Dodaj do ulubionych

achondroplazja......pilne

02.09.03, 16:33
prosze mi wyjasnic zasady dziedziczenia tej choroby
Obserwuj wątek
    • joasiiik24 Re: achondroplazja......pilne 02.09.03, 16:35
      joasiiik24 napisała:

> prosze mi wyjasnic zasady dziedziczenia tej choroby
      mam pytanie na ile choroba ACHONDROPLAZJA jest dziedziczna, dodam, ze moja
      najmlodsza siostra(ma 10 lat? urodzila sie z ta choraba(mama miala cos
      ok33lat)boje sie bo nie wiem, czy moje przyszle dziecko nie bedzie chore,
      jakie mam szanse na unikniecie tej choroby.
      • gertruda6 Re: achondroplazja......pilne 02.09.03, 21:40
        Achondroplazja jest choroba dziedziczna..dziedziczy sie autosomalnie (nie ma
        znaczenia plec) dominujaco. Nie rozumiem...pytasz czy Ty mozesz miec
        achondroplazje czy Twoje dzieci? Nie da sie na to odpowiedziec. Mysle ze
        Ciebie choroba nie dotyczy, bo chyba do tej pory by sie ujawnila...natomiast
        dzieci..
        Nie zglosiliscie sie do poradni genetycznej? Mysle ze jest to dobre wyjscie.
        Chce Cie jednak pocieszyc...jest mozliwosc ze choroba Twojej siostry jest tzw.
        swieza mutacja, czyli jest ona pierwsza osoba w rodzinie u ktorej mutacja
        wystapila. W tym wypadku nie ma zadnego zagrozenia dla Twoich dzieci..jezeli
        nie...no coz..w przypadku choroby dominujacej raczej niemozliwe jest zeby
        dwoje zdrowych rodzicow mialo zdrowe i chore dziecko..ale radze zglosic sie do
        poradni genetycznej gdzie rozwieja Twoje watpliwosci..
      • gertruda6 Re: achondroplazja......pilne 02.09.03, 21:49
        sprobuje Ci to jakos wyjasnic...nie wiem na ile znasz genetyke, wiec zaloze ze
        w ogole..na wszelki wypadek.

Od kazdego z rodzicow dostajemy jedna kopie genu..(w sumie 2). Z tym ze ten
        gen moze wystepowac w kilku formach..I tu zalozymy tak. A to bedzie nasz gen,
        ktorego mutacja odpowiedzialna jest za wystepowanie achondroplazji. Forma A
        genu, to forma zmutowana. a to forma prawidlowa. Dominacja choroby oznacza, ze
        obecnosc chociaz jednej kopii genu A wywoluje chorobe. W przypadku chorob
        recesywnych, do wywolania choroby konieczne sa 2 zmutowane kopie genu.

U czlowieka moga wystapic takie zestawienia:

AA - osoba chora
        Aa - osoba chora przy chorobie dominujacej, nosiciel przy recesywnej.
        aa - osoba zdrowa.

Poniewaz od kazdego z rodzicow dostajemy 1 kopie, przynajmniej 1 z rodzicow
        musi miec zmutowana wersje genu (ale poniewaz bylaby to osoba chora przy
        chorobie dominujacej uwazam, ze choroba Twojej siostry moze byc nowa mutacja.)
        Nie mam co do tego pewnosci..az tak na genetyce sie nie znam.

Na koniec jedna uwaga...jezeli prosisz o jakies wyjasnienie, staraj sie unikac
        tonu szefa. (pani Kasiu, prosze mi zrobic kawe) Bo naprawde az nie chce sie
        odpowiadac.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka