Dodaj do ulubionych

Kogo obchodzi polska literatura?

30.12.08, 11:05
Nowa medialna autoprezentacja pisarki była wydarzeniem, natomiast to, co jej
się napisało i ile to jest warte, nie obchodziło nikogo.

to nie tylko przypadek Maslowskiej! niestety zyjemy w epoce marketingu, robie
czytelnika w balona, wmawianie mu cudow. takim swietnym przykladem jest
tworczosc Cathrine Millet, Cathrine Angot czy Michel Houellebecq, ulubiency
dzienikarzy.

Ale uczen liceum Henri IV czy louis le grand ma lepszy warszat pisarki niz ci
trzej przodownicy literatury francuskiej!

nagroda Nobla przyzna Le Clezio przyknela na chwile gorliwosc martekongowa
dzienikarzy ale juz sie zastanawiaja dlaczego ostatnie "dziela" ich puplikow
nie ida jak swieze buleczki a wydawcy nie widza co robic wydanymi bublami. (
150 tys exemplarzy zostalo wydrukowanych ostniej ksiazki Millet a tylko
zostalo sprzedanych 20 tys!)

a GW dziekuje za artykul, zanotowalma i jak tylko bede w kraju polece do
Empiku, Pilcha zaswsze kupuje , to jest juz stala pozycja w mojej bibliotece..
Obserwuj wątek
    • Gość: Fakir z Polski Kogo obchodzi polska literatura? IP: *.chello.pl 30.12.08, 13:01
      Po lekturze tej rozmowy zastanawiam się, czy polska liryka nie jest
      polską literaturą? Czy znakomite tegoroczne książki Dyckiego i
      Honeta nie należą do polskiej literatury, ale do polskiego
      garcarstwa? Panowie krytycy wolą prozę, owszem, ale jest jeszcze
      liryka i o niej warto by wspomnieć, zwłaszcza wtedy, gdy w nagłówku
      rozmowy (i w temacie, jak sądzę) widnieje literatura polska, a nie
      proza polska.
    • mkaczka --> fakir 30.12.08, 14:46
      Książki kucharskie i skrypty akademickie to też literatura. A na tytułowe pytanie "kogo obchodzi" odpowiedzią jest brak namiętnej dyskusji na forum pod tym artykułem.
    • Gość: makaski Kogo obchodzi polska literatura? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.12.08, 14:48
      mnie tak, ale mojej siostry już nie.
    • zdanka1 Kogo obchodzi polska literatura? 31.12.08, 11:22
      Nie rozumiem cały czas zachwytów krytyki nad "Bambino" Iwasiów .

      Ksiązka jest pomyslana jak panorama dziejow kilku postaci na tle
      dziejówmiasta i znów to wybrzeze - ale ponieważ jak dotąd zawsze w
      literaturze panował Gdańsk, tym razem Szczecin - miasto zapomniane
      przez Boga i ludzi, bezpańskie.

      I wszystko pięknie, losy rózne, przesiedleńcy z róznych stron Polski
      i jedna " tutejsza-nietutejsza" Niemka.

      Problem jedna w tym, ze ta ksiazka nie ma grama jasnosci - jest tak
      ciezka, minorowa, przybijająca, ze aż cięzko wyobrazić sobie cięzszą
      narrację . Jakby w tym swiecie nie było grama światla, choc
      oznajemy bohaterów kiedy są niemal dzieciakami.

      Ulrke, jedna cudowna kobieca postać , która ciągnie tę ksiazkę -
      chyba najlepsza kobieca postać w polskiej literaturze od kilku
      dobrych lat - autorka pokazuje ją , wprowadza na scenę ze wszystkimi
      traumami, a potem na Ulrikę brakuje pomysłu - mogłabym Iwasiów za to
      rozszarpać gołymi rekami.
      A co do "Królowej Tiramisu" - no, fajnie:)

    • Gość: mister minister Kogo obchodzi polska literatura? IP: *.toya.net.pl 31.12.08, 14:57
      Zgadzam się z autorem w wielu sprawach:

      - Dukaj jest rzeczywiście klasą dla siebie (choć Lód przegadany)
      - Pałac Ostrogskich jest rzeczywiście niezły, chwilami nawet więcej niż niezły
      - Masłowska jest celebrytką, nie pisarką
      - recenzentów wszyscy mają w d..., ostatnio jeden tłumacz z hiszpańskiego
      mówił, że na polskim rynku im lepsze recenzje, tym gorsza sprzedaż
      - Chutnik to słuszna czytanka, formalnie wtórna wobec Masłowskiej, która jest
      wtórna wobec Hrabala, który jest wtórny wobec Joyce'a etc.
      - literaturą w Polsce przejmuje się mniej niż 0,25% populacji, czyli jedna
      ósma błędu statystycznego
    • Gość: J Kogo obchodzi polska literatura? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.01.09, 11:35
      Bardzo ciekawy artykuł, czytałam z dużym zainteresowaniem, mało znam Polską literaturę, czasem coś z tego czytam, czasem jest ciekawie, czasem banalnie, czasem żenująco i grafomańsko, czasem inaczej - zaskakująco. Literatury - prozy - wychodzi w PL dużo, trudno połapać się w tym nawale. Niektóre nazwiska - przereklamowane - kiedyś przeczytane, odpychają. Zgadzam się z przedmówcą - Masłowska jest celebrytką, nie pisarką, jej debiut jest z lekka grafomański. Rzeczywiście krytykom się nie ufa - rozumiem często szukające dobrych stron książki recenzje ;-) w końcu sporo włożono wysiłku w jej przeczytanie. A przecież w książce najważniejsze jest by była ciekawa, by pobudzała do reflekcji, odpowiadała na pytania na które my sami odpowiedzi nie znajdujemy. Nie zapominajmy o fukcji rozrywkowej. Pozdrawiam autorów z podziękowaniem za inspiracje czytelnicze ;-)
    • wordsinvaders77 Kogo obchodzi polska literatura? 03.01.09, 22:39
      wordsinvaders.pl/seks-instruktor


      pisze lepiej od nich wszystkich razem wziętych
    • drakaina Kogo obchodzi polska literatura? 04.01.09, 17:12
      Przykro mi, ale nic z tego, co wymienili panowie krytycy, nie wzbudziło mojego
      zainteresowania... A poza tym dość skandaliczne jest stwierdzenie, że od 9 lat
      nic się ciekawszego od książki pani Keff nie ukazało, bo jest przecież
      wspomniany mimochodem (głównonurtowa krytyka wciąż nie może się pogodzić, mimo
      Kościelskich?) Jacek Dukaj i jego co dwie naprawdę wybitne - i to na skalę
      światową, a nie polską - powieści, czyli "Inne pieśni" i "Lód".

      --
      antiquitates.blox.pl
      ferengis.blox.pl
    • Gość: piter Kogo obchodzi polska literatura? IP: *.chello.pl 04.01.09, 20:13
      ja bym dodał do ciekawych polskich pisarzy Michała Witkowskiego-> mlody, zdolny
      pisarz
    • Gość: qwe Kogo obchodzi polska literatura? IP: *.chello.pl 04.01.09, 22:02
      no cóż, bo tu trzeba jednak cos przeczytać. A o gospodarce czy o polityce to
      każdemu idiocie wydaje sie,że ma cos do powiedzenia. Właśnie dlatego,że jest idiotą.
    • Gość: kemotdoman Kogo obchodzi polska literatura? IP: *.chello.pl 04.01.09, 22:19
      A "Balzakiana" Jacka Dehnela? Nie wydana czasem w 2008 i nie warta wspomnienia?
    • Gość: Kicia Kogo obchodzi polska literatura? IP: *.eranet.pl 04.01.09, 22:20
      Ciekawy tekst, ale dwa zastrzeżenia:
      jak można powiedzieć, że dwie książki o Holocauście są czyms
      odnowicielskim??? Tak jakby ktoś zapomniał o tym temacie, nie
      eksploatował go, upchał pod dywan. Toż przecież o tym jest non-stop.
      I nie ma takiej książczyzny, broszury, tomiku na ten temat, żeby
      zaraz jej nie robiono reklamy. I nawet jak jest kiepska, to się po
      niej za ostro nie jedzie, bo temat słuszny itd. (Uwaga: nie jestem
      antysemitą, ot zwyczajnym czytelnikiem).
      Po drugie: na czym polega wieczny fenomen Pilcha? Przecież Marsz
      Polonia to czytanka senna (bo usypia i jest jak sen, a raczej jak
      płytkie literacko wyobrażenie snu) pełna schematycznych urposzczen
      na temat Polski i Polaków. No i nudna.
    • wordsinvaders77 Kogo obchodzi polska literatura? 05.01.09, 09:55
      wordsinvaders.pl/1000-pln-brutto-z-soda
    • Gość: DADA Kogo obchodzi polska literatura? IP: *.adsl.inetia.pl 05.01.09, 13:37
      To był **ujowy rok dla Nas wszystkich.Amen.
    • skajstop A Rylski? 07.01.09, 23:49
      Rylski niewart uwagi?
      Ziemkiewicz?
      Ten drugi to nie bohater mojej bajki, ale wart dyskusji.
    • Gość: . Kogo obchodzi polska literatura? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.02.10, 08:43
      ;-)
      krakow-www.blog.onet.pl/
    • algerr Re: Kogo obchodzi polska literatura? 10.02.10, 13:52
      Z polską literaturą jest ten problem, że czytelnik widzi, że tak naprawdę nie ma
      wpływu np. na wybór nagród literackich, które leżą w kwestii zamkniętego
      środowiska. Druga sprawa, to niestety coraz słabszy poziom polskiej literatury -
      stare pokolenie już odeszło, a młode jest jeszcze nie wyrobione. A trzecia
      sprawa - chyba najważniejsza - ewentualni czytelnicy nie mają mediów, by
      dowiedzieć się o ciekawych pozycjach. Mam tu na myśli zwyczajnych ludzi, którzy
      chcieliby coś wartościowego poczytać. Wydatki na kulturę z roku na rok są coraz
      mniejsze i nie ma co się dziwić, że jest tak, jak jest.
    • nadzieeeja Re: Kogo obchodzi polska literatura? 13.02.10, 23:39
      Mnie obchodzi polska literatura. Rocznie czytam ok. 5 nowych
      polskich pozycji. Bo to buduje moje wnetrze i rozwija mnie. A jakich
      autorów? A to już moja sprawa, nie będzie kryptoreklamy
    • terakosia Re: Kogo obchodzi polska literatura? 14.02.10, 00:48
      jak to mówią: nawet gó... ładnie opakowane sprzeda się świetnie. A arcydzieło
      bez opakowania - nie.
      Tekst linka
      • algerr Re: Kogo obchodzi polska literatura? 20.02.10, 19:13
        I właśnie dlatego przydaje się rozeznanie w kulturze polskiej, żeby nie uważać
        czegoś w ładnym opakowaniu za dzieło, gdy tym czasem prawdziwe dzieła nie
        potrzebują lukru i pudru. Powinno więcej się promować wartościową kulturę, a nie
        komercyjne towary.
    • Gość: famme fatale Kogo obchodzi polska literatura? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.12.10, 22:33
      Prosze Panie Ignacy o kontakt ullabk@wp.pl :)
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka