Dodaj do ulubionych

Łańcuchy na koła

15.12.10, 22:41
witam,
wybieramy sie w drugi dzien swiat do włoch,
planujemy jechac przez niemcy i austrie.
czy sa jakies nakazy posiadania łańcuchow na kołach?
a jesli nie ma to, czy powinnismy je brac ze soba?
był ktos z Was o tej porze w tych rejonach?
jak wyglagaja drogi?
jak sie słuzby spisuja w tych krajach.

pozdrawiam.
Obserwuj wątek
    • jo.hanna Re: Łańcuchy na koła 16.12.10, 10:22
      jesli bedziesz jechala przez Bawarie to nie musisz sie obawiac. Lancuchy nie sa wymagane. Jezdzimy w okolice Rieti, a wiec przez Brennera i dalej kierujemy sie na Cesene/Forli, Perugie, Terni (czyli B3A). Nigdy nie potrzebowalismy lancuchow.
      • ennka Re: Łańcuchy na koła 16.12.10, 11:39
        Myślę ,że wyznacznikiem powinien być tu zdrowy rozsadek,a on nakazuje mieć łańcuchy.
        W Austrii wymagane są opony zimowe ,a w wypadku ich braku muszą być łańcuchy na koła napędowe.Natomiast ,w przypadku bardzo złych warunków na drogach ,często wydawany jest nakaz używania łańcuchów na wszystkie koła.
        Wnioski dla mnie są oczywiste ,a decyzja należy do Ciebie.
        Szczęśliwej podróży.
        • marghe_72 Re: Łańcuchy na koła 16.12.10, 12:59
          ennka napisała:

> Myślę ,że wyznacznikiem powinien być tu zdrowy rozsadek,a on nakazuje mieć łańc
          > uchy.
          > W Austrii wymagane są opony zimowe ,a w wypadku ich braku muszą być łańcuchy na
          > koła napędowe.Natomiast ,w przypadku bardzo złych warunków na drogach ,często
          > wydawany jest nakaz używania łańcuchów na wszystkie koła.
          > Wnioski dla mnie są oczywiste ,a decyzja należy do Ciebie.
          > Szczęśliwej podróży.

podpiszę się
          Bywało, że musieliśmy zakładać ..
          • vojager29 Re: Łańcuchy na koła 16.12.10, 13:42
            Podaj link do strony, gdzie mozna poczytac o "przymusowosci zakladania lancuchow".
            Rozsadek to inna sprawa.
            Opony zimowe z oznakowaniem M+S, tak i to dobrej jakosci a nie jakas taniocha. To jest wymagane w Niemczech i zapewne w Austri jak i we Wloszech w rejonach gorskich.
            • b-a-n-i-t-a Re: Łańcuchy na koła 16.12.10, 14:42
              > Podaj link do strony, gdzie mozna poczytac o "przymusowosci zakladania lancucho
              > w".

Częściowo masz rację, ale tylko częściowo.
              Art. 122 - Segnali di obbligo generico (art. 39 C.s.) punkt 8 - Cantene per neve obbligatiorie - nakłada obowiazek zakładania opon zimowych lub łańcuchów.
              Jeśli nie mamy opon zimowych to jest oczywiste, że znak ten nakłada na nas wówczas przymusowo obowiązek założenia łańcuchów. Radzę zapoznać się się również z przepisami regionalnymi, szczególnie w regionie Valle d'Aosta i Prowincji Milano, które wyraźnie określają obowiazek posiadania (w samochodzie a nie na kołach) łańcuchów w określonych periodach.
              Mało tego, nawet jeśli mamy na kołach opony zimowe - Il Codice della strada - wyraźnie mówi, że w określonych sytuacjach upoważnione służby mają prawo nakazać nam założenie łańcuchów nawet na opony zimowe jeśli uznają, że nasz samochód zagraża bezpieczeństwu na drodze. W takiej sytuacji jeśli ich nie bedziemy mieć to nie tylko zapłacimy mandat, ale nasz samochód trafi na policyjny parking.
              • makda Re: Łańcuchy na koła 16.12.10, 14:50
                Tak dla porządku, to w Prowincji Mediolan nigdy tego rozporządzenia nie wprowadzono, z uwagi na olbrzymie protesty właścicieli samochodów.
                www.cronacamilano.it/cronaca/3139-rinvio-obbligo-catene-a-bordo-podesta-rinvia-lattuazione-del-provvedimento-prevista-per-il-15-novembre-.html
          • jeepwdyzlu Re: Łańcuchy na koła 16.12.10, 14:29
            Natomiast ,w przypadku bardzo złych warunków na drogach ,często
            > wydawany jest nakaz używania łańcuchów na wszystkie koła.
            ----------
            ten żarcik jest po prostu cudny :-)

jeep
    • jeepwdyzlu wyjaśniam 16.12.10, 14:27
      krótko:
      -nie ma obowiązku posiadania ani łańcuchów, ani opon zimowych, ani nawet apteczek ani kamizelek - POLSKIE auto (w Polsce zarejestrowane) ma spełniać wymogi NASZE, nie włoskie czy austryjackie. Po krótkiej wojnie zaraz po naszej akcesji do unii - każdy policjant już to wie i policje przestały się nas czepiać (wyjątek - Czesi którzy dają mandaty za nawigacje przypięte do szyb :-))
      -przez Alpy da się przejechać bez łańcuchów bez trudu

Ale:
      -opony zimowe to co prawda nie obowiązek ale niezbędne minimum
      -apteczkę i kamizelkę trzeba mieć dla bezpieczeństwa
      -łańcuchy są niezbędne jeśli się jedzie w góry - bywa, że karabinierzy czy policja na stromych i krętych odcinkach (zaznaczonych odpowiednim znakiem) - CZASAMI (kilka czy kilkanaście razy w roku - jak napada i jest ślisko) odsyła wozy na parking i każe zakładać łańcuchy.

Pozdrawiam
      jeep
      • b-a-n-i-t-a Re: wyjaśniam 16.12.10, 14:55
        Kumie co wy opowiadacie :)
        Cantene per neve obbligatiorie jest takim samym znakiem drogowym jak każdy inny. Czy innych znaków drogowych np. ograniczeń prędkości też we Włoszech nie przestrzegacie bo macie auto zarejestrowane w Polsce? Mam nadzieję, że nie :)
        • jeepwdyzlu Re: wyjaśniam 16.12.10, 15:53
          kodeks nakazuje na niektórych odcinkach w NIEKTÓRYCH Okresach posiadanie a czasami używanie łańcuchów
          w górach

i tak napisałem kumie banito :-)
          ale powtórzę - to dotyczy GÓR

krótko mówiąc - ktoś jedzie w góry - trzeba mieć łańcuchy
          jedziesz na święta do Florencji czy Wenecji - nie trzeba..

ciao
          jeep
          • aka10 Re: wyjaśniam 16.12.10, 18:31
            Dziwne, aczkolwiek przy obecnej pogodzie, to wypadkow pewnie cala masa. O ofiarach nie wspomne.
            Co do Wloch, to znalazlam jedynie info, ze w Val d'Aosta opony zimowe lub lancuchy sa obowiazkowe od 15/10 do 15/4.
              • aka10 Re: wyjaśniam 16.12.10, 19:39
                Wg. mnie, wszyscy powinni :-) Dla wlasnego bezpieczenstwa. I wszystkich innych.
                Ja sobie nie wyobrazam jezdzic w zimie na letnich oponach. A tez nad morzem mieszkam ;-)
                • jeepwdyzlu Re: wyjaśniam 16.12.10, 20:41
                  nie masz racji
                  nie można wszystkiego regulować
                  może nakażesz jeździć tylko nowymi autami
                  tylko ludziom od 30 do 50 roku życia
                  tylko z wyższym wykształceniem
                  itd

nie
                  nie tędy droga
                  świat i tak jest przeregulowany
                  papa
                  jeep
                    • aka10 Re: wyjaśniam 16.12.10, 20:52
                      Dziwnie rozumujesz. Nie zycze Ci wobec tego takiego bez zimowek, ktory nie wyhamuje, jak bedziesz np. przechodzil przez ulice. No, ale koncze dyskusje, jako, ze o Wlochach mialo byc;-)
              • kate-71 Re: wyjaśniam 17.12.10, 23:06
                mieszkam w Świnoujściu i uważam, że nawet mieszkańcy tego miasta muszą mieć zimówki :)
                mamy drugi rok z rzędu porządną zimę ;)
                • ennka Re: wyjaśniam 18.12.10, 01:10
                  Okolice Certaldo ,podobnie jak większość Toskanii,to teren górzysty.Nie są to wysokie góry,niemniej nie brak tam stromych i krętych podjazdów.Nie wiem jaka tam teraz jest pogoda,ale ja bez łańcuchów,a już na pewno bez opon zimowych bym się z domu nie ruszyła.
                  Poza tym będziesz jechała przez Alpy ,gdzie pogoda jest bardzo zmienna.Trzeba być na to przygotowanym.
      • ennka Re: Łańcuchy na koła 17.12.10, 00:12
        Zapracowana jestem ,więc dopiero teraz tu zajrzałam.
        Tu są linki do informacji ,w które niektórzy powątpiewają.
        auto.dziennik.pl/artykuly/86267,nie-plac-mandatow.html
        Tu sytuacja szczególna.
        turystyka.wp.pl/kat,1,wid,8991613,artykul.html
        A tu dyskusja na temat na innym forum.
        www.jeep.org.pl/forum/viewtopic.php?p=80657&sid=0f5a501cfae3432c38ba707e3a1aa76f
        I jeszcze tu.
        podroze.auto-swiat.pl/opony-zimowe-w-austrii/
        I to by było na tyle.
        • jeepwdyzlu @ennkanie gniewaj się\ 20.12.10, 11:27
          nie gniewaj się
          ale linki które podałaś
          są nic nie warte
          Powtórzę: NIE MA obowiązku posiadania opon zimowych.
          Dla aut zarejestrowanych w Polsce - co istotne.
          Tak samo - można nie mieć kamizelki czy apteczki.

Tyle jesli chodzi o przepisy.
          I powtórzę - dla włąsnego bezpieczenstwa opony zimowe i kamizelka nie mówiąc o apteczce - to rozsądne minimum.
          łańcuchy? Tylko przy dwyjeździe w rejon gór..
          eot
          jeep
              • b-a-n-i-t-a Re: @ennkanie gniewaj się\ 20.12.10, 19:43
                Kumie nie dręczcie tak tych kobitek :)
                Jak mawiał wieszcz narodu "Kumie Jeepiewdyzlu i psie Sabo, nie idźcie tą drogą"... eee a może mi się coś pomieszało :)
                Oczywiście że nie ma takiego jednoznacznego nakazu: zima=opony zimowe albo zima=łańcuchy na koła, ale...
                mylicie się też z tymi autostradami....zeszłorocznej zimy jechaliśmy z Panem Prezesem autostradą A32 z Turynu na zachod. Zaraz za Turynem na tablicach informacyjnych "Catene da neve obbligatorie km...". Oczywiście info było dużo wcześniej żeby była możliwość zjazdu lub zawrócenia, ale zaraz za podanym km autostrady stała policja i dalej nie przejechał kompletnie nikt bez łańcuchów. Ci co nie mieli byli odcholowani przez policję a w najlepszym wypadku nocowali na autostradzie. A swoją drogą w ten weekend kilku naszych kumów też myślało podobnie i skończyło się na spaniu w aucie na autostradzie w okolicach Florencji :)
    • linn_linn Re: Łańcuchy na koła 17.12.10, 12:35
      Nie surgowalabym sie regionem: teraz np. jest obowiazek lancuchow w Apulii i Bazylikacie:
      www.lagazzettadelmezzogiorno.it/notizia.php?IDNotizia=390284&IDCategoria=1
      Na pewnych odcinkach autostrady, ale jest.
        • linn_linn Re: Łańcuchy na koła 18.12.10, 09:00
          www3.lastampa.it/cronache/sezioni/articolo/lstp/380495/
          M.in. na A1 miedzy Florencja i Arezzo zablokowane setki samochodow / podobnie A11 Florencja-Piza /. W ciagu kilku godzin spadlo 40 cm sniegu.
          • malgotosca wprowadzenie obowiązku 18.12.10, 09:48
            I właśnie w związku z wczorajszymi opadami mój powiat (Pistoia) wprowadził np. obowiązek łańcuchów na koła.
            Warto więc, osobom wybierającym się w okolice Certaldo, zorientować się, czy w tym czasie i tam nie będzie takiego nakazu.
              • malgotosca Re: wprowadzenie obowiązku 18.12.10, 13:47
                Tylko ludzie w górach mają zimowe opony, kto by na pianurze myślał o takowych? w zeszłym roku w mrozy poszła tu polowa liczników wody, bo są zamontowane na zewnątrz w murach. Cztery dni żyłam z wiadrami :)
                • linn_linn Re: wprowadzenie obowiązku 18.12.10, 14:16
                  Z dziennikow tv wynika, ze taka sytuacja w Toskanii byla takze w zeszlym roku. Niestety we Wloszech jak grzeje, to grzeje, jak leje, to leje, a jak pada snieg, to blokada wszystkiego. A ja na duzy snieg czekam od 2006 roku :) Oczywiscie taki do zrobienia zdjec.
                  • malgotosca Re: wprowadzenie obowiązku 18.12.10, 15:10
                    Z ciekawości sprawdziłam datę na blogu i tym razem śnieg spadł o dzień wcześniej. Za to potem przyszły tęgie mrozy, jak na Toskanię, bo aż minus 9. Mam nadzieję, że w tym roku nas to nie spotka. Wymroziło wtedy wiele roślin, zwłaszcza mimozy i niektóre cytrusy. Vivaiści mieli ogromne straty, bo czasami zapłacono im już zamówienie do przygotowania, a mróz zabił rośliny.
                    • linn_linn Re: wprowadzenie obowiązku 20.12.10, 08:28
                      W tych dniach nie bardzo mzona sie sugerowac prognozami pogody. Przez caly tydzien sprawdzalam prognozy na wczoraj dot. Lecce i dosc znacznie zmienialy sie nie tylko kazdego dnia, ale nawet 2-3 razy w ciagu doby. Nawet wczoraj nad ranem wyskoczyla znowu inna. Na szczescie skonczylo sie dobrze i jeszcze raz w tym roku mi sie udalo. Wyszlo nawet slonce, btlo dosc ieplo, a zaczelo padac dopiero wieczorem.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka