Gość: Luki
IP: 141.63.88.*
19.03.03, 10:21
Z notatki PAP-u: "K2 leży w Karakorum w Pakistanie. Jest drugą co do
wysokości górą globu, jednym z czternastu ośmiotysięczników, przez wielu
uznawanym za najtrudniejszy. Szczyt K2 jest jednym z siedmiu niezdobytych
przez człowieka zimą. Pozostałe to: Makalu, Shisha Pangma, Nanga Parbat,
Broad Peak, Gasherbrum I i Gasherbrum II"
No, warto dodac, ze K" lezy nie tylko w Pakistanie, ale tez i w Chinach, i
wyprawa probowala wejsc od strony chinskiej. Od strony pakistanskiej wyprawa
byla jeszcze zima 1988/89 (bodajze), prowadzona przez Andrzeja Zawade, tez
nieudana. No i nie wszyscy wiedza, ze pozostale 7 osmiotysiecznikow zdobyli
zima Polacy. A trudnosci sa nieporownywalne - np. latem na Everescie bylo juz
chyba ponad 1000 osob. Zima tylko 5, z czego pierwsza dwojka to Polacy, z
pozostalej trojki jeden zginal schodzac.