil.
          Jak mozna uogolniac?
          A dyskusje prowadzi sie wyrywczo.Na to jest dyskusja.
          Nie wszystko jest czarne albo biale.
          Z niektorymi rzeczami mozna sie zgodzic,z niektorymi -nie.
          Pozatym wszystko wydaje sie gledzeniem w momencie jak czlowiek w szpitalu
          wyladuje-wtedy sa inne perspektywy:
          Stac na szpital i opieke.
          Oto jest pytanie.
          I wtedy o Mercedesie juz sie nie pamieta.
          Sa inne prioritety.
          I o to bede glosowal.
          A ze w Ameryce jest lepiej-chwala
          gorzej-przykro mnie.
          Mogliby sobie pomoc,a nie durnemu Mugabe i jemu podobnych.
          Sa rzeczy,ktorych porownywac nie mozna.
          U nas jest swoj model.Wydaje sie bardzie ludzki.
          O niego walczymy -wyniki rozne.
          Po to mamy rozne partie-aby rozne drogi wybierac.



    • Gość: bubus Re: Szwecja- czyli czym się kończy socjalizm IP: *.nyc.rr.com 04.09.02, 05:44
      Ktos w tym watku napisal, ze Sony wcale nie kupilo upadajacego Erickssona oni
      tylko maja wspolne przedsiebiorstwo.
      Na marginesie: Dawno temu Rzesza Niemiecka nie anektowala Austrii, oni mieli
      tylko wspolne panstwo. A rok pozniej utworzyli wspolne panstwo z zachodnia
      czescia Polski, bo wschodnia opowiedziala sie za utworzeniem wspolnego panstwa
      z ZSRR.

      Na mily Bog, jak mozna polemizowac z tego rodzaju wypowiedziami.
      Szwecja jest w glebokiej czkawce gospodarczej. Zeby caly ten balagan utrzymac
      trzeba by bylo opodatkowac ludzi w 100%. I to wszystko dzieki politykom, ktorzy
      nie widza w przyszlosc dalej niz do wyborow.
      Koniec snu juz blisko a przebudzenie nie wydaje sie byc przyjemne.
      Ale ciagle chca socjalizmu, i dobrze im tak.


      • Gość: . Re: Szwecja- czyli czym się kończy socjalizm++++ IP: 213.88.164.* 04.09.02, 08:24
        660 000 nowych szwedzkich akcjnariuszy wykupilo nowa emisje akcji
        na 30 000 000 000 sek.wartosc akcji "A" lub "B"-3.80sek.
        Wspolna spolka -Ericsson wiodacy w telefonii.
        Zapowiedziano,ze jezeli spolka ta w najblizszym czasie nie wykarze
        sie dobrymi wynikami,Ericsson nie bedzie finansowal dalszej dzialalnosci
        spolki.
        Do spolki tej nie wchodza ani Ericsson,ani Sony-panu sie cos pokrecilo.
        Natomiast spolka ta jest wspolna wlasnoscia,na zasadzie posiadania jej akcji
        przez ww. przedsiebiorstwa.
        Porownanie Niemiec+Austria lub Polska wsch.+CCCP , w tym kontekscie,co pan
        sugeruje,bylo by sprawiedliwe,jezeli by wlasnie to przedsiebiorstwo,naodwrot,
        bylo w posiadaniu akcji wlasnie tych przedsiebiorstw.Przy czym przewaga akcyjna
        byla by po stronie Japonii.A tak przeciez nie jest.
        Bez wiary w przyszla pozytywna dzialalnosc Ericssona akcji nikt by nie
        kupowal.
        Jak wiadomo,jednak,kryzys w tej branzy jest swiatowy-banka mydlana pekla.
        Teraz czas na normalna prace,a nie spekulacje.
        Po zatym tutaj nie uwaza sie za rzecz negatywna,jezeli przedsiebiorstwa
        zagraniczne wykupuja szwedkie.Dzialanosc idzie jednak w kierunku przeciwnym.
        Jak podaja gazety gospodarcze,jak na razie,plus jest po stronie szwedzkiej.
        Pozatym nie rozumiem.W polsce jest prawdziwy kapitalizm,w najbardziej surowej
        jego odmianie.Ale,wydaje sie mnie,ze byly by trudnosci na wskazanie czegos
        polskiego.Oprocz tego nie nalezy zapominac o globalizacji i zaniku granic w
        gospodarce.
        jsne jest,ze czasy sa teraz twarde.Porownajcie Niemcy,Japonie-kapitalizm.
        I tez nie wesolo.A Szwecja skonsumowala to co nagromadzila po IIWojnie.
        Model szwedzki,chociaz ludzki-tez idealny nie byl.
        Ludzie do modelu przystosowani nie byli.Ale model ten jest jednak ludzki,a nic
        nie jest za darmo.
        Co do socjalizmu-jeszcze nie slyszalem,aby w Szwecji trzeba bylo smarowac
        lekarzy,nauczycieli a i z glodu jeszcze nikt nie umarl.
        Na razie sie trzymamy.Za dwa tygodnie wybory.
        I powiemy czego chcemy.
      • Gość: jacek Re: Szwecja- czyli czym się kończy socjalizm IP: *.finspong.se 04.09.02, 10:03
        Jak rozumiem glownym tematem watku jest dyskusja czym jest a czym nie jest
        socjalizm. Zostawiajac na boku dywagacje o uslanym rozami zyciu amerykanskich
        Murzynow i mizerii blekitnookich Szwedow chce skonstatowac kilka faktow:
        1. Jedna z przyczyn obecnych klopotow gospodarczych niektorych koncernow
        szwedzkich - prosze nie mylic z panstwem szwedzkim, jest anachroniczny system
        wlasnosci i zarzadzania. Co do struktury wlasnosci Ericssona, Volvo, ABB oraz
        niezwykle waznych dla Szwecji a calkowicie pominietych w dyskusji koncernow
        farmaceutycznych (Astra, Pharmacia), papierniczych (Stora, Holmen), budowlanych
        (Skanska, SCA) i bankow to mozna ja okreslac rozmaitymi epitetami,
        ale "socjalistyczna" ... hmm. Wieksze szwedzkie koncerny sa kontrolowane przez
        miejscowe grupy kapitalowe, czesto o rodzinnych powiazaniach (Wallenberg,
        Bonnier). System jest anachroniczny, bo oparty o tzw uprzywilejowane akcje co
        oznacza ze przy niewielkim udziale kapitalowym mozna dowolnie kontrolowac
        firme, narzucac strategie rozwoju i desygnowac dyrekcje i zarzad. Moim zdzniem
        jest to czystej wody kapitalizm z poczatku wieku.
        2. Czy panstwo ktore pozwala, ba - promujme tego typu system mozna nazwac
        socjalistycznym - prosze sobie samemu odpowiedziec.
        3. Czy Ericsson jest juz czescia Sony czy dopiero bedzie jest nie tak wazne dla
        zdrowia szwedzkiej gospodarki. Nie wiem czy Pan sie orientuje ale wykup
        produkcji samochodow osobowych w Volvo i Saab przez koncerny amerykanskie
        (Ford, GM) odbyl sie za slone pieniadze i to Amerykanie zabiegali o zakup a nie
        Szwedzi. To co kupiono to nie upadajace fabryki ale dobrze sie sprzedajacy -
        glownie w USA - znak towarowy i wysoka jakosc produktu. Ericsson tez nie
        sprzedal sie Sony jako koncern ale zalozyl spolke Sony Ericsson Mobile
        Communication, ktora glownie ma sie zajac produkcja i sprzedaza mobilnych
        telefonow. Glowna czesc dzialalnosci koncernu - systemy transmisji
        telefonicznej - pozostaje poza spolka. Ma Pan tutaj dobra analogie do Volva i
        Saab.
        4. Jak by Pan nazwal dzialalnosc "ekonomiczna" prezydenta Busha, kiedy
        wprowadzil wysokie cla importowe na wiekszosc produktow stalowych aby ratowac
        updajacy, przestarzaly i niekonkurencyjny przemysl stalowy w USA ? Czy aby nie
        slowem na s... ?
        5. W cywilizowanych krajach prosze Pana, podatki trzeba placic. W Szwecji nie
        zdobywa sie wyksztalcenia na prywatnych uniwersytetach. Nie ma tez praktycznie
        prywatnych szpitali i klinik. Szwecja nie traktuje tez swoich kobiet jak
        domowych kur. Szwecja ma wielu emigrantow z krajow gdzie byli narazeni na
        przesladowania. Szwecja byla do niedawna sasiadem przez miedze z uzbrojonym po
        zeby "rajem na ziemi" - co kosztowalo wiele pieniedzy aby przygotowac jakas
        obrone. To wszystko prosze Pana kosztuje i na to ida pieniadze z podatkow.
        6. Mam wrazenie ze Pan nie do konca rozumie kategorie ekonomiczna jaka sa
        podatki. Piszac o 100% mial Pan zapewne na mysli podatki od dochodow
        indywidualnuch. To jednak nie te podatki decyduja o dlawieniu badz nie
        gospodarki w jakims kraju. Podatki od dzialalnosci gospodarczej sa w Szwecji
        jedne z nizszych w Europie. Nawet pieniadze z podatkow indywidualnych wracaja w
        jakims sensie do obiegu rynkowego poprzez wzrost sily nabywczej lekarzy,
        pielegniarek, nauczycieli itp.
        7. Miara postepu i perspektyw rozwoju firmy jest ilosc pieniedzy wydawana na
        rozwoj (R&D). Duze szwedzkie koncerny wydaja miedzy 10-20% swojego obrotu. Dla
        porownania prosze zasiegnac informacji ile w ubieglym roku wydal najwiekszy
        koncern swiata General Electric. Czy ta roznice w inwestowaniu w przyszlosc
        rowniez nazywa Pan slowen na s...
        8. W Szwecji istnieje wiele idealizmu i powiedzialbym poczucia misji w
        naprawianiu swiata. Miara tego sa niektore podatki o ktorych Panu sie nawet nie
        snilo - na przyklad podatek od emisji dwutlenku wegla (CO2). To dlawi szwedzka
        gospodarke. A teraz prosze zestawic malenka Szwecje ktora sama siebie obciaza
        takim podatkiem z kolosem jakim jest USA, konsekwentnie odmawiajacym wziecia na
        siebie odpowiedzialnosci za przyszlosc swiata - konferencja w Johannesburgu
        jest dobitnym przykladem gdzie administracja Busha ma reszte swiata. Czy to tez
        jest dla Pana socjalizm ?

        Pozdrawiam
        • Gość: siedem Re: Szwecja- czyli czym się kończy socjalizm IP: *.tgory.pik-net.pl 04.09.02, 10:15
          Gość portalu: jacek napisał(a):

          > snilo - na przyklad podatek od emisji dwutlenku wegla (CO2). To dlawi
          szwedzka

          za Efekt Cieplarniany odpowiada w 90kilku procentach para wodna. Wiem, Wiem na
          konferecji w Pekinie 2034 uchwali się limity wrzącyh gotujących się rondli z
          wodą...

          5040
          • Gość: emigrant Re: Szwecja- czyli czym sie˛ kon´czy socjalizm IP: *.wbrmfd01.mi.comcast.net 04.09.02, 15:00
            Do Pana Jacka. Idealizm szwedzki jest utopia , z ktore bylo im wygodnie przez wiele lat.
            Nie jest tajamnica, ze rozwoj godpodarki szwedzkiej po wojnie byl zwiazany z ich
            "pieknym" zachowaniem sia w czasie 2 wojny swiatowej ( sprzedawali rude do Niemiec i
            pieknie zarobili) . Koncerny szwedzki zostaly sprzedane ( Volvo, Ericksson, Stra
            Pharmacia) , bo nie mogly sobie poradzic na dzisiejszym rynku swiatowym
            zdominowanym przez znacznie sprawniejsze i dynamiczne koncerny amerykanskie.
            Nawet ich "Nobla" nie dostal w ostatnich latach zaden uczony szwedzki , ich uczelnie tez
            zaczynaja zostawac w tyle. Sluzba zdrowia ? Bardzo piekna dopoki ktos musi miec
            jakikolwiek zabieg elektywny ( sztuczne biodro, prostata itd) - czeka sie jeszcze dluzej
            niz w Polsce. Wiekszosc dobrze zaarbiajacych Szwedow ucieka z tego kraju, zeby
            uchronic sie przed podatkami (Bjork). Forum swiatowe w Johanesburgu ? Wiekszosc
            Amerykanow nic a nic ich to nie obchodzi, za bardzo jestesmy zajeci uczciwa praca , a
            nie bzdurnym pseudonaukowym gledzenim i "wystepami" przedstawicieli albo
            dyktatorskich albo niudolnych rzadow a jak przyjdzie co do czego to i tak wszyscy beda
            prosic ( jak dawniej ) Stany o pomocy i my jak frajerzy znowu to zrobimy .
            • Gość: . Re: Szwecja- czyli czym sie˛ kon´czy socjalizm++++ IP: *.swipnet.se 04.09.02, 19:15
              Komu Ericsson zostal sprzedany?
              To swiadczy o panskiej wiarygodnosci.
          • morssik Re: Szwecja- czyli czym się kończy socjalizm 04.09.02, 21:09
            Czytając tą dyskusję, a jestem tu pierwszy raz, marzy mi się,żeby część Polski
            przyłączyć do USA, część do Szwecji a część do Białorusi. Ja marzę być w tej
            przyłączonej do murzynów.
    • Gość: terent Re: Szwecja- czyli czym się kończy socjalizm IP: *.v.INTELINK.pl 05.09.02, 01:23
      Cała ta dyskusja jest jałowa. Próbujecie wszyscy nieudolnie dowodzić
      uniwersalnych prawd lub im zaprzeczać. Posłuchajcie Anglików: oni maja
      dwupartyjny system władzy - socjalistyczny (labour) albo liberalny
      (conservative) i wiedzą juz w przedszkolu, że władza jest raz liberalna, raz
      konserwatywna. To oznacza mniej wiecej coś takiego: to co liberałowie zbudują,
      to po jakimś czasie socjaliści zaczynają konsumować. A kiedy nie ma już co
      konsumować, oddają władzę liberałom. I tak w kółko Macieju. POdsumowując,
      socjalizm jest dobry na nadmierny dobrobyt. c.b.d.o.
      • Gość: rybb Re: Szwecja- czyli czym się kończy socjalizm IP: *.sd.sd.cox.net 05.09.02, 11:17
        to do jakiejs wczesniejszej wypowiedzi...

        jak zamierzasz pisac bzdury to przynajmniej sie upewnij czy mozna je jakos
        uzasadnic. Bjork jest z Islandii a nie ze Szwecji. wiec od szwedzkiego
        socjalizmu uciec nie mogla.

        co do beznadziejnosci socjalizmu. jesli juz chcecie atakowac caly model to
        proponuje sie rozprawic ze wszystkimi krajami dobrobytu... czyli nalezaloby
        wziac jeszcze do rachunku chocby Finlandie i Norwegie, ktore jakos nie upadaja
        gospodarczo w wyniku socjalizmu.
        • Gość: Sigfried Re: Szwecja- czyli czym się kończy socjalizm IP: *.dip.t-dialin.net 05.09.02, 11:55
          Norwegia ma wyzszy PNB niz USA i wynosi 34,530 $,
          devdata.worldbank.org/external/CPProfile.asp?SelectedCountry=NOR&CCODE=NOR&CNAME=Norway&PTYPE=CP
          PNB w USA wynosi 34,100 $
          devdata.worldbank.org/external/CPProfile.asp?SelectedCountry=USA&CCODE=USA&CNAME=United+States&PTYPE=CP
          Dane Banku Swiatowego.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka