Dodaj do ulubionych

Ach, ty niewierna Polsko

30.11.04, 11:17
w Wyborzcej niedawno pokazał się wywiad z jakimś rosyjskim ekspertem od
badania opinii publicznej czy coś takiego.Pan ekspert stwierdził że kraje
starej Unii są nastawione do Rosji bardziej umiarkowanie a zły obraz Rosji w
Uni wywołuje Polska i inne kraje nowej "10", w których panuje rusofobia.
I tak dalej, generalnie tradycyjny kremlowski bełkot ale w jednym zdaniu pan
ekspert mnie wzruszył - otóż Rosja "cierpi" i "boleśnie przeżywa" to
że "dawni sojusznicy z Europy Wschodniej stają przeciwko niej".
Pomyślałem sobie wtedy że gdybym panu ekspertowi przystawił kałasznikowa do
skroni i powiedział że "teraz jesteśmy przyjaciółmi" (tak jak to z nami
zrobiono) to chyba później nie czułby specjalnego żalu za taką przyjaźnią.
Obserwuj wątek
    • ignorant11 Re: Ach, ty niewierna Polsko 30.11.04, 12:38
      Sława!

Wot wrednyje Poliaczki, nie choczut byt Ruskimi:)))

Ale tak powaznie to do pelenej normalizacji stosunków musi dojrzec równiez
      Rosja, ale przeciez zachowanie Rosji wobec Baltii, wobec Ukrainy wcale nie
      nastraja optymistycznie i nie wzbudza zaufania do takie partnera, amoze na
      kremlu uwaza sie 10tke za strefe wplywów, juz nie wylacznych ja Ukraine,
      Bialorus , Kazachstan, ale jednak za szara strefe, która ma prawo siedziec
      cicho i podporzadkowywac sie decyzjom na Kremlu, przeciez skoro nawet Berlin
      sie podporzadkowuje, to czemu nie takie male i wredne narody?

Pozdrawiam i zapraszam na:
      Forum Słowiańskie
    • zenta1 Re: Ach, ty niewierna Polsko 30.11.04, 12:44
      ...rosyjska klasa polityczna jest przekonana o tym, że Rosjanie nie są jakimś
      tam narodem. Rosjanie są superetnosem a więc - cywilizacją (Lew Gumilow).
      Ukraińcy i Białorusini są subetnosami wchodzącymi w skład rosyjskiego
      subetnosu. Brzmi to jak bełkot - ale dla nas. Pisałem już na temat na FS, że
      Rosjanie poszukuja własnej tożsamości w idei eurazjatyzmu. Gadanie o
      demokracji, prawach człowieka czy społeczeństwie obywatelskim jest tylko na
      uzytek Zachodu. Polacy jakoś nie chcą sie dać wepchnąć w rosyjskie wyobrażenia
      o słowiańszczyżnie rozumiane w tak specyficzny sposób.
      • ignorant11 Re: Ach, ty niewierna Polsko 30.11.04, 19:03
        zenta1 napisał:

> ...rosyjska klasa polityczna jest przekonana o tym, że Rosjanie nie są jakimś
        > tam narodem. Rosjanie są superetnosem a więc - cywilizacją (Lew Gumilow).
        > Ukraińcy i Białorusini są subetnosami wchodzącymi w skład rosyjskiego
        > subetnosu. Brzmi to jak bełkot - ale dla nas. Pisałem już na temat na FS, że
        > Rosjanie poszukuja własnej tożsamości w idei eurazjatyzmu. Gadanie o
        > demokracji, prawach człowieka czy społeczeństwie obywatelskim jest tylko na
        > uzytek Zachodu. Polacy jakoś nie chcą sie dać wepchnąć w rosyjskie
        wyobrażenia
        >
        > o słowiańszczyżnie rozumiane w tak specyficzny sposób.

Sława!

Ukraincy tez:)))

Czekamy na Bialorusinów...

Forum Słowiańskie
      • clickkey Re: Ach, ty niewierna Polsko 01.12.04, 02:49
        zenta1 napisał:
        ...rosyjska klasa polityczna jest przekonana o tym, że Rosjanie nie są jakimś
        > tam narodem. Rosjanie są superetnosem a więc - cywilizacją (Lew Gumilow).
        > Ukraińcy i Białorusini są subetnosami wchodzącymi w skład rosyjskiego
        > subetnosu. Brzmi to jak bełkot - ale dla nas.
        ---------------------------------------------------------
        Całkowicie to popieram !!! Ale co to za forum, skoro tak się ze sobą
        zgadzamy?:o)))

Rozmawiałem w Kijowie z Ukraińcami, mającymi obywatelstwo rosyjskie i
        pracujacumi w Rosji od bardzo dawna. Oni już są dumni z przynależności do
        WYBRANEGO NARODU i pogardzają swoją dawną ojczyzną, gdzie jest biedniej.
        Ich dzieci (dwojga Ukraińców) są zapisane jako ROSJANIE !!!!

Rosjanka (narodowość i obywatelstwo), która mieszka w Kijowie, uważa, że
        Ukraińcy nie umieją i nie chcą się nauczyć "dobrej produkcji", wolą wszystko
        kupić zza granicy.

Z dumą narodową Wielkorusów spotkałem się i w Rosji i na Ukrainie.

To nie jest wada genetyczna Rosjan - to jest wieloletnie oddziaływanie
        propagandowe.
        • zenta1 Re: Ach, ty niewierna Polsko 01.12.04, 12:26
          clickkey - niejednokrotnie uczestnicy forum zgadzaja się. Nie znaczy to jednak,
          że rozumiemy się. Akurat Twój post był dla mnie miłym zaskoczeniem.
          Narody słowiańskie (w-g niektórych) sa wspólnotą nie tylko jezykową, etniczną,
          folklorystyczną. Wspólnym dziedzictwem słowiańszczyzny jest także "kultura
          wysoka", religia, idee filozoficzne i polityczne, dziedzictwo kulturowe. I
          pewne doswiadczenia historyczne.
          Co ciekawe, Moskwa aspirująca do roli centrum słowiańszczyzny uzyskuje ten
          status, funkcję lidera najpóźniej wśród ludów słowiańskich ale tez Moskwie
          udaje się wyprzedzić inne ludy słowianskie (pod względem kulturowym,
          politycznym, militarnym itd). Idee pierwszeństwa Moskwy odnoszą się do
          wszystkich narodów słowiańskich. W pierwszym rzędzie do tych narodów gzdie
          dominuje prawoslawie, w nieco mniejszym stopniu do narodów katolickich. Różnie
          to nazywano : rusofilstwem, słowianofilstwem, panslawizmem a ostatnio
          eurazjatyzmem.Polska była jedynym narodem słowiańskim, którego ominął okres
          rozwoju pismiennictwa religijnego i literackiego w języku cerkiewnosłowiańskim,
          w pozostałych przypadkach nastepuje przekształcenie tego języka w j ęzyki
          narodowe (starobułgarski,, starobiałoruski, staroukraiński w odróżnieniu od
          nowozytnych języków - bułgarskiego, ukraińskiego czy serbsko-chorwackiego).
          Idea pierwszeństwa moskiewskiego ciągle jeszcze jest żywa wśród ideologów
          rosyjskich i chyba długo jeszcze przyjdzie czekać na zmianę tej postawy.
          Generalnie rzecz biorąc, rosyjskość jest traktowana jako alternatywa dla
          szeroko pojętego Zachodu i problem Polski leży w tym, że Polacy juz dawno
          zdecydowali się nie skorzystać z szeroko otwartych ramion Rosji - Matuszki.
          • ignorant11 Re: Ach, ty niewierna Polsko 01.12.04, 14:55
            Sława!

Z tym pierwszenstwem kulturalnym chyba mocno przesadzasz, bo najpierw byl Kijów
            ( matka miast ruskich), Nowogród Wielki, osrodki bialoruskie, czarno i
            czerwonoruskie, a w prawoslawiu Bulgaria, Serbia, sam Solun i Morawy...

Kiedys czytalem, ze byl okres w samej Moskwie przemoznych wplywów polskich,
            polskiego pismiennictwa i zuywania polskiego jezyka, ale nie wiem jak teraz
            dotrezc do tego.

Forum Słowiańskie
            • zenta1 Re: Ach, ty niewierna Polsko 01.12.04, 15:26
              ignorant11 napisał:

> Sława!
              >
              >
              > Z tym pierwszenstwem kulturalnym chyba mocno przesadzasz, bo najpierw byl
              Kijów
              > ( matka miast ruskich), Nowogród Wielki, osrodki bialoruskie, czarno i
              > czerwonoruskie, a w prawoslawiu Bulgaria, Serbia, sam Solun i Morawy...
              >
              > Kiedys czytalem, ze byl okres w samej Moskwie przemoznych wplywów polskich,
              > polskiego pismiennictwa i zuywania polskiego jezyka, ale nie wiem jak teraz
              > dotrezc do tego.
              > ***oczywiście; napisałem że Moskwa status lidera słowiańszczyzny uzyskuje
              stosunkowo późno. Co do pierwszeństwa kulturalnego, co przeciwstawisz
              Dostojeskim, Tołstojom, Puszkinom etc etc etc ?
              >
              >
              > Pozdrawiam i zapraszam na:
              > Forum Słowiańskie
              • ignorant11 Re: Ach, ty niewierna Polsko 01.12.04, 16:29
                zenta1 napisał:

> ignorant11 napisał:
                >
                > > Sława!
                > >
                > >
                > > Z tym pierwszenstwem kulturalnym chyba mocno przesadzasz, bo najpierw byl
                >
                > Kijów
                > > ( matka miast ruskich), Nowogród Wielki, osrodki bialoruskie, czarno i
                > > czerwonoruskie, a w prawoslawiu Bulgaria, Serbia, sam Solun i Morawy...
                > >
                > > Kiedys czytalem, ze byl okres w samej Moskwie przemoznych wplywów polskic
                > h,
                > > polskiego pismiennictwa i zuywania polskiego jezyka, ale nie wiem jak ter
                > az
                > > dotrezc do tego.
                > > ***oczywiście; napisałem że Moskwa status lidera słowiańszczyzny uzyskuje
                >
                > stosunkowo późno. Co do pierwszeństwa kulturalnego, co przeciwstawisz
                > Dostojeskim, Tołstojom, Puszkinom etc etc etc ?
                > >
                > >
                > > Pozdrawiam i zapraszam na:
                > > Forum Słowiańskie

Sława!

To jest tak wielkie osiagniecie, ale pózne dopiero XIX a ja mialem na mysli
                chronologie, zreszta plejada naszych romantyków, pozatem Prus, Zeromski
                Reymont, Sienkiewicz, w 20 leciu chocby Wikacy, Gombrowicz.

Ukraina ma Szewczenke, potem "roztrzelane pokolenie"

Kompozytorów tez mamy paru, Czesi tez...

Forum Słowiańskie
                • zenta1 Re: Ach, ty niewierna Polsko 01.12.04, 19:35
                  ...jednak nie zrozumieliśmy się. Pisząc o pierwszeństwie Rosji w świecie
                  słowiańskim, wyłączyłem z tego świata Polskę. Wyłączenie Rzeczpospolitej wydało
                  mi się tak naturalne i zrozumiałe, że nie widziałem powodu uzasadniania tego.
                  Polska, poprzez swoją odrebność językową, religijną bardzo wcześnie znalazła
                  się w orbicie kultury łacińskiej.
                  Inna rzecz, że w swiecie słowiańskim ( a szczególnie na Ukrainie) trwała
                  rywalizacja wpływów polskich i rosyjskich. Obecne zaangażowanie Polski w
                  rozwiązywanie problemów ukraińskich wydaje mi się kontynuacją historycznej
                  rywalizacji polsko-rosyjskiej na obszarze wschodnioosłowiańskim. Rywalizację na
                  Białorusi przegralismy. Na razie.Na Ukrainie - wygrywamy.
                  • ignorant11 Re: Ach, ty niewierna Polsko 01.12.04, 20:37
                    zenta1 napisał:

> ...jednak nie zrozumieliśmy się. Pisząc o pierwszeństwie Rosji w świecie
                    > słowiańskim, wyłączyłem z tego świata Polskę. Wyłączenie Rzeczpospolitej
                    wydało
                    >
                    > mi się tak naturalne i zrozumiałe, że nie widziałem powodu uzasadniania tego.
                    > Polska, poprzez swoją odrebność językową, religijną bardzo wcześnie znalazła
                    > się w orbicie kultury łacińskiej.
                    > Inna rzecz, że w swiecie słowiańskim ( a szczególnie na Ukrainie) trwała
                    > rywalizacja wpływów polskich i rosyjskich. Obecne zaangażowanie Polski w
                    > rozwiązywanie problemów ukraińskich wydaje mi się kontynuacją historycznej
                    > rywalizacji polsko-rosyjskiej na obszarze wschodnioosłowiańskim. Rywalizację
                    na
                    >
                    > Białorusi przegralismy. Na razie.Na Ukrainie - wygrywamy.

Sława!

Wplywy lacinskie i greckie(bizantynskie), ale oprócz Polski lacinskie sa
                    jeszcze Slowacja, Czechy, Luzyce, Slowenia, Chorwacja.

Warto przypomniec równiez nasza inicjatywe laczenia chrzescijan w Kosciele
                    Unickim.

Znamienne, ze za lacinskie jeszcze uwaza sie znaczna czesc Bialurusi
                    (bialoruska) oraz Ukrainy.

Forum Słowiańskie
    • kontrkultura Re: Ach, ty niewierna Polsko 30.11.04, 15:18
      Prawda jest, że kraje "nowej Unii" są przeważnie antyrosyjskie, co nie
      koniecznie jest tym samym, co rusofobia, ale bzdurą jest twierdzenie
      o "przyjaźni pod egidą Związku Radzieckiego". Bez cudzysłowa to wyrażenie brzmi
      śmiesznie.
      • stary.prochazka Re: Ach, ty niewierna Polsko 30.11.04, 20:44
        Ta antyrosyjskość nie wzięła się z sufitu. Rosja chce zmieniac swój wizerunek,
        tylko że nie zajmuje się rzeczami najbardziej podstawowymi. Organizuje się
        wystawy typu Polska-Rosja, walą na nie tłumy bo kultura rosyjska świetnie się
        sprzedaje w Polsce i bez takich kampanii ale nikt nie pomyśli o tym żeby jakoś
        zrekompensować krajom Europy Wschodniej te czterdzieści kilka lat "drużby" i
        braterstwa, których efektem był np. rok 1968 w Czechosłowacji (jego efektem,
        jak gdzieś czytałem, było zresztą skuteczne wyleczenie Czechów z idealizmu w
        stosunku do "słowiańskich braci")
          • stary.prochazka Re: Ach, ty niewierna Polsko 01.12.04, 15:47
            Czesi są najbardziej klasycznym z klasycznych przykładów narodów, który kochał
            i wierzył w Rosję, bo nie miał z nią wiele do czynienia; naturalnie w kręgach
            słowianofilskich, panslawistycznych Rosja była też mile widziana jako oponent
            monarchii autrowęgierskiej, czemu zresztą sama sprzyjała uprawiając
            propagandę "jednej słowiańszczyzny". Aktualnie zajmuję się historią Czech w
            latach 1919-1921 i niepojęte jest dla mnie, jak bardzo Czesi chcieli mieć
            granicę z Rosją i jak bardzo wierzyli w jedność Słowian (z której ponoć
            wyłamywali się Polacy).Ten idealizm trwał jeszcze nawet po '45 ale wszystko
            opadło z nich jak mgła po interwencji z 1968 roku.
            • ignorant11 Re: Ach, ty niewierna Polsko 01.12.04, 16:33
              stary.prochazka napisał:

> Czesi są najbardziej klasycznym z klasycznych przykładów narodów, który
              kochał
              > i wierzył w Rosję, bo nie miał z nią wiele do czynienia; naturalnie w kręgach
              > słowianofilskich, panslawistycznych Rosja była też mile widziana jako oponent
              > monarchii autrowęgierskiej, czemu zresztą sama sprzyjała uprawiając
              > propagandę "jednej słowiańszczyzny". Aktualnie zajmuję się historią Czech w
              > latach 1919-1921 i niepojęte jest dla mnie, jak bardzo Czesi chcieli mieć
              > granicę z Rosją i jak bardzo wierzyli w jedność Słowian (z której ponoć
              > wyłamywali się Polacy).Ten idealizm trwał jeszcze nawet po '45 ale wszystko
              > opadło z nich jak mgła po interwencji z 1968 roku.

Sława!

No tak do rozbicia panstw centralnych Rosje wykorzystywal rowniez Dmowski, ale
              na zimno bez czadu romantycznego, potem gdy Rosjanin zrobil swoje, to Rosjanin
              mogl juz odejsc i zaczela sie orientacja na tylko zachodnich aliantów:)))

Forum Słowiańskie
    • kocibrzuch Re: Ach, ty niewierna Polsko 01.12.04, 22:53
      Jak widać na załączonych obrazkach, liczą się tak naprawdę sympatie lub antypatie wyrażane przez narody nie polityków, a te powstają na podstawie doświadczeń.
      Przy czym człowiek z człowiekiem się łatwiej dogada niż naród z narodem, albo z narodem polityk. Choćby dla tego, że jeden drugiemu będzie chciał coś sprzedać albo z nim wypić czy pogadać.
      • ignorant11 Re: Ach, ty niewierna Polsko 02.12.04, 00:30
        kocibrzuch napisał:

> Jak widać na załączonych obrazkach, liczą się tak naprawdę sympatie lub
        antypat
        > ie wyrażane przez narody nie polityków, a te powstają na podstawie
        doświadczeń.
        > Przy czym człowiek z człowiekiem się łatwiej dogada niż naród z narodem, albo
        z
        > narodem polityk. Choćby dla tego, że jeden drugiemu będzie chciał coś
        sprzedać
        > albo z nim wypić czy pogadać.

Sława!
        albo ukrasc:)))

Ale powaznie: to dlatego kontakty miedzyludzkie sa najlepsza dyplomacja...

Forum Słowiańskie

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka