Dodaj do ulubionych

Miasto ogłosiło przetarg na odbiór odpadów

IP: 95.211.209.* 08.05.13, 13:28
Urząd ogłosił przetarg na odbieranie odpadów komunalnych z miasta Przemyśla. Co też ciekawego możemy przeczytać w dokumentach przetargowych? Czy znowu za pośrednictwem telewizji, tak jak było w przypadku prześwietnej deklaracji, będzie się z nas śmiał cały kraj? Przypomnę tylko, że deklarację tę czytali i zatwierdzili radni. 13 głosowało za, 5 wstrzymało się od głosu. Czy w liczbie wstrzymujących się był oburzony bohater reportażu TVN24?
Co czytamy już na pierwszej stronie? Niestety, dokładność nie jest domeną przemyskich urzędników. Mylą im się jednostki masy, raz używają Mg (Megagram) a raz MG, z tą różnicą, że tej drugiej nie ma w układzie SI. Ale to drobiazg. Nad wszystkim czuwa merytoryczny pracownik urzędu, tak mocno akcentowany w dokumentacji przetargowej. Dajmy mu poprawić ten błąd.
Idziemy dalej. Oszacowano, że przez pół roku w mieście powstanie 10 000 ton odpadów niesegregowanych i 2 500 odpadów segregowanych, czyli że w ciągu roku w mieście szacunkowo zostanie wytworzonych 25 000 ton odpadów. Kto i z ile wywiezie taką ilość odpadów dowiemy się wkrótce.
Z czym się będą musieli zmierzyć potencjalni wykonawcy? Poza rzeczami standardowymi, urząd wymaga od nich pewnej drobnostki. Wykonawca zobowiązany jest władać nieruchomością spełniającą wymogi utworzenia i obsługi Punktu Selektywnej Zbiorki Odpadów Komunalnych (zwanego dalej PSZOK ) zlokalizowanym w okolicy centrum ( starej zabudowie Miasta ).
Dziwne jest jednak to, że w tzw. SIWZ wymieniono ten wymóg, ale w projekcie umowy, w dziale oświadczeń Wykonawcy, nie ma o tym żadnej wzmianki. Jest to jednak istotna sprawa, bo dotyczy posiadania nieruchomości w okolicy centrum miasta, a to jak wiadomo nie jest możliwe do załatwienia od ręki. Czyżby urząd celowo wstawił ten wymóg, by nie dać szans konkurencji?
Nie rozumiem także dlaczego punkt selektywnej zbiórki odpadów ma być zlokalizowany w okolicy centrum miasta, w starej zabudowie. Jeżeli będzie znajdował się na obrzeżach miasta, to nie będzie spełniał wymogu? Tego typu obiekty powinny być z dala od terenów zabytkowych czy mieszkalnych. Co na to konserwator zabytków, organy środowiska itp?

Nie myślcie, że tylko na potencjalnych wykonawców czyhają niespodzianki, na mieszkańców także. Urząd funduje nam, za nasze pieniądze, donosicieli, którzy mają donosić … na kogo? NA NAS.
Oto co nas czeka:
„Wykonawca jest zobowiązany do niezwłocznego przekazywania Zamawiającemu informacji o niezgodnym z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Przemyśl gromadzeniu odpadów, w szczególności ich mieszaniu lub przygotowaniu do obierania w niewłaściwych pojemnikach.
Informacja powinna zawierać w szczególności:
a. adres nieruchomości na której odpady gromadzone są w sposób niezgodny z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Przemyśla,
b. zdjęcia w formie cyfrowej dowodzące, że odpady gromadzone są w sposób niewłaściwy; zdjęcia muszą zostać wykonane w taki sposób, aby nie budząc wątpliwości pozwalały na przypisanie pojemników, w tym worków do konkretnej nieruchomości.”

Wrzucisz przez przypadek odpady niesegregowane do pojemnika z odpadami segregowanymi to zrobią ci zdjęcie, dokładnie opiszą i zostaniesz ukarany.
Komentarz zbędny.

Zapomniałem jeszcze o jednym, o pewnej niekonsekwencji urzędników co do wymogów dla wykonawcy.
Wg SIWZ wykonawca ma posiadać:

„b) wpis do rejestru, o którym mowa w art.49 ust.1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 o odpadach (Dz.U. z 2013r. poz.21 lub zezwolenie w zakresie transportu odpadów wydane przez właściwy organ na podstawie art.28 ust.1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2011 r o odpadach (Dz.U. z 2010r. Nr 185, poz. 1243 z późn. zm. o ile są ważne zgodnie z art. 233 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 o odpadach).”.

Według projektu umowy wymogi te brzmią inaczej:

„ … posiada zezwolenie na transport odpadów, o którym mowa w art. 28 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku o odpadach w zakresie objętym przedmiotem zamówienia, z uwzględnieniem wymogów art. 32 i art. 33 ustawy o odpadach, przy czym wymóg nie jest obowiązkowy, gdy Wykonawca posiada zezwolenie na odzysk i unieszkodliwianie o którym mowa w art.26 ustawy.”

Czemu te wymogi różnią się między sobą?
Rozumiem, trudno się połapać, gdy następuje zmiana prawa, zwłaszcza gdy jedna z ustaw odchodzi do lamusa a druga zaczyna obowiązywać. Ale o nawiasach w pkt b ktoś powinien pomyśleć i wiedzieć gdzie je wstawić, bo w tej wersji cały ten tekst jest chaotyczny.
Natomiast część informacji w drugim zdaniu zawartym w projekcie umowy jest niezgodna z prawem.
Zastanawia mnie czemu podmiot posiadający zezwolenie na transport odpadów na podstawie art. 28 ustawy o odpadach miałby uwzględniać art. 32 i 33 ustawy o odpadach. Zarówno w jednym jak i drugim wspomniano o braku obowiązku posiadania zezwolenia na transport odpadów w szczególnych przypadkach. Jeżeli ktoś posiada zezwolenie na transport odpadów, to nie mają dla niego żadnego znaczenia odstępstwa od tego wymogu.
Nieprawdą jest, ze każdy posiadający zezwolenie na odzysk i unieszkodliwianie odpadów może transportować odpady. Nie musi posiadać oddzielnego zezwolenia wydawanego na podstawie art. 28 ustawy tylko ten podmiot, który prowadzi łącznie odzysk i unieszkodliwianie oraz transport (lub zbieranie) odpadów. Chcąc więc oprócz odzysku i unieszkodliwiania odpadów także je transportować, musi spełnić takie same wymogi jak dla transportujących odpady i które muszą być zawarte w zezwoleniu na odzysk i unieszkodliwianie odpadów. Tak wynika z art. 32 ustawy. Jednym słowem, należałoby napisać tak: „…. przy czym wymóg ten nie jest obowiązkowy, gdy Wykonawca prowadzi łącznie odzysk i unieszkodliwianie odpadów i transport.” Nie każdy proszę Państwa musi prowadzić zarówno odzysk i unieszkodliwianie jak i transport odpadów.


Pozdrawiam serdecznie, bardzo serdecznie.

(Z.N)
Obserwuj wątek
    • Gość: Land Rover Re: Miasto ogłosiło przetarg na odbiór odpadów IP: *.perr.cable.virginmedia.com 08.05.13, 15:34
      To jest coś w stylu pytania na maturze w b. ZSRR: - Kto jest Twoim idolem i dlaczego tow. Lenin?

      Notabene, sam fakt ogłoszenia przetargu (niestety, takie procedury) zakrawa na jawny debilizm. Skoro miasto ma nowe wysypisko i możliwości zagospodarowania odpadów segregowanych, to po jakiego grzyba szukać kogoś, kto "kupi" 25 tys. ton odpadów i wywiezie je kilkadziesiąt, a może i kilkaset kilometrów dalej? I to najlepiej za friko, by uchwalone juz przez radnych stawki drastycznie nie skoczyły w górę.
      • Gość: on Re: Miasto ogłosiło przetarg na odbiór odpadów IP: *.toya.net.pl 08.05.13, 20:17
        przetarg to wymóg ustawy - i nie ma nic poza tym. Ustawę przepchali POsłowie
    • Gość: skuter Re: Miasto ogłosiło przetarg na odbiór odpadów IP: *.toya.net.pl 08.05.13, 16:19
      przetarg na wywóz śmieci podobny do przetargu na samochód dla prezydenta
      • Gość: pe Re: Miasto ogłosiło przetarg na odbiór odpadów IP: *.toya.net.pl 08.05.13, 20:28
        Dokładnie, tak jak prezydent będzie jeździł nowym volvo tak i PGK będzie nowe śmieci wozić, a dywidendę co zostanie z 15zł od łebka, przekaże do UM i być może będzie można częściej nowe Volvo kupować;)
        • Gość: benek Re: Miasto ogłosiło przetarg na odbiór odpadów IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.05.13, 23:45
          Przecież prezydent na sesji mówił, ze chodzi na piechotę lub jeździ na rowerze, a samochód kupił dla urzędników. Tak dziwacznie opracowanego formularza jak ten śmieciowy jeszcze nie widziałem. Za taką kiepską pracę wozić podwładnych nową limuzyną z szoferem to rzecz niespotykana. Chyba tego naszego prezydenta ogłoszą pracodawcą roku.
    • Gość: autor cd IP: 95.211.209.* 09.05.13, 12:16
      W uzupełnieniu kwestii punktu selektywnej zbiórki odpadów.
      Punkty do zbierania lub przeładunku odpadów zgodnie z przepisami środowiskowymi (tak je nazwę) należą do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko i dlatego wymagają uzyskania tzw. decyzji środowiskowej. Kto starał się o taką decyzję doskonale wie, jak długa i żmudna to procedura, wymagająca także nakładów finansowych.
      Ponadto, utworzenie punktu zbierania odpadów będzie wymagało uzyskania zezwolenia na budowę, jeśli zajdzie potrzeba wykonania jakichś robót budowlanych. Dlatego też utworzenie takiego punktu selektywnego zbierania odpadów powinno być zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. A jak to jest w Przemyślu? W którym miejscu plan dopuszcza taką inwestycję? Obawiam się, że nie ma takiego miejsca przy centrum miasta.
      W jaki sposób potencjalny wykonawca ma w tak krótkim czasie, po pierwsze znaleźć odpowiednie miejsce (jeżeli w ogóle takie znajdzie w pobliżu centrum miasta) i przejść długotrwałe procedury w zakresie budowlanym i środowiskowym? To niemożliwe.
      Dlaczego więc urząd nakłada taki wymóg w przetargu? Albo ktoś nie miał pojęcia czym jest stacjonarny punkt zbiórki odpadów i wrzucił do przetargu, albo jest już ktoś kto włada takim terenem, o czym nie wiemy.
      Warto dodać, że utworzenie punktu zbierania odpadów jest obowiązkiem gminy a czy ten obowiązek może przenieść na wykonawcę? Zdaniem orzecznictwa i literatury przedmiotu nie można przenosić obowiązku publicznoprawnego umową cywilnoprawną na inny podmiot. Treść umowy cywilnoprawnej reguluje wzajemne prawa i obowiązki pomiędzy stronami, które kształtują je w sposób dowolny. Natomiast obowiązek publicznoprawny wynika z przepisów prawa materialnego i jest skierowany do konkretnego podmiotu. Ale o tym niech myślą radcy prawni :)

      (Z.N)
    • Gość: Cypis Ile zapłacimy za śmieci w Rzeszowie? Miasto ustali IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.05.13, 20:21
      "14 zł miesięcznie płacić ma dwuosobowa rodzina mieszkająca w bloku i segregująca śmieci. Jeśli nie będzie śmieci segregować, zapłaci 7 zł więcej. Mieszkająca w tym samym bloku rodzina licząca powyżej czterech osób zapłaci 36 zł (śmieci segregowane) lub 54 zł (nieposegregowane)."
      Ile zapłacimy za śmieci w Rzeszowie? Miasto ustaliło stawki - rzeszow.gazeta.pl/
    • Gość: autor Tak musiało się stać .... IP: 95.211.209.* 14.05.13, 12:52
      No i wpłynęło odwołanie od przetargu. Odwołanie wniosła spółka … z Tylmanowej. Zarzuty spółki są jak najbardziej słuszne. Godzą w ustalony porządek prawny, co mnie nie dziwi wcale. Dziwi mnie tylko jedno, dlaczego urząd nic w tej sprawie nie robi i udaje, że wszystko jest w porządku. Czy znowu i tym razem ktoś komuś pogrozi palcem i wszystko rozejdzie się po kościach?

      (Z.N)
      • Gość: antak Re: Tak musiało się stać .... IP: *.centertel.pl 14.05.13, 15:11
        Szanowni Forumiwucze , szkoda "bić piany' i tak przetarg wygra szwagier albo inny kumpel ex-konfidenta
        • solist Re: Tak musiało się stać .... 14.05.13, 17:32
          Chyba nikt nie przypuszcza, że wymóg podanej lokalizacji jest przypadkowy?
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka