Dodaj do ulubionych

Czy fryzjer naprawdę goli się sam?

12.03.05, 15:43
Przeczytałam ostatnio "Opowiadania" Iwaszkiewicza, w jednym z nich natrafiłam
na poniższe zagadnienie:

------
Dawał mi taki przykład: we wsi część mężczyzn goli się sama, a część jest
golona przez fryzjera. Fryzjer nie należał do klasy mężczyzn, którzy golą się
sami, zatem był golony przez fryzjera, to znaczy, że golił się sam. Czy coś w
tym rodzaju. I niech pani sobie wystawi, że w tej historyjce kryje się
poważne zagadnienie logiczne i filozoficzne, którego rozwiązać nie podobna
bez bardzo poważnej teorii, teorii klas. [...]
Czy pani to rozumie? Tu jezioro, góry, drzewa, przestrzeń, gwiazdy nad głową,
każda z tych rzeczy zupełnie nie wyjaśniona i zupełnie nie wiadomo, czym ona
jest i co to znaczy, a tu istnieje zagadnienie bardzo poważne”, czy fryzjer,
który się sam goli, naprawdę się sam goli?
------

Może jest ono bzdurne i wydumane, ale jestem ciekawa czy potraficie je
rozwiązać w oparciu o rzeczoną teorię klas?
Pozdrawiam
Obserwuj wątek
    • malvvina Re: Czy fryzjer naprawdę goli się sam? 12.03.05, 23:24
      eee ja tam sie nie znam na te oriach smile
    • kamfora Re: Czy fryzjer naprawdę goli się sam? 13.03.05, 11:38
      en.door.fina napisała:

      > poważne zagadnienie logiczne i filozoficzne, którego rozwiązać nie podobna
      > bez bardzo poważnej teorii, teorii klas. [...]

      No, ale znaleźli się tacy, którym się udało rozwiązać smile
      Ja tylko czytałam te rozwiazania, to się nie będę chwalić moją mondrością wink
      • en.door.fina Re: Czy fryzjer naprawdę goli się sam? 13.03.05, 18:10
        Jak się przyznałaś, że je znasz, to musisz się podzielić.
        Kropka. smile
        (Albo napisz, gdzie o tym czytałaś.)
        • kamfora ;-) 13.03.05, 19:34
          Najkrócej to tu:

          www.daktik.rubikon.pl/filozoficzny_slowniczek.htm
          • en.door.fina Re: ;-) 13.03.05, 21:28
            E tam. Myślałam, że to można jakoś ciekawiej wyjaśnić.
            THX w każdym razie; zajrzę do tych książek.
            • kamfora Re: ;-) 13.03.05, 22:39
              en.door.fina napisała:

              > E tam. Myślałam, że to można jakoś ciekawiej wyjaśnić.
              > THX w każdym razie; zajrzę do tych książek.

              Ciekawiej też można. Tam było najkrócej wink
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka