Dodaj do ulubionych

wspomnienia, pamietniki itp

IP: *.fbx.proxad.net 22.03.08, 02:09
Mam wlasnie faze na tego typu ksiazki. Zaczyna mi brakowac inspiracji, wiec
powiem wam co juz przeczytalam, a wy mi cos doradzicie, ok?
Przerabialam ostatnio: Eryka Lipinskiego, Monike Zeromska, "Listy Niewyslane"
Branickiej, Grodzienska, "Ziele na kraterze", Samozwaniec.
Co z podobnych rzeczy mozecie mi polecic?Preferuje ksiazki pisane osobiscie,
nie biografie, uwazam (moze nieslusznie) ze maja wiecej smaczku. Ostatnio
dodatkowo mam "apetyt" na druga wojne swiatowa, co zreszta po tej liscie
widac. Chociaz otwarta jestem na wszystkie propozycje. Z gory dziekuje za
zaspokojenie mojego czytelniczego apetytu :)
Obserwuj wątek
    • agnieszka_azj Re: wspomnienia, pamietniki itp 22.03.08, 10:26
      Z półki, którą mam obok komputera:
      Joanna Olczak - Ronikier "W ogrodzie pamięci" - saga rodzinna
      Anna Szatkowska "Był dom" - wspomnienia córki Zofii Kossak -
      Szczuckiej
      Karolina Lanckorońska "Wspomnienia wojenne"
      Maria Czapska "Europa w rodzinie"
      Hanna Zborowska (z Kobuszewskich) "Humor w genach"
      Jarosław Abramow - Newerly "Lwy mojego podwórka", "lwy wyzwolone"
      i "Lwy STS-u"
      Jeremi Przybora - trzy tomy memuarów: "Przymknięte oko opaczności"
      t.1 i 2 i "Zdążyć z happy endem"

      Wystarczy na razie ???
      • melmire Re: wspomnienia, pamietniki itp 22.03.08, 13:35
        Dzieki! Zycie mi przywracasz, juz bylam na glodzie :) ide przepatrywac merlina
        pod katem twoich wskazan :)
      • Gość: mel Re: wspomnienia, pamietniki itp IP: *.fbx.proxad.net 23.03.08, 02:36
        Buu, jestem zawiedziona, nieè ma pierwszej czesci "Lwow" ;(
        • agnieszka_azj Re: wspomnienia, pamietniki itp 23.03.08, 21:38
          No niestety - to wyszło pare lat temu :-(

          Jeśli podobały Ci się "Listy niewysłane" Anny Branickiej, to
          sięgnij po "Arystokrację" Marka Millera - to zapis ściezki
          dzwiękowej filmu o tej grupie arystokracji więzionej razem z
          Branickimi w ZSRR, wypowiedzi wszystkich wtedy zyjących osób z tej
          grupy (także o ich zyciu wcześniejszym i po powrocie do Polski).

          Poza tym - z innej beczki ;-) Ja uwielbiam "Autobiografię" Agathy
          Christie oraz jej małą książeczkę "Opowiedzcie jak tam zyjecie" o
          jej wyprawach archeologicznych z drugim mężem Maxem Mallowanem.
    • yanga Re: wspomnienia, pamietniki itp 22.03.08, 14:59
      Matylda z Windisch-Graetzów Sapieżyna "My i nasze Siedliska",
      Stanisława Choblan-Chero "Wędrowne maki", Beata Obertyńska "W domu
      niewoli", Józef Czapski "Na nieludzkiej ziemi", Stanisław
      Jankowski "Z fałszywym ausweissem w prawdziwej Warszawie", Zofia
      Szymańska "Byłam tylko lekarzem", Jaga Boryta Nowakowska "A chciałam
      być tylko aktorką".
    • justinehh Re: wspomnienia, pamietniki itp 22.03.08, 18:02
      Tylko krótko proszę Havla :)
    • autumna Re: wspomnienia, pamietniki itp 23.03.08, 18:44
      Jan Radożycki "Aby o nich nie zapomniano"
    • trajlajlaj Re: wspomnienia, pamietniki itp 23.03.08, 19:05
      Irena Krzywicka - nie pamiętam tytułu.
      • agnieszka_azj Re: wspomnienia, pamietniki itp 23.03.08, 21:33
        trajlajlaj napisała:

        > Irena Krzywicka - nie pamiętam tytułu.

        "Wyznania gorszycielki" i ciąg dalszy napisany przez Agatę
        Tuszyńską - "Długie życie gorszycielki" (to kompilacja wypowiedzi
        rozmaitych osób, które się z Krzywicką w róznych momentach jej
        zycia zetknęły).
        • trajlajlaj Re: wspomnienia, pamietniki itp 24.03.08, 20:51
          Do Agnieszki azj - czy warta przeczytania ta druga część "Wyznań gorszycielki"?
          Nie wiedziałam,że taka książka się ukazała.
          • agnieszka_azj Re: wspomnienia, pamietniki itp 24.03.08, 23:04
            trajlajlaj napisała:

            > Do Agnieszki azj - czy warta przeczytania ta druga część "Wyznań
            gorszycielki"?
            > Nie wiedziałam,że taka książka się ukazała.

            IMO warto, bo doprowadza życie Krzywickiej do końca.
    • nefil Re: wspomnienia, pamietniki itp 23.03.08, 19:57
      Polecam Zygmunta Klukowskiego "Zamojszczyznę 1918-1942" i Perechodnika
      "Spowiedź" (ale w tym wypadku uczulam, że rzecz jest porażająca, opowiada o
      likwidacji getta w Otwocku, nie na każde nerwy).
      • Gość: samson Re: wspomnienia, pamietniki itp IP: *.adsl.inetia.pl 24.03.08, 11:06
        nefil napisał(a):
        >Perechodnika
        >"Spowiedź" (ale w tym wypadku uczulam, że rzecz jest porażająca, >opowiada o
        >likwidacji getta w Otwocku, nie na każde nerwy).
        To książka, która wywołuje STARCH
    • Gość: mel Jeszcze, jeszcze! IP: *.fbx.proxad.net 23.03.08, 22:59
      Ha, moj rachunek doszedlw merlinie doszedl do 300 zlotych, i na tym dzis zakupy
      zakoncze. Zostalo mi jeszcze kilka ksiazek w przechowalni, ale prosze o jeszcze,
      na nastepne zakupy :)
      Wspomnienia, biografie, i ewentualnie wspomnienia z podrozy (odszukalam juz "Rok
      w Prowansji".
      Wszystkim wam bardzo dziekuje :)
      • chiara76 Re: Jeszcze, jeszcze! 23.03.08, 23:49
        Gość portalu: mel napisał(a):

        > Ha, moj rachunek doszedlw merlinie doszedl do 300 zlotych, i na tym dzis zakupy
        > zakoncze. Zostalo mi jeszcze kilka ksiazek w przechowalni, ale prosze o jeszcze
        > ,
        > na nastepne zakupy :)
        > Wspomnienia, biografie, i ewentualnie wspomnienia z podrozy (odszukalam juz "Ro
        > k
        > w Prowansji".
        > Wszystkim wam bardzo dziekuje :)

        no, to jak "Rok w Prowansji", to może (mnie się osobiście baaardzo podobał) "Rok
        w podróży. Dziennik pasjonatki" Frances Mayes, na forum jest ona czasem
        krytykowana, ja lubię jej książki o Toskanii czy tę właśnie o podróży...no i
        książka, która mnie urzekła w zeszłym roku bardzo, czyli "Cena wody w Finistere"
        Bodil Malmsten.
        • agnieszka_azj Re: Jeszcze, jeszcze! 24.03.08, 00:07
          Ja też bardzo lubię Mayes :-)

          Z nowości - bardzo podobały mi się dwa wywiady - rzeki: "Świat
          według Mellera" i "Innego konca świata nie będzie" (z prof. Barbarą
          Skargą)
    • genova51 Re: wspomnienia, pamietniki itp 24.03.08, 09:32
      Polecam "Galopem na przełaj" i "Z wiatrem pod wiatr" Marii Gintrowej. Niestety
      dawno nie wznawiana, a szkoda. Proszę szukać w bibliotekach.
    • yanga Re: wspomnienia, pamietniki itp 24.03.08, 12:19
      Skoro "Rok w Prowansji" i Frances Mayes (ta ostatnia zupełnie nie
      przypadła mi do gustu), to jeszcze Anne Howes "Extra virgin".
    • alexanderson Re: 24.03.08, 14:28
      Nina Berberowa, Podkreślenia moje:
      www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka.php?ID=760
      Katarzyna Sayn-Wittgenstein, Koniec mojej Rosji:
      www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka.php?ID=944
    • Gość: jarmilka55 Re: wspomnienia, pamietniki itp IP: *.piotrkow.pilicka.pl 25.03.08, 13:10
      Dużo wymieniono już pamiętników. Mogę dodać kilka tyulów wartych
      polecenia, bo dobrze napisane.
      Maria Stepkowska-Szwed " Maniusia, Marynia, Maria"

      Aleksandra Ostroch "Warkocz pokoleń " o śląskiej rodzinie
      Danuta Koral " Wydziedziczeni.Saga rodu Nolkenów i Chaneckich"
      Maria z Łubieńskich Górska " Gdybym mniej kochała "
      Wszystkie ukazały się w serii Twojego Stylu.Przy okazji, może
      pomożecie. W tej serii ukazał się też pamiętnik, wspomnienie
      Morawskiego o majątku Nowa Wieś, a także pamiętniki żony
      przedwojennego oficera lotnictwa. Również ciekawa. Jest w nich
      sportretowany świat eleganckiego międzywojnia.
      Następne pamiętniki:
      Potocka Wąsowiczowa Tyszkiewicz Anna "Wspomnienia naocznego świadka"
      To czas końca zaborów. Dla mnie niezbyt ciekawy. Nie skończyłam.
      Potocka Anna z Działyńskich " Mój pamiętnik". Córka ostaniego z
      Działyńskich. Twórczyni Rymanowa. Trochę ramotkowate.
      bogoojczyżniane. Trochę typu nie mamy pieniędzy na jedzenie, ale
      jadę do Paryża aby stancję dobrą dla syna załatwić.
      Gabriela z Gunterów Puzynina " W Wilnie i dworach litewskich.
      Pamiętnik z lat 1815-1843". Pisany przez bardzo mądrą kobietę,
      ciekawą ludzi jej współczesnych. Można skonfrontować z innym
      pamiętńikarkami. O generałowej Kickiej napisała, że nieśmiała, cicho
      i niepewnie wypowiadała się. Kicka natomiast w swoich pamiętnikach
      pisała o sobie, że na salonach wyróżniała się swadą i była słuchana
      z najwyższą uwagą.
      Pamiętniki - wspomnienie napisali jeszcze Starowiejski i
      Czetwertyński.
      Z nowości Krystyna Gucewicz " Pogrzeb wróbla" Super szybko się
      czyta, dużo zdjęc , ale nie podpisanych , jednak można się domyślić.
      Miłego czytania.
      • ewa9717 Re: wspomnienia, pamietniki itp 25.03.08, 13:25
        Alfabet Słonimskiego, Dzienniki Iwaszkiewicza, Alfabet
        Matuszewskiego i Rodzinę Słonimskich Kumanieckiej dorzucę.
      • yanga Re: Do Jarmilki 25.03.08, 15:13
        Dwie uwagi:
        - Pamiętnik Anny z Tyszkiewiczów Potockiej, II voto Wąsowiczowej
        dotyczy przełomu XVIII i XIX w., a więc początku, a nie końca okresu
        zaborów. Zabory trwały aż do końca I wojny.
        - Wspomnienia Morawskiego dotyczą majątku Mała, a nie Nowa Wieś;
        Co do pamiętnika Anny z Działyńskich Potockiej, to mam krańcowo
        odmienne zdanie, zafascynowała mnie ta postać, chociaż z innych
        wspomnień (np. Zofii Starowieyskiej-Morstinowej) wynika, że w swoim
        środowisku miała opinię osoby niespełna rozumu i nawet nieco
        niebezpiecznej: ta absolutna pogarda dla medycyny i bezgraniczna
        wiara we własne umiejętności! Ale co za charakterek! Postawa
        typu "nie mamy na jedzenie, ale wysyłamy syna do Paryża" nie była
        wcale takim wyjątkiem, zdarza się jeszcze i teraz.
        No, ale założycielka wątku wyraźnie napisała, że jej chodzi o II
        wojnę, zatem pozwolę sobie jeszcze polecić "Legionistkę" -
        wspomnienia Susan Travers, jedynej kobiety, która była oficerem
        Legii Cudzoziemskiej, a za zasługi wojenne odebrała Legię Honorową.
        • ada08 Re: Do Jarmilki 25.03.08, 17:07
          yanga napisała:

          > No, ale założycielka wątku wyraźnie napisała, że jej chodzi o II
          > wojnę

          "Szkice piórkiem" Andrzeja Bobkowskiego. Koniecznie :-)
          Książka na tym forum często wspominana, ale w tym wątku chyba
          jeszcze nie?
          a.
        • Gość: jarmilka55 Re: Do Jarmilki IP: *.piotrkow.pilicka.pl 27.03.08, 11:51
          Wczoraj pokajałam się, ale nie widać tego. Mam nauczkę aby nie
          polegać na pamięci, bo coś mogę " pokićkać".To forum szczególnie
          wymaga rzetelności. Przepraszam i obiecuję poprawę.Pamiętk damy o
          znanym nazwisku to Pamiętnik księznej Marii Zdzisławowej
          Lubomirskiej z 1914 - 1918.
          Zbigniew Morawski " Gdzie ten dom, gdzie ten świat"
          Poleciłabym też Krystynę Libiszowską-Dobrską " Moje złote lata 1913 -
          1939" o eleganckim świecie żon przedwojennych oficerów.
          • yanga Re: Do Jarmilki 27.03.08, 18:32
            Z XIX-wiecznych to wszystkie przebija Wirydianna Fiszerowa ""Dzieje
            moje własne". Dawniej o takich mówiono "Hic mulier" - w wolnym
            przekładzie: baba z jajami. A z XX-wiecznych - moja ulubiona Zofia
            Stulgińska: "Gruszki na wierzbie" i cz. II - "Mąż z ogłoszenia"
            (słabsze).

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka