Gość: agulha
IP: *.acn.pl / 10.67.0.*
06.07.03, 22:53
Hej! Witam ogół po powrocie z weekendu. Trasa: Iłża-Opatów-Klimontów-Ujazd
(zamek Krzyżtopór)-Sandomierz.
Polecam: przejeżdżając zahaczyć o Klimontów. Taka mała miejscowość, a ma
imponujący kościół (bazylikę? niestety było późno i widziałam tylko z
zewnątrz). Poza tym jest to mieścinka niewiarygodnie czysta, odnowiona, te
starannie utrzymane rabatki z kwiatami! Nawet na terenie szkoły! Jak w
Austrii albo w Niemczech.
Krzyżtopór robi duże wrażenie.
Sandomierz - znacznie bardziej mi się podoba, niż np. Kazimierz. Ma
historyczny charakter, knajpki na rynku rozbrzmiewają gwarem rozmów do
późnego wieczora, jest kilka interesujących zabytków do obejrzenia, po
mieście uganiają się przewodnicy z grupkami turystów i zachęcają do
dołączenia za niewielką opłatą (np. 3 złote; ale nie są nachalni), i też to
wrażenie - wszystko utrzymane, odnowione, powyżej polskiej średniej. Nie
zapomnijcie zajrzeć do galerii z wyrobami z krzemienia pasiastego. Jest
zamek, podziemna trasa turystyczna, muzeum diecezjalne (nieduże, sympatyczne)
i jeszcze kilka atrakcji, których już nie zdążyłam obejrzeć (np. wąwóz
Królowej Jadwigi). Na pewno jeszcze tam zajrzę :-)).