Dodaj do ulubionych

TUR w policji

21.10.20, 07:50
katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,26415217,slaska-policja-dostala-woz-za-3-mln-zl-wyglada-jak-monstrum.html
Śląscy kontrterroryści dostali lekki transporter opancerzony Tur. To prawdopodobnie najdroższy wóz w naszym regionie: kosztował 3 mln zł.

Nowy wóz policyjnych komandosów waży 13 ton, ma sześć i pół metra długości oraz prawie trzy metry szerokości. Pod maską ma silnik o pojemności 6,8 litra i mocy 326 koni mechanicznych.

Kabina, która mieści ośmiu komandosów, jest odporna na wybuch granatów ręcznych, min przeciwpiechotnych, a także niewielkich ładunków wybuchowych. Wnętrze pojazdu jest w pełni klimatyzowane, ma system przeciwpożarowy, a także systemy ochrony przez bojowymi środkami trującymi, środkami biologicznymi, a nawet pyłem promieniotwórczym.

Koła transportera mają specjalne wkładki, dzięki którym po przestrzeleniu maszyna może przejechać co najmniej 40 km. Na przedzie tura zamontowano taran, dzięki któremu policyjny wóz będzie mógł przesuwać przeszkody.
Obserwuj wątek
     • qqbek Re: TUR w policji 21.10.20, 09:21
      galtomone napisał:

      > Mamy "koordynatora" nowego obecnie. Napoleon też był nikczemnego wzrostu.... ;-
      > )

      Akurat plotki o kurduplowatości Napoleona to dzieło ruskiej i brytyjskiej propagandy.
      W zależności od źródeł przyjmuje się, że Napoleon mierzył od 1,68 (czyli tyle co pokurcz żoliborski - tylko, że Napoleon żył 200 lat temu, kiedy ludzie byli niżsi, więc jak teraz pokurcz jest pokurcz, to kurdupel Napoleon był w swoim czasie wzrostu średniego i to wcale nie "niższego średniego").

      A dlaczego mimo tego nazywam Napoleona "kurduplem"?
      Jak chcesz wiedzieć, a akurat masz chwilę wolnego, to sobie wyszukaj etymologię słowa kurdupel w języku polskim.
      • galtomone Re: TUR w policji 21.10.20, 11:21
       Zawsze jest ciekawie cos takiego sprawdzić...

       "Zdaniem niektórych językoznawców, zapożyczony został z języka francuskiego. "Coeur du peuple" znaczy "serce ludu" i było przydomkiem cesarza Napoleona Bonaparte uwielbianego przez swych poddanych.

       Napoleon miał 168 centymetrów wzrostu. W jego czasach był to wzrost przeciętny. Pokazywał się jednak publicznie w otoczeniu swoich gwardzistów. Zołnierze chroniący władcę charakteryzowali się doskonałymi warunkami fizycznymi. Każdy z nich miał co najmniej 180 centymetrów. W takim sąsiedztwie Napoleon wyglądał na niższego niż był rzeczywiście. Wśród osób niemających pojęcia o języku francuskim i niechętnych Bonapartemu uroczy przydomek "Coeur de peuple" sprowadzony został do ordynarnego "kurdupla".

       Istnieje także hipoteza, że słowo "kurdupel" jest dawnym zapożyczeniem z dialektów niemieckich. Pierwotnie było nazwą krótkiego noża zbójeckiego. Później zaczęto tym mianem określać – już nieco pogardliwie – krótką szpadę, noszoną z tyłu pod płaszczem. Ponieważ broń nie wystawała spod wierzchniego ubrania i była niewidoczna dla innych, do jej właściciela odnoszono bardziej lekceważąco, niż do mężczyzn zadających szyku z długą szablą.
       "
   • galtomone Re: TUR w policji 21.10.20, 11:23
    Chyba, dlatego, ze to nie do ścigania przedstawicieli handlowych na A4 ale przepychania domków z osiedla w jakieś ustronne miejsce. Tam gdzie domowników takiego przybytku można odstrzelić bez przeszkadzania innym mieszkańcom osiedla. :-)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka